İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - 112-Maverick

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 32
16


KALE ArGe tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun kalifikasyon testleri tamamlandı. KTJ-3200 turbojet motoru için kabul faaliyetleri aşamasına geçildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan “Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi” kapsamında KALE ArGe tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru, kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştı. Edinilen bilgiye göre; SOM Seyir Füzesi ile ATMACA Gemisavar Füzesi’ne güç verecek olan KTJ-3200 Turbojet Motoru için kabul faaliyetleri aşamasına geçildi.


KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasına müteakiben düşük yoğunluklu seri üretim faaliyetlerine geçileceği ve bununla paralel olarak da SOM ve ATMACA platformlarına yönelik entegrasyon faaliyetlerinin başlatılacağı tahmin ediliyor.

KTJ-3200 Turbojet Motoru ile Türkiye’nin, bu alanda yurtdışına olan bağımlılığının sonlandırılması amaçlanıyor. Ayrıca ilk kez bu çapta bir turbojet motoru üreten Türkiye, bu projeden yola çıkarak daha güçlü turbojet motorlarının geliştirilmesi için faaliyetler icra edecek.KTJ-3200 Turbojet Motoru
Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi, Kale Arge tarafından birkaç farklı yerli platformda kullanılmak üzere geliştirilen Turbojet Motor’un ve motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsamaktadır.

Bu kapsamda tamamen yerli imkanlarla özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri ve hedef uçak gibi insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur.

Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.
KTJ -3200 Kontrol ve Aksesuarlarının tamamı Kale Arge tarafından özgün olarak geliştirilmiştir.
KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir.
Kale Arge tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200 turbojet motoru, halihazırda SOM ve ATMACA Füzelerinin üretiminde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 Turbojet Motorunun yerini alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


17


Avrupa merkezli MBDA şirketi, F-35 Lightning II savaş uçaklarında kullanılacak SPEAR3 Füze Sistemi ile ilgili olarak 750 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş aldı.

Avrupa merkezli çokuluslu MBDA şirketi; İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan, F-35 Lightning II platformu tarafından kullanılacak SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi’nin üretim faaliyetleriyle ilgili olarak 550 milyon Sterlin (<750 milyon ABD Doları) değerinde bir sipariş aldı.


İngiliz Savunma Bakanı Jeremy Quin, “Binlerce metre yüksekten uçan bu yeni nesil füze ile karadaki personelin ve teçhizatın korunması sağlanacak. Dünya sahnesinde İngiliz teknolojisi ve silah uzmanlığı sergilenecek.” dedi.SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi
Düşman hava savunma sistemlerini alt etmek için geliştirilen SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi; 1,8 metre uzunluğa, 140+ kilometre menzile ve turbojet motora sahiptir. Yaklaşık 90 kilogram ağırlığındaki füze, 180 milimetre çapa ve yüksek-subsonik hıza sahiptir.

İngiltere’de şu anda 21 adet 5’inci nesil F-35B savaş uçağı bulunmaktadır. Platformun ilk operasyonel kapasiteye ulaştığı, kısa süre önce beyan edildi ve bu yılın sonuna kadar F-35 jetlerinin, HMS Queen Elizabeth uçak gemisine konuşlanması planlanmaktadır.

Üretimin yaklaşık 7 yıl süreceği söz konusu sözleşme ile 570 kişiye istihdam sağlanacak.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com


19


Yunanistan ile İsrail arasındaki 1.68 milyar ABD Doları değerindeki anlaşma kapsamında, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) pilotlarının eğitiminden İsrail sorumlu olacak.

Yunan Hava Kuvvetleri ile İsrail merkezli Elbit Systems şirketi arasında, Yunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu pilotların eğitim faaliyetleri için 1.68 milyar ABD Doları değerinde bir anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri, 10 adet M-346 tipi Jet Tekamül Uçağı tedariki gerçekleştirecek ve Elbit Systems tarafından bir uçuş okulu kurulacak.


Defense News’e göre; iki ülke arasındaki şu ana kadarki en büyük savunma anlaşması kapsamında İsrail, Yunan Hava Kuvvetleri için 20 yıl boyunca simülatör, eğitim ve lojistik destek hizmeti sağlayacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Benny Gantz, “Hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek, her iki ülkede de yüzlerce iş yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı teşvik edecek uzun vadeli bir ortaklık. Ülkelerimiz arasında son zamanlarda güçlenen savunma ilişkilerinin, daha da derinleşeceğini umuyorum.” dedi.

Anlaşmaya binaen İtalyan Leonardo şirketi, Yunan Hava Kuvvetleri için 10 adet M-346 tipi uçağın tedarikini sağlayacak. Leonardo, daha önce Elbit ile simülatörler konusunda ortaklık kurmuştu. M-346, İsrail’de “Lavi” olarak adlandırılıyor ve ülke tarafından 2012 yılında pilotların eğitimi için seçildi. T-6 eğitim uçakları da tarihi ikili anlaşmanın bir parçası olacak.

Modern platform sayısı açısından özellikle ‘F-16 Blok 70’ modernizasyonu projesiyle Türk Hava Kuvvetleri’ne üstünlük sağlamayı planlayan Yunan Hava Kuvvetleri’nin en büyük dezavantajı, pilotaj eğitimi alanındaydı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


20


Uzun bir süredir devam eden Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayıtlı 4 adet BARBAROS Sınıfı Fırkateynin mevcutta bulunan savaş sistemleri kaldırılarak, yerine ASELSAN – Havelsan İş Ortaklığı tarafından çağın gereklerine uygun biçimde yerli ve millî olarak geliştirilen sistemler donatılması hedeflenmektedir.

Yerli sistemler ile donatılacak gemilerden ilkinin modernizasyonunun 2022 Şubat tarihinde tamamlanması ve geminin hizmete alınması planlanmaktadır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yıl sonunda 2020 yılı faaliyetlerini aktarmak için yayımlanan videoda modernizasyon projesi kapsamında kritik tasarım aşamasının tamamlandığı belirtildi ve tasarım görüntüleri paylaşıldı.
ASELSAN – Havelsan iş ortaklığı ile mevcut TACTICOS savaş yönetim sistemi, millî olarak geliştirilen GENESİS’in bir türevi olan B-SYS ile modernize edilecek. Ayrıca ARMERKOM tarafından geliştirilen Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) 127mm baş topuna uyarlanacak. Platformda mevcut olan silah ve sensörler, Türk savunma sanayii üretimi silah sistemleri ile değiştirilecek ve B-SYS ile bütünleştirilecek. İhtiyaç duyulan donanım ve yazılımlar geliştirilecek, sistemlerin idamesi kolaylaştırılacak ve sistem, açık mimari yapısı ile rahatlıkla diğer platformlara uyarlanabilecek.

Hem Phalanx hem de Gökdeniz yakın/nokta savunma sistemi (CIWS)
Barbaros sınıfının mevcut konfigürasyonunda SMART-S radarı arkadaki küçük mast üzerinde konumlandırılırken ana mast üzerinde 60 rpm dönen AWS-6 radarı bulunur. Bu yapıda SMART-S’in görüş hattını kapatan ana mast kör alan yaratıyor olabilir. Bu sebeple modernizasyon ile SMART-S radarının gemideki en yüksek yere taşınması olası bir durum. AWS-6 radarının yerini alan ASELSAN MAR-D arkadaki daha düşük seviyedeki mast üzerine konumlanmış. Bu şekilde SMART-S’in kör alanı kalmaması sağlanmış ancak MAR-D’nin (tahminen X-bant dönen AESA radar olacak) köprü önünde dar bir açıda kör alanı kalabilir. Bunun çok önemi olmayabilir; gerekli durumlarda SMART-S ve AKR-D radarları da Gökdeniz’in atış kontrolü için veri üretecektir.

Atış Kontrol ve Arama Radarları
Radar   Bant   Etkinlik Menzili
AKR-D Blok-B2 (2x)   X+Ka Bant   120 km
MAR-D   X Bant   100 km
SMART-S Mk2   S Bant   250 km (Azami)

Ayrıca görsellerde biri köprü önüne biri arka hangar üstüne konumlandırılmak üzere iki adet AKR-D radarı yer almaktadır. Bu radarlar ESSM ve 127mm top için atış kontrolü sağlıyor.

Barbaros sınıfı gemilerde ÇAFRAD-LITE diyebileceğimiz çok fonksiyonlu AESA radar ve mast yapısı mevcut olması daha tercih edilebilir olurdu. Dünya artık 4 yüzlü AESA radara doğru evriliyor. Barbaros sınıfı fırkateynleri Türk Donamasının en gelişmiş gemileri olduğu için bu tarz bir yapılanma daha doğru olabilirdi. Bahse konu şekilde radar yapısının kurulması halinde MAR-D’ye gerek olmaz ve arka mast üzerinde genel hacim araması için SMART-S ana mast üzerinde ÇAFRAD-LITE ile X bant arama ve aydınlatma amaçlı bir radar olabilirdi.Gemideki üç adet (biri önde ikisi arkada) Sea Zenith yerine Köprü önüne Gökdeniz ve hangar üzerinde Phalanx olarak iki ayrı CIWS sistemi tercih edilmiş. Bu gelişme sürpriz bir husus olarak yorumlanabilir. Modernizasyonda eklenen bir çok ilave sistem ağırlık problemi yaratabilir. Gökdeniz’in millî bir sistem olması dolayısıyla tercihi önemli bir referans oluşturacaktır. Bu tercihin iyi tarafı aynı hedefe iki farklı mantıkla çalışan CIWS sisteminin angaje olabileceğidir. Geniş bir alan gerektiği için Gökdeniz’in köprü önüne yerleştirilmesi düşünülmüş olabilir. Arka hangar üzerine sığmayabilirdi.

Gemideki tüm bu sistemlerin etkin kullanılabilmesi için savaş yönetim sistemi ile sensör ve silah sistemlerinin yüksek uyumluluk ile entegre edilmesi gerekmektedir. Bu noktada GENESİS üzerinden geliştirilen B-SYS’in kullanılacak olması ciddi avantaj sağlayacaktır. B-SYS’in ADVENT sisteminden ağ merkezli harp yetenekleri konusunda etkilenmesi beklenebilir.
Yeni mast yapısı üzerinde muhtemelen farklı bantlarda anlık karıştırma yapması için ECM antenleri (balkon içinde görülen SATCOM benzeri antenler) bulunuyor. Tahminen farklı bant ve frekanslarda anlık karıştırma için faz dizinli antenler yerine klasik tip antenler tercih edilmiş. X bant, Ka bant vs. gibi muhtemelen düşman gemisavar füzelerinin RF başlıklarını yanıltmak mümkün olacaktır. Keza diğer haberleşme karıştırması için de antenler olabilir.

Köprü üstündeki UMTAS/L-UMTAS fırlatma kaideleri (YALMAN Kulesi olabilir) de gerektiğinde kara hedeflerine veya hücümbot/karakol botlarına ve asimetrik tehditlere karşı angajmana girilebileceğini gösteriyor. 4’lü fırlatma hücresine sahip iki kaide asimetrik tehditlere karşı önemli bir katkı sunacaktır. Yerli bir şirket ileride SPIKE NLOS tarzı 20-30 km menzilli bir füze üretirse bu füzeler değiştirilerek daha uzun menzillere angajmana girilebilir. Keza Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki Sea Hawk helikopterlerin de Hellfire ve UMTAS-L’den daha uzun menzilli füze ihtiyacı bulunuyor.

Prof. Dr. Feridun Taşdan
Ağırlık etkisi çok yüksek olmayacaktır
Gemiden çıkartılan sistemler (Sea Zenith, eski sensörler vs.) ve eklenen sistemler (Gökdeniz, MAR-D vs.) göz önüne alındığında ağırlık anlamında çok büyük ağırlık farkı olmayacaktır. Yeni radar mastı daha heybetli gözükse de yeni nesil teknolojiler ile inşa edildiği için mastın daha hafif olması dahi ihtimal dahilindedir.

Köprü önüne 2 adet 2×2 adet füze taşıyan UMTAS/L-UMTAS kaidelerinin ve -hangar üstüne- 2 adet stabilize silah sisteminin eklenmesi ile geminin asimetrik tehditlere karşı oldukça kuvvetli bir yapı elde edilmiş olduğu söylenebilir.

Gemiye eklenen 2 adet AKR-D ve 1 adet MAR-D radarı geminin düşük radar kesit alanına sahip tehditlere karşı savunmasını önemli ölçüde artıran bir unsur. Ayrıca ASELSAN PİRİ-Kızıl Ötesi Arama ve Takip Sistemi’nin entegre edilmesi ile geminin elekto-optik kabiliyetleri de oldukça artırılmış olacak.

Gemisavar füzelerinin artırılması günümüzdeki muharebe ortamlarında gemi savunma sistemlerinin aşılmasının zorluğu düşünüldüğünde satürasyon saldırısı için önemli bir kabiliyet sıçramasını temsil etmektedir.

AN/SLQ-25 Nixie torpido savunma sistemi yerli ASELSAN Hızır torpido savunma sistemi ile değiştirilecektir. Görsellerde, hangar üstünde yer alan AKR-D radarının yanında Hızır’a ait dekoy fırlatma sistemi bulunmaktadır. Ayrıca gemideki AN/SQS-56 sonar sisteminin yerli bir sonar sistemi ile (muhtemelen ASELSAN Fersah) değiştirilmesi planlanmaktadır.

Gemiye ASELSAN Alper LPI seyir radarının entegre edilmesi de planlanmaktadır.

Elektronik Harp noktasında ise ASELSAN ARES-2 serisi elektronik harp sistemi/sistemleri gemiye entegre edilecektir.Barbaros Sınıfı Fırkateyn

Paylaşılan görüntülerde köprü önünde görülen UMTAS kaidesinin YALMAN kulesi olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak daha önce Roketsan’ın 4’lü Cirit Füzesi Podunu ve 2 adet UMTAS füzesi tasıyan bir kaidesi Burak sınıfı korvete entegre edilmiş ve atışlı testler icra edilmişti.

Barbaros sınıfı fırkateynler modernizasyonun tamamlanması ile birlikte en ağır yüklü MEKO 200 fırkateynler halini alacak. Geminin hem elektromanyetik spektrumdaki hem de fiziki savunma sistemleri üst düzeye çıkarılarak günümüz ve gelecek muharebe sahalarındaki etkinliği artırılacak.

 

Gemideki Değişiklikler
Gemi Özellikleri   Barbaros Sınıfı Fırkateyn
(MEKO 200 Track IIA/B)   Yarı Ömür Modernizasyonundan Geçmiş Barbaros Sınıfı Fırkateyn
Deplasman:   3380 ton   ?
Ölçüler:   **116.7 x 14.8 x 4.3 metre
Hız:   32 knot
Menzil   4100 mil (18 knot hız ile)
Mürettebat:   220   ?
Savaş Yönetim Sistemi   TACTICOS   B-SYS (Bir Genesis Varyantıdır)
Silahlar
Baş Topu   127mm (5/54)
CIWS   3x 4 Namlu 25mm Sea Zenith   1x Phalanx 1B & 1x Gökdeniz
Top      2x 25mm STOP UKSS
Gemisavar Füzesi   8x Harpoon   16x Harpoon / 16x ATMACA
Hava Savunma (A)   8 Hücre Mk41 VLS: 8x Sea Sparrow / 32x RIM-162 ESSM
Hava Savunma (B)   16 Hücre Mk41 VLS: 16x Sea Sparrow / 64x RIM-162 ESSM
Torpido:   2x 324mm 3’lü Mk 46 Mod 5 torpido
Helikopter:   1x S-70B2 / AB 212
Sensörler
Satıh-Hava Arama Radarı:   SMART-S Mk2
AWS 6 Dolphin   MAR-D
Atış Kontrol Radarı:   **Dual STIR   2x AKR-D
**TMX (B)   ?
**Navigasyon Radarı:   SeaGuard   Alper LPI
**Decca 2690BT ARPA   ?
**Taktik Hava Navigasyon Radarı (Kerteriz Vericisi)   **AN/URN-25   
*Sonar   *AN/SQS-56   *FERSAH (?)
*Torpido Savunma   *AN/SLQ-25 Nixie   *ASELSAN Hızır
*Elektronik Harp:   *Cutlas-1B ED, Scorpion-B ET   *ARES-2NC ED, AREAS-2NC ET


Kaynak:defenceturknet(Fatih Mehmet)

21


Boeing, ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15 savaş uçaklarının öz savunma kabiliyetlerinin artırılması noktasında F-15’lerde bulunan Eagle Pasif / Aktif Uyarı ve Hayatta Kalabilirlik Sistemi (EPAWSS)’lerinin modernizasyonu ve destek ekipmanlarının entegrasyonu için 1 Ocak 2021 tarihinde 189,3 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

İmzalanan bu sözleşme değişikliği mevcut F-15 savaş uçaklarına kurulacak EPAWSS sistemlerinin, düşük oranlı ilk üretimi (LRIP-Low-rate initial production) için ABD tarafından tedarik edilen modernizasyonun yanı sıra Grup A ve B kitleri, destek ekipmanları, teknik siparişler ve geçici yüklenici destek hizmetlerini de kapsıyor. Çalışmaların 31 Aralık 2026 tarihine kadar ABD’nin Texas eyaletinin San Antonio şehrinde tamamlanması planlanıyor.


Eagle Pasif / Aktif Uyarı ve Hayatta Kalabilirlik Sistemi (EPAWSS)

Eagle Pasif / Aktif Uyarı ve Hayatta Kalabilirlik Sistemi (EPAWSS- Eagle Passive Active Warning Survivability System), BAE Systems tarafından ABD Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan F-15E savaş uçaklarının görev etkinliği ve öz savunma kabiliyetini en üst düzeye çıkararak F-15’i düşman hava savunma sistemlerine karşı korumak için tasarlanmış entegre bir dijital aviyonik sistemdir.

Uçak ve pilot için hem saldırı hem de savunma amaçlı elektronik harp seçenekleri sunan EPAWSS, yüzey ve havadan gelen tehditlerin tespiti ve bertaraf edilmesi için tam entegre radar uyarısı, coğrafi konum, durumsal farkındalık ve yüksek hassasiyetli pasif koruma çözümleri sunar. Gelişmiş elektronik karşı önlemlere sahip, modern hava savunma sistemlerine karşı da, derin penetrasyon sağlayarak mürettebatın korunması için hızlı müdahale imkanı sağlar. EPAWSS, tehditle karşılaşmadan önce doğru hedefleme bilgilerini tespit eden RF ve IR tehdit sistemlerine karşı koruma sağlar böylelikle bir düşman tehdit hedeflendiği zaman, düşman tarafından hedef çözümünü karmaşıklaştırır ve/veya geçersiz kılar.

Platform düzeyinde bir çözüm olan EPAWSS, F-15’e gelişmiş güvenilirlik ve bakım kolaylığı sağlayarak, F-15 savaş uçaklarını şimdi ve gelecekte sahada tutmak için uzun vadeli yaşam döngüsü maliyetlerini azaltmaktadır.Eagle Pasif / Aktif Uyarı ve Hayatta Kalabilirlik Sistemi (EPAWSS) Çalışma Prensibi


Kaynak:defenceturknet

22İsrail Savunma Bakanlığı Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’nde (DDR & D) bulunan İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) hafta sonu iki Demir Kubbe Savunma Sistemi bataryasından ikincisini ABD Ordusuna teslim etti. İsrail Savunma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Rafael Advanced Defence Systems tarafından üretilen Demir Kubbe bataryalarının, ABD birliklerinin çeşitli balistik ve hava tehditlerine karşı savunmasında kullanılacağı ifade edildi.

 
İsrail Savunma Bakanı Gantz yapılan teslimata ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Demir Kubbe’nin ABD Ordusu’na teslim edilmesi, İsrail Savunma Bakanlığı ile ABD Savunma Bakanlığı arasındaki yakın ilişkileri, sistemin çeşitli tehditlere karşı etkinliğini ve mükemmel teknolojik yeteneklerini bir kez daha gösteriyor. Sistemin, Amerikan birliklerini balistik ve havadan gelen tehditlerden ve ayrıca ABD birliklerinin çeşitli görevlerde konuşlandırıldığı bölgelerde gelişen tehditlerden korumada ABD Ordusu’na yardımcı olacağından eminim. “İsrail Savunma Bakanlığı ile ABD Savunma Bakanlığı arasında Ağustos 2019’da bir anlaşma imzalanmıştı. İmzalanan 300 milyon dolarlık anlaşmaya göre İsrail, ABD Ordusu’na 2 adet Demir Kubbe teslimatı gerçekleştirecek. İlk Demir Kubbe teslimatı, Eylül ayında yapıldı ve teslim edilen sistem ABD’de bir uygulama sürecinden geçiyor. Söz konusu bataryalar, ABD birliklerinin çeşitli balistik ve hava tehditlerine karşı savunmasında kullanılacak.
Tamir ve SkyHunter füzeleri için ortak girişim

Ağustos ayında Rafael, Raytheon ile Demir Kubbe’nin Tamir füzesi ve Tamir’in ABD versiyonu olan SkyHunter füzesini üretmek ve pazarlamak için bir ortak girişim kurduğunu duyurdu. Anlaşmaya göre, ortak girişim, ABD Ordusuna tedarik edilen iki Demir Kubbe için servis desteği, entegrasyon ve lojistik sağlayacak. Tamir ve SkyHunter, gelen seyir füzelerini, insansız hava sistemlerini, roket ve diğer hava tehditleri gibi kısa menzilli hedefleri durduruyor. Ortak girişim ile kurulacak olan tesis, İsrail dışında ilk defa Demir Kubbe çok amaçlı tesisi olma özelliğini de taşıyor.


Kaynak:defenceturknet

23
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: *** YENİ YIL
« : Ocak 02, 2021, 07:13:36 ÖS »
Herkese mutlu,sağlıklı ve huzurlu seneler dilerim.

24
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler 113-Beyzade
« : Aralık 20, 2020, 12:21:29 ÖS »
Abi hayırlı olsun :)

25
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler 112-Keser
« : Aralık 20, 2020, 12:20:09 ÖS »
Hayırlı olsun tebrikler.

26
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Doğum Günün Kutlu Olsun 113-Anka !
« : Aralık 18, 2020, 08:19:35 ÖS »
Nice mutlu ve sağlıklı senelere

27
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler Tunga!
« : Aralık 12, 2020, 01:31:47 ÖÖ »
Hayırlı olsun :)

28
Eline sağlık +1

29
Bu İHA lar savaş meydanlarında çağ kapatıp çağ açtı diyebiliriz bence :)

30
https://www.turkishairforce.org/falcon-bms-kullanici-sorulari/falcon-bms-the-registy-entry-points-hatasi-cozumu-4-32-4-33/

Konu açmadan önce konuları biraz kurcalamaya özen gösterelim çoğu hatanın çözümü var aslında.

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 32