İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - i10messi

Sayfa: [1]
1
Acemi Ocağı / Ynt: Yeni Başlayandan Rehber Sorular!
« : Temmuz 19, 2017, 11:46:06 ÖS »
Bms 4.32 de windows 10 ile sorunsuz çalışmaktadır.
4.33 ve 4.32 aynı anda sistemde kurulu olabilir ve birbirlerini etkilemezler. 4.32 de öğrendiğinizi 4.33 de uygulayabilirsiniz. Bazı mühimmatların kullanımı 4.33 de farklıdır onlarıda denediğinizde farkedersiniz.


Eyvallah üstat. Cevapları sorulara ekledim. Kusur varsa belirtmeniz halinde tarafımca düzeltilecektir.


Saygılarımla. :)

2
Acemi Ocağı / Ynt: Yeni Başlayandan Rehber Sorular!
« : Temmuz 19, 2017, 10:47:29 ÖS »
Ayrıca :
Alıntı
Alıntı yapmada sıkıntı yaşadığınızda cevap yazma bölümüne tıkladıktan ve cursor oraya geldikten sonra alıntı
Butonuna basınız yoksa yazılar gelmekte problem Olabiliyor
Anladım üstad çok sağ ol. 4.32 de çalışmakta mı windows 10 ile? Ona göre cevapları güncelleyeceğim şimdi. Zira eğitim konusunda ki yaygın görüş 4.32 olarak görünüyor ve dokümanlar 4.32 ile uyumlu olarak yapılmış.

3
Acemi Ocağı / Ynt: Yeni Başlayandan Rehber Sorular!
« : Temmuz 19, 2017, 10:42:33 ÖS »

Windows 10 konusu hala ciddi bir soru işareti olarak karşımda duruyor. O konuda bir bilgisi olan var mı acaba?

Falcon Bms 4.33 Windows10 da sorunsuz çalışmaktadır
Alıntı yaptı sonunda.Bu bilgi çok önemliydi. Çok sağ ol 112-Ghost.  :) :D ;D


Ben şimdi cevapları güncelleyeyim ona göre eklenecek düzeltilecek yerler olursa müdahale edilir.  :)

4
Acemi Ocağı / Ynt: Yeni Başlayandan Rehber Sorular!
« : Temmuz 19, 2017, 10:11:13 ÖS »
Hoş buldum arkadaşlar. Gelen ortak yanıtları ilk mesajın içine genel kanı olarak ekleyeceğim en kısa vakitte. :)
112-Ghost
Öncelikle hoşgeldiniz. Teknoloji ve forum kullanımı noktasında benimde size bir önerim olacak alıntı yapma butonunu kullanabilirsiniz. :) kopyala yapıştır ve rengini değiştirme ve o yazılanlara cevap verme hiç uygun olmamış daha da karışık olmuş.
İnanın sabırla okumaya çalıştım ama bazı şeyler vardır değerlidir (zaman gibi)
Takdir edersiniz.  Bu değerli zamanımızın inanın büyük bölümünü  elimizden geldiği  kadar bu forum için harcıyoruz. Bir çoğumuzun hayat akışında ayrı ayrı yoğunluklar var. Evet forumda bazen bilgi  kalabalığı olmakta amma velakin bir çok kişinin forum kültürü ile ilgili bir sıkıntısı var. Adam akıllı araştırma yapmadan açılan konular forumda gereksiz bilgi kalabalığına neden olmakta ayrıca arama özelliğini bir çok kişi kullanmamakta.. Forumumuzda herşey bulunmakta eklentiler eğitimler kurulumlar bir yerde. İnşallah önerileriniz doğrultusunda elimizden geleni yapmayada çalışırız.
Sorularınıza layıkıyla cevap verilmiş ve gelecek  cevaplarda aynısı olacak  bu  nedenle yazmak gereksiz olacak. Umarım burada güzel  zaman geçirirsiniz.
 
Alıntı yapmayı denemedim sanmayın lütfen. Zira epey denedim lakin bu yüklenme olayının bir sonu olduğunu düşünmüyorum. İlk denemelerde bilgisayarda ve nette sorun olduğunu düşünüyordum. Sonra 30 dk bekledim ama gelişi güzel değil harbi harbi en az 30 dakika bekledim ve o yükleniyor yazısı asla gitmedi. (O süre başında bilgisayar başında değildim elbette.) Hata test için youtube üzerinden 2 saatlik bir video açtım ve gereksiz bir şekilde şu an yan sekmelerin birinde tamamen yüklenmiş olarak duruyor.
Renk konusunda da normal formatı kullandım ilk mesaj için. Yanıt olarak ise standart olana ek olarak mavi ve deniz mavisi renklerini kullandım. Beyaz arka planda okunası renklerdir bunlar. Lacivert olsa onu seçebilirdim yalnız.  :)  Başka renkler konusunda bir öneriniz olursa sevinirim. Zira bu alıntı butonu google chorme ile kullanmayı başaramadım. Yüklenmiyor belirttiğim üzere.
 
 Yazdıklarımı okuyabilseydiniz  zaman konusunda ve buraya emek verme konusunda asla farklı bir şey demediğimi aksine şu an yeni gelen olarak yeni gelenlerin sorabilecekleri soruları bildiğimden gelecek için bir çalışma da yapmak istedim kendi sorularımla beraber.
 
Ayrıca hala cevapsız bir sorum var.  Windows 10 ile Falcon BMS uyumlu mudur?
 
112-Joker
Bu havacılık platformu gönüllülük esaslı kurulmuştur. Burada doküman hazırlayan hocalarımız, telsizde üyelerle uçuş yapıp sorularını cevaplayan hocalarımızın tek derdi bu güzel platforma yeni kişiler kazandırıp eksiklerini tamamlamaktır. Burda kimse kimseye birşey öğrettiği için ondan ücret talep etmez. Tamamen gönüllülük esaslıdır. Yukarıda söylediğiniz maliyetle ilgili şeyler hoşuma gitmedi.
 
Maliyet derken bahsettiğim ekonomi/iktisat terimi olan fırsat maliyeti. Hukuk dahil pek çok sosyal bilimler alanın en az 1 dönem aldığı bir derstir bu ve kamu kurumlarının sınavlarında da çıka gelmektedir. Olay günlük hayatta olduğu için ve seçim yapma kavramını ifade etmek için kullanılır.  Yukarı da örnekle açıklamıştım lakin tekrar paylaşayım.
Fırsat maliyeti: Bir şeyi yapmak için vazgeçtiğiniz, yap(a)madığınız şeylerdir. Yani Ufak bir örnekle anlatayım. Buradaki sorumlu bir arkadaş bir rehberi hazırlamak için 5 saatini harcadı ve bu sürede sevdiği başka şeyleri yapmaktan vazgeçti. Vazgeçtiği şey sevdikleriyle vakit geçirmek ve 2 saat çalışarak 100 tl kazanmak gibi. Yahut güncel bir örnek olarak Ahmet sinemaya gitmeye karar verdi ve Ayşe'yi davet etti. Ahmet'in teklifini kabul eden Ayşe bunun için ertesi günkü sınavına çalışmaktan vazgeçti ki bu final sınavına daha çok çalışması anlamına geliyordu. Ahmet ise Ayşe'yi davet etmek için 2 hafta sonu fazla mesai yaptı ve o gün için izin kullandı. Ahmet için Ayşe ile sinemaya gitmenin fırsat maliyeti 2 hafta sonu çalışmak ve dolayısıyla 3 hafta durmadan çalışmak, o gün için biriktirdiği 200 tl para, izin aldığı günün izin süresinden düşülmesi ve o günün ücretinin haftalığından kesilmesi. Sinemaya gitmek ve eve geri gelmek için geçerli olan tüm zaman diliminde yapabilecekleri her şey fırsat maliyetidir. Sanırsam bu konuyu açıklığa kavuşturduk. Yani demek istediğim daha sonrası için sizin zaman artırmaktır. Yani pozitif yönde bir ivme kazandırmak. Örnek olarak bu mesajı okumak ve cevaplamak nereden baksanız 15 dakikanızı aldı. Daha sonra bu sorular teker teker geldiğinde daha fazla zaman harcayacak ve tekrar tekrar sorularla daha fazla vaktinizi burada harcayacaksınız. Aynı şekilde bizim gibi acemiler de anlayana kadar soracaklar. Yani zaman için kazan-kazan olarak tarif edebilirim durumu. Zannediyorum demek istediğimi kelimeleri dökebildim.”

 
Yani önemini vurguladığım öğe buraya harcamış olduğunuz zamandır. Burada sizi kırmak ve karalamak gibi bir niyetim yok. Bunun açıkça görülebilir olduğunu düşünmekteyim.
 
  Teşekkür ederim.  8)

5
Acemi Ocağı / Ynt: Yeni Başlayandan Rehber Sorular!
« : Temmuz 19, 2017, 06:08:08 ÖS »
Hoş buldum arkadaşlar. Teşekkür ediyorum konuyla ilgilendiğiniz için. Bu soruların bir kısmını sormayacak olsam da geleceği düşünerek potansiyel olarak sorulması kuvvetli gördüğümden sormuştum. Forum araştırması hakikaten günler alabilecek boyutlarda geniş. Bu süreçte kaybolup giden insan sayısı çoktur. Sitedeki emeği görünce ben de üye olarak geleceğe katkı yapayım istedim.  :)


Konsol konusunda ilk seviye için Logitech Extreme 3D Pro başlangıç için %99 gibi bir oranla tavsiye edilen ve eğer imkanı varsa herkesin alması önerilen bir kol ve tabi maddi imkanı olanlar için daha başka modeller( Saitek x52 Pro gibi) var.


Windows 10 konusu hala ciddi bir soru işareti olarak karşımda duruyor. O konuda bir bilgisi olan var mı acaba?


Aşığıda:


Bu şekilde yazılanlar üye adlarını;
Bu şekilde yazılanlar üstündeki üyenin yazmış olduğu yorumun kopyasını;

Bu şekilde olanlar ise benim yorumumu ifade etmektedir.
semihgörkemAkşama uygun bir zamanda hepsini yanıtlayabilirim, veya daha uygun bir arkadaşımız olursa yanıtlayacaklardır, topluca sormanız iyi olmuş soruları.
Pek tabi memnun olur ve sizden istifade etmek isteriz. 8)
Yeni başlayanlar için "sık sorulan sorular" olarak foruma bir bölüm açılıp gerekli açıklamaların ve linklerin bulunduğu bir çalışma yapılabilir. Bu tip görevler ile moderatörler ilgileniyor ama böyle bir projeye girişmek için önceden oturup belirli bir fikir alışverişi yapılır. Ve süreç biraz uzun oluyor.Buna benzer; Sorun Çözümleri Sayfası oluşturulmuştu ama teknik açıdan sorular için de tavsiye babında önerilerin olduğu bir bölüm daha oluşturulabilir.(Şu an forum yöneticileri yoğun bu proje hayata geçer mi geçerse ne zaman geçer net bir şey söylemek zor ama bir proje istenirse ilk önerebileceğim bu olurdu heralde)

Çok güzel bir çalışma olur. Zaten tek bir kişiden ziyade herkesin bir parça azıp en son diğerleri tarafından gözden geçirilmesiyle editörlük hizmetiyle birleştirilerek yapılacak bir şey. Yoksa tek başına olacak iş değil. Olur ama zor olur. Ki şu haliyle bile zaman alır.

akrep1905
Tabi daha sonra ilgine ve bütçene göre TrackIr,Saitek joystick vb alırsın.Yani bu uzar da uzar 

Bahsi geçen TrackIr çok faydalı bir şeye benziyor. Forumda çok azimli bir arkadaşın ev yapımı versiyonunu yaptığını gördüm. Sanırım azmedilirse yapılabilir gibi duruyor. Tabi yetenek şart gibi  :)


9-https://www.turkishairforce.org/acemi_ocagi/yeni_uye_arkadaslar-t22752.0.html bunu okuyabilirsin.
Söz uçar yazı kalır diyerek buradan sorulması muhtemel temel soruları -ki çoğu şahsi sorularım aynı zamanda- buradan sorayım dedim. O linki de incelemiştim. Gayet davetkardı. Direk team speak uygulamasını arattım lakin indirmedim. Soru olarak sordum ki doğru versiyonu indirmiş olayım sizlerle .

113-Extract

fakat burada bazı konulara değinmek isterim isteklerin doğrultusunda yaptıgın gözlem yada ön inceleme sonucu vardıgın 10 sorudan bahsediyoruz hepsinin cevabı var fakat bazı hususlarda hem fikir olmamız gerektigini düşünüyorum.  Bu platform sadece bu hobiye gönül vermiş kişilerin buluştuğu bir platform ve hazırlanan dökümanalrda bu hobiyi severek isteyerek içten yapanların hazırladığı emekledir. maliyetden bahsetmissin ne anlamda bunu açıklamanı isterim öncelikle .


Demek istediğim de tam olarak o lakin önce şuradan başlamam lazım sanırsam.


Fırsat maliyeti: Bir şeyi yapmak için vazgeçtiğiniz, yap(a)madığınız şeylerdir. Yani Ufak bir örnekle anlatayım. Buradaki sorumlu bir arkadaş bir rehberi hazırlamak için 5 saatini harcadı ve bu sürede sevdiği başka şeyleri yapmaktan vazgeçti. Vazgeçtiği şey sevdikleriyle vakit geçirmek ve 2 saat çalışarak 100 tl kazanmak gibi. Yahut güncel bir örnek olarak Ahmet sinemaya gitmeye karar verdi ve Ayşe'yi davet etti. Ahmet'in teklifini kabul eden Ayşe bunun için ertesi günkü sınavına çalışmaktan vazgeçti ki bu final sınavına daha çok çalışması anlamına geliyordu. Ahmet ise Ayşe'yi davet etmek için 2 hafta sonu fazla mesai yaptı ve o gün için izin kullandı. Ahmet için Ayşe ile sinemaya gitmenin fırsat maliyeti 2 hafta sonu çalışmak ve dolayısıyla 3 hafta durmadan çalışmak, o gün için biriktirdiği 200 tl para, izin aldığı günün izin süresinden düşülmesi ve o günün ücretinin haftalığından kesilmesi. Sinemaya gitmek ve eve geri gelmek için geçerli olan tüm zaman diliminde yapabilecekleri her şey fırsat maliyetidir. Sanırsam bu konuyu açıklığa kavuşturduk. Yani demek istediğim daha sonrası için sizin zaman artırmaktır. Yani pozitif yönde bir ivme kazandırmak. Örnek olarak bu mesajı okumak ve cevaplamak nereden baksanız 15 dakikanızı aldı. Daha sonra bu sorular teker teker geldiğinde daha fazla zaman harcayacak ve tekrar tekrar sorularla daha fazla vaktinizi burada harcayacaksınız. Aynı şekilde bizim gibi acemiler de anlayana kadar soracaklar. Yani zaman için kazan-kazan olarak tarif edebilirim durumu. Zannediyorum demek istediğimi kelimeleri dökebildim.


Ve sordugun yazdıgın yazıya bakınca benım aklıma gelen şey buraya hemen üye olan birisinin 1 hafta içinde F-16 nın tüm dinamiklerini uygulama programlarında gördügümüz sekmeler gibi NEXT NEXT yapıp beyne yüklenmesini ister gibi birşey. Ama benim ve bir çok arkadaşımın tavsiyesi sana bu hususta oku uygulama öğren olacaktır. Forum köklü bir yapıya sabit konularda öyle karmaşık gelmiş olabilir fakat bu işi sana sevdirecek şeyinde bu olduğu kaanısındayım.


Fark ettiğiniz üzere araştırma yapmadan değil de yaptığımı göstermek için tek tek linkleri koydum ki inanın bana açtığım sekme sayısından hangi sekmede ne olduğu okunmayacak hale geldiler hatta sekmeyi zor seçer olmuştum. Okumaktan gocunma değil lakin bazı şeyler gereksiz kalıyor şu aşamada yahut anlaşılmaz. Şimdi ilkokula başladığımız ilk gün bize türev öğretmeye kalksalardı ne olurdu sizce? Aynı durum söz konusu. Sitedeki emek gözardı edilemez ve üye de olsam bir katkım olsun istedim. Çünkü harp pilotluğu buradaki insanların ortak tutkusu. Kesinlikle hazır ekmek alayım moduyla gelmedim demek istiyorum. Ayrıca kısa sürede öğrenmek mümkünken neden süreci uzatalım da demek istiyorum. Amerika örneğinde verdiğim gibi. Amerika'ya gitmek için alırsınız bir harita nereye gitmek istediğinizi bakar bulursunuz ve uçakla yahut gemiyle gidersiniz ilgili eyalet ve şehrine. Ama bunu yapmak yerine sal yapıp gideyim ondan sonra kıyıya ulaşmayı başarırsam aradığım eyaleti ve şehri de gene geze geze bulurum mantığı çok bilimsel değil. Burada sizler bizden önce emekler verip ortaya eserler koymuşsanız bunun yegane sebebi diğerleriyle bildiklerinizi paylaşmak ve sizinle beraber o kurumu, olayı, organizasyonu genişletmektir.  Keza bilimsel metinler de bu şekilde yapılır ve akademik kariyer için buralarda bu doğrudan bağlantılar verilmek zorundadır.  O yüzden böyle bir eser ortaya koyulabilir mi? Diyerek en azından bu sorularla mini bir başlangıç paketi oluşturmak istedim. Yanlış anlaşılmışım sanırım. O yüzden örneklerle olayı daha iyi ifade etmeye çalışıyorum. Kızmayınız lütfen  :)


Falcon için hazırlanmış olan  Pilot eğitim programı gerçekten yeni üyeler için bulunmaz bir nimetdir. Karmaşık bir hususu olduğunu düşünmüyorum sadece biraz istek ve uygulamayla bu işin üstesinde gelebileceginize eminim.


Eğitim programı yani videolar değil dökümanlar yani pdfler için bahsetmiştim ben. Şuradaki Üye olun veya üye girişi yapın. pdflerin numaralandırmasını kastettim lakin ilk verdiğim link beni oraya yönlendiren link değilmiş şu an fark ettim onu. Görüntü geçmişinden alırken bir altını yahut üstünü kopyalamışım yönlendirici linkin muhtemelen. Aynı zamanda bulunmaz bir nimet olduğu konusu kesinlikle tartışmaya açık değil. ;D


5. soruda belirtmiş olduğun 1. 2. 3 seviye terimler yoktur. Brevity Kodu dedigimiz askeri havacılıkta kullanılan kısa genel kodlar mevcuttur bunlarında uygulamadan yada uçuş esnasında kullanmadan okumanız çokta bir işe yaramayacaktır.


Linklerde çok fazla terim olduğundan sınıflandırmayı biz kendimiz yapabilir miyiz açısından sordum. Yani ilk görevlerde yahut sadece bu tip uçaklarda kullandığımız terimleri kastettim. Belki hesi tek uçakta yahut kullanılıyor olabilir. Eğer öyleyse bunu da o şekilde mesajı editleyerek ekleyeyim. Ama kullanmadıklarımız var ve 3-5 uçuşta 1 karşılaştıklarımız varsa onları 2.seviye, 6-10 uçuşta 1 karşılaştıklarımızı 3.seviye  diyerek kademeli olarak öğrenilmesi bakımından hayali sınırlara ayırabiliriz diye düşündüm. Lakin dediğim gibi acemilik ürünü bir sorudur.


7. Soruna gelince Havacılık ingilizce üzerine kurulmuş uluslar arası ortak bir dil olduğu için Falconda da böyledir. bunun içinde çeviri bulabilecegini sanmıyorum fakat o dökümanın büyük bir kısmı personelimiz tarafından tecrübeleriyle tez haline getirilip eğitim dökümanı olarak sunulmuştur. Eğer illa 1. ağızdan öğrenmek isterim derseniz çeviri kabiliyetinizi zorlamanızı isteyecegim.


O zaman bu doküman bu sürüm için hala geçerli? O zaman Türkçeleri bitirip olayı ana hatlarıyla öğrenince bu makaleyi eksikleri çözmek tekrar inceleyebiliriz.


Ek olarak bu sorularının altına link eklemememin sebebi ise araştırmanız okumanız incelemeniz olacaktır. Denizde balık çok ve atın o oltayı denize çekebildiginiz kadar çok balık çekeceginize inanıyorum.  Umarım yeni üye olan arkadaslarımıza bir nebze yol göstermiş olur bu konu bizler sizlere bu hobiyi sevdirmek için gönüllü olarak buradayız. Sizler okuyun araştırın uygulayın kafanızda kalan soru işaretlerini de beraber çözelim


Tekrar teşekkürler. :) Bu husustaki derdimi yukarıda anlatabildiğimi düşünüyorum. Sanırım  ;D   


Hoşbulduk 8)

6
Acemi Ocağı / Yeni Başlayandan Rehber Sorular!
« : Temmuz 19, 2017, 08:24:31 ÖÖ »
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle belirtmeliyim ki sitenin artık faal olmadığını düşünerek üzülmüştüm lakin sonra hala faal ve üyelerin de aktif olduklarını görerek sevindim. Çünkü Amerikayı yeniden keşfetmek zorunda kalmadan bilenlerin tavsiyelerine uymak hızlı bir ivme sağlayacak bu yolda. Konuyu doğru yere açıp açmadığımı bilmiyorum. O yüzden hatalıysa ilgili arkadaş lütfen silmeden önce haber versin ki doğru yere mesajı kopyala yapıştır ile taşıyabileyim. Zira uzun bir yazı olacak muhtemelen.

Aynı zamanda sorularım sizlerin tarafından net bir şekilde aydınlatıldığı vakit benim gibi yeni arkadaşlara rehber olacaktır.

Sorulara aldığım cevapları ve gelen yanıtların çözümlediğim halini eğer yanıt yoksa dahi sorunun altına buradaki formatta yazarak belirttim. Cevapları beğenmeyen yahut eksik bulanların düzeltmesi ve yeni gelenlerin bilgi havuzunda boğulmadan yüzmeyi öğrenmesini sağlamak amacıyla bu formu kullandım.

Yazı bittikten sonra ki ön not:Buradaki tavsiyelerimi lütfen ukalalık olarak almayınız. Zira sitede emek olduğu belli. Kim bilir kaç saatte hazırlandı bu dokümanlar, içerikler. Ben dahi şu soru rehberini hazırlarken 2 saat sadece şu linkleri görüntüleme geçmişinden buradaki linkleri arayarak ve bu mesajı yazarak harcadım. Kaç saattir forumdaki başlıkları okuyorum bilmiyorum. Ama zaman çok önemli bir konu. Ayrıca bu sitedeki kıdemli üyelerin pek çoğu muhtemelen 25+ insanlar ve kendileri de oldukça yoğunlar. Bu yüzden tavsiyelerimi tek tek gelip onları gelecek için ciddi bir alternatif maliyet (fırsat maliyeti)* kazancı sağlayacaktır. Yani şimdi belki 3-5 saat harcayarak ileri de tek tek cevaplayacak sorulara harcayacakları bunun en az 2 misli süreyi kazanacaklardır. En fazla o linklere yönlendirme yapılabilir. Aynı şekilde yeni başlayanlar da direk zaman kaybetmeden öğrenmeye başlayabilirler ve hızlı yol alabilirler. Hatta tüm bu eğitim olayı direk bir kitap(pdf) haline getirilebilir ki çok büyük amme hizmeti olur ilgili herkes için.

*Bu konuda karışıklıklar ve yanlış anlaşılmalar olmuş.
Fırsat maliyeti: Bir şeyi yapmak için vazgeçtiğiniz, yap(a)madığınız şeylerdir. Direk kitap tanımı ise şudur:Bir karar verirken, vazgeçmek zorundak aldığınız en iyi alternatiftir(Case, Fair, Oster, Ekonominin İlkeleri, sayfa 2).  Ufak bir örnekle anlatayım. Buradaki sorumlu bir arkadaş bir rehberi hazırlamak için 5 saatini harcadı ve bu sürede sevdiği başka şeyleri yapmaktan vazgeçti. Vazgeçtiği şey sevdikleriyle vakit geçirmek ve 2 saat çalışarak 100 tl kazanmak gibi. Yahut güncel bir örnek olarak Ahmet sinemaya gitmeye karar verdi ve Ayşe'yi davet etti. Ahmet'in teklifini kabul eden Ayşe bunun için ertesi günkü sınavına çalışmaktan vazgeçti ki bu final sınavına daha çok çalışması anlamına geliyordu. Ahmet ise Ayşe'yi davet etmek için 2 hafta sonu fazla mesai yaptı ve o gün için izin kullandı. Ahmet için Ayşe ile sinemaya gitmenin fırsat maliyeti şunlar içinden en iyisidir (ve eğer bileşik/ardıl bir olaysa hepsi 1 seçim olarak kabul edilir. Yani o silsile en iyi alternatif olur.): 2 hafta sonu çalışmak ve dolayısıyla 3 hafta durmadan çalışmak, o gün için biriktirdiği 200 tl para, izin aldığı günün izin süresinden düşülmesi ve o günün ücretinin haftalığından kesilmesi. Sinemaya gitmek ve eve geri gelmek için geçerli olan tüm zaman diliminde yapabilecekleri her şey fırsat maliyetidir. Sanırsam bu konuyu açıklığa kavuşturduk. Yani demek istediğim daha sonrası için sizin zaman artırmaktır. Yani pozitif yönde bir ivme kazandırmak. Örnek olarak bu mesajı okumak ve cevaplamak nereden baksanız 15 dakikanızı aldı. Daha sonra bu sorular teker teker geldiğinde daha fazla zaman harcayacak ve tekrar tekrar sorularla daha fazla vaktinizi burada harcayacaksınız. Aynı şekilde bizim gibi acemiler de anlayana kadar soracaklar. Yani zaman için kazan-kazan olarak tarif edebilirim durumu. Zannediyorum demek istediğimi kelimeleri dökebildim.

Yani önemini vurguladığım öğe buraya harcamış olduğunuz zamandır. Zannetmiyorum ki hiçbirimizin zamandan öte bir fırsat maliyeti olsun. Tabi bu zaman dilimi içinde yapacağınız daha iyi şeyler yahut en iyi şeyi yapıyorsanız(ki siz seçtiyseniz en iyisi odur) o şeyden sonraki en iyi şeydir.

Burada sizi kırmak ve karalamak gibi bir niyetim yok. Bunun açıkça görülebilir olduğunu düşünmekteyim.


1)İlk olarak Flight Simulator ile mi başlayalım yoksa Falcon bizim için uygun mudur? Ben direk Falcon'dan başlamayı düşünüyorum lakin bir bilene sormak her zaman iyidir?

Bu soruya gelen yanıt düşündüğüm üzere direk ilgili olduğunuz alandan başlamanız yönünde oldu. Yani sivil havacılık için Flight Simulator'u, harp havacılığı için Falcon'u tercih etmelisiniz.

2)İkinci olarak joystick konusu için en güncel tavsiyeler nelerdir? Açıkçası yeni bir rehber hazırlanırsa mevcut üyeler için de oldukça faydalı olabileceğini düşünüyorum. Çünkü şu linkten https://www.turkishairforce.org/acemi_ocagi/nereden_nasil_basliyacaksiniz-t4317.0.html gittiğim joystick konusu güncel durmamaktaydı. Kişisel bir rehber yerine kolektif olarak herkes kullandığı joystick modelini + ve - yönleriyle paylaşır ve bunu gerek kendi aldığı gerek güncel fiyatlarını el ile yazıp isterse bir de link ekleyebilir. Zira link ve fotoğraflar maalesef ölüyorlar. Ben forumda gezinirken bu konudan oldukça şikayetçi oldum. En sonunda bunun toplanıp bir kitap haline getirilmesini öneriyorum. Zira ben bu yolda başarılı olamasam dahi site epey yol almış ve bu sitenin kendine yakışır bir adım olacaktır.

Bu konuda da genel bir rehber hazılamanın çok gerekli olmadığı zira başlangıç için direk önerilen ve forumda çoğunun kullandığı joystick modeli olan Logitech Extreme Pro 3D'yi tercih etmeniz yönünde. Aynı şekilde maddi imkanı daha iyi olanlar için  Saitek x52 Pro önerildi. Lakin onu almadan önce her halükarda Logitech'i kullanmak daha akla yatkın zira bu işin size göre olmadığını anlarsanız o ekipman sizin için üzüntü kaynağı olacaktır. 

3)Diğer bir merak noktam simülasyonu nereden indireceğim ve simülasyonun sürüm sıkıntısı olup olmadığı ki bu önemli. Ben windows 10 kullanıyorum ve ne kadar memnun olmasam da durum bu. Daha önce oyunu binbir dert ile indirip, zor bela kurarak oyunda hata almanın ve en sonunda sinirlenip silerek tüm emeği çöpe atmanın tekrarına ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Zira daha sonra oyunu kurup bu sefer de internet olmadığı için siteyi kullanamayıp gene bir şey öğrenememiştim. Şimdi elimdeki bu linklerden hangisinden indireceğiz?
https://www.turkishairforce.org/falcon_40_allied_force/falcon_40_allied_force_torrent_download_tek_link-t4258.0.html
İlk linkte maalesef belirtildiği gibi her hangi bir torrent linki yok.
https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_mod/falcon_bms_433_u1u3_entegreli_kurulum_paketi_ve_guncelleme_paketleri_guncel-t22396.0.html
şu adreste de 4.33 var lakin daha önce yenilere tavsiyeler veren sabitlenmiş bir konudan anladığım kadarıyla şu linkteki https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_egitim/pilot_egitim_programi_yayinda-t14294.0.html eğitim videoları 4.32 üzerindenmiş.
Şu an burayı yazarken şunu keşfettim https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_kurulum_eklenti_yama/falcon_bms_falcon_bms_432_update_paketleriyle_kurulum_dosyasi-t19994.0.html
Lakin daha öncesinde PLUS genel olarak yeni başlayanlar için bir paket sunmuş.  Şu Üye olun veya üye girişi yapın. direk indirme linkiydi. İçinde team speak falcon4.32 ve yayınlandığı tarih için güncel yamalar vardı. Yönlendiren linki de bulabildim. http://www.turkishairforce.org/falcon_bms_indir_update_entegreli_dagitim_paketi-t13904.0.html ben bunu indirdim lakin rar programım yoktu. Mağazadan bir iki uygulama aldım ve onlarda çıkartamadılar sağ olsunlar adam akıllı. Win.rar çıkartmak için de program önerisi istiyorum sizden.

Anlayabileceğiniz kadarıyla şu tarih itibari ile nereden indirmeliyiz?

Bu soruya gelen cevap şu şekilde:
"Eğitim videoları 4.32 de mevcuttur ve uçuşlar 4.32 de yapılır.İlk
olarak https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_kurulum_eklenti_yama/falcon_bms_falcon_bms_432_update_paketleriyle_kurulum_dosyasi-t19994.0.html indirmenizi öneririm.Daha sonra https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_mod/falcon_bms_433_u1u3_entegreli_kurulum_paketi_ve_guncelleme_paketleri_guncel-t22396.0.html 4.33 üst sürümünü yükleyebilirsin."
4.33 ile ilgili bir diğer link ise şu mesajla geldi.

"4.32 Linki: https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_kurulum_eklenti_yama/falcon_bms_falcon_bms_432_update_paketleriyle_kurulum_dosyasi-t19994.0.html
Ek not: Falcon gibi bir simülasyonda hata almamak gibi birşey yok. En kral bilgisayara da sahip olsanız Falcon'u siz yapmış da olsanız illa ki hata alırsınız. Bizim buna çözümümüz Belirli aralıklarla (örn: 2 uçuşta bir) User dosyamızı yedekleriz."

Ayrıca 4.33 versiyonun Window 10 ile sorunsuz çalıştığını teyit ettim lakin aynı teyit eğitim simülasyonun şu an için üzerine kurulu olduğu 4.32 için geçerli değil. Teyit gelirse buraya onu da eklerim.

Ben bu yazıyı yazarken 112-Ghost bu bilgiyi teyit etmiş. Buyurunuz, kendisinden okuyun:


Bms 4.32 de windows 10 ile sorunsuz çalışmaktadır.
4.33 ve 4.32 aynı anda sistemde kurulu olabilir ve birbirlerini etkilemezler. 4.32 de öğrendiğinizi 4.33 de uygulayabilirsiniz. Bazı mühimmatların kullanımı 4.33 de farklıdır onlarıda denediğinizde farkedersiniz.

Bunlara ek olarak torrent ile ili bilgi henüz gelmedi.[/b]

4)Öteki çok önemli mevzu da eğitim olayı. Site de bu konu atlanmamış. Hatta şura da https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_egitim/pilot_egitim_programi_yayinda-t14294.0.html bir index yapılmış ki o da buraya Üye olun veya üye girişi yapın. yönlendiriyor. Oradan gördüğüm kadarıyla dizin karışık. Yani benim gibi neyin ne olduğunu bilmeyenler tek tek hepsini açıp hiçbirini anlamadan kaçıp gidebilirler. Daha dayanıklı olanlar da şans eseri en son kitapçığı ilk kitap niyetine okuyup bu işi beceremeyeceğini düşünebilir. Acaba o dizini rakamla belirgin bir hale getirebilme olasılığımız var mı? Bunu sitenin vizyonu açısından olumlu bir geri bildirim olarak düşününüz lütfen. Sonuçta o kadar yazdık bak oku hepsini de diye bilirsiniz. Saygı duyarım. 
Ayrıca şura da https://www.turkishairforce.org/flight_simulator/flight_simulator_dersleri_ders_1_temel_ucus_egitimi-t3002.0.html şura da https://www.turkishairforce.org/flight_simulator/flight_simulator_dersleri_ders_2_havacilik_terimleri_ve_kisaltmalar-t3033.0.html ve şura da https://www.turkishairforce.org/flight_simulator/flight_simulator_x_fsx_egitim_dokumani-t21976.0.html Flight Simulator için bir program hazırlanmış bunları da okumalı mıyım Falcon'dan devam ettiğim düşünülerek?

Burada Flight Simulator ile alakalı dosyalara yorum gelmedi lakin içerikler farklı olabilir. Zamnınızı Falcon için hazırlanmış olan dokümanlara harcamak başlangıçta çok daha mantık görünmekte.
Sıralı dizin için https://www.turkishairforce.org/falcon_bms_egitim/pilot_egitim_programi_yayinda-t14294.0.html şu linkten yönlendirilen şu linkteki Üye olun veya üye girişi yapın. programı indirip bilgisayarınıza kurmanız dizin işini çözecektir. Benim verdiğim linkte içindeki dosyaların adları var pdf olarak inebilirler oradan lakin sıra karışık. O yüzden buradan programı indiriniz.

İlave olarak şuradan https://www.youtube.com/user/sanalhavacilik youtube kanalını ziyaret ediniz. Muhtemelen esas ivmeyi buradan kazanacaksınız.


5)Başka bir sorum da şura da https://www.turkishairforce.org/flight_simulator/flight_simulator_dersleri_ders_2_havacilik_terimleri_ve_kisaltmalar-t3033.0.html muhtemelen şuradan Üye olun veya üye girişi yapın. alınmış bir terim indexi var. Lakin merak ettiğim konu ilk etapta bunların kaçı elzemdir? Yani F-16, F-5, F-35, F-4 ve belki de Su-27, Mig-29 uçaklarında uçmak isteyen (belki burada olmayabilir lakin maruz görün lütfen) hangi terimleri bilmelidir?
1. seviye terimler, 2. seviye terimler ve 3. seviye terimler gibi kademeli bir index yapılabilir gibi duruyor.

Kelimeleri kendimiz belki sınıflandırabiliriz lakin anladığım kadarıyla bunu uçuşlar sırasında deneyimle edinmek daha uygun yöntem o yüzden burası ilk kademede önem teşkil eden bir konu değil.

6)Şu an kullandığınız team speak nedir acaba? Şu Üye olun veya üye girişi yapın. mudur?

Burayla alakalı olarak link doğrulaması gelmedi lakin Teamspeak adresi ts.turkishairforce.org  ve şifresi TSHKK konusunda bir bilgi geldi. Ana sayfada sitenin sağında da gözükür.

7)Gene ingilizce olarak şöyle Üye olun veya üye girişi yapın. ciddi bir doküman var. Bu güncel ve geçerli midir? Yahut bunun çievirisi vs. var mıdır? Havacılık ingilizcesi şu an uzak olduğum bir konu zira.

Geçerliliğini koruyormuş. İngilizce bilenler için öneriliyor. Forumda yapılanlar da buradaki bilgileri içermekteymiş. Bire bir bir çeviri yok lakin çevirmek isterseniz buyrunuz lütfen.  ;D

8)Şu http://www.turkishairforce.org/buyrun_iceri_falcon_klavye_duzeni-t5826.0.html link uçağı uçurup savaşmaya yetecek kadar kapsamlı mıdır acaba? Yani klavye aksamı bakımından. Ben belki bir kol alabilirim lakin gelecek arkadaşlardan kol alamayacaklar olabilir ki olacaktır. Onlar için de soralım. Belki kol tavsiyelerinize göre uçuk bir kol almaya karar verip o zamana kadar ben de böyle takılırım. Bilmiyorum şu an. Yani beni de ilgilendirebilir.

Bu konuda kesinlikle simülasyon tecrübesi için kol önerilmekte. Klavye ile uçuruluyor lakin ciddi bir şekilde joystick öneriliyor. Eğer gerçekten edinme şansınız yok ve bu yola girmek konusunda çok kararlıysanız bu sizi yıldırmasın çünkü klavye ile havada yakıt ikmali yapan bir arkadaş vardı forumda. Her şey istekle alakalı. Joystick olayı daha kolay ve zevkli kılmaktaymış.

9)Şu https://www.turkishairforce.org/acemi_ocagi/nereden_nasil_basliyacaksiniz-t4317.0.html linkteki tavisyelerin geçerlilik durumu nedir? 2009 diyor zira. Fotoğraflar bile gitmiş.

Tavsiyeler geçerli. Modem konusunu çözemedim şimdilik. Ama anladığım kadarıyla normal net kullanıcı olarak ıp sabitlemesi şart oluyo bizim modemlerden ötürü. Resimlerin linkleri ölüydü lakin anladığım bu. Değilse bile bir şey kaybetmezsiniz zannediyorum. İnternet bağlantısı ile ilgili olan esnekliği kaybedersiniz muhtemelen. Uzmanlık alanım değil. Bir bilene danışınız.

10)Şu linkteki https://www.turkishairforce.org/havacilik_muzesi/turk_hava_kuvvetleri_ucak_albumu_19112009-t6911.0.html arşivi indirmiş olup tekrar upload edebilecek var mı?

Henüz yok.

11)Madem rehber dedim bunu da buraya eklemem gerekiyor. Muhtemelen bu konuyu merak edenler çıkacaktır..Simülasyon için gerekli tek aksesuar joystick mi yoksa gereklilik düzey ilgiye ve bütçeye göre değişmekte mi? Bu konuda bir rehber var mı? Direk bilgisayar ile de bu iş yapılır mı? [Bence bunu hiçbir aksesuar olmadan uçuranlar vardır. Yani onlar da bir rehber hazırlayabilirler. Belki mevcut kullanıcılar ekipmanlarını satmak zorunda kalabilirler. Yani böyle bir şeye de ihtiyaç var ve varsa linki buraya ekleyebilirim bildirdiğiniz takdirde.

Joystick şiddetle ama imkan olsa gerçekten şiddetle öneriliyor. Bunun yanı sıra kulaklık ve mikrofon, teamspeak için gerekli. Bunlar da zaten telefonlar yahut laptoplar vasıtasıyla sizde olan aksesuarlardır. En kötü ihtimal masaüstü bilgisayar için 5tl ye satılan mikrofonlardan alırsınız.   

Okuyanlara selam, saygı ve hürmetlerimi iletiyorum.

Dip not: Soruların düşündüğümden çok olduğunu görünce numaralandırmaya karar verdim. Yapısal bozukluk varsa kusura bakmayın o yüzden. Sizi rahatsız edecek düzeyde imla hatası dahil hatalar varsa lütfen bildirin.

7
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Ynt: Falcon 4.32 Kurulum
« : Temmuz 09, 2013, 05:45:34 ÖS »
internet download manager kullan tek linklerde zaten sorun yok
acaba link verebilirmisin?

8
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Ynt: Falcon 4.32 Kurulum
« : Temmuz 09, 2013, 04:57:56 ÖS »
Bunun torrentı yok mu? İnternet sorunlu en ufak sorunda %99 da bile gidiyor.

9
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Falcon 4.32 Kurulum
« : Temmuz 09, 2013, 03:56:20 ÖS »
Selam arkadaşlar update entegreli yükleme dosyalarını bilgisayarıma yükleyip kurdum update 3 part 2 de 3DDB_Builder.exe diye bir hata verdi tamam felan dedim birkaçkere yeniden yülemeye çalıştım aynı hatayı verdi. Ensonunda hata verdiği halde devam edip yüklemeyi bitirdim ama oyun açılırken hata veriyor.3 gündür uğraşıyorum diğer dosyalarda torrentlı değildi.Bilmediğim için bayağı fazla ve gereksiz dosyalarda var.Sanki bu sim ile beraber aynı boyutta 10 dosya daha varmış gibi. :'(

10
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Kurulum
« : Temmuz 08, 2013, 02:54:19 ÖS »
Arkadaşlar forum çok karışık ilgili konuları bulamıyorum. Falcon 4.32'yi kurmak istiyorum falcon 4.0 iso lazımmış o dosayı bulamadım.Birde galiba bunları update etmek gerekiyormuş.Bir bileb yardım etsin.

Sayfa: [1]