İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Konular - 111-Ghost

41
Öncelikle vatan ve bayrak sevgisiyle bizleri koruyarak görevlerini icra eden Türk pilotlarımızın ve sivil havacılıkta bizlerin güvenle ve en hızlı şekilde ulaşmak istedimiz yere ulaşmasını sağlayan tüm Dünya Pilotlarının ve siz asuman sevdalısı tüm sanal Pilotların Gününü en içten dileklerimle kutlarım.
Ghost.
42

Lokheed Martin firması, NASA için ses hızını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan jet uçağı üretecek.
Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), yolcu ulaşımı ve sivil havacılık alanında test edilmek üzere ses hızını aştığında sonik patlama sesi çıkarmayan jet uçağı üretmesi için Lockheed Martin firmasıyla anlaşmaya vardı.

NASA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, kurumun, jet uçaklarının ses hızını aşarken çıkardığı şiddetli sonik patlama etkisini giderebilecek bir uçak prototipi üretilmesi için Amerikan savunma ve havacılık şirketi Lockheed Martin ile 247,5 milyon dolar karşılığında anlaşmaya varıldığı belirtildi.Şirketin, anlaşma kapsamında 2021 sonuna kadar NASA'nın test amaçlı kullanacağı bir prototipi tamamlamayı taahhüt ettiği kaydedildi.

SONİK PATLAMA YERİNE KAPI KAPANMA SESİ

"X-Plane" adı verilen özel yapım uçak, yaklaşık 17 bin metre (55 bin feet) yükseklikteyken saatte bin 500 kilometre hızla seyredebilecek. Uçağın ses hızını aşarken çıkardığı ses düzeyinin 75 algılanan desibel (PLdB) olacağı kaydedildi. Bu, bir otomobilin kapısının kapatılırken çıkan sese eşdeğer.

Ses seviyesindeki düşüşün, sivil amaçlı süpersonik hava ulaşımının önünü açacağı öngörülüyor. Düşük gürültülü süpersonik uçaklar, insan sağlığına zarar veren ve gürültü kirliliğine yol açan sonik patlamaları giderdiğinden kentsel alanlarda yolcu ve kargo ulaşımını olanaklı hale getirecek.

NASA, X-Plane ile 2022'den itibaren belirli Amerikan şehirlerinde test uçuşları yapmayı planlıyor. Bu uçuşlardaki ses ölçümleri ve yöre halkının uçuşlara vereceği tepkilerinin sivil havacılık otoritelerine ses konusundaki düzenlemelerinde kılavuzluk etmesi öngörülüyor.

Kaynak: AA
43
Nice Yaşlara @113-Extract! Sağlık, mutluluk ve huzurla..
44
Bugfix lerden oluşan, modellemelerde değişiklik olmayan yama paketi yayınlanmıştır.
Güncellemeyi yükledikten sonra Bms ana ekranın sağ altındaki sürüm numarasının 4.33.5 Build 16084 olduğunu doğrulayın.

İndirme: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

45
Falcon BMS Kurulum Eklenti Yama / Realistik NVG
Mart 09, 2018, 05:29:40 ÖS
Falcon BMS için Eklenti

Eklenti
Realistic NVG mask and noise 
Yapımcı : beppe_goodoldrebel -- Yayın Tarihi : 8.3.2018 -- Resmi Sitesi
https://www.benchmarksims.org/forum/showthread.php?33193-Realistic-NVG-mask-and-noise 

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın  Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Çalışmanın diğer gece görüş gözlüklerinden farkı
Gözlüğün daha üstten başlaması,
Sağ ve solun karanlık olup kokpit aletlerinin daha okunabiliyor olmasıymış.
Gece görüş özelliğindeki noktacıklar buna göre daha uygun olacak şekilde düzenlenmiş.
16:9 , 16:10 and 21:9 ekran oranları için yapılmış 3 lü monitör destekleniyor.

Özetle Diğer moda benzer bir mod. Dileyen indirip kullanabilir.

Önce ilgili orjinal dosyaları yedekleyiniz.
Ardından Dosyaları  Falcon BMS 4.33 U1\Data\Terrdata\misctex klasörüne kopyalayınız, değişimi onaylayınız.

46
Hollanda firması PAL-V'nin 15 yıldır üzerinde çalıştığı uçan araba piyasaya çıkıyor. Firma ön siparişleri almaya başlarken, araçlar 2019 yılından itibaren yollarda olacak. Ancak kullanmak için pilot lisansı gerekiyor.


kaynak: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

47
Aseman Havayolları'na ait 60 kişi taşıyan ve Tahran-Yasuc seferini yapan bir yolcu uçağının İsfahan yakınlarında düştüğü belirtildi.

ART-72 tipi uçağın yerel saatle 8.45'te Tahran'dan havalandığı ve kalkıştan 50 dakika sonra radardan kaybolduğu ifade edildi.

Kaynak: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
48

İzmir Çiğli 2. nci Ana Jet Üssü'nde eğitim uçağının düştüğü, 2 pilotun şehit olduğu bildirildi. düşen askeri eğitim uçağının enkazına ulaşıldı.

DHA'nın haberine göre, bugün saat 11.00 sıralarında, içinde 2 askeri personelin bulunduğu askeri eğitim uçağının kalkıştan kısa süre düştüğü, olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye ve arama- kurtarma ekibinin sevk edildiği bildirildi.

TSK'DAN AÇIKLAMA

TSK'dan yapılan açıklama şöyle:

16 Şubat 2018 tarihinde saat 10.26´da konuşlu bulunduğu Çiğli/İzmir 2´nci Ana Jet Üs Komutanlığından tecrübe uçuşu maksadıyla içinde iki pilot ile kalkış yapan bir SF-260D eğitim uçağımız ile saat 10.49 civarında radar irtibatı kesilmiştir. Müteakiben başlatılan arama kurtarma faaliyeti neticesinde havaalanının 3 km kuzeyinde uçağımızın enkazına ve iki kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır.

Kaza Kırım İlk Değerlendirme Heyeti tarafından bölgeye intikal edilerek olay inceleme faaliyetlerine başlanmıştır. Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah´tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.

İZMİR VALİLİĞİ: UÇAĞIN ENKAZINA ULAŞILDI

İzmir Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan ve henüz belirlenemeyen bir nedenle düşen uçağın enkazına ulaşıldı.

Açıklamada, "Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan eğitim uçağı henüz belirlenemeyen bir sebeple düşmüştür. Uçağın enkazına ulaşılmış olup 2 kahraman pilotumuz şehit olmuştur." ifadelerine yer verildi.

Askeri eğitim uçağının üsten kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra Menemen ilçesi Tuzçullu Mahallesi yakınlarındaki boş araziye düştüğü öğrenildi.

Kaynak: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
49

Ankara- Trabzon seferini yapan ve Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pist başında manevra yaparken, pistten çıkan yolcu uçağı için kurtarma çalışması başlatıldı. Tedbir amacıyla hava trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı yeniden uçuşlara açıldı.

Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait 'PC8622' sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, dün saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada pist başında manevra yaparken, henüz belirlenemeyen nedenle kontrolden çıktı, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. 162 yolcu ile mürettebatın tahliye edildiği uçak, yamaca asılı kaldı. Trabzon Havalimanı, hava trafiğine kapatılırken, uçaklar da Erzurum, Erzincan, Ordu-Giresun ve Samsun havalimanlarına yönlendirildi.

İHA'nın haberine göre, Trabzon Havalimanında pistten çıkan Pegasus Havayolları uçağının o inişi, amatör kamera tarafından saniye saniye görüntülendi.

Kaynak: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın50
Torrent bağlantısı: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Update4 ile bms içerisinde büyük çaplı bir değişiklikten ziyade arayüz ve sim içindeki bazı hatalar onarılmıştır.
Acmi aktarımı ile ilgili  bir güncelleme mevcuttur.

İndirme Bağlantısı:
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Kurulum şekli update 3 deki kurulumla aynıdır.
51
Logitech den saitek x52 Pro Driver güncellemesi. MFD için Sim yazılımına göre Pluginlerden yararlanabilirsiniz.
X52 Pro Kullanıcıları için win10 ile yaşadığımız ortak sorunlar dileriz bu güncelleme ile çözümlenmiş olur.
Güncelleme içeriği :

 • Yeni imzalı sürücüler
 • Debriyaj düğmesi(clutch) onarıldı
 • Çeşitli stabilite iyileştirmeleri

X52 Professional Space/Flight H.O.T.A.S. Yazılımı
Sürücü sürümü 8.0.121.0
ST Yazılım sürümü: 8.0.134.0
Uyumluluk : Windows 7, Windows 8, Windows 10
64 Bit Driver: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
32 Bit Driver: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Profil Paketi : https://download01.logi.com/web/ftp/pub/techsupport/simulation/Profiles%20Pack.zip

Pluginler :
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Yüklemeden sonra profil dosyasını : C:\Kullanıcılar\Ortak\Belgeler\SmartTechnology Profilleri konumundan

C:\Kullanıcılar\Ortak\Belgeler\Logitech\X52 Professional konumuna kopyalayınız.


Kaynak : Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

52


Ege semalarında gündem, Yunan Hava Kuvvetleri F-16'larının modernize edilmesi. Toplam 2,4 milyar dolarlık anlaşma ile F-16'lar Block 70 'Viper' seviyesine yükseltilecek. Bu durum Yunanistan-Türkiye hava kuvveti dengesini nasıl etkileyecek? Türkiye'nin teslim alacağı F-35'ler bu dengede nasıl bir rol oynayacak? Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, bu dengeyi Aydınlık Gazetesi'ne anlattı...

Yunan Başbakanı Çipras'ın geçtiğimiz hafta ABD ziyareti esnasında Yunanistan'ın kullandığı F-16 savaş uçaklarının 2,4 milyar dolar karşılığında modernize edileceği açıklandı. ABD başkanı Trump, bu anlaşmanın hem Amerikan ekonomisine fayda sağlayacağına hem de iki ülke arasındaki ekonomik derinliğin artmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Yunan F-16 Block 50 uçaklarının Block 70, Amerikan pilotlarının deyişiyle "Viper" (Türkçesi engerek yılanı) seviyesine yükselmesi, Yunan uçaklarına aktif elektronik tarama teknolojisi barındıran yeni radarla daha çok hedef takip etmek ve o hedeflere kilitlenme imkânı verecek. Ayrıca silah sistemi de daha üstün hale gelecek. Peki bu durumda Ege'de güç dengesi değişir mi?

Aydınlık Gazetesine bu gelişmeleri Emekli Hava Pilot Tümgeneral, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Beyazıt Karataş yorumladı.

Çipras'ın ABD ziyaretinde Yunan Hava Kuvvetleri'nin elindeki F-16'ların Block 70 "Viper" seviyesine yükseltileceği açıklandı. Bu durum göklerdeki güç dengesini nasıl etkiler?

Türk Hava Kuvvetleri öncelikle elindeki 3.Nesil F-16 Block 40 ve Block 50 uçaklarını yaptığı modernizasyonla Block 50+ seviyesine yükseltmiş ve 5.Nesil olarak adlandırılan F-35 uçakları ile hava gücünü güçlendirmeye karar vermişti. Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterindeki F-16 Block 30 uçaklarının da modernizasyonu bitmek üzeredir. Bu durumda silahlanma yarışından eksik kalmak istemeyen Yunanlılar ya F-35 alacaklar, ya da F-16 uçaklarını modernize ederek F-16 Block 70 "Viper" seviyesine yükseltme kararı alacaklardı. Yunanistan Başbakanı'nın son ABD ziyaretinde mevcut F-16 uçaklarını Block 70 seviyesinde modernize etmeye karar verdiği görülmektedir. Yani Yunanistan 3.nesil F-16 uçaklarının teknik imkan ve kabiliyetini yapacağı modernizasyonla 5.Nesil olan F-22 ve F-35 uçakları seviyesine çıkarmaya karar vermiştir. Yunanistan bu modernizasyonla Türkiye'nin sahip olacağı F-35 uçakları nedeniyle aleyhine değişecek güç dengesinin bozulmasını önlemeye çalışmaktadır. ABD ise her zaman olduğu gibi Türkiye ve Yunanistan arasındaki dengenin bozulmasına fazla izin vermeden silahlanma yarışını teşvik etmeye ve silah satmaya devam edecektir. Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine F-35 uçaklarının dahil olmasıyla Türkiye hava gücü mukayesesi açısından önemli bir "kuvvet çarpanına" sahip olacaktır. Bizim için güç kaybı sayısal olarak uçak tip ve imkan kabiliyetlerinde değil, kumpas davalar ve uygulanan yanlış politikalar nedeniyle pilotların Türk Hava Kuvvetleri'nden ayrılmaları ve en önemlisi FETÖ/PDY mensuplarının Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri'ne vermiş olduğu büyük hasardır.


Peki göklerde ikili mücadele esnasında bu teknik değişiklikler pilotlarımızın aleyhine olmaz mı?

F-16 Block 70 Viper'ların imkan ve kabiliyeti, F-16 Block 50+'lara göre biraz daha ileride olduğu için artı bir avantaj sağlar ama bu çok büyük bir fark değildir. Güç mukayeselerini ve başarıyı etkileyen bir çok faktör vardır. Elbette her modernizasyon daha iyi işler yapmak için yapılır ama bazen çok büyük bir fark yaratmaz. Büyük bir olasılıkla önümüzdeki dönem mevcut F-16 uçaklarımızın da Block 70 seviyesine yükseltilmesinin planlandığını düşünüyorum. Yani Ege'de her iki ülkenin hava kuvvetleri açısından mücadele devam edecek.

Türkiye milli imkânlarıyla F-16 modernizasyon programını yaparak Block 70 seviyesine çıkabilir mi?

F-16 uçaklarının modernizasyonu bilindiği gibi ABD'nin onayıyla olacaktır. Özetle siz tek başınıza yani milli olarak karar verseniz bile uçağı satan ABD'nin onay vermesi halinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yunanistan F-16 uçaklarını Block 70 seviyesine çıkarıyor, haydi biz de Türkler olarak F-16 uçaklarımızı Block 70 yapalım? Bunların hepsi, her ülkenin ekonomik durumuna, ihtiyaçlarına ve en önemlisi politikalarına bağlı hususlardır.

ABD ile yaşadıklarımız düşünülecek olursa biz başvursak bile böyle bir onayın çıkma ihtimali düşük gibi gözüküyor. Türkiye Sukhoi gibi Rus üreticileri ya da başka üreticilerle çalışamaz mı?

Bu tür çalışmanın hayata geçirilmesi kolay değil. Sadece uçağa bakmamak gerekli. Uçak demek aslında bir lojistik sistem demek. Türk Hava Kuvvetleri'nin lojistik sistemi ABD Hava Kuvvetleri'ne yani ABD'ye bağlı. Şimdi burada Türkiye bir yol ayrımına gelirse eğer bırakın Rusya'dan uçak almayı Fransa'dan bile uçak alsak lojistik sistem farklılığı mevcut. Lojistik sistem dediğimizde uçağın uçması için gereken binlerce parçanın yönetilmesi dair bir süreçten bahsediyoruz. Bu süreci yönetmek için bir lojistik sistem yazılımına ihtiyacınız var. Bunun altyapısını, bakım sistemini, yedek parçalarını düşündüğünüzde işte sorun burada. Bu sistemin ayrıca personel eğitimi gerekli, demek istediğim hadi ben kızdım gidip SU-35 (Rus jeti) alacağım demek kısa vadede kolay değil. Çok sıkışırsanız komple alır uçurursunuz ama parçaların hepsi Rusya'da gelir. Bir de birkaç filo için bu yapılabilir ama tüm kuvvet için zor. Böyle bir durumda diğer uçaklara parça bulamazsınız. Kıbrıs çıkarması sonrası Amerikan ambargosu olduğunda 20 uçaktan 4 uçağımız uçabiliyordu. Sağlam uçaklardan parça sökülüp uçacak uçaklara takılıyordu. Gittiği yere kadar gidiyordu arkası gelmiyordu malzemenin. Tüm sistemi kısa vadede böyle çevirmek mümkün değil.

Tabi Türkiye'nin bu derece bağımlı olması iyi değil. Eskiden bu bağımlılık oranı yüzde 90-95 iken şimdi F-35'ler ile yaklaşık yüzde 98 olacaktır. Örneğin bir F-35 havada arıza yaptığında daha yere inmeden uydularla o bilgi ABD'ye gidecek Türklerin elindeki F-35'de şu parça arıza yaptı diye. Mevcut sistemin değiştirilmesi çok stratejik bir karar, bunu alabilir miyiz? Bırakın ABD dışında başka ülkelerden uçak almayı Türkiye ABD'den F-35 alarak daha fazla bağımlı hale gelecektir.

Yunanistan ile ilgili bir konu da şu; Yunan Hava Kuvvetleri elinde Fransız Mirage uçakları var. Bunlar ayrı üslerde ayrı lojistik sistem içinde çalışırlar. Sistemleri ile ilgili kitaplar Fransızcadan İngilizceye, Yunancaya çevrilmiştir. Her yeni sistem için çeviri yapılıp personelin eğitilmesi, lojistik tedariki kolay işler değil. Yeri gelmişken onu da söyleyeyim, Yunanistan'ın henüz F-35 siparişi yok. Yunanistan bu siparişi veremediği için elindeki F-16 uçaklarını Block 70 seviyesine çıkarmaya çalışıyor.

Anlattıklarınızdan bir savaş uçağının büyük bir lojistik zincirinin nihai parçası olduğunu görüyorum. Geçtiğimiz aylarda İngiltere ile imza edilen TFX projesi hakkında görüşleriniz nedir? Bu iş yazıldığı kadar kolay olmayacak anlaşılan.

Geçmişte de bu tür imzalar çok atıldı. Kararlı olursanız bunun için gerekli kabiliyetimiz var. Siyasi irade bunu destekleyecek. ABD, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türkiye'ye ambargo uygulayarak uçaklarımızın yedek parçalarını göndermedi. Bize şu an tabancayı bile vermeyen bir Amerika var. Yani tabancayı bile yurtdışından almaya çalışan bir Türkiye görünümündeyiz. F-35'ler için imzalar atılmış olmasına rağmen ileride bu teslimatlar da bile gecikmeler görebiliriz. TFX'in hayata geçmesi için bu sorunların aşılması gerekli.

Tüm vatandaşlarımız gibi benimde üzerinde anlaştığımız konu şudur: Şimdiden uzun vadeli bir planla milli projelere daha ciddi eğilerek kendi uçağımızı üreterek ancak bu zincirlerden kurtulabiliriz. Önümüzdeki yol zor, dikenli fakat onurlu bir yoldur. Başlamak ise bitirmenin yarısıdır.

F-16 pilotlarımızın eğitilmesi için geçtiğimiz aylarda Pakistan ve ABD'den öğretmen pilot talep edildi ancak gönderilmedi. Bu süreçte eğitimler devam ediyor mu?

F-16 pilotlarımızın eğitimi devam ediyor ancak Türk Hava Kuvvetleri'nin mevcut pilot açığının yani sandalye pilot oranının barış zamanı standartlarına gelebilmesi zaman alacaktır. Eğitim sürelerini kısaltmaya yönelik tedbirler pilot ve öğretmen pilot eksikliği nedenleriyle uzayacaktır.

Sonuç olarak; Mevcut siyasi gelişmeler dikkate alınarak Türkiye'nin önüne bir yol haritası koyduğumuzda NATO'ya ve batıya olan bağımlılığın azaltılmasına yönelik tedbirlerin şimdiden alınmaya başlanması gereklidir. Bu bir stratejidir. Eğer milli bir stratejiniz yoksa bunun altında milli bir hedefinizde olmayacaktır.

Kaynak: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
53
Falcon BMS 4.33 için Custom Modded Folder [4.33] Eklenti

Bu paketin ne olduğu ile ilgili bilgi almak için bir önceki versiyona ile ilgili konuya bakınız:

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Açıklama
Alıntı Yap4.32 den de kullanıcısı olduğumuz modlanmış falcon klasörü 4.33 için sizlerle.


İçindekiler:
JanHas- Tüm LVN3 modeli F16 lar (Korea specific), LVN2 D modelleri, Yer araçları, mühimmat Paketi, Duvarlar, ve ek modeller
Tomcatz - SU-serisi ( SU34 modeli dahil), Typhoon, Nakliye Araçları, Helikopter , Gemiler, AWACS, Araçlar, Askerler
Arty's - Runway ve Taxiway kaplamaları (güncel).
Buraktunahan- F-18C skin ve cockpit kaplama paketi
Horus- KF-16C blk32 skin
Dema - Tornado GR-1 skin
Ghost/Gizemkar - Hud glass mod and dials
Neozino - A-4 Marine skin
Rthorflech - Sound Paketi


Kurulum açıklamaları

 • ACDATA,MISDATA, OBJECTS, SOUNDS klasörlerini yedekleyiniz.
 • M2 package paketini linkten indirin ve açınız
 • Tüm klasörleri aşağıdaki ilgili konumlara kopyalayın, dosyaların üzerine yazınız.


  Bilmeyenler için dosya konumları şu şekilde
  Objects: Data\Terrdata
  ACData ve BombDATA : \Data\Sim
  Sounds: \Data


Update: New Version M2.1

Fixes:
En güncel afterburner' ı düzeştilmiş JanHas Blk 40/50 modelleri 
Corrected A-10C Model issue
Removed Hi-res skins for Aim9x and AGM65 models causing skin issue in game.
Düzenltilmiş Blk32 aggressor skini, 3. numara için yeni aggressor skini eklenmiş
Enson SU-35 Rus temalı skini
JanHas 370 and 300 Gallon tankları eklendi.
Taxiway texture  sorunu düzeltilmiş
Dema nın yeni - AGM45, Alarm ve AS34 Skinleri

Not: bu yüklemeleri yaparken daha önceden yüklediğiniz mod/model vb değişebilir tekrardan tüklemeniz gerekir.

İndirme Linkleri

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın    | Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Şifresi  :

Ekran GörüntüleriVideosu

54
TSHKK ailesinin siz değerli mensuplarının bayramını en içten dileklerimle kutlar, kazasız belasız; sevdiklerinizle sağlık ve mutluluk içerisinde nice Bayramlara kavuşmanızı temenni ederim.
112-GHOST
55
Ramazan Ayına kavuşturan Yüce Allah'a şükürler olsun. 
Tüm Personelimizin ve üyelerimizin Ramazan ayını tebrik eder, tekrarlarına kavuşmanızı dilerim.
56
GÖKLERDEKİ GÜCÜMÜZ 'GÖKTUĞ' GELİYOR

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Türkiye'nin ilk "havadan havaya" ateşlenen füzesini geliştirdi. Füzeye "Göktuğ" adı verildi. Geliştirilen teknoloji "güdümlü füzelerin nirvanası" olarak nitelendiriliyor.Göktuğ' hareket halinde uçaktan atılıyor ve diğer uçağı vurabiliyor.

Hava-Hava Füzesi Göktuğ ailesi iki adet füzeden oluşuyor, bunlardan birincisi, kısa menzilli olan  Gökdoğan (IR başlıklı), ikincisi uzun menzilli  olan Bozdoğan (RF başlıklı). Füzelerin menzilleri hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Göktuğ füzesi 'Varyant-1' ve 'Varyant- 2' olmak üzere farklı menzil özelliklerinde üretilecek. Varyant-1 orta ve uzun menzilde, Varyant-2 kısa ve orta menzilde etkili olacak şekilde geliştirildi.

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre havadan havaya güdümlü füzeler, hareket halindeki bir uçaktan ateşlenerek hareket halindeki bir diğer uçağı takip ederek vurması nedeniyle üst düzey füze teknolojisi gerektiriyor ve bu nedenle de 'güdümlü füzelerin nirvanası' diye nitelendiriliyor.

Türk Hava Kuvvetleri'nin düşman uçaklarına karşı ihtiyacı olan havadan havaya füzeler şu an ABD'den satın alınıyor. Göktuğ füzeleri yurtdışından alım zorunluluğunu sona erdirecek.

kaynak: HabertürkTÜBİTAK SAGE Hava-Hava Füzesi Bozdoğan Özellikleri

Güdüm
Katı-Hal aktif arayıcı başlık teknolojisi
At-Unut özellikli akıllı güdüm
Gelişmiş karşı karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm
Veribağı ile hedef bilgisi güncelleme yeteneği
Çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman yeteneği
Atıldıktan sonra kilitlenebilme

İtki ve Kontrol
Yüksek etki-az dumanlı katı yakıt teknolojisi
Yüksek güvenilirlik ve güvenlik seviyesine sahip tam elektronik roket motoru emniyetli kurma ve ateşleme sistemi

Harp Başlığı
En yüksek öldürücülük ihtimali için özgün tasarım harp başlığı
Yüksek güvenlik ve güvenilirlik sağlayan kesintisiz tapa

Uyumluluk
ML-STD-1553 & ML-STD-1760 uyumlu
LAU-129 Lançeri ile kullanılabilirlik
Resmi ağızdan füzenin menzili hakkında bir açıklama yapılmadı. Teyit edilmemiş bilgilere göre Hava-Hava Füzesi Bozdoğan'ın Menzili: 65 km.
57
Konusuz Konular / Ünv sınavı
Mart 11, 2017, 07:47:40 ÖS
Üniversite sınavına girecek tüm öğrenci üyelerimize bir eğitimci olarak canı gönülden başarılar dilerim. Allah yardımcınız olsun.
58
Skinler / Modele Ait Skinleri Nasıl Öğrenirsiniz.
Şubat 09, 2017, 09:45:01 ÖS
Genellikle özel soru olarak ta soruluyor. Konu açmak istedim. Falconda bir modelin hangi skin dosyalarını kullandığını öğrenmek istiyorsanız Lod editörü açarak eklemiş olduğum sırayı takip ediniz.
Son aşamada tıklamış olduğunuz kutucuk üzerindeki bölümdeki Text ID sizin Korea Obj klasöründe bulunan modelinizin kullandığı skin dosya adını verir. Pencere içinde birden fazla dolu kutucuk ve skin görürseniz model hepsini kullanmaktadır. Hepsine tek tek tıklayarak isimlerini not edin.


Ekran alıntısını Sağ tıklayıp yeni sekmede açınız.


Lod editör kullanmayı bilmeyenler için eğitim videosu: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
59
Ikaros v4 veritabanında bulunan Airbus A320 modeli için Pegasus Hava yolları skin çalışması hazırladım.

İndirme Adresi: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Kurulum:
Dosyayı C:\Falcon BMS 4.33 U1\Data\Add-On Ikaros\Terrdata\objects\KoreaObj klasörüne kopyalayınız.

Foto Albüm:

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın by Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın, on Flickr

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın by Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın, on Flickr

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın by Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın, on Flickr

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın by Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın, on Flickr

Konuları aşadaki başlıklardan takip edebilirsiniz.

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
60
Falcon BMS için Eklenti

Eklenti
Monster Tiger 2015

Yapımcı : Ghost -- Yayın Tarihi : 06/02/1017 -- Resmi Sitesi: Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Açıklamalar
15 tatil sürecinde beni zorlasa da Falcon bms 4.33 için üzerinde çalışmış olduğum Dassault Rafale Tigermeet 2015 Temalı skin çalışmam dün itibariyle tamamlanmıştır.
Tüm üyelerimiz keyifle uçabilirler.

Kurulum standart skin kurulumu şeklindedir. Paket içerisindeki beni oku dosyasına göz atabilirsiniz.

Alıntı yapılması yada başka bir platformda paylaşılması yasaktır!
112-Ghost

Foto Albüm : Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş YapınBu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Powered by EzPortal