İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - 112-Maverick

Sayfa: [1] 2 3 ... 32
2


Millî Savunma Bakanlığı, yurt içi ve sınır ötesi bölgelerde son 1 ay içerinde düzenlenen operasyonlarla ilgili bilgi verdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman askerleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak için yurt içi ve sınır ötesi bölgelerde, terör örgütlerine karşı mücadelesini büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüyor. Gece-gündüz, dağ-bayır demeden süren operasyonlar, büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

10 Ocak 2021 tarihinde, Millî Savunma Bakanlığı tarafından da aktarıldığı üzere Türk Silahlı Kuvvetleri, son 1 ay içerisinde toplamda 43 operasyon icra etti. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşen 8’i büyük ve 35’i orta çaplı olan 43 operasyon neticesinde 226 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.  MSB tarafından yapılan bilgilendirmede, “Mücadelemiz en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar devam edecek.” denildi.


Üye olun veya üye girişi yapın.

3
Çok iyi ! Bileğinize sağlık hocam. +1

4
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler 112-Maverick
« : Ocak 09, 2021, 01:44:55 ÖS »
Teşekkürler :)

5
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler 112-Maverick
« : Ocak 08, 2021, 11:50:39 ÖS »
Teşekkür ederim hocalarım :)

6
Havacılık ve Savunma / Rusya’dan SARMAT Balistik Füze testi
« : Ocak 08, 2021, 10:00:27 ÖS »


Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu tarafından Krasnaya Zvezda gazetesine yapılan açıklamada, Fransa büyüklüğündeki bir alanı yok edebilecek yeni kıtalararası balistik füze R-18 SARMAT’ın uçuş testinin, birkaç gün içinde yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Edinilen bilgiye göre; RS-18 SARMAT füzesi, 11.000+ kilometre menzile sahiptir. 10 ila 16 adet nükleer savaş başlığı taşıyabilen SARMAT, savaş başlıklarıyla ilgili bir testi başarıyla tamamlamıştı. SARMAT tarafından taşınılan harp başlıkları, termonükleer silahlardır yani ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Nagasaki ve Hiroşima’ya attığı nükleer bombalardan çok daha büyük bir yıkım kapasitesine sahiptir.


Taşıdığı her nükleer başlığı farklı hedeflere yönlendirebilen SARMAT, Rus Ordusu’nun yeni nesil kıtalararası balistik füze sistemi olacak. Rusya’nın yeni füzelerinin, 2022 yılında Stratejik Füze Kuvvetleri cephaneliğinin bir parçası olması planlanmaktadır.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com


7


Hindistan, C-295 için 2.5 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyor. Sözleşmeyle Hindistan Hava Kuvvetleri’ne 56 adet C-295 teslim edilecek.

Hindistan, Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve yaşlanan Avro-748 uçağı filosunun yerini alması için Airbus C-295 nakliye uçağını seçti. Edinilen bilgiye göre; Almanya merkezli Airbus Defence and Space şirketi ile Hindistan merkezli Tata Advanced Systems Limited (TASL) şirketi, 2.5 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme ile 56 adet C-295 uçağının ortak üretimini gerçekleştirecek.


Hintli yetkililere göre Airbus, ilk 16 uçağı hazır bir şekilde Hindistan Hava Kuvvetleri’n teslim edecek. Geri kalan 40 uçağın montajı ise TASL tarafından Hindistan’da gerçekleştirilecek. Halihazırda mali onay aşamasında olduğu bilinen sözleşmenin, yakın gelecekte imzalanacağı tahmin ediliyor.

Hindistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Avro-748 uçaklarının yerini alacak C-295 uçakları, aynı zamanda AN-32 uçaklarının da görevlerini üstlenebilecek.

Projenin, sözleşmenin imzalanmasına müteakiben 10 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


8


Ukrayna Ordusu, yeni 14,5 mm anti materyal keskin nişancı tüfeğini kabul etti
Ukraynalı silah üreticisi XADO Chemical Group, Ukrayna Savunma Bakanlığının yeni 14,5 mm Anti Materyal keskin nişancı tüfeklerini kabul ettiğini ve Snipex T-REX 14.5 ve Snipex ALLIGATOR tüfeklerinin tüm ordu testlerini ve değerlendirmelerini başarıyla geçtiğini duyurdu.

Yeni ağır keskin nişancı tüfeği ailesi, 14,5×114 mm mühimmatı maksimum etkili menzile 2000 metreye kadar ateşleyen bir silahtır. SNIPEX T-Rex ve ALLIGATOR keskin nişancı tüfekleri, uzun menzillerde hedeflerine ulaşmak ve onları imha etmek için tasarlanmıştır.

SNIPEX T-Rex ve ALLIGATOR keskin nişancı tüfekleri
T-Rex keskin nişancı tüfeği, bullpup tasarımlı bir tüfektir. Sürgü mekanizması üzerine 13 adet kilit üç sıra halinde yerleştirilmiştir ve bu sayede mekanizma takımı fişeği sağlam bir şekilde fişek yatağına oturmasını sağlar. Yükleme sırasında fişek, mekanizma açık olacak şekilde dolum yatağına yerleştirilir. Tüfek, atış sırasında kabul edilebilir bir geri tepme seviyesi göstermektedir. Geri tepme, dört veya beş odacıklı namlu freni, geri tepme baskılayıcı etkisi, kısa geri tepme ve silahın özellikle dengelenmiş ağırlığı nedeniyle bastırılır.

ALLIGATOR, şarjör beslemeli, sürgü mekanizmalı bir tüfektir. Yüksek hassasiyetli atış için silahların tüm gereksinimleri dikkate alınarak tasarlanmıştır. Tüfek, tüfeğin eksenine göre sağ veya sol tarafa kolayca takılabilen yüksekliği ayarlanabilir yanak desteğine sahiptir. Tüfek bir taşıma tutacağına sahiptir. Tüfeği bastırıcı takılı olarak taşımak için bu tutacağın konumu değiştirilebilir.


SNIPEX T-Rex teknik özellikleri


kalibre: 14.5
kartuş: 14,5 × 114
Ağırlık: 25 kg
Toplam uzunluk (birleştirilmiş):1.800 mm
Namlu uzunluğu: 1,200 mm
Yiv: 8 / 16,5 ”(420 mm)
Pikatini ray sistemi: MIL-STD 1913
Namlu çıkış hızı: 980 m / s
Etkili menzil: 2.000 metrenin altında
Maksimum menzil : 7.000 metrenin altında

ALLIGATOR teknik özellikleri

kalibre: 14.5
kartuş: 14,5 × 114
Ağırlık: 25 kg
Toplam uzunluk (birleştirilmiş):2,000 mm
Namlu uzunluğu: 1,200 mm
Yiv: 8 / 16,5 ”(420 mm)
Pikatini ray sistemi: MIL-STD 1913
Namlu çıkış hızı: 980 m / s
Etkili menzil: 2.000 metrenin altında
Maksimum menzil : 7.000 metrenin altında
Şarjör Kapasitesi : 5 fişek
Kaynak:defenceturknet

9


İsveç merkezli Saab firması, Ocak 2020’de, Birleşik Arap Emirlikleri ile iki adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol (AEW&C/HEİK) uçağının satışı için 1,018 milyar dolarlık ek bir sözleşme imzaladığını bildirdi.

Saab ile BAE arasında 2015 yılında Swing Role Surveillance System adı altında imzalanan ve 3 adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol (HEİK) uçağı satışını içeren sözleşmeye ek olarak yapılan bu sözleşme kapsamında Saab, 2 adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol uçağını Birleşik Arap Emirlikleri’ne 2020-2025 yılları arasında teslim edecek. Saab tarafından yapılan açıklamada ilgili çalışmaların İsveç’te Göteborg, Linköping, Arboga, Järfälla ve Luleå şehirlerinde ve Güney Afrika’da Centurion şehrinde gerçekleşeceğine yer verildi.


Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait GlobalEye HEİK uçağı

Saab Başkanı ve CEO’su Micael Johansson, konuyla ilgili olarak, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin Saab’a ve çözümlerimize büyük güven göstermeye devam etmesinden gurur duyuyoruz. Bu anlaşma Saab’ın ileri teknoloji ürünlerinin başarısını gösteriyor. Saab’ın GlobalEye programı planlandığı gibi işliyor ve müşterilerimiz ile verimli iş birliklerimiz devam ediyor.” açıklamasını yaptı.


 
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı, Saab ile 2015 yılında Swing Role Surveillance System adı altında bir sözleşme imzalamıştı. Söz konusu sözleşme ile teslimatı yapılacak üç adet GlobalEye havadan erken ihbar ve kontrol uçağından ilki 2020 Nisan ayında teslim edildi. İkincisinin de 30 Eylül 2020’de teslim edildiği bildirildi. Üçüncü ve böylece son uçağın ise 2021’in sonlarına doğru BAE’ye ulaşması bekleniyor. Saab, bahse konu uçaklara açıklanan temel görev sistemi dışında, BAE’ye özgü herhangi bir özel teçhizatın entegre edilip edilmediğini açıklamadı.GlobalEye AEW&C
GlobalEye platformu Saab Erieye Artırılmış Menzilli (Extended Range/ER) S-band (2-4 GHz) radarı ile donatılmıştır. Erieye ER S-band, galyum nitrat ve diğer teknolojilerle donatılmış, önceki Erieye sistemlerine kıyasla güç verimliliğini iki katına çıkaran aktif faz dizinli radar (AESA) sistemidir. Erieye ER, Saab şirketinin özgün Erieye radar sisteminden geliştirilmiştir. Erieye, havadan erken ihbar ve kontrol sistemidir.


 
Erieye ER’nin menzili 650 kilometreyi aşmaktadır. Tüm AESA radarlarında olduğu gibi, radarın enerjisi belirli bir yöne odaklanıldığında menzili uzatılabilir. Saab, Erieye ER’nin sinyal bozuculara (jammer) karşı dirençli olduğunu belirtmektedir. Hava, deniz ve kara gözetimini tek bir platform ile sağlar ve tüm hava şartlarında işlevselliğini korur.  Hedeflere, “son derece yüksek” bir izleme ve konum hassasiyeti ile odaklanır. Artırılmış menzil ve bir dizi ek sensör ile Bombardier Aerospace şirketinin uzun menzilli Global 6000 uçağı ile birleşmiştir.


Kaynak:defenceturknet


10
Havacılık ve Savunma / Yunanistan Rafale anlaşması ertelendi
« : Ocak 08, 2021, 09:53:49 ÖS »


Yunanistan ile Fransa arasında imzalanacak olan ve Yunanistan Rafale F3R savaş uçakları ile mühimmat tedarikini içeren sözleşmenin imzalanması, başka bir tarihe ertelendi.

Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’nin ihtiyaçlarına binaen Dassault Aviation Rafale F3R savaş uçağı tedariki için Eylül 2020’de Fransa ile bir anlaşma yapmıştı. Söz konusu anlaşma ile Fransa tarafından Yunan Hava Kuvvetleri’ne, 6 adedi yeni ve 12 adedi ise ikinci el olan 18 adet Rafale F3R savaş uçağı tedarik edilmesi kararlaştırıldı. Toplam değeri 2 milyar Avro olan anlaşmanın 300 milyon ABD Doları değerindeki kısmı ise MBDA firmasından tedarik edilecek mühimmatlara ayrılmıştı.


Edinilen bilgiye göre; Yunanistan ile Fransa arasındaki söz konusu alımları kapsayan sözleşmenin imza töreni, henüz bilinmeyen bir sebepten ötürü ertelendi. Yunanistan Hava Kuvvetleri için Rafale savaş uçağı, lojistik destek ve mühimmat tedarikini içeren anlaşmanın en geç 20 Ocak 2021 tarihine kadar imzalanacağı açıklandı.

Rafale F3R
Rafale F3R konfigürasyonu, şu sistemleri içermektedir:

MBDA Meteor Ramjet İtkili Havadan Havaya Füze
Thales Talios Lazer Hedefleme Podu
Safran Hava Yer Mühimmatı
Çeşitli Sensör Sistemleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


11


KALE ArGe tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun kalifikasyon testleri tamamlandı. KTJ-3200 turbojet motoru için kabul faaliyetleri aşamasına geçildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan “Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi” kapsamında KALE ArGe tarafından yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Motoru, kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştı. Edinilen bilgiye göre; SOM Seyir Füzesi ile ATMACA Gemisavar Füzesi’ne güç verecek olan KTJ-3200 Turbojet Motoru için kabul faaliyetleri aşamasına geçildi.


KTJ-3200 Turbojet Motoru’nun kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasına müteakiben düşük yoğunluklu seri üretim faaliyetlerine geçileceği ve bununla paralel olarak da SOM ve ATMACA platformlarına yönelik entegrasyon faaliyetlerinin başlatılacağı tahmin ediliyor.

KTJ-3200 Turbojet Motoru ile Türkiye’nin, bu alanda yurtdışına olan bağımlılığının sonlandırılması amaçlanıyor. Ayrıca ilk kez bu çapta bir turbojet motoru üreten Türkiye, bu projeden yola çıkarak daha güçlü turbojet motorlarının geliştirilmesi için faaliyetler icra edecek.KTJ-3200 Turbojet Motoru
Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi, Kale Arge tarafından birkaç farklı yerli platformda kullanılmak üzere geliştirilen Turbojet Motor’un ve motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsamaktadır.

Bu kapsamda tamamen yerli imkanlarla özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri ve hedef uçak gibi insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor’dur.

Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.
KTJ -3200 Kontrol ve Aksesuarlarının tamamı Kale Arge tarafından özgün olarak geliştirilmiştir.
KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir.
Kale Arge tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200 turbojet motoru, halihazırda SOM ve ATMACA Füzelerinin üretiminde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 Turbojet Motorunun yerini alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


12


Avrupa merkezli MBDA şirketi, F-35 Lightning II savaş uçaklarında kullanılacak SPEAR3 Füze Sistemi ile ilgili olarak 750 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş aldı.

Avrupa merkezli çokuluslu MBDA şirketi; İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan, F-35 Lightning II platformu tarafından kullanılacak SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi’nin üretim faaliyetleriyle ilgili olarak 550 milyon Sterlin (<750 milyon ABD Doları) değerinde bir sipariş aldı.


İngiliz Savunma Bakanı Jeremy Quin, “Binlerce metre yüksekten uçan bu yeni nesil füze ile karadaki personelin ve teçhizatın korunması sağlanacak. Dünya sahnesinde İngiliz teknolojisi ve silah uzmanlığı sergilenecek.” dedi.SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi
Düşman hava savunma sistemlerini alt etmek için geliştirilen SPEAR3 Havadan Yere Füze Sistemi; 1,8 metre uzunluğa, 140+ kilometre menzile ve turbojet motora sahiptir. Yaklaşık 90 kilogram ağırlığındaki füze, 180 milimetre çapa ve yüksek-subsonik hıza sahiptir.

İngiltere’de şu anda 21 adet 5’inci nesil F-35B savaş uçağı bulunmaktadır. Platformun ilk operasyonel kapasiteye ulaştığı, kısa süre önce beyan edildi ve bu yılın sonuna kadar F-35 jetlerinin, HMS Queen Elizabeth uçak gemisine konuşlanması planlanmaktadır.

Üretimin yaklaşık 7 yıl süreceği söz konusu sözleşme ile 570 kişiye istihdam sağlanacak.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com


14


Yunanistan ile İsrail arasındaki 1.68 milyar ABD Doları değerindeki anlaşma kapsamında, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) pilotlarının eğitiminden İsrail sorumlu olacak.

Yunan Hava Kuvvetleri ile İsrail merkezli Elbit Systems şirketi arasında, Yunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu pilotların eğitim faaliyetleri için 1.68 milyar ABD Doları değerinde bir anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri, 10 adet M-346 tipi Jet Tekamül Uçağı tedariki gerçekleştirecek ve Elbit Systems tarafından bir uçuş okulu kurulacak.


Defense News’e göre; iki ülke arasındaki şu ana kadarki en büyük savunma anlaşması kapsamında İsrail, Yunan Hava Kuvvetleri için 20 yıl boyunca simülatör, eğitim ve lojistik destek hizmeti sağlayacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Benny Gantz, “Hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek, her iki ülkede de yüzlerce iş yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı teşvik edecek uzun vadeli bir ortaklık. Ülkelerimiz arasında son zamanlarda güçlenen savunma ilişkilerinin, daha da derinleşeceğini umuyorum.” dedi.

Anlaşmaya binaen İtalyan Leonardo şirketi, Yunan Hava Kuvvetleri için 10 adet M-346 tipi uçağın tedarikini sağlayacak. Leonardo, daha önce Elbit ile simülatörler konusunda ortaklık kurmuştu. M-346, İsrail’de “Lavi” olarak adlandırılıyor ve ülke tarafından 2012 yılında pilotların eğitimi için seçildi. T-6 eğitim uçakları da tarihi ikili anlaşmanın bir parçası olacak.

Modern platform sayısı açısından özellikle ‘F-16 Blok 70’ modernizasyonu projesiyle Türk Hava Kuvvetleri’ne üstünlük sağlamayı planlayan Yunan Hava Kuvvetleri’nin en büyük dezavantajı, pilotaj eğitimi alanındaydı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com


15


Uzun bir süredir devam eden Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayıtlı 4 adet BARBAROS Sınıfı Fırkateynin mevcutta bulunan savaş sistemleri kaldırılarak, yerine ASELSAN – Havelsan İş Ortaklığı tarafından çağın gereklerine uygun biçimde yerli ve millî olarak geliştirilen sistemler donatılması hedeflenmektedir.

Yerli sistemler ile donatılacak gemilerden ilkinin modernizasyonunun 2022 Şubat tarihinde tamamlanması ve geminin hizmete alınması planlanmaktadır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yıl sonunda 2020 yılı faaliyetlerini aktarmak için yayımlanan videoda modernizasyon projesi kapsamında kritik tasarım aşamasının tamamlandığı belirtildi ve tasarım görüntüleri paylaşıldı.
ASELSAN – Havelsan iş ortaklığı ile mevcut TACTICOS savaş yönetim sistemi, millî olarak geliştirilen GENESİS’in bir türevi olan B-SYS ile modernize edilecek. Ayrıca ARMERKOM tarafından geliştirilen Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) 127mm baş topuna uyarlanacak. Platformda mevcut olan silah ve sensörler, Türk savunma sanayii üretimi silah sistemleri ile değiştirilecek ve B-SYS ile bütünleştirilecek. İhtiyaç duyulan donanım ve yazılımlar geliştirilecek, sistemlerin idamesi kolaylaştırılacak ve sistem, açık mimari yapısı ile rahatlıkla diğer platformlara uyarlanabilecek.

Hem Phalanx hem de Gökdeniz yakın/nokta savunma sistemi (CIWS)
Barbaros sınıfının mevcut konfigürasyonunda SMART-S radarı arkadaki küçük mast üzerinde konumlandırılırken ana mast üzerinde 60 rpm dönen AWS-6 radarı bulunur. Bu yapıda SMART-S’in görüş hattını kapatan ana mast kör alan yaratıyor olabilir. Bu sebeple modernizasyon ile SMART-S radarının gemideki en yüksek yere taşınması olası bir durum. AWS-6 radarının yerini alan ASELSAN MAR-D arkadaki daha düşük seviyedeki mast üzerine konumlanmış. Bu şekilde SMART-S’in kör alanı kalmaması sağlanmış ancak MAR-D’nin (tahminen X-bant dönen AESA radar olacak) köprü önünde dar bir açıda kör alanı kalabilir. Bunun çok önemi olmayabilir; gerekli durumlarda SMART-S ve AKR-D radarları da Gökdeniz’in atış kontrolü için veri üretecektir.

Atış Kontrol ve Arama Radarları
Radar   Bant   Etkinlik Menzili
AKR-D Blok-B2 (2x)   X+Ka Bant   120 km
MAR-D   X Bant   100 km
SMART-S Mk2   S Bant   250 km (Azami)

Ayrıca görsellerde biri köprü önüne biri arka hangar üstüne konumlandırılmak üzere iki adet AKR-D radarı yer almaktadır. Bu radarlar ESSM ve 127mm top için atış kontrolü sağlıyor.

Barbaros sınıfı gemilerde ÇAFRAD-LITE diyebileceğimiz çok fonksiyonlu AESA radar ve mast yapısı mevcut olması daha tercih edilebilir olurdu. Dünya artık 4 yüzlü AESA radara doğru evriliyor. Barbaros sınıfı fırkateynleri Türk Donamasının en gelişmiş gemileri olduğu için bu tarz bir yapılanma daha doğru olabilirdi. Bahse konu şekilde radar yapısının kurulması halinde MAR-D’ye gerek olmaz ve arka mast üzerinde genel hacim araması için SMART-S ana mast üzerinde ÇAFRAD-LITE ile X bant arama ve aydınlatma amaçlı bir radar olabilirdi.Gemideki üç adet (biri önde ikisi arkada) Sea Zenith yerine Köprü önüne Gökdeniz ve hangar üzerinde Phalanx olarak iki ayrı CIWS sistemi tercih edilmiş. Bu gelişme sürpriz bir husus olarak yorumlanabilir. Modernizasyonda eklenen bir çok ilave sistem ağırlık problemi yaratabilir. Gökdeniz’in millî bir sistem olması dolayısıyla tercihi önemli bir referans oluşturacaktır. Bu tercihin iyi tarafı aynı hedefe iki farklı mantıkla çalışan CIWS sisteminin angaje olabileceğidir. Geniş bir alan gerektiği için Gökdeniz’in köprü önüne yerleştirilmesi düşünülmüş olabilir. Arka hangar üzerine sığmayabilirdi.

Gemideki tüm bu sistemlerin etkin kullanılabilmesi için savaş yönetim sistemi ile sensör ve silah sistemlerinin yüksek uyumluluk ile entegre edilmesi gerekmektedir. Bu noktada GENESİS üzerinden geliştirilen B-SYS’in kullanılacak olması ciddi avantaj sağlayacaktır. B-SYS’in ADVENT sisteminden ağ merkezli harp yetenekleri konusunda etkilenmesi beklenebilir.
Yeni mast yapısı üzerinde muhtemelen farklı bantlarda anlık karıştırma yapması için ECM antenleri (balkon içinde görülen SATCOM benzeri antenler) bulunuyor. Tahminen farklı bant ve frekanslarda anlık karıştırma için faz dizinli antenler yerine klasik tip antenler tercih edilmiş. X bant, Ka bant vs. gibi muhtemelen düşman gemisavar füzelerinin RF başlıklarını yanıltmak mümkün olacaktır. Keza diğer haberleşme karıştırması için de antenler olabilir.

Köprü üstündeki UMTAS/L-UMTAS fırlatma kaideleri (YALMAN Kulesi olabilir) de gerektiğinde kara hedeflerine veya hücümbot/karakol botlarına ve asimetrik tehditlere karşı angajmana girilebileceğini gösteriyor. 4’lü fırlatma hücresine sahip iki kaide asimetrik tehditlere karşı önemli bir katkı sunacaktır. Yerli bir şirket ileride SPIKE NLOS tarzı 20-30 km menzilli bir füze üretirse bu füzeler değiştirilerek daha uzun menzillere angajmana girilebilir. Keza Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki Sea Hawk helikopterlerin de Hellfire ve UMTAS-L’den daha uzun menzilli füze ihtiyacı bulunuyor.

Prof. Dr. Feridun Taşdan
Ağırlık etkisi çok yüksek olmayacaktır
Gemiden çıkartılan sistemler (Sea Zenith, eski sensörler vs.) ve eklenen sistemler (Gökdeniz, MAR-D vs.) göz önüne alındığında ağırlık anlamında çok büyük ağırlık farkı olmayacaktır. Yeni radar mastı daha heybetli gözükse de yeni nesil teknolojiler ile inşa edildiği için mastın daha hafif olması dahi ihtimal dahilindedir.

Köprü önüne 2 adet 2×2 adet füze taşıyan UMTAS/L-UMTAS kaidelerinin ve -hangar üstüne- 2 adet stabilize silah sisteminin eklenmesi ile geminin asimetrik tehditlere karşı oldukça kuvvetli bir yapı elde edilmiş olduğu söylenebilir.

Gemiye eklenen 2 adet AKR-D ve 1 adet MAR-D radarı geminin düşük radar kesit alanına sahip tehditlere karşı savunmasını önemli ölçüde artıran bir unsur. Ayrıca ASELSAN PİRİ-Kızıl Ötesi Arama ve Takip Sistemi’nin entegre edilmesi ile geminin elekto-optik kabiliyetleri de oldukça artırılmış olacak.

Gemisavar füzelerinin artırılması günümüzdeki muharebe ortamlarında gemi savunma sistemlerinin aşılmasının zorluğu düşünüldüğünde satürasyon saldırısı için önemli bir kabiliyet sıçramasını temsil etmektedir.

AN/SLQ-25 Nixie torpido savunma sistemi yerli ASELSAN Hızır torpido savunma sistemi ile değiştirilecektir. Görsellerde, hangar üstünde yer alan AKR-D radarının yanında Hızır’a ait dekoy fırlatma sistemi bulunmaktadır. Ayrıca gemideki AN/SQS-56 sonar sisteminin yerli bir sonar sistemi ile (muhtemelen ASELSAN Fersah) değiştirilmesi planlanmaktadır.

Gemiye ASELSAN Alper LPI seyir radarının entegre edilmesi de planlanmaktadır.

Elektronik Harp noktasında ise ASELSAN ARES-2 serisi elektronik harp sistemi/sistemleri gemiye entegre edilecektir.Barbaros Sınıfı Fırkateyn

Paylaşılan görüntülerde köprü önünde görülen UMTAS kaidesinin YALMAN kulesi olup olmadığı bilinmemektedir. Ancak daha önce Roketsan’ın 4’lü Cirit Füzesi Podunu ve 2 adet UMTAS füzesi tasıyan bir kaidesi Burak sınıfı korvete entegre edilmiş ve atışlı testler icra edilmişti.

Barbaros sınıfı fırkateynler modernizasyonun tamamlanması ile birlikte en ağır yüklü MEKO 200 fırkateynler halini alacak. Geminin hem elektromanyetik spektrumdaki hem de fiziki savunma sistemleri üst düzeye çıkarılarak günümüz ve gelecek muharebe sahalarındaki etkinliği artırılacak.

 

Gemideki Değişiklikler
Gemi Özellikleri   Barbaros Sınıfı Fırkateyn
(MEKO 200 Track IIA/B)   Yarı Ömür Modernizasyonundan Geçmiş Barbaros Sınıfı Fırkateyn
Deplasman:   3380 ton   ?
Ölçüler:   **116.7 x 14.8 x 4.3 metre
Hız:   32 knot
Menzil   4100 mil (18 knot hız ile)
Mürettebat:   220   ?
Savaş Yönetim Sistemi   TACTICOS   B-SYS (Bir Genesis Varyantıdır)
Silahlar
Baş Topu   127mm (5/54)
CIWS   3x 4 Namlu 25mm Sea Zenith   1x Phalanx 1B & 1x Gökdeniz
Top      2x 25mm STOP UKSS
Gemisavar Füzesi   8x Harpoon   16x Harpoon / 16x ATMACA
Hava Savunma (A)   8 Hücre Mk41 VLS: 8x Sea Sparrow / 32x RIM-162 ESSM
Hava Savunma (B)   16 Hücre Mk41 VLS: 16x Sea Sparrow / 64x RIM-162 ESSM
Torpido:   2x 324mm 3’lü Mk 46 Mod 5 torpido
Helikopter:   1x S-70B2 / AB 212
Sensörler
Satıh-Hava Arama Radarı:   SMART-S Mk2
AWS 6 Dolphin   MAR-D
Atış Kontrol Radarı:   **Dual STIR   2x AKR-D
**TMX (B)   ?
**Navigasyon Radarı:   SeaGuard   Alper LPI
**Decca 2690BT ARPA   ?
**Taktik Hava Navigasyon Radarı (Kerteriz Vericisi)   **AN/URN-25   
*Sonar   *AN/SQS-56   *FERSAH (?)
*Torpido Savunma   *AN/SLQ-25 Nixie   *ASELSAN Hızır
*Elektronik Harp:   *Cutlas-1B ED, Scorpion-B ET   *ARES-2NC ED, AREAS-2NC ET


Kaynak:defenceturknet(Fatih Mehmet)

Sayfa: [1] 2 3 ... 32