Türk Tarihinde Filistin

Başlatan PLUS, Mayıs 15, 2021, 06:35:55 ÖS

« önceki - sonraki »

PLUS

Türk, Filistin ilişkileri özellikle 2000'li yıllardan sonra hamilik şekline bürünmüşse de Filistin ve Filistin halkıyla geçmişe dayanan bir mazimiz var. Bu mazide önemli gelişmeleri aşağıda aktarmak istiyorum.

1) Tarih 1882.
bundan 50 sene önce(1830'lar) filistin'de sadece 9000 olan yahudi nüfusu, padişah ve halife abdülhamid'in yahudilere toprak satışını yasaklamasına rağmen, filistinli arapların yahudilere toprak satması üzerine 50.000'e çıktı. bu sayede 1882'de filistin'de 2. yahudi yerleşimi kuruldu ve filistin'in bugüne gelinme sürecinin ilk adımları böylece atıldı.

2) Tarih 1915- kanal harekatı.
bu harekata halife'nin çağrısına uymayıp katılmamakla kalmayan filistinliler, türk askerine cephe gerisinden saldırmış ve türk askerini iki ateş arasında bırakarak 14.000 askerimizin şehit, binlerce askerimizin de esir olmasına sebep olmuştur.
bu harekatta bizi vuranlar ekseriyetle gazze'li araplardır.

3) Tarih 1917,
filistinli araplar,lawrence ile bir oluyor ve akabe baskını'na katılıyor, akabe'deki tüm askerlerimizi şehit ediyorlar.
bu kahpelik dolu icraatlarını da çöle lawrence'in rölyefini yaparak ölümsüzleştiriyorlar.

4) Tarih yine 1917.
kudüs filistinliler tarafından ingilizlere teslim ediliyor.

5 ) filistin bayrağı, balkan savaşları'nın hemen ardından, birinci dünya savaşı'nda vuruşmakta olan osmanlı devleti'ne karşı icat olunmuş 1914-18 (ingiliz nimeti) arap isyanları'nın resmi bayrağıdır.
(ki isyandan çok savaştırlar, osmanlı'nın birinci dünya savaşında harp ettiği, ve 13-14 yaşındakiler dahil sayısız fukara anadolu & rumeli çocuğu'nu kurban verdiği, halep ve basra'dan kabe'ye, filistin'den aden'e uzanan iki büyük cepheyi oluşturdukları söylenebilir.) (yılların ve dayanılmaz bir acının damıttığı mükemmel bir özet için bakınız yemen turkusu )

6) Tarih 1976,
filistinli iki terörist, yeşilköy havaalanı'nda israil uçağına binenlere ateş açtı. saldırıda dört kişi öldü, yirmi kişi yaralandı.

Devamını şu adresten okuyabilirsiniz

https://eksisozluk.com/entry/123274042

112-Keser

Ayrıca kıymetli forum üyelerine tavsiye edebileceğim çok güzel bir kitap var. Osmanlı ordusunda istihkam subayı olan, daha sonraları jandarmaya geçerek Filistin bölgesinde görev yapan Selahattin Günay'ın kendi ağzından anılarının derlendiği "Bizi Kimlere Bırakıp Gidiyorsun Türk ?" kitabını okumalarını mutlaka tavsiye ediyorum. Kitapta Arap isyanları ve Arapların Lawrance'a nasıl yardım yataklık yaptığı açık ve güzel bir dille anlatılıyor. Dediğim gibi şiddetle tavsiye ediyorum.
Cihan tahtı o satvetli bayrağınla muzaffersin
Ey Türk genci zafer senin

112-Ripper

Teşekkürler kitap tavsiyesi için.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Powered by EzPortal