Menü

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

İletileri Göster Menü

Konular - Brabus

#21
Havacılık mesleğinde kabin memurlarına ilk görüşte aşık olma oranı, diğer mesleklere göre çok daha fazladır.  ;D Bunun nedeni tam olarak bilinmese de uçakta kabin memurlarının hem hemşire hem aşçı hem temizlik görevlisi olarak tüm işlerinizi gören güler yüzlü ve üniformalı kişiler olmaları olduğu düşünülmektedir.

Havadayken, uçuş esnasında verilen içeceklerin tadı yolculara daha güzel ve lezzetli gelmektedir. Bunun nedeni havadaki alçak basıncın içeceklerdeki şekeri daha çok ortaya çıkarmasıdır. Bu nedenle normalden daha tatlı gelen domates suyu uçuşlarda en çok tercih edilen içeceklerdir. Uçuşlarda oluşan bulantıya iyi geldiğinden sodalar da tercih edilir.

Havayolu şirketlerinin garip tasarruf yöntemleri vardır. Buna en güzel örnek, American Airlines'ın menülerinden sadece bir zeytin çıkartarak uçuşlarında 40 bin dolar tasarruf etmesidir.

Bilinenin aksine uçaklarda tenefüs ettiğiniz hava en temiz havadır. Uçaklarda hastanelerde kullanılan hava filrteleme teknolojisi kullanılır. Tabiki bu teknoloji uçakların mikrop barındırmadığı anlamına gelmez ama her gün solunan şehir havasından her zaman daha temizdir.

Uçuşlardaki kazaların yüzde 90′ından fazlası iniş ve kalkış sırasında olur. Uçakların uçuş sırasında, havada kaza yapma olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. İniş ve kalkışlarda bu yüzden insanların yerinde oturması ve kemerlerini takması zorunludur. Can güvenliğinin yanı sıra uçuş öncesi yolcuların ağırlığı hesaplandığından iniş ve kalkışlarda bir kaç yolcunun aynı anda yer değiştirmesi uçağın dengesinde değişimlere yol açabilir. Bu nedenle iniş ve kalkışlarda yolcuların yerlerine otruması zorunludur.

Uçakların yaklaşık 10 km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü, yüksekliğin her 5 km'lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, 10 km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız 960 km/sa olup, bu değer; sıcaklığa ve rüzgara bağlı olarak değişebilmektedir .

Yolcu uçaklarının özellikle uzun uçuşlarında pilotlar sandığınızdan daha fazla uykuya dalarlar. Ancak korkmanıza gerek yok çünkü bu gibi durumlarda uçak ya otomatik pilotta ya da kontrol yardımcı pilottadır. Fakat her iki pilotun da aynı anda uyuya kaldığı pek çok havacılık raporunda bulunmaktadır.


Havacılıkta uçuş kuralları her zaman oldukça sıkıdır. Güvenlik için uçuş kuralları arasında attığınız adımla ilgili bile bir kural mutlaka bulunur. Ancak bu sıkı kuralların arasında uçuş esnasında cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir kural yoktur. Fakat böyle bir kural yok diye yasak olmadığı anlamına da gelmez ! Tuvalette partnerinizle zaman geçirir ve uçuş memurunun 'tuvaletten çıkıp yerinize oturmanız gerektiği' şeklindeki uyarısını dikkate almazsanız inişte güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmanız kesindir.Uçak pilotlarının yemek menüleri her zaman yolculardan farklıdır. Pilotlar standart yolcu yemeklerinden farklı yiyecekeler yerler ve bu yemekler sadece pilotlara özel hazırlanır. Bunun nedeni pilotların uçuş sırasında hasta düşme ihtimalini ortadan kaldırmakdır.

İki pilot uçuş sırasında hiç bir zaman aynı yemeği yemez. Bunun nedeni bir pilotun zehirlenmesi durumunda diğerinin sağlığının korunmuş olmasıdır. Sözgelimi bir pilot tavuk yediğinde diğer pilot köfte yer.

Türbulans konusu uçaklarda en çok merak edilen konudur. Türbulans sanıldığı gibi uçağın düşmesine neden olmaz fakat türbülans sırasında yolcu kemerinin bağlı olmaması, şiddetli sarsıntı yüzünden ölümlere neden olabilir. Ayrıca havadaki karbondioksit oranı arttığından türbulanslar her geçen gün daha fazla şiddetlenmektedir.

Uçuş esnasında yolcular tarafından hissedilmese de kötü hava şartlarında uçağa sık sık yıldırım çarpar.

Boş ağırlığı 178400 Kg. olan bir Boeing 747 yolcu uçağı uçarken saniyede 4 litre uçak yakıtı tüketir.

Uçuş esnasında giriş çıkış kapıları büyük bir basınç ve baskı altında oldukları için kapılar açılamaz. Filimlerde gösterilen uçak kapılarının açılması ile ilgili sahnelerin hepsi bir hayalgücü ürününden ibarettir. Uçuş esnasındaki kapılara denk gelen basınç o kadar fazladır ki dünyanın en iyi 10 ağırlık kaldırma şampiyonunun gücüne bile sahip olsanız uçuş esnasında kapıları açamazsınız.

Havacılıkta UTC (Universal Coordinated Time / Uluslararası Birleştirilmiş Zaman) veya GMT (Greenwich Mean Time / Greenwich Zamanı) kullanılır. Havacılıkta bu zaman "Z" ZULU veya ZET olarak tabir edilir. Yayınlanan hava raporları, uçuş planları ve benzeri tüm işlerin zaman bölümleri ZULU saatine göredir. Dünyanın neresine uçarsanız uçun uçuşla ilgili tüm işler Z saati kullanılarak ortak bir zamana göre yürütülür. Aksi takdirde her ülkenin yerel saatine göre koordinasyon gerekir ki bu da işleri zorlaştırır.

Ankara İstanbul arası gibi bir saatlik uçuş gerektiren mesefalerde, yedek yakıt dahil yaklaşık 6000 kg (6ton) uçak yakıtı kullanılmaktadır.

36. gebelik haftasından sonra pek çok havayolu şirketi hamile bayanları uçuşa kabul etmemektedir. Bunun nedeni anne ya da bebek açısından ortaya çıkabilecek olan riskler değil, olası bir doğum durumunda havayolu şirketinin havadayken yaşanacak bir doğum nedeniyle risk almak istememesidir.

Kaynak: İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
#22
Kutlamalar ve Tebrikler / Mutlu Yıllar Kurgan
Ocak 08, 2016, 10:32:25 ÖS
Doğum gününüzü kutlarım, nice yaşlara :)

Not: Pastayı kestaneli, uçağı ruslu severiz.
Not2: Kanopiyi unutmuşlar ama sağlık olsun :D#23
Kutlamalar ve Tebrikler / Mutlu Yıllar Oğuz
Ocak 06, 2016, 10:09:16 ÖÖ
Doğum günün kutlu olsun mübarek. Nice mutlu senelere.

#24
Türk Tarih Kurumu / Her Hafta Bir Anı
Aralık 24, 2015, 10:20:46 ÖÖ
Her hafta, bu ileti altında yeni bir anı yayınlamaya çalışacağım.
Dâhi Kime Derler?

Her zaman Atatürk soru sormaz veya sınava çekmez ya! Bir gün de, sofrada, neşeli bir zamanında Atatürk'ü sınava çektiler arkadaşlarından biri, sordu:
- Lütfen cevap verin bakalım; dahi kime derler?
Atatürk tereddüt etmeden ve kendisinin sınava çekilmesini yadırgamadan, cevap verdi:
- Dahi odur ki , ileride herkesin takdir ve kabul edeceği şeyleri ilk ortaya koyduğu vakit herkes onlara delilik, der.
Gelin görün ki, bu zamanlarda 'adalet' nerede?


Atatürk`ün Yargıç Kararına Saygısı

Ölümünden iki yıl önce Atatürk'ün canına kıymak için kurulan bir tuzak meydana çıkarılmıştı. Hem de bu düzeni kurmakla suçlanan kimse "Milli Mücadele"den beri Ata'nın yolunda çalışmış, sevgi ve güvenini kazanmış, birçok iyiliklerini de görmüş biri idi.

Haber yurtta şaşkınlık ve tiksinme oluşturdu. Herkes bunu konuşuyor, "nasıl olur" diyor, bir türlü herhangi bir nedene bağlanamıyordu.

Sanık yakalandı, adalete teslim edildi. Fakat Atatürk, olaydan haberi yokmuş gibi, bu konuda ne düşündüğünü açıklamak için ağzını açmadı, adalet son sözünü söyleyinceye dek sustu. Atatürk'ün bu suskunluğu çeşitli yorumlara uğramıştı; kimi "bu üzüntülü olayı anmak istemiyor" dedi, kimi de "bunun doğru olduğuna inanmıyor" diye düşündü.

Sanığa yükletilen suç yargı yerinde ispat edilemediği için adam aklandı.

İşte, yargıç kararını bu yolda verdikten sonradır ki, Atatürk bu konuda ağzını ilk ve son kez olarak açtı ve yalnız şunu dedi:


"Suça yeltenilmiştir, ancak yargıç buna kanacak ölçüde kanıt bulmuş değildir."


#25
Kutlamalar ve Tebrikler / Mutlu Yıllar TSHKK
Aralık 23, 2015, 06:44:57 ÖS
Yok size kutlama  :P
#26
Kutlamalar ve Tebrikler / Nice Yıllar 112-Rider
Aralık 17, 2015, 11:03:35 ÖÖ
Bugün doğum günüymüş. Her ne kadar göremesek de yine de kutlayalım :)  Mutlu yıllar. Herkes döndü siz de dönün :)

#27
Konusuz Konular / F 16'da Top Mermisi (Gun)
Aralık 11, 2015, 01:43:58 ÖS
M61 Vulcan

M61 Vulcan, ilk olarak 1946'da General Dynamics tarafından yapılmıştır. Mermilerinin çapı NATO standartlarına uygun olarak 20 mm'dir. İlk kullanıldığı uçak F-104'tür. İki modeli vardır: M61A1 ve M61A2. M61A1, 6 dönel namlulu ve 510 kartuşludur. Dakikada 6000'den fazla mermi ateşleyebilir. Yakın mesafeli havadan havaya görevlerde ve hava muharebesinde oldukça etkilidir.

Özellikleri:

Tip: 6xNamlulu Gatling Top
Hizmete giriş tarihi: 1958
Namlu çapı: 20 mm
Çalışma mekanizması: hydraulically operated, electrically fired
Silah uzunluğu: 1,82 m
Silah ağırlığı: 112 kg
Atış hızı: 6 bin mermi/dak
Namlu çıkış hızı: 800 m/san
Tapa ağırlığı: 100 g HEI (high explosive incendiary)

#28
Ukrayna ordusuna kaynak toplayan People's İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun., Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türk Hava Kuvvetleri için hazırlanan bir video yayınladı.
Ukrayna ordusuna mali kaynak yaratmak için bağış toplayan People's İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun., sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rus uçağının ardından YouTube'dan Türk hava kuvvetleri için hazırladığı bir klibi yayınladı. Video 50 bine yakın izlenme aldı.People's Project'in projeleri arasında Karadeniz'de Ukrayna kıyılarını korumakla görevli Netishyn gemisinin tamiri için bağış toplamak, yaralanan askerlerin hareket kabiliyetlerini geliştirecek rehabilitasyon merkezi için para toplamak gibi görevler yer alıyor.

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.

Kaynak: hürriyet
#29
Konusuz Konular / İngilizce, Güncel Bir Konu Yazma
Kasım 25, 2015, 03:20:19 ÖS
İngilizce vizesi için güncel bir konu hakkında yazı yazmamız istenecek. Fazla uzun olmayacak. Ben de dünkü düşürülen uçağı konu alacağım. En basitinden yaptım. Hatalarımı, düşüncelerinizi anlatırsanız çok sevinirim.
Russian Plane Shot Down by Turkish Air Force

I mention the Su-24 fighter jet downed in Syria. Turkish Air Force, shot down a fighter jet belonging to Russian Air Force. This operation within the rules of engagement. Russian leader Putin disturbed by this event.

They violated our airspace. Therefore, they are guilty. But they say; "Our jet is flawless. This operation is illegal."

We have radar records of this operation. There is also seen on, they are guilty. Turkish Air Force pilots say 10 times: "This is Turkish air force speaking on guard. You are approaching Turkish air space. Change your heading south immediately". But they didn't listen. As a result, Turkish Air Force rightful.Türkçe'si:


Rus Uçağı Türk Hava Kuvvetleri Tarafından Düşürüldü

Suriye'de düşürülen Su-24 uçağından bahsedeceğim. Türk Hava Kuvvetleri, Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağını düşürdü. Bu operasyon angajman kuralları dahilinde. Rus lider Putin bu olaydan rahatsız.

Onlar hava sahamız işgal ettiler. Bu yüzden suçlular. Fakat diyorlar ki: 'Bizim jetimiz suçsuz. Bu operasyon yasa dışı.'

Bu operasyonun radar kayıtları elimizde. Orada da görülüyor ki onlar suçlu. Sonuç olarak, Türk Hava Kuvvetleri haklı.
#30
Türkiye'nin, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye hudutunda devriye uçuşu yapan F-16 sayısını 18'e çıkardı.

Suriye sınırında Türkiye Hava Sahası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle Rus uçağının düşürülmesinin ardından dün  Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca 18 adet F-16 uçağı devriye uçuşu icra etti.

Uçak sayısının ilk kez 18'e çıkarıldığına dair bilgi Genelkurmay Başkanlığı'nın günlük faaliyetler raporu bölümünde yer adı.

Türkiye daha önce uçak sayısını 14'e kadar çıkarmıştı.
#31
24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24'te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: Genelkurmay Başkanlığı

https://youtu.be/EYjgGcASlmI

https://youtu.be/IMznJBUsD0E
#32
Konusuz Konular / Otomobillerde Yanan Arıza Işıkları
Kasım 21, 2015, 10:01:41 ÖÖ
İnternette gördüğüm, kaynağı belli olmayan, güzel bir bilgi derlemesi. Umarım kimse buraya bakmak zorunda kalmaz :)

ÖNEMLİ:

#34
Nice yıllara mutlu, sağlıklı, huzurlu, havalı girmeniz dileğiyle :)

#35
Konusuz Konular / Paris'te Kanlı Cuma
Kasım 14, 2015, 07:41:01 ÖÖ
› Paris'te koordineli 6 silahlı ve 3 bombalı saldırı gerçekleşti. Fransa-Almanya maçının oynandığı Stade de France'ın yakınlarında iki ayrı patlama meydana geldi›› Eşzamanlı gerçekleşen saldırılarda en az 160 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı açıklandı. Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi.

Paris'te eşzamanlı 6 silahlı ve 3 bombalı saldırı gerçekleşti. Makineli tüfekli saldırganların Suriye ile ilgili sloganlar attığı belirtildi. Saldırılarda en az 160 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılardan sonra Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi. Sınırların kapatıldığı açıklandı.

Paris'in doğusunda bir restoranda ve bir konser salonunda iki ayrı silahlı saldırı gerçekleşti. Ayrıca Fransa-Almanya dostluk maçının oynanmakta olduğu Stade de France'ın yakınlarında iki ayrı patlama meydana geldi. Paris'in 10. bölgesinde yer alan Le Petit Cambodge adlı restorana dışarıdan ateş açıldı. Polisin olay yerine ulaştığı ve çatışmada çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

Konser salonunda 118 kişi öldürüldü
Bataclan konser salonundaki rehine krizi sonucu 118 kişi hayatını kaybetti. Bataclan konser salonundaki 3 saldırgan öldürüldü. Ülkede yaşanan rehine krizi sona erdi. Sağlık ekipleri yaralılara müdahalede bulundu.

100 rehine öldürüldü
BBC'nin aktardığına göre Bataclan Konser Salonu'nda en az 100 kişi rehin alındı. Konser salonunun geçen yıl saldırıya uğrayan Charlie Hebdo'ya 200 metre uzaklıkta olduğu öğrenildi.

Konser salonuna düzenlenen operasyonda iki saldırgan etkisiz hale getirildi. AFP polis kaynaklarından aldığı bilgiye dayanarak salondaki 100'den fazla rehinin öldürüldüğünü açıkladı.

Stade de France yakınlarında da iki patlama meydana geldiği aktarıldı. Patlamanın olduğu sırada Fransa ile Almanya arasında oynanan Euro 2016 hazırlık maçının oynandığı Stade de France'de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da bulunuyordu.

Hollande özel ekiplerce stattan uzaklaştırıldı. Taraftarların uzun süre stattan çıkmalarına izin verilmedi.


Kaynak: Milliyet
#36

Uçakların güçlü bacakları
İnsanoğlu için doğa her buluşunda çok önemli esin kaynağı oldu. Birçok yenilik doğa taklit edilerek geliştirildi. İnsanların, kuşların uçuş prensiplerini gözlemlemesi, bugünkü başdöndürücü gelişim gösteren uçak teknolojinin temellerini oluşturdu. Kuşların havada süzülmesini sağlayan kanatlarını model alan insanoğlu ilk uçağı tasarlayarak uçurdu. Bacaklar ve iniş takımları kuşlarla uçaklarda çok benzer görevi üstlendi. İniş takımları da tıpkı kuşlarda olduğu gibi uçak yerde dururken, inerken ve kalkarken kuşlardaki bacak gibi onu taşıdı.

İlk iniş takımları, uçağın yerde kaymasını sağlayacak basit tahtadan yapılmış kızaklardı. Ancak kızakların kullanım zorluğu ve gövdeyi tam taşıyamaması sonrasında bisiklet tekerleklerinden imal edilen iniş takımı geliştirildi. İlk olarak tekerlekli iniş takımları Fransız Bleriot 11 uçağında kullanıldı.

O yıllarda uçakların gövde altlarında iki iniş takımı bulunuyordu. Uçağın arka tarafının hasar görmemesini kuyruk altında bulunan metal bir parça sağlıyordu. Birinci Dünya Savaşı'nda kuyruk iniş takımı yerine sadece destek görevi sağlayan, tekerleksiz bir mekanizma vardı. Havacılığın gelişmesiyle birlikte kuyruk iniş takımına da tekerlek kondu.

PAHALI SİSTEM

Günümüzün iniş takımları çok karmaşık ve fiyatları milyon doları bulan pahalı birer sistemler topluluğu. Mükemmel frenleme sistemleri sayesinde ağırlıkları 300 tonu aşan dev Jumbo Jet'ler çok kısa mesafelerde durabiliyor. İniş takımının İngilizcesi landing gears. Kimi zaman havacılıkta dikme de deniyor. Burundaki ön, arkadakiler de ana dikme olarak adlandırılıyor. Tonlarca ağırlıktaki uçakları durdurabilmek için 'reverse' denilen motor frenleri dışında fren sistemleri modern uçaklarda arkadaki lastiklerde bulunuyor. Yalnızca Boeing 727'lerde fren sistemi hem ön, hem de arka tekerleklerde var. Örneğin Airbus A340 uçağının frenlerinin her birinin ağırlığı 130 kilogram.

Kimi uçaklarda arkadaki ana dikmeleri destekleyen bir iniş takımı da bulunuyor. Fren sistemine sahip olmayan bu iniş takımının görevi uçağı dengelemek. Genellikle uzun menzilli ve geniş gövdeli Boeing 747, Airbus A340 ve MD11 gibi uçaklarda kullanılıyor.

LASTİKLER DUBLEKS

Uçaklarda kullanılan lastikler tubeless. Yani dubleks lastik. Lastiklerin aşınıp aşınmadığı tekerlek üzerindeki izlere bakılarak anlaşılıyor. Kalın birer şerit halindeki çıkıntılarda bir aşınma varsa ve limitlere gelmişse hemen değiştiriliyor. Bu lastik daha sonra kaplama atölyesinde kaplanarak tekrar uçağa takılıyor. THY kurallarına göre bir lastik ancak 3 defa kaplanabiliyor. Diğer havayollarında kaplama sayısı 5'e kadar çıkıyor. Üçüncü kaplamadan sonra ömrünü tamamlayan lastik hurdaya ayrılıyor. Ancak, patlayan lastik kesinlikle bir daha kaplanarak kullanılmıyor. Uçak lastiklerinin içine yüksek irtifalarda herhangi bir etkisi olmayan azot basılıyor. Lastiklerin havaları da her uçuş öncesinde kontrol ediliyor. A340 uçağının lastiklerinin tanesi 1000 dolar. Tekerleklerin içindeki jantlar alüminyumdan imal ediliyor. Jantların fiyatları A340 uçağı için 15 bin dolar.

İniş takımlarının tamir ve bakım işlemleri yurtdışında yapılıyor. Yakın bir gelecekte tüm bakım işlemleri THY Teknik'te yapılmaya başlanacak.

ÖN İNİŞ TAKIMI 500 BİN DOLAR

A310 uçağının burun yani ön iniş takmının fiyatı -ki buna lastik ve jant dahil değil- 500 bin dolara geliyor. Ana iniş takımının fiyatı ise 1 milyon dolar civarında. A340 uçağının iniş takım fiyatları ise A310'nun iki katına yakın. RJ100 ve RJ70'lerin ön ve ana iniş takımlarının fiyatları ise 500 bin dolar.

İmalatçı firmalar uçağın tasarım aşamasında iniş takımı üreten şirketlerle birlikte çalışıyor. Çünkü iniş takımı dizayn etmek aynı uçak tasarlamak gibi zor ve çok detaylı bir iş. Yolcu uçakları imal edildikten sonra yer testlerinin en önemli bölümünü iniş takımlarının denemeleri oluşturuyor. Önce uçak belirli yükseklikten hızla piste bırakılıyor. Daha doğrusu alabildiğine sert bir iniş yapılıyor. Burada uçağın pist üzerinde süratsiz kalıp zemine sert vurmasıyla iniş takımlarının şoku ne kadar aldığı ölçülüyor.

Diğer bir test ise uçaklar yeterince hızlandıktan sonra birden kalkıştan vazgeçerek maksimum frenleme yapması. Uçağın kaç metrede durduğu çok önemli. Aquaplaning yani su yastığı denemeleri için pist ıslatılarak frenler deneniyor.

Tüm testlerden sonra havacılık otoriteleri uçağı inceleyerek denemeler yapıyor. Yeterli görülürse, yolcu taşıma izin veriliyor.

İÇERİ ALINABİLİR İNİŞ TAKIMLARI

İkinci Dünya Savaşı'na kadar geçen zaman içinde uçakların iniş takımları sabitti. Yani havada içeri alınmıyordu. Uçakların hızlarının artmasıyla birlikte iniş takımlarının sürat keser hale gelmesi sonucu mühendisler yeni bir çözüm hazırladı. Artık iniş takımları katlanarak gövde içine alınacak, böylece hız kesilmesi önlenecekti. Bu gerçekleşti. Elle, bir manivela sistemi ile iniş takımları içeri çekildi. Ama bu sistemin uygulandığı uçaklarda iniş takımları küçük ve hafifti.

Uçaklar büyüyüp hızları arttıkça kol kuvvetiyle iniş takımlarının açılması ya da kapatılmasının zorluğu ortaya çıktı. Bu sistemi çalıştırmak için özel hidrolik güç kaynakları tasarlandı. Yeni sistem, yani iniş takımlarını otomatik içeri alan sistem ilk defa efsanevi Dakota DC-1, 2 ve 3'lerde kullanıldı.

Uçak tasarımı geliştikçe kuyruktaki iniş takımının öne alınmasına karar verildi. Böylece uçağın kalkışı ve inişi daha rahat hale getirildi. Kuyruğunda iniş takımına sahip yani bek tekerlekli uçaklarda, pilot kalkışta önce lövyeyi öne vererek kuyruğu kaldırırdı. İnişte ise ya biraz hızlı gelerek, iki tekerleğini birden piste koymak ya da çok iyi düz ve dengeli bir oturuş yapmaya çalışırlardı. Burun iniş takımları pilotların çok daha rahat iniş kalkış yapmalarını sağlarken havacılığa da yeni bir boyut getirmiş oldu. Şimdiki uçaklarda burunda, ön dikme ve kanat altında ana iniş takımları var.

ABS FREN SİSTEMİ

Fren sistemi, otomobillerde kullanılan ABS'nin bir benzeri. Ancak uçaklarda buna antisikit deniyor. Çalışma prensibi olarak fren balataları belirli aralıklarla diski sıkıyor. Böylece ilk defa uçaklarda uygulanan bu sistem sayesinde uçaklar çok kısa pistlere inip kalkabiliyorlar.

Uçaklarda iki türlü fren sistemi bulunuyor. Fren balataları çelikten ya da karbondan imal ediliyor. Genellikle eski nesil uçaklarda çelik kullanılıyor. Bu uçaklar arasında A310-200, B727 ve B737-400 var. Çelik fren daha ağır ancak karbona oranla ucuz. Karbon frenler ise A340, B737-800 ve A310-300'lerde kullanılıyor. Frenleme sırasında özel balatalar çok ısınıyor. Çelik bin, karbon ise 2 bin dereceye kadar dayanıyor. Uçakların ağırlıkları arttıkça frenlerdeki ısınma daha da artıyor. A340 uçaklarında toplam 8 fren var. Bunlar sağ ve sol ana iniş takımlarında dörder adet olarak yer alıyor. Uçağın dengesini sağlayan ve gövde altındaki bulunan iniş takımında fren bulunmuyor. Yolcu uçaklarının cüsselerine göre frenlerinin fiyatları değişiyor. Örneğin A340'ların frenlerinin değeri 540 bin dolar.

Uçaklarda fren balatalarının bitip bitmediği özel bir pimin kontrolüyle yapılıyor. Uçak kalkmadan önce yapılan tüm kontrollerde bu pime bakılıyor. Çelik frenler 600-1100, karbon frenler ise 1200-1800 iniş dayanıyorlar.

Kaynak: kokpitaero
#37
Konusuz Konular / F-16'nın Freni Hangi Tekerde?
Kasım 13, 2015, 07:11:16 ÖS
Genellikle önce arka iki teker konup sonra ön teker indirilip fren yapılır ve uçağın burnu yere doğru alçalır. Böyle olduğuna göre fren diskleri yalnızca ön tekerde mi yoksa 3 tekerde de var mı? Bence acil durumlarda uçağın pistte daha çabuk yavaşlaması için tüm tekerlerin de fren yapması lazım.
#39
Cem Doğut, bir spotter yani hava fotoğrafçısı.  Zaman zaman çektiği fotoğrafları sitemizde paylaşıyor. Okuyucularımızı bilgilendirmek amacıyla Cem Doğut farklı bir çalışmaya imza attı. F-16 uçağının üzerinde yer alan antenleri ve ne işe yaradıklarını bizim için hazırladı.

Örnek olarak Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 141. Filo'da görev yapan SoloTürk ekibinin yedek uçağını fotoğraflayan Cem Doğut, antenleri ve görevlerini yazdı...1. IFF Antenleri AN/APX-113 IFF sistemine aittir. IFF ( Identification Friend or Foe ) dost düşman tanımlama sistemidir. Her uçak önceden belirlenen bir sinyal yayar, sistem bu sinyali alarak uçağın dost mu düşman mı olduğuna karar verir. Bu sistem silah sistemlerini etkilemez yani dost gözüken uçağıda isterseniz vurursunuz.
2. RHAWS ( Radar Homing And Warning Sensor ) Anteni, radar sinyal tespit sistemine ait antendir.
3. Lightning Diverter Strip, uçağa yıldırım çarpması durumunda radarı elektrik şokundan korur.
4. Pitot tüpü uçağın hızını hesaplamakta kullanılır.
5. TACAN ( Tactical Air Navigation ) anteni, radyo sinyalleri kullanarak uçağın yer istasyonu ile olan mesafesini ve açısını tespit etmeye yarayan sistem.
6. AOA ( Angle of Attack ) anteni, uçağın uçuş doğrultusu ile burun açısının arasındaki farkı ölçer.
7. Air data probe, uçuş kontrol bilgisayarı için gerekli verileri sağlayan alıcılardan biridir.
8. ALQ-178 ECM anteni. Elektronik karşı tedbir sisteminin RF karıştırıcı yayın yapan antenidir.
9. UHF telsiz anteni

Eğer Hava Kuvvetleri'nin envanterine giren yeni nesi Block 50+ F-16'ları merak ediyorsanız. üzerindeki antenlerin görevleri ise şöyle:1. RWR ( Radar Warning Receiver ) Radar sinyallerini tespit edip pilota tehdidin yönünü belirtir. Mevcut ECM sistemiyle birlikte çalışır. Radar kilidini pilota haber veren sistem.

2. Static discharger, uçak üstünde oluşan statik elektriği boşaltmaya yarar.
3. AN/ALQ-211(V)4 ECM antenleri. Elektronik karşı tedbir sisteminin RF karıştırıcı yayın yapan antenidir.
4. AN/ALE-47 Chaff/flare dağıtıcısı. Uçağa gelen radar güdümlü füzeler için chaff ( ince metal parçalar ), ısı güdümlü füzeler için flare ( yüksek ısı yayarlar ) atarak füzeden kurtulmaya çalışılır.
5. RWR namı diğer "Beer Can"
6. CFT ( Conformal Fuel Tanks ) takılıp çıkarılabilinen ek yakıt deposu. 450 galon ( 2271 Litre ) yakıt taşır, uçağın G limitini etkilemeden görev profiline göre menzili %20 ile %40 arttırır.
7. AN/AAQ-13 Navigasyon podu LANTIRN ( Low Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night ) sisteminin bir parçasıdır. Podun iki ana unsuru vardır. Bunlar TFR ( Terrain-Following Radar ) ve FLIR ( Forward-Looking Infra-Red ). TFR ( Arazi takip radarı ) sayesinde pilot alçak irtifadan yüksek sürat ile arazi şekillerini takip ederek uçuşunu icra edebilir. TFR uçağın otopilotu ile birlikte çalışarak, sabit bir irtifada araziyi takip ederek gitmesini sağlar. FLIR ise pilota kızılötesi görüntü sağlar. Gece görüş sistemlerinden en büyük artısı ortam ışığından bağımsız çalışmasıdır. Gece görüş gözlükleri için ortamda azda olsa ışığın olması gerekir. Elde edilen bu kızılötesi görüntü HUD ( Baş üstü ekranı )'a yansıtılır. Bu sayede pilot karanlıktan yada kötü hava şartlarından etkilenmeden önünü görebilir. Bu sistemin kullanıldığı F-16'lar da geniş açılı HUD vardır. Uçağın muharebe ortamında hayatta kalma şansını arttıran önemli bir kabiliyettir. İlk olarak Şubat 1994'de 161. Filo Block 40'larında hizmete girmiştir.
8. AN/AAQ-33 SNIPER Hedefleme podu. AN/AAQ-14 Hedefleme podunun yerine geçmiştir. Hava Kuvvetlerimizde her iki podda kullanılmaktadır. Sniper yüksek çözünürlüklü 3. nesil FLIR, CCD-TV ve çift mod lasere sahiptir. Hem hedefleme hem de tanımlama yapabilir. Lazer ile hedef aydınlatma ve takip yapabilmektedir. Lantirn hedefleme poduna göre avantajları ise şunlardır : iki kat daha fazla çözünürlük, iki kat daha yüksek irtifadan hedeflemeyebilme, hedefin kordinatlarını 10 kat daha hassas tayin edebilmesidir. Bu sayede GPS güdümlü JDAM türevi bombaları daha etkin kullanabilmektedir.
9. Link 16 anteni. Link 16 vasıtası ile platformlar arasında hızlı ve güvenli veri transferi sağlanmaktadır. Bu sayede yer radarlarının yada HİK uçağının tespit ettiği hedefler doğrudan F-16'ya aktarılabilmektedir. Gene uçağın tespit ettiği veriler veya görüntüler Link 16 vasıtası ile diğer platformlara aktarılabilinir. Ağ merkezli savaş konsepti için olmazsa olmaz bir sistem.
10. ACMI ( Air Combat Maneuvering Instrumentation ) Bu pod uçağın uçuş datalarını kayıteder. Bu bilgilerle eğitimlerde uçağın tüm uçuşu 3 boyutlu olarak izlenebilmektedir. Anadolu Kartalı tatbikatının olmazsa olmaz parçasıdır.

Kaynak: İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
#40
Rusya Havacılık Ajansı Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini yapan ve 217 yolcusu olan uçak ile radar bağlantısının Sina Yarımadası yakınlarında kesildiğini bildirdi. Mısır, uçağın düştüğünü açıkladı.

Rusya'ya ait bir yolcu uçağı Sina Yarımadası yakınlarında düştü.

Rusya Havacılık Ajansı, Şarm El Şeyh'ten kalkan Rus hava yolu şirketi Kolavia'ya (Metrojet) ait Airbus-320 tipi yolcu uçağıyla irtibatın Sina Yarımadası yakınlarında kesildiğini açıkladı.

Açıklamada, Şarm El Şeyh-St. Petersburg uçuşunu gerçekleştiren 9268 sefer sayılı uçağın, kalkıştan 23 dakika sonra radar bağlantısının kesildiği belirtildi.

Uçakta çoğunluğunu Rus turistlerin oluşturduğu en az 217 yolcunun bulunduğu bildirildi.

Enkaza ulaşıldı

Öte yandan Mısır da konuya ilişkin açıklama yaptı.

Mısır emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Rusya'ya ait bir yolcu uçağı, Kuzey Sina vilayetindeki Kurye köyü yakınlarına düştü.

Mısır Bakanlar Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Başbakan Şerif İsmail'in, olayın takibi için özel bir birim oluşturulması talimatı verdiği" belirtildi. Uçağın düştüğü bölgede güvenlik kordonu oluşturulduğu ve sağlık ekiplerinin bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

İlk yardım ekipleri şu ana kadar Sina'da düşen Rus uçağının enkazından aralarında çocukların da bulunduğu en az 75 kişinin cesedini çıkardı.

Uçağın düştüğü alanın coğrafi şartları ve cesetlerin geniş bir alana dağılmış olması nedeniyle kurbanların bazılarına ulaşılmasında zorluk yaşandığı belirtildi.

Putin'den talimat

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının düşme nedeninin araştırılması için devlet komisyonu kurulması yönünde talimat verdi.

Başbakan Dmitri Medvedev başkanlığındaki komisyon, araştırmalarını Mısırlı yetkililerle birlikte yürütecek.

Putin, Olağanüstü Haller Bakanı Vladimir Puçkov'a da olay yerinde araştırma yapmak üzere bir an önce Mısır'a ekip gönderilmesi talimatını verdi.

Araştırma komitesi oluşturuldu

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık da "Sina'da düşen uçağın enkazından çıkarılan cesetlerin en kısa sürede otopsilerinin tamamlanması ve ülkelerine gönderilmeleri için Kahire'deki Rus Büyükelçiliğine teslim edilmesi" için talimatı verdi.

Yargı kaynakları, Başsavcı'nın ayrıca uçağın karakutusunun bulunması ve olayın incelenmesi için özel bir teknik ekip kurulması yönünde emir verdiğini aktardı.

Sivil Havacılık Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, olayın araştırılması için özel bir komite oluşturulduğunu ve komitenin derhal Ariş'e gitmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kaynak: sabah
Powered by EzPortal