İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Mesajlar - CaptainAtmaca

1
Paylaşım için teşekkürler hocam.

Hazır Jan'ın konusu açılmışken aklıma geldi sorayım Türk Hava Kuvvetleri Block 50 +CFT li model için var mı bir çalışması,en son baktığımda yaparım bir ara deyip geçiştiriyordu ? Hep yunanlılara çalışıyor ....  :)
2
Elinize sağlık,çok değerli görüntüler.
3
Bms olduğunu bilmesem gerçek olduğunu düşünürdüm.Çok güzel içerikler ortaya çıkartıyorsunuz,elinize sağlık.
4
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Hocam Yanlışınız Var ! Türk Yıldızlarını Sanalda temsil eden tek kuruluş değilsiniz ve üzülerek söylemek istiyorum daha yenisiniz.Evren Ayna ile iletişimde olmanız gayet güzel o konuda bir sıkıntı yok.Fakat Şuan günümüzde DCS Dinamik olarak Falcon'un gerisinde.Grafiksel olarak iyi.Özetle DCS de bu işi yapmak gayet kolay.Bizim kuruluşumuz olan(ben sonradan katıldım) Falcon'da Sanal Türk Yıldızları'na bakmanızı öneririm.Bizzat bir kişi ile değil direk filo ile irtibatımız var ki irtibat hiçbir şey ifade etmiyor (bana göre).Bu işi yapabilmek önemli.Aynı zamanda Falcon BMS'ye filomuzun modellediği F5 Modeli ile uçuyoruz.Ben orada öğrenciyken Türk Yıldızlarına katılma şansı kazandım.Aynı zamanda şuan tahminimce şuan uçtuğunuz VTS platformunda bulunan Bazı kişiler filomuzdan geçmişdir ki hala filo telsizimizde kendilerini görüyorum.Maalesef günümüzde botlarla uçan veya hut bu işi kolaylaştırıp yapan herkes Sanal Türk Yıldızı oluyor.Anlamış değilim...

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Soru 1 :Senin ne kadar tecrüben varda ahkam kesiyorsun ?
Soru 2:Neden çöp modelinizin reklamını burada yapıyorsun ?
Soru 3:Sizin telsiziniz bizi neden alakadar etsin ?

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
5
İlk olarak temel F-16 bilgileriyle başlayalım.F-16'ların kanatlarında yere atılabilecek bomba yüklenebilen 4 pylon'u (İstasyonu) vardır. Bunlardan ikisine 370 ya da 600 GALLON'luk wing-tanks isimli ek yakıt tankları takılabilir.Ayrıca gövde altına 300'lük centerline isimli tank takılabilir.

Bunlara ek olarak yeni nesil "plus" diye adlandırılan F-16'larda CFT (Conformal Fuel Tanks) isimli gövde üstünde bulunan yapısal tanklar takılabilir ki bunların toplam kapasitesi 450 GALLON civarındadır.Şimdi de kitaptan biraz daha derine inelim. Aşağıdaki alıntı Lockheed Martin'in Yunan H. Kuv.'nin Block 50 (PX II) ve 52+ (PX III) uçakları için bastırdığı "Flight Manuals", nam-ı diğer "Dash one" dan. Uçağın yakıt kapasitesini ek tanklarına göre ayrıntılı olarak gösterir.Kitaptan alınan değerlere bakarsak:
*F-16 C'nin iç gövde kapasitesinin 7160 lbs (pounds),
*İç gövde + CFT kapasitesinin 7160 + 3060 = 10220 ibs,
*2 adet 370 gal (wing) + 300 gal (center) = 6730 lbs,
*2 adet 600 gal (wing) + 300 gal (center) = 9740 lbs
olduğu görülür.

Bu durumda CFT bulunduran bir C modeli F-16'nın 2 adet 600 gal ve 1 adet de 300 gal ek yakıt tankı bulundurduğu durumda toplam yakıt kapasitesinin:
19,960 lbs
yani
9,053 kg
olduğu görülür. Bu bir F-16'nın ulaşabileceği max teorik kapasitedir.Kitaptan devam edecek olursak Wikipedia'daki operasyonel konfigrasyonu 4x1000lb bomba konfigürasyonundan 2 bombayı 370 gallonluk yakıt tankıyla değiştirelim.Başka da bir yakıt tankı ya da CFT takmayalım.Tam da bu konfigürasyona uygun bir örnek "Dash one"ın "Supplementary" cildinin "Appendix A" isimli bölümünde bulunmakta. Hesaplanan örnek görevin profili High - Low - Low- High.Yapılan hesaba göre sadece 2 adet 370 gallon tank yani 7160+4840=12,000 lbs yakıt ile, mühimmat atış sırasında alçalınmazsa max. 810 millik bir görev yarı menziline erişilebildiği görülmektedir. 810 deniz mili de 1500 km'ye eşittir.Bu durumda 19960 lbs ile çok daha uzun mesafelere erişilebileceği açıktır.

Peki diyelim Dalaman Üss'ünden kalkılıp Trablus yakınları bombalanacak diyelim. Mesafe ne kadar? Kabaca 1750 km/1.087 Mil.30-40 mil mesafeden atılabilen süzülen modern mühimmatların da kullanılacağı düşünülürse 2x600 Gallonluk yakıt tankı konfigrasyonu ile havada yakıt ikmali olmadan,havada yakıt ikmali yeteneğiyle de beraber (kullanılsın veya kullanılmasın) Hava Kuvvetleri'mizin erişebileceği bir mesafe olduğunu sonucuna varıyoruz.

Kaynak:TSHKK-Ripper

8
Herkese çok teşekkürler  :)

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Heppi börtdey kardeşim  :)

Danke Schön bruder ;D
9
Yeni donanımla ısınma turları başladı  :D

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
10
Mutlu yıllar  :)
11
''Aşağıdan tarıyorlar.S.... Kuleyi Ya !'' 

Koptum gülmekten  ;D ;D ;D
12
Mutlu yıllar  :)
13
Amraamlerin ile birlikte nice mutlu senelere Ripper paşam   :D
14
Kokpit İçi

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Dışarıdan

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

15
Öncelikle 2006'daki FSX minimum sistem gereksinimlerini bir hatırlayalım:

CPU:   2.0 Ghz or higher (single core)
RAM:   2 GB RAM
GPU:   DirectX®9 compliant video card or greater, 256 MB video RAM or higher, Shader Model 1.1 or higher (Laptop versions of these chipsets may work but are not supported. Updates to your video and sound card drivers may be required)
DX:   Version 9.0c
OS:   Windows® XP Service Pack 2 or later Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Store:   30 GB available space

Sadece bu imkanlar, simulatörü çalıştırmanızı, bakın çalıştırmanızı sağlıyordu...  :D

Az çok sivil taraflara ilgilenen birisi olarak konu hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.Bu trailer 2006 yılında yayınlanmış olan Fsx traileri gibi pohpohlanmış.Elbette yeni sürüm daha farklı olacak.İlk sebebi piyasada tutunmak istiyorsa yeni tabanda kodlanacak ikincisi Fsx in lisans hakkı Lockheed Martin'e devredildi,çalışma ekibi çekti gitti.Yeni ekip yeni umutlar diyorum  :)  Sadece yayınlanan trailer a bakıp sorulacak çok soru var fakat yorum yapmak zor.

Tanıtım filmi gerçekten müthiş. Ama:

1- Hangi sistem özellikleri ile 4K çözünürlükte bu kadar kaliteli görüntü elde edebildiler?
2- Son kullanıcının ortalama bilgisayar konfigürasyonları için ne vaad ediyor?
3- Gösterilen şehirler ve senaryolar, FSX'de olduğu gibi sadece belirli şehirlerde mi? Yoksa otogen yapısını komple baştan yapıp tüm dünya için aynı standartlarda otogen sistemi mi elde ettiler?
3.1 - Eğer tüm otogen sistemi değişmiş ve bizlerin hayalindeki o altyapı hazırlanmışsa, bunun son kullanıcıya bedeli ne olacak?
4- Simulasyon dünyasına nasıl bir fizik inşa ettiler? Kodlanan fizikler gerçeği ne kadar yansıtacak? FSX ve P3D gibi "oyun" kadar mı ciddiyet gösterdiler? Yoksa bir "mühendislik" uygulaması gibi yaklaşıp gerçekten hakkını verecek düzeyde matematik mi kodladılar?
5- Peki ya fiyat ne olacak? 3. parti desteği olacak mı? Eklentilerle birlikte simulasyon performansı ne olacak?
6- Peki FSX ile birlikte endüstriye veda edip, bizleri FSX'in berbat altyapısına mecbur bırakan Microsoft'a tekrar güvenip paramızı yatırmaya değer görecek miyiz?

Sorular çok fazla. Belirsizlik elbette normal. Ancak 1:30 dakikalık bir tanıtım filminden sonuca varıp gemileri yakmamak, şüphe ve temkinle yaklaşmak gerekiyor.
Powered by EzPortal