Ana Menü

Air Canada uçuş 759 felakete ramak kala

Başlatan PLUS, Aralık 13, 2022, 12:07:41 ÖS

« önceki - sonraki »

PLUS

Geçtiğimiz gün araştırırken youtube de yine bir türk pilotun anlatımıyla paylaşmak istediğim olay. Kanada hava yollarına ait uçuş 759 gece yaklaşma yaparken taxi yoluna iniş yapıyor o arada taxide ki uçaklar telsize girerek müdahale yapıyorlar.

Çerezleri alın izleyinGuests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

yilmazerdemirr

Olayı merak edenler için kısaca, San Francisco (KSFO) havalimanında Air Canada pilotlarının yaklaşma yaptığı yönde paralel iki pist bulunuyor. Soldaki pistin ışıkları bakım dolayısıyla söndürülünce pilotlar sağ pisti sol pist, taksi yolunu ise sağ pist olarak düşünüyorlar. Çarpışmaya saniyeler kala (yerden 13ft-4 metre yükseklikte, bu da altındaki uçağa 1.5-2 metre kaldı demek oluyor) taksi yolundaki uçakların uyarılarıyla hemen pas geçiyorlar.

Kamera görüntüsü + ATC ses kaydı:


NTSB (amerikan taşımacılık güvenlik kurulu), olay sonrası incelemede bazı tavsiyelerde bulundu, havayolu yaklaşma chartlarında düzenlemelere gitti. Havalimanı yönetimi, gece vakti paralel pistlerden biri devre dışı ise görerek yaklaşma yapılmasını kısıtladı. Soruşturma sonrası pilotların uzun bir süre uyumadan aralıksız uçuş yaptıkları (12 saat ve 19 saat), ils sistemini kullanmadıklarını, uçuş bilgisayarını görerek yaklaşma için düzgün ayarlamadıkları gibi bulgulara rastlandı.