Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Kanuni Sultan Süleyman , Şehzade Mustafa ve II.Selim(Sarı)

N
 • *****
 • Kahraman Üye
 • İleti: 872
 • Karizma: +91/-42
O kadar yazdım ve bir çok soru işaretini gidermeye çalıştım sorunuz varsa seve seve cevaplarım ama lütfen uzun görüpte korkup okumamazlık yapmayın lütfen okuyun!!!

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bu hafta sosyal medyada sürekli Kanuni Sultan Süleyman,Şehzade Mustafa ve Sarı Selim gündemde.Hepinizin bildiği bir dizideki son bölümden dolayı tarihimiz bir anda yön değiştirdi milletimiz araştırmaktan uzak ama duyduklarına çabucak inanan bir toplum olduğu için yalan yanlış söylemlerde bulunmakta ve tarihimiz hakkında yanlış bilgilere inanmaktadır o yüzden bu konuyu açmayı uygun gördüm size şehzade mustafanın idamı ve sarı selimin denildiği kadar da içkiye düşkün olmadığını yazıcam;

Şehzade Mustafa Neden Öldürüldü?
;
1)Şehzade Mustafa Kanunin en büyük oğlu olarak ve tahta en yakın kişi olarak ilk başta manisa sancağına gönderildi.Bilgisi ve gücüyle fatih sultan mehmet ve yavuz sultan selimi anımsattığı söylenir.
2)Ardından Şehzade Mehmet (Kanuninin 2.oğlu) manisaya , şehzade mustafa amasyaya gönderilmiştir.Şehzade mehmetin manisaya gittikden 1 yıl sonra kızamık tan ölmesi üzerine şehzade mustafa ve kanuni arasındaki soğuk rüzgarlar esmeye başlamıştır.
3)İdam sebepleri;
a)Şehzade Mustafa sancaktayken sakal bırakmıştır.Osmanlıda padişah olana kadar hiçbir şehzade sakal bırakamaz.(bir sakal içinmi demeyin komik ama osamanlı o denli katı kurallarla idare edilirdi)
b)Rüstem Paşanın sahte mektup oyunları iran şahına ve çevre sancaklardaki beylere şehzade mustafanın ağzından yazılan sahte mektuplar(Bu mektuplarda kanunin sürülmesi gerektiği yazmaktadır ve kanuni bu mektubu okuyunca kendi oğlunun kendisi hakkında böyle hükümlere vardığı için çok üzülür tabiki bunlar sahtedir)
c)Tabiki hepsi sahte değil şehzade mustafada bazı beylere harekete geçince kiminle olacaklarına dair mektuplar yazmıştır.
VE İDAM: 1552 de Rüstem paşa iran üzerine sefe çıkmış ama başarısız olup istanbula geri dönmüştür.Sebebini ise yeniçerinin başlarında bulunmayan padişaha bağlamışlardır madem hünkar sefe çıkamaz o halde şehzade mustafa var(şehzade mustafa alçakgönüllüğü ve hoşgörüsüyle ve cesaretiyle halkın ve askerin sevgisini kazanmış bir şehzadedir.) o tahta çıksın deyip dururlarmış.Rüstem Paşa bunları aynen kanuniye iletmiştir kanuni iste bana bir daha böyle şeyleri getirenin kellesini alırım demiştir.(Tarihçiler bunu şöyle yorumlar;bana bu bilgileri getirip oğlumu öldürtmeyin beni evlat katili yapmayın çünkü kanuni şehzadesini çok severdi).Ama sahte mektuplarda hünkarın eline geçince artık şehzade mustafanın akibeti belli olmuştur.1553 de kanuni bizzat sefere çıkmıştır iran üzerine konyada ordugah kurmuş ve şehzade mustafayıda ordugaha çağırmıştır.Şehzade mustafa ordugaha varmış ve o gece çadırına bir ok isabet etmiş okda sakın hünkarın otağına gitmeyin yazarmış ama şehzade mustafa bunu babasıyla arasını açmaya çalışan bir oyun olarak görür ve ertesi sabah beyazlar içinde(masumiyetin simgesi olarak) giyinir ve babasının otağına doğru yola çıkar içeri girer ve karşısında 7 tane sağır ve dilsiz cellatla karşılaşır hünkar yoktur.Şehzade mustafa o kadar güçlüdür ki 7 cellatıda telef eder ama tam kaçarken Zal Mahmut Ağa şehzadeye çelme takar ve cellatlarda hemen üstüne atlayarak şehzade katledilir.Şehzadenin cansız bedeni otağın önünde bir iran halısı üzerine  koyulur.(İran halısı iranlılarla işbirliği yaptığı için bir göstergedir)Bunun üzerine yeniçeri ayaklanma başlatır rüstem paşanın çadırını basar ama rüstem paşa yoktur kanuni rüstem paşayı vezir-i azamlıktan alır(tabiki belli bir süre ortalık yatışsın diye sonra tekrar vezir olur)
Nekadar yalan yanlış olaylarda olsa şehzade mustafanında yapmış olduğu hatalar toplanınca katline ferman verilir.Unutmayalımki şehzade mustafanın katline ferman veren şehzade mustafanın babası değil hünkarıdır bu ayrımı yapın lütfen.Şehzade mustafa öldükten sonra kanuni o kadar üzülmüşki kendi oğlunun cenaze namazını kıldırtmak için imamlık yapmış derler.Tarihiçlerde bu ölümü şöyle yorumlar ; Kanuni biraz aceleci davrandı şehzade mustafanın bir isyan hazırlığı az da olsa vardı ama çok aceleci davranıldı.Ama şöyle bir hususda vardırki eğer kanuni oğlunu öldürtmese ve isyan çıksa binler 100binlerce kan dökülürdü ve biz o zaman derdikki kanuni ileri görüşlü değilmiş isyanı görememiş.
Kanuni şehzade mustafanın oğludan korkup onuda öldürttü?
Kanuni torununu öldürttü çünkü asker şehzade mustafa yoksa oğlu var onu tahta geçiririz derlerdi.
Gelelim Sarı Selime;
Millet tutturmuş ayyaş selim ayyaş selim ? hangi osmanlı padişahı ayyaştır? Biri bana söylesin.
Sarı selimin ölümüyle ilgili birde şöyle bir yalan vardır;
Bir gün hamam sefasındayken alkollüymüş  cariyeleri kovalarken kaymış ve düşüp başını vurmuş beyin kanamasından ölmüş.YALAN!
Sarı selimin döneminde haremde yangın çıkmıştır ve tadilatlar sırasında haremi dolaşırken tansiyonu çıkar(o dönemlerde ateşli bir hastalık geçiriyormuş) ve düşüp başını vurur beyin kanamasından ölür.Sarı selim günde 5 vakit namazını kılan selimiye gibi önemli camieri yaptıran ve ülkenin dört bir yanında camiler ve medereseler yaptıran bir padışahtı böyle bir padişah ayyaş olamaz.
Gelelim Sarı Selim yerine Şehzade Mustafa tahta çıksaydı ?
Tabiki şehzade mustafa çok cevval çok cesur ve çok akıllıydı.Ama tarihçiler diyorki çok aceleciydi aceleci insan iyi değildir bilirisiniz.Birde derlerdiki eğer şehzade mustafa şahzade selim gibi sessiz sedasız sancağında otursaydı taht onundu.
Pekiya selim selim akılsızmıydı korkakmıydı?Ben kendi fikrimi söyliyim nasıl olduğunu bilemem ama kanuni gibi bir padişahın oğullarının hepsi cengaver hepsi akıllı birer şehzadedir.Gel gelelimki Sarı selim tahta çıkınca hiçkimsenin feth edemediği kıbrısı osmanlıya katar ve don volga ve süveyş kanallarının açılması için çalışmalara başlar.Bu yüzden sarı selimi yargılamayın tek eksisi erken ölmesi 8 yıl hüküm sürebilmiş.

NOT:Bildiğiniz rüstem paşa sahte mektuplar yazdırdı dedik rüstem paşadanda bahsedelim azcık rüstem paşa osmanlı tarhinde en fazla rüşvet yiyen paşadır millete makam verip rüşvet alırdı.


Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=18413.0
 • IP logged
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2014, 03:35:08 ÖS Gönderen: nesses07 »

T
 • **
 • Acemi Üye
 • İleti: 52
 • Karizma: +4/-9
Dizi bu sonuçta kurgu olacak tabii ama bizim insanımız çok duygusal olduğu için araştırmadan sultan süleymanı suçladılar hemen.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=18413.0
 • IP logged

7
 • *****
 • Kahraman Üye
 • İleti: 1225
 • Karizma: +211/-7
 • TUAF-Sarp
 • İhtiyar Yarasa
Bu idam elbette acı bir olay, kolay değil bir baba için. Biz bunu şu andaki şartlarımızla yani 2014 yılı için değerlendiriyoruz. Ancak 1550 li yıllarda devletin devamı için olması gereken ne ise Kanuni Sultan Süleyman onu yapmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın da "Bana ihanet eden oğlumu idam ettim ne kadar mutlu oldum" dediğini de zannetmiyorum. Bu idam gibi bir çok idam Osmanlı zamanında Fatih Sultan Mehmet zamanından beri olmuştur, hatta sadece osmanlıda değil başka bir çok imparatorluklarda bu tür idamlar olmuştur. Osmanlı ve yaptıklarından nefret etmemiz için dizilerde, kitaplarda vb. malesef bilinçli veya bilinçsiz -taktir sizin- haber ve bilgi yapılmaktadır. Bu olayda bunlardan sadece bir tanesidir.   

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=18413.0
 • IP logged

 
Kanuni Sultan Süleyman'ın Kral Fransuva'ya Fermanı

Başlatan selvihan

Yanıt: 9
Gösterim: 8503
Latest Ocak 13, 2011, 01:17:55 ÖÖ
Gönderen: 114-Pars

Powered by EzPortal
Yukarı git