Gönderen Konu: Anadolu Kartalı Tatbikatı 2010  (Okunma sayısı 3745 defa)

114-Pars

  • Nato Pilot
  • Kobra Filo Personeli
  • Kahraman Üye
  • *
  • İleti: 6153
  • Karma: +10224/-25
  • Cinsiyet: Bay
  • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
    • Profili Görüntüle
Anadolu Kartalı Tatbikatı 2010
« : Aralık 13, 2011, 11:13:52 ÖÖ »
Anadolu Kartalı eğitim tatbikatında bir ilk Konya'da devam eden Anadolu Kartalı Eğitimi kapsamında gece atışları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve kuvvet komutanlarının katılımıyla yapıldı. Anadolu Kartalı Eğitimi'nin 2010/1 bölümünde gerçek mühimmat atışları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık ve üst düzey komutanların katılımıyla yapıldı. Konya Tatlıcak Atış Sahası'ndaki atışlar öncesi Orgeneral Başbuğ ve beraberindeki kuvvet komutanlarına tatbikat hakkında brifing verildi. 
 
 Anadolu Kartalı Eğitimleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı sorumluluğunda 2010 yılında biri ulusal ikisi uluslararası olarak gerçek harekat şartlarına benzetilmiş bir ortamda yapılıyor. Hava Muharebesi Gösterim Sistemi ve Görev Sonu Değerlendirme Sistemi gibi eğitim yardımcıları da dikkate alındığında Anadolu Kartalı Eğitimleri, eksiklerin görülüp giderilmesinde müşterek eğitim niteliği de taşıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde Kara ve Hava Kuvvetleri ile Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurlarının katılımıyla 19 Nisan tarihinde başlayan eğitim, Ankara'nın güneyinden Akdeniz bölgesine kadar olan 400 kilometre eninde ve 300 kilometre boyunda geniş bir alanda yapılıyor. Eğitime 50 adet F-16, 8 adet F-4E 2020 savaş uçağı ile birlikte 63 uçak ve helikopter, ayrıca bu yıl tatbikata ilk kez katılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 4 adet muharip gemi, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan Özel Harekat Timleri ile toplam bin 500 personel katılıyor.   
 
 TERÖRİST ÖRGÜT İMHA EDİLDİ   

 
 Eğitimde mavi ülke ile kahverengi ülke arasındaki jenerik çatışma senaryosu dahilinde gece hava harekatı ağırlıklı olarak yapıldı. Birinci bölümde cephe gerisinde eylemlerde bulunan terörist örgütün kahverengi ülkede bulunan ana kampı gece yapılan müşterek harekat ile imha edildi. İkinci bölümde ise mavi ülke tarafından kahverengi ülkeye karşı çok uçaklı gece Karma Kuvvet Hava Harekatı yapıldı. LANTIRN sistemi ve gece görüş gözlüğü ile havadan yere klasik mühimmat, MAVERICK füzesi ile yerden IR Pointerle işaretlenmiş hedeflere lazer güdümlü bomba atışlarının yapıldığı eğitimde ayrıca, Özel Kuvvetler Komutanlığı görev timinin paraşütle atlayarak hedefler bölgesine sızması ve bu unsurların geri tahliyesi için müşterek hava hücum harekatı gerçekleştirildi. Havadan malzeme ve teçhizat atma, aydınlatma kandili ile aydınlatılmış hedeflere klasik mühimmat atışlarının ardından keşif uçağı tarafından yok edilen bölgelerin fotoğrafları çekildi.      MK-82, MK-84, lazer güdümlü bomba, AGM-65 G mühimmatlarının yanı sıra kısa adı LANTIRN olan gece alçak irtifadan uçuş ve hedeflere hassas vuruş imkanı sağlayan sistem, LİMOS adı verilen hedeflerin yerden lazer ile işaretlenmesi suretiyle uçaklardan atılan lazer güdümlü bombaların hedefe güdümlenmesini sağlayan ve ASELSAN tarafından geliştirilen milli sistem ile gündüz şartlarına yakın çevresel görüş sağlayarak her türlü gece görev tipinde tehditten kaçmaya ve hedef tespitine yardımcı olan teçhizat kullanıldı. Tatbikatta ayrıca ASELSAN tarafından geliştirilen 3 adet yeni bomba da test edildi.