Menü

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

İletileri Göster Menü

Konular - Brabus

#41
Alınan bilgiye göre, Dağlıca bölgesinde terör örgütü PKK'ya yönelik  operasyon yürüten timin üzerine yıldırım isabet etti. Olayda 3 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.

Yaralı askerler, helikopterle Hakkari Devlet Hastanesine kaldırıldı.
#42
Havacılık ve Savunma / A-10'lar İncirlik'te
Ekim 21, 2015, 09:30:01 ÖÖ
'Tank katilleri' İncirlik'te
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait 'tank katili' olarak bilinen 12 adet A-10 uçağının İncirlik Üssü'ne ulaştığını bildirdi.AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Pentagon yetkilisi, Georgia  eyaletinde bulunan Moody Askeri Hava Üssü'nden havalanan 12 adet A-10 Thunderbolt  II tipi uçağın, dün İncirlik Üssü'ne indiğini belirtti.

Uçakların, Doğal Kararlılık Operasyonlarına destek sunacağını belirten  yetkili, söz konusu yeni uçakların ağustos ayında İtalya'daki Aviano askeri  üssünden İncirlik'e giden 6 F-16 savaş uçağının yerini alacağı bilgisini verdi.

Yetkili, "Türkiye bir NATO müttefiki, ABD'nin yakın bir dostu ve terör  örgütü DAEŞ'le mücadele eden uluslararası koalisyonun önemli bir partneri.  ABD'nin hava saldırıları için Türk üslerinin kullanımı ve uçaklara desteği önemli  bir kuvvet çarpanı" ifadesini kullandı.

"Tank katili" olarak bilinen A-10 uçakları, kara birliklerine yakın  hava desteği sağlama görevi için özel olarak geliştirildi. Düşük irtifa ve düşük  hızda manevra yapabilen, isabetli silah sevk yeteneği olan, her türlü yer  hedefine özellikle de tank ve zırhlı araçlara saldırabilen bu uçaklar, Soğuk  Savaş döneminde alçak uçuşla Sovyet tank ve zırhlılarını imha etmek üzere  tasarlanmıştı.

A-10'lar, Birinci ve İkinci Körfez Savaşı'nda kullanılmış ve gövde ve  kanatlarında uçaksavar mermi delikleri olmasına rağmen görevlerini tamamlayarak  üslerine dönebilmeleriyle biliniyor.

Pilot kabini 3,8 santimetre kalınlığında titanyum zırhla kaplı  A-10'ların tümü zırhlı değil. bu uçakların kokpiti ve yakıt deposuna da zırh  uygulanıyor.

Kaynak: Milliyet
#43
Bugün İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.'nun paylaştığı Oslo uçağının geri dönüşüyle ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. İşte uçağın geri dönüş nedeni!

İstanbul Atatürk - Oslo seferini yapan Türk Hava Yolları'na (THY) ait yolcu uçağı, pilotun elektronik uçuş çantası 'Jeppesen' adı verilen yanlış yaklaşma ve iniş haritalarını alması nedeniyle Atatürk Havalimanı'na geri döndü.

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Oslo seferini yapan TK-1753 sefer sayılı Airbus A320 tipi yolcu uçağı yolcu alımının ardından saat 14.30'da Atatürk Havalimanı'ndan kalkış yaptı. Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra uçağın kaptan pilotu elektronik uçuş çantası Jeppesen adı verilen tüm havalimanlarının yaklaşma ve krokilerin bulunduğu yanlış uçuş haritasını aldığını fark etti.

Bunun üzerine uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi'yle irtibata geçerek geri dönmek istediğini söyledi. Bunun üzerine uçağın pilotu deniz üzerine yakıt azaltarak kalkışından yaklaşık bir saat sonra Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Pilotun doğru haritayı almasının ardından THY uçağı Oslo seferini yapmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan yeniden havalandı. Konuyla ilgili olarak THY'den yapılan açıklamada 'ilgili seferde teknik nedenle uçak değişikliğine gidilmesi üzerine sefere verilen yeni uçağa yükleme unutulduğu belirtildi. Kaynak: Doğan Haber Ajansı
#44
Konusuz Konular / Telefon İçin Clean Master
Ekim 17, 2015, 11:00:09 ÖÖ
Arkadaşlar, telefon için yüklenen Clean Master programı gerçekten işe yarıyor mu? İki günde bir temizlik yapıyorum ve her seferinde en az 1 GB gereksiz dosya ve silinmesi icap edenleri bulup siliyor. Bu doğru mu yoksa göz boyama mi?
#45
1. Bugün Suriye sınırında ülkemizin hava sahası içerisinde milliyeti bilinmeyen bir hava aracı tespit edilmiş; üç defa ikaz edilmesine rağmen hareketine devam etmesi üzerine, sınırda devriye görevi icra eden uçaklarımız tarafından angajman kuralları çerçevesinde ateş edilerek düşürülmüştür.

2. Türk Silahlı Kuvvetleri kendisine verilen görevi angajman kuralları çerçevesinde kararlılıkla uygulamaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: Genelkurmay Başkanlığı
#46

Türk Hava Yolları'nın bir uçağının pilotu ile Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi'nde görev yapan bir kontrolör arasında geçen balon diyaloğu dikkat çekti. Atatürk Havalimanı'na iniş için yaklaşan THY uçağının pilotu, binlerce metre yükseklikte hemen yanından geçen bir balon görünce kontrolöre, "Yanımızdan yüksek bir balon geçti, 5 bin feette (1500 metrede)" bilgisini verdi. Kontrolör ise "Drone geçti mutabık mıyız?" diye pilota sordu.

Pilot ise "Drone değil, balon olduğunu düşünüyorum, drone'a benzemiyordu" cevabını verdi. Pilotun verdiği balon raporu doğrultusunda hava trafik kontrolörü, uçakların seviyesini ayarlamak zorunda kaldı. Balonun, meteoroloji yetkililerinin hava tahminlerinde kullandığı balonlardan olabileceği belirtildi.

Kaynak: kokpitaero
#47
Konusuz Konular / İlk Nobelli Türk Aziz Sancar
Ekim 09, 2015, 02:18:50 ÖS
Konudan öte şu soru sorulmalı; ''Böyle büyük insanlar neden ülkemizde hizmet etmiyor ? Eğitim sistemi yanlış diyen bakanlar neden yalnızca sebebini söylemekle yetiniyor ? Bu insanları kazanmak için ne yapılmalı ?Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülünü aldı
Aziz Sancar'dan bugün Türkiye'ye çok güzel haber geldi. 2015 Nobel Kimya ödülünü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Tomas Lindahl ve Paul Modrich aldı.
Aziz Sancar, Mardin'in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın çocuğu olarak doğdu.İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen üç Türk'ten biri oldu.#49
HİNDİSTANIN UZUN MENZİLLİ, RADAR GÜDÜMLÜ FÜZESİ "ASTRA"

Hindistan'ın DRDO (Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu), 19 Mart 2015 tarihinde Astra (MKI) BVRAAM (Beyond-visual-range air-to-air missile-Görüş ötesi menzilli havadan-havaya füze) testinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Test atışı Hindistan'ın Rus yapımı SU-30MKI uçakları ile Odisha sahillerinde yapıldı. DRDO yetkilileri Astra'nın BVR füzeleri içinde en moderni olduğunu iddia etmekteler.Füzenin aktif radar menzili 25 km olup, deniz seviyesinde 40 "G"lik dönüşler yapabilir. İsrail Pythoon-5 füzesi ile meşhur olan proximity sensörler ile donatılan füze böylece hedefi algılayıp yakınında veya (muhtemelen Pythoon gibi) kabine yakın detone olabilmektedir.

Astra'daki diğer süper bir özellik ise karadan-havaya füze bataryalarına karşı kendi bünyesinde (on-board) bulundurduğu ECCM cihazı ile düşman radar sinyallerini karıştırması. Böylece karadan ateşlenen füzenin kendisini takip etmesi ve düşürmesini engellemektedir.

Radar fünyesi yanı sıra bir de yeni lazer fünyesi barındıran füzenin harp başlığı 15 kg.

EN YENİ KISA MENZİLLİ, IR GÜDÜMLÜ HAVADAN-HAVAYA ÇİN FÜZESİ "PL-10"

Çin'de yayınlanan bir televizyon şovunda Luoyang Elektro-Optik Araştırma Enstitüsü (LEOC) de çalışan PL-10 füzesinin tasarımcısı mühendis, füzenin evrimini nerede ise tamamladığını ve Çin'in de artık 5.nesil havadan-havaya IR (ısı) güdümlü füzeye sahip olduğunu duyurdu.Mühendisin söylediğine göre, Rus SU-27 uçaklarının patent altında Çin'de üretilen modeli olan Shenyang J-11 uçağından yapılan test atışları başarılı olmuş. Dünya kamuoyu bu füzeyi ilginçtir ilk defa yine 5.nesil Stealth savaş uçağı J-20'nin gövde için silah bölmelerine takılı halde de gördü.

CAC (Chengdu Aircraft Corporation) firması üretimi PL-10'un baş tasarım mühendisi Liang Xiaogeng, 7 yıldır süren geliştirme çalışmalarının sonuna geldiklerini 2013'de prototipin tamamlandığını ve bu güne kadar yapılan 30 canlı test atışının başarılı olduğunu söyledi. Füze ağırlığının 89 kg, boyunun 3 m ve 20 km menzile sahip olduğunu belirtti.PL-10 IR güdümlü füzenin dünya standartlarında "multi-element imaging infrared seeker (çoklu element infraruj görüntüleme arayıcı başlığı)" ve "anti-jamming capabilities (düşman uçağındaki jammer cihazından etkilenmemek veya bastırma kapasitesi)" ile yüksek manevra yeteneği varmış. Bu manevra kabiliyeti birçok füzeden farklı yapıdaki ve çok geniş yüzeyli arka kanatçıklar ile "thrust vectoring vanes" yani egzos içindeki hareketli kanatçıklar şeklinde çevirebileceğimiz hareketli yüzeyler sayesinde olmaktadır. Ayrıca "high off-boresight attacks"-yüksek yanal görüş açısında saldırma kabiliyeti varmış.( "high off-boresight " kabiliyetinin ne demek olduğunu yakında yayınlanacak bir sonraki HHF makalemde ayrıntılı anlatacağım için ayrıntıya girmiyorum)PL-10 kaska monteli nişangah sistemi HMD ile de kullanılabilmektedir. Çinli mühendis zaten çok etkili manevra kabiliyeti olan J-11'in PL-10 ile çok etkili bir kombinasyon olacağını iddia etmesi bence de çok yerinde bir iddia.SU-27 ve türevleri zaten çok yüksek manevra yeteneği olan uçaklar. Sadece meşhur kobra manevrası değil dogfight'ta çok etkili uçaklar ve uzun menzilli AR güdümlü füzeleri de mevcut. Umarım bu günlerde Suriye'ye intikal etmiş olan Rus Su-30 uçakları ile bizim F-16'larımız sınırda karşılaşmaz. Şüphesiz pilotlarımızın kabiliyetine güvenimiz tam ama Rus füzelerinin ve SU-30'u düşündüğümüzde Mig-23 vurmaya benzemeyeceği aşikar.)

AVRUPA'NIN UZUN MENZİLLİ, AR GÜDÜMLÜ FÜZESİ "METEOR"

BAE Systems'den 14 Eylül 2015'de yapılan açıklamaya göre EF-2000 Eurofighter Typhoon savaş uçağından Meteor BVRAAM füzesi ateşlenme testleri tamamlandı. İngiliz Savunma Bakanlığı bünyesinde Typhoon Phase 2 Enhancements (P2E) testleri kapsamındaki denemelerde gerçek hava hedefine (muhtemelen ses altı süratte uçan bir BQM serisi target drone benzeri bir drona) karşı ateşlenen Meteor füzesi, başarılı bir şekilde ayrılmış, datalink-veri bağlantısını korumuş ve başarılı bir şekilde hedefe yönlendirilmiş.

Testlerin 2016 yılına kadar devam edeceği açıklanmakla birlikte Typhoon P2E konfigirasyonunun Meteor füzesini kullanımının operasyonel hale gelmesi 2017 yılında tamamlanmış olacak. (İlk EF-2000 konfigirasyonları, Rafale ve Gripen uçaklarında halen operasyonel).


Kaynak: kokpitaero, Hakan Kılıç
#50
İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. ilginç bir fotoğrafı okuyucuları ile paylaşıyor. Yıl 1986... Alman Hava Kuvvetleri'nin F-104'leri neden İstanbul üzerinde?Lockheed şirketi tarafından tasarlanan F-104 uçakları, uzun yıllar Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe'nin ana vurucu gücünü oluşturdular. Satışı skandallarla gündeme gelen uçak, küçük kanatları ve yüksek-alçak irtifadan uçuşu ile dikkat çekiyordu.

Almanya'nın yanı sıra Avrupa'da Belçika, Hollanda, İspanya gibi ülkelerin hava kuvvetlerinde de görev yapan F-104'ler bir süre sonra NATO yardımlarıyla Türkiye'ye verilmeye başlandı. 1980'lerin ikinci yarısı ve 1990'ların başında Türk Hava Kuvvtleri'nin 4 üssünde (Ankara Mürted (Akıncı) - Bandırma - Balıkesir ve Diyarbakır) mevcut 8 filo ile görev yapıyordu. Bu uçaklar F-16 ile değiştirilecek, 1960'larda başlayan F-104'ün Türkiye macerası 1994'te Diyarbakır'da sonlanacaktı...

Boğaz üzerinde uçan F-104'lerin fotoğrafı, 1986 yılına ait. Filo değişim programı ile Lufthwaffe'den gelen F-104'ler Marmara üzerindeki görevlerinde Boğaz'dan geçiyor...

Kaynak: kokpitaero
#51
Havacılık ve Savunma / Tamamıyla Milli Değil
Ekim 05, 2015, 09:49:52 ÖÖ
Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Yerli Yolcu Uçağı Projesi'nde "328 milli uçaktır, 'tamamen Türk uçağıdır, demedik, demeyeceğiz de. Hatta 628'de bile bir kısım bileşenleri yerli olmayabilecektir" açıklaması yaptı.

AK Parti Hükümeti 7 Haziran seçimlerinden 10 gün önce tanıtımını yaptığı 'milli' uçak işinde, uçağı geliştirecek Amerikan savunma şirketi SNC'nin sahipleri Eren-Fatih Özmen Çifti'nin geçen hafta yayınlanan mülakatlarının ardından projenin şimdiye kadar kamuoyuna yansımayan detaylan yavaş yavaş aydınlığa kavuşuyor.

Özmenlerin, normalde savunma projeleri üstlenen Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) kurumsal öncelikleri nedeniyle kendilerine uçak için yüzde 70 yerli üretim şartı getirdiğini, bunun ilk aşamada güç olduğunu, 1.5 milyar dolarlık projede anlaşma olmazsa bazı yatırımlarını kaybedeceklerini söylemelerinin ardından SSM Müsteşarı Ismail Demir Hürriyet' in sorularını yanıtladı.

YÜZDE 70 YERLİ ŞART MI?

"SSM'nin projeyi yapış tarzından değişik bir tarz yok burada. Bir uçak çıkacaksa, dört sene sonra bu uçağın yüzde 70'i yerli olsun demek, Türkiye'deki şu anda mevcut imalat kabiliyetlerimizi, alt sistemleri yapan şirketleri dizdiğinizde, 'Uçağı yapmayalım' demek olur. Biz bunu demek istemiyoruz. Biz sadece bu katkı oranlarının ne kadarını teknoloji geliştirmeye sayacağız, ne kadar ihracat oranı olacak, hangi sürede olacak buna bakacağız. Bütün bu oranlar bizim proje yapış yöntemlerimizle tutturulacak oranlar.

YERLİ ŞARTI NASIL OLACAK?

Bizim için toplam paket önemli. Belki ilk uçakta çok ufak bir yüzde yerli üretim olacak. Türk sanayinin kabiliyetine bağlı. Biz yüzde 70'i projeyi engellemeyecek şekilde ayarlayacağız. Biz bazı geliştirme projelerinde bu yüzde 70'le ilgili esneklik de sağlıyoruz projenin durum aciliyetine göre. Bu bizim bu iç şartımız. Kendi kendimize yerli sanayiyi nasıl geliştiririz diye ortaya attığımız bir şey. Bunların istisnaları da oluyor.

Bu konuda projenin önünü tıkamayacağımızı söyledik. Tıkayacak şekilde katı olmayız. Oraya giden yola çıktık. Bu projede '328 milli uçaktır, tamamen Bizim burada hedefimiz Türk uçağıdır' demedik, sertifika sürecini yaşamış bir demeyeceğiz de. Hatta 628 uçağı imal edip, endüstrimizi geliştirildiğinde bile büyük geliştirip bir kısım bileşenleri projede yetiştirip, Türkiye'nin yerli olmayabilecektir.

Bizim burada öncelikli sağlayıp yaygınlaştırmak. hedefimiz azami ölçüde millilik. Ondan sonra da kendi özgün uçağı çıkarmak. Nihai hedefimiz geldiğimizde büyük bir tecrübe motor da geliştirmek. Ama yaşamış bir ülke olarak çok yarın kalkıp da 628 çıktığında daha rahat yol almak. Hem 'Buna yerli diyorlardı insan kaynağı yetiştirme ama motoru yabancı' açısından hem sertifikasyon derlerse, bunun ilk yıllarda sağlayacak otoritelerin olmayacağını biliyoruz. Ancak güvenini kazanma açısından bu da bir hedefin. Safha safha, hem teknoloji geliştirme inşallah olur"

İMZA SÜRECİ UZUNDUR

SSM Müsteşarı İsmail Demir, SCN şirketiyle neden hâlâ sözleşme imzalayamadıklarına ilişkin ise şunları söyledi:

"Bizim sözleşme imzalama sürecimiz uzundur. Niye? Sayfalarca doküman olur. Bunu içine her türlü detayı ince ince yazıyorsunuz. Ne kadar ihracat yapabilecek, hangi parça nerede imal edilebilecek, hangi tedarikçiler kullanabilecek? Cezai şartlar, teminatlar, avanslar ne zaman ödenecek? Yüzlerce sayfa dokümandan bahsediyoruz. Bunu oluşturma safhasındayız.

Her projede bu dokümanları hazırlamak zorundayız. Askeri projeler de tabii daha çok oluyor. Ama sivil alanlarda da bunlar böyle. Şimdi çok hızlı basit alanlarda da havacılıkta kapsamlı dokümanlar olur, oldu da. Ama maksat projenin hayata geçmesi. Yoksa onu engelleyecek, önünü kesecek, mantıksız hiçbir şeyi şart koşmadık. Nihai bir anlaşma böylesi bir projede 2-3 ayda bütün detaylarıyla çıkmaz"

TECRUBELİ OLDUGUMUZ İÇIN PROJE BİZDE

"Neden bu projeyi normalde askeri projeleri üstlenen SSM yürütüyor" sorusuna ise Demir şu cevabı verdi:

"Bu uçak niye bizde derseniz, askeri de dahil çeşitli amaçlarla kullanılabilecek bir uçak olduğu için ve SSM'nin bu tip proje tecrübesi nedeniyle biz devredeyiz. Başka devlet kuruluşları devreye girerse, biz memnuniyetle bu projeyi onlara devrederiz. Biz burada işin kıskançlığında değiliz. Bu bir devlet projesidir. Katkı sağlayacak tüm kurumların desteğine açığız. Yer tahsis olur, katılım olur, sipariş olur. Bu Türkiye'nin projesidir. Bu işin sivil sektör önde olup yürütülmesi de bizim için gayet kabul edilebilir ve tavsiye edilebilir bir şey."

Kaynak: Hürriyet
#52
Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08'de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye'ye geçerek terk etmiştir.

Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF'nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır.

Kaynak: Dışişleri Bakanlığı
#53
Konusuz Konular / Diyarbakır’da 2 Şehit
Ekim 01, 2015, 11:12:30 ÖÖ
Silvan İlçesi'nde bu sabah PKK'lı teröristlerin saldırısında uzman çavuşlar 31 yaşındaki Sinan Uçan ile 26 yaşındaki Tolga Topçuoğlu şehit oldu.

Silvan Taktik Jandarma Komutanlığı'nda görevli olan uzman çavuşlar Sinan Uçan ile Tolga Topçuoğlu, bu sabah saat 07.00'de göreve gitmek üzere, ilçenin Bahçelievler  Mahallesi'ndeki Şirinevler Sitesi'ndeki evlerinden çıktı. Sitenin bahçesindeki otomobillerine binmeye hazırlanan uzman çavuşlar Uçan ve Topçuoğlu'na, bir anda ortaya çıkan yüzleri maskeli PKK'lı teröristler otomatik silahlarla ateş açtı. İki uzman çavuş olay yerinde şehit olurken, teröristler kaçtı. Şehit uzman çavuşlar Uçan ile Topçuoğlu'nun cenazeleri otopsi yapılmak üzere Silvan Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Polis, 2 uzman çavuşu şehit eden PKK'lıları yakalamak için ilçede geniş çaplı operasyon başlattı. Silvan'ın giriş ve çıkışları tutulurken, operasyonlar sürüyor.
#54
Konusuz Konular / Az Gülelim
Eylül 28, 2015, 10:20:30 ÖÖ
#56
Konusuz Konular / Başarılar TSHKK
Eylül 26, 2015, 03:45:37 ÖS
Yeni eğitim-öğretim dönemi başladı başlayacak. Mualliminden talebesine alayınıza başarı ve bolca sabır dilerim. Biraz da özgüven.
#57
Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden, yaşıtlarımın yanaklarından öperim. Alayınızın bayramı mübarek olsun.

#58
Dün gece kayıp tim bordo berelilere bugün ulaşıldı. Bordo berelilerin şehit arkadaşlarının intikamını almak için telsizlerini kapattıkları ve çatışmaya girerek 73 teröristi etkisiz hale getirdikleri ortaya çıktı.

Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde 16 askerin şehit olduğu terör saldırısı sonrasında kendilerinden bir süre haber alınamayan bordo bereli timin telsizlerini kapattığı ve çatışmaya girerek 73 teröristi etkisiz hale getirdikleri ortaya çıktı. Bordo bereliler, 25 teröristi de sağ yakaladı.

Dün gece kayıp tim bordo berelilere bugün ulaşıldı. Bordo berelilerin şehit arkadaşlarının intikamını almak için telsizlerini kapattıkları ve çatışmaya girerek 73 teröristi etkisiz hale getirdikleri ortaya çıktı. Olayla ilgili şu açıklama yapıldı:

"Kimse kayıp değildi. Bordo bereli tim telsizleri kapadı. Geri dön emri almamak için ve dün geceden yağmurlu, sisli havada bugün öğlen vaktine kadar sadece 12 kişilik bordo bereliler timi yüzlerce terörist ile çatıştı. . Şuan için tespit edilen 73 ölü ve 25 sağ PKK'lı ele geçirildi."

İHA
#59
Konusuz Konular / Dağlıca'da 16 Şehit 6 Yaralı
Eylül 07, 2015, 05:16:19 ÖS
06 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, daha önceden Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüş, araçlarda bulunan Kahraman 16 silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kahraman altı silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, yaralıların tedavilerine hâlihazırda devam edilmektedir.

Saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlar karadan ve havadan kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bölgede tespit edilen terörist hedeflerinin imhası ve harekâta emniyetle devam edilmesi maksadıyla; Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı belirlenen 23 hedef (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) 7 Eylül 2015 saat 09.00'dan itibaren üç adet F-4 ve dört adet F-16 savaş uçağı ile ateş altına alınmaktadır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
#60
Havacılık ve Savunma / Flyride tekrar Ankara'da
Eylül 04, 2015, 12:14:46 ÖS


Anadolu'nun tarihine, kültürüne ve coğrafyasına verdiği önemi her fırsatta vurgulayan AnadoluJet'in, bu değerleri yakından tanıma fırsatı bulamayanlar için özel olarak hazırladığı Flyride Simülasyon Uçağı tekrar Ankara'da. Görsel bir Türkiye turunu uçuş deneyimi ile birleştiren Flyride, 30 Ekim 2015 tarihine kadar Ankara'da Ankamall Alışveriş Merkezi'ne gelen ziyaretçilere benzersiz anlar yaşatacak.

Özel olarak dizayn edilen uçak şeklindeki simülasyon aracı içerisinde, 26 yolcu 14 dakika süresince İstanbul Tarihi Yarımada, Bursa Ulu Camii, İzmir Efes Antik Kenti, Adıyaman Nemrut Dağı, Trabzon Sümela Manastırı gibi İstanbul'un ve Anadolu'nun tarihi ve turistik noktalarını üç boyutlu ve gerçek gökyüzü çekimleri ile izleme şansına sahip oluyor.

İstanbul ve Türkiye olmak üzere iki ayrı tur seçeneği bulunan simülasyon programında katılımcılar hem şehirler ve tarihi yerler hakkında bilgi alıyor hem de unutamayacakları görsel bir şölen ve özel teknikler ile geliştirilmiş rüzgar, yağmur, titreşim efektleriyle üç boyutlu deneyim yaşıyor.

AnadoluJet uçuşları ve kampanyaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. resmi internet sitesinden ve 444 2 538 numaralı çağrı merkezinden ulaşılabiliyor.
Powered by EzPortal