Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: FNSS, ÖMTTZA PROJESİ KAPSAMINDA TÜMOSAN’A AVANS ÖDEMESİNİ YAPTI

  • ***
  • Tam Üye
  • İleti: 149
  • Karizma: +9/-0
  • Her Uçuş Sevda Hemde Vedadır bizde
Bu içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

25 Aralık 2019 tarihinde TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Alt Yüklenici Sözleşmesi kapsamında, FNSS tarafından TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. ‘ye avans ödemesi yapıldığı TÜMOSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama ile duyuruldu.

18 Ekim 2018’de ÖMTTZA Projesi’nde kullanılacak yerli ve milli motorlar için TÜMOSAN ile FNSS arasında görüşmelere başlanmıştı. 4 Nisan 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS) arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi sözleşmesi kapsamında, FNSS’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edeceği 100 adet Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araca entegre edilmek üzere, tedarik edilecek Motorlar için  TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TÜMOSAN) ile FNSS  Savunma Sistemleri A.Ş. arasında 25 Aralık 2019 tarihinde 100 adet motor tedariki ve entegre lojistik destek hizmetlerini içermekte olup sözleşme garanti süresi dahil 72 ay olan Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenici Sözleşmesi imzalanmıştı.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi

İlk defa yerli ve milli bir motorun askeri araçlara entegrasyonunun planlandığı sözleşmede; FNSS’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na sağlayacağı 100 adet 8×8 ve 6×6 araçlarda TÜMOSAN mühendisleri tarafından tamamen yurt içi imkanlarla geliştirilmiş olan dizel motorlar kullanılacaktır.

Sözleşmede, TÜMOSAN’ın hazırda geliştirmiş olduğu motorların, proje gereksinimlerine uygun şekilde, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlara entegrasyonu ve kalifikasyonunu içeren bir proje modeli kurgulanmış olup, motorların tamamının uyarlaması, üretimi, entegrasyonu ve kalifikasyonu yurt içinde yapılacaktır.

Proje kapsamında:

30 adet 6×6 Komuta Aracı
45 adet 8×8 Sensör Keşif Aracı
15 adet 6×6 Radar Aracı
5 adet 8×8 KBRN Aracı
5 adet 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı teslim edilecek.
ÖMTTZA Projesi kapsamında; araçlarda kullanılacak, 7.62 mm ve 25 mm insansız silah sistemleri, elektro-optik, radar, haberleşme, komuta kontrol ve seyrüsefer sistemleri tasarım ve üretimini ASELSAN gerçekleştirecek olup, araçlara entegre edilecek yerli motorlar TÜMOSAN tarafından geliştirilip, üretilecek.

Kaynak Defence Türk

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=26283.0
  • IP logged

 
Aselsan/Fnss KORKUT (Spaag)

Başlatan embuek

Yanıt: 0
Gösterim: 2504
Latest Haziran 05, 2015, 07:43:40 ÖS
Gönderen: embuek

Powered by EzPortal
Yukarı git