İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - PLUS

Sayfa: [1] 2 3 ... 245
1
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 13 Şubat 2020, 09:34:53 »
daha önce hiç bir kaynakta o dönem için gemiden kalkan bir balon okumamıştım. Harika bilgiler.

2
Hocam bu sefer 100% yerli mi ki ?

değil tabiki ama zannetmiyorum ki bir ülke bir üretimi %100 yerli yapsın.

3
rengi çok güzel ve özellikle şu yerli motoru çok merak ediyorum.

4
Falcon BMS 4.34.update 2 için link güncellendi.

5
bence geleceğin havacılığı daha küçük insansız ama silahlı taşıtlarla olacak.

6
Olabilir tabi, yalnız maliyeti biraz yüksek olur çünkü uçak maun ağacından yapılmış  :)


Kokpit foroğrafı yapacaklara yardım olarak ...


Böyle eserler için aslında fiyat önemsenmiyor sonuçta bir tarihi canlandıracak. Bir foto gözükmüyor ?

7
Keşke bizim uçağımız da bu günlere ulaşsaydı, her sene 14 Haziran'da Kadıköy'de bir gösteri uçuşu gerçekleştirseydi, ne güzel olurdu değil mi  :D :D

kesinlikle evet ama bence bir tane inşa edilebilir bizim mühendisler.

8
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 04 Şubat 2020, 13:47:17 »
Picardie Manevralarını yöneten Mareşal Ferdinand Foch Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız ve İngiliz birleşik güçlerinin savaşın sonlarına doğru ise Fransız, İngiliz ve Amerika Birleşik Devletleri güçlerininin Başkomutanı oldu.

yok artık maşallah

9
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 04 Şubat 2020, 11:31:29 »
işin en tuhaf yani bir kaç yıl sonra bu karedekilerin bir birini yok etmek için cepheye gitmesiydi. Gerçi paşam savunmayı temsil ediyordu cephede ...

10
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 04 Şubat 2020, 10:22:31 »
Atatürklü kart postalın daha büyük hali var mı elinde ?

11
harika ya :)

12
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 04 Şubat 2020, 08:34:43 »
bir kaç gün yoktum yine belgesel tatında bilgiler eline sağlık okumak gerçekten zevkli oluyor.

13
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 29 Ocak 2020, 14:54:06 »
Edirne Balonu Balkan Savaşları öncesi Almanya'dan satın alındı ve Edirne kalesinde kuruldu deneme testi yapıldıktan sonra ordumuza teslim edildi. Balonun amacı yüksekten gözlem yaparak kuşatma yapan düşman güçlerinin elindeki kısa menzilli topların yerlerini tespit edip onları kaledeki uzun menzilli toplar ile kolaylıkla yok etmekti. Ancak Almanya'da eğitim görmeye giden subaylarımız İtalya ile karşılıklı tarafsızlık anlaşması olduğunu söyleyen Alman devleti tarafından geri gönderildiler. Edirne kalemiz Bulgar ve Sırp güçleri tarafından kuşatılınca ordumuz balonu kullanmak için bir kaç deneme yaptı ise de balonun gözlem için yeterli yüksekliğe çıkarılması başarılamadı.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca Edirne balonu yeniden düzenlenen 1.Balon Müfrezesi adı ile Çanakkale Savaşına katıldı ve Haziran 1915 tarihinde Kilya Tepe bataryalarına destek vermek için havalandı, ancak uçaklara makineli tüfek takılabilmesini sağlayan pervane dönüşü ile senkronize ateşleme mekanizmaları İngilizler tarafından geliştirildiği için balonlardan bu cephede faydalanılamayacağı görüldü ve 1. Balon Müfrezesi Rus donanmasının saldırılarına karşı İstanbul Boğazında gözlem görevi yapmak için Beykoz'da konuşlandırıldı. 1916 yılı sonuna kadar orada kalan 1. Balon Müfrezesi ve Almanya'dan gelen ekipmanla kurulan 2. Balon Müfrezesi Mezopotamya Cephesine kaydırıldı ve tren ile Cerarblus'a gönderildi ordumuzun yenilgisi ve Bağdat'ın İngiliz güçleri tarafından işgal edilmesi sonrası Balon müfrezelerimiz Tikrit'e kadar geri çekildi. 1918 başında kurulan 3. Balon Müfrezemiz ise İzmir'i savunan 17. Kolordumuz' a destek oldu.


Bu arada ufak bir not ekleyeyim henüz telsiz donanımları emekleme aşamasında olduğu için yer ve balon arasında haberleşme projektörler ile Mors kodu kullanarak yapılıyordu.


Söz balonlardan bu kadar :)

:) telsiz deyince aklıma kemal sunal ve şener şenin telefon macerası geldi.

14
hortlatmak gibi olmasın ama ilk defa 2012'de gittim. Her ankaraya gidişimde istemsizce orada buluyorum kendimi. En kısa sürede umarım bir F-16 eklenir.

15
Türk Tarih Kurumu / Ynt: Havacılık tarihimiz
« : 28 Ocak 2020, 13:40:26 »
savaş zamanı kullanılmadı bildiğim kadarıyla doğru mudur ?

Sayfa: [1] 2 3 ... 245