İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Aday-Keser

Sayfa: [1] 2 3
2
Kutlamalar ve Tebrikler / Babalar Günü Kutlu Olsun
« : Haziran 21, 2020, 12:17:05 ÖS »
Başta kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin babaları olmak üzere tüm babalarımızın ayrıca fotoğraftaki babanın Babalar Günü kutlu olsun.3
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Campaign Hava Durumu
« : Haziran 08, 2020, 09:08:04 ÖS »
Campaign'de uçarken hava durumuna nasıl bakabiliriz. Bildiğiniz üzere eğer görev bölgesi bulutluysa lazer güdümlü mühimmatları kullanmak sağlıklı olmuyor. Hava durumunu önceden öğrenip buna göre mühimmat seçmemiz gerekiyor fakat nereden hava durumunu görebiliriz bunu sormak istiyorum.

Ve böyle bir hava durumu ilk kez başıma geliyor. Kokpitteki göstergeler bile kokpitin içinde sis varmış gibi değişti.

5
Üretimi Airbus tarafından gerçekleştirilen yeni nesil nakliye uçağı A-400M, Otomatik Alçak Seviye Uçuş Kabiliyeti Sertifikası aldı.

A-400M, askeri nakliye uçağı sınıfında benzersiz bir özellik sunarak yeni bir başarıya imza attı.

Nisan ayında Pireneler ve orta Fransa’nın yukarısında gerçekleştirilen sertifikasyon çalışmalarında 500 feet gibi alçaktan uçuşta, hava ikmali, havadan yakıt ikmali gibi çeşitli operasyonlar icra edildi.

Bu ilk sertifikasyon aşaması, Görerek Meteorolojik Koşullarla yapılan uçuş operasyonları ile ilgili olacak.

İkinci aşama ise 2021 yılının ikinci çeyreğinde belgelenecek ve görünür olmadan, Aletli Meteorolojik Koşulları içerecek.

Savaş uçağı dünyasının doğasında olan ve bir askeri nakliye uçağı için benzersiz bir yetenek olarak öne çıkan otomatik alçak seviye uçuş kabiliyeti A400M’nin arazi maskeleme ve hayatta kalma yeteneğini geliştirecek.

Bu yetenek ile A-400M düşman bölgelerinde daha az algılanabilir bir halde; düşük irtifalarda uçuş yapabilecek.

Ayrıca hava ikmali, havadan yakıt ikmali, lojistik veya diğer özel operasyonlar gibi önemli askeri operasyonlara doğru yolculuk yaparken de tehditlere karşı daha az hassas hale gelecek.
Kaynak: savunmasanayi.org

6
Milli Mücadele meşalesinin ateşlenmesinin 101. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele'ye katkıda bulunan her Türk neferini anıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 101 yıllık Bandırma vapuru ruhunu yaşatmamız dileğiyle... 19 Mayıs'ımız kutlu olsun7
Havacılık ve Savunma / Zonguldak Havalimanı Pisti Uzatılıyor
« : Mayıs 15, 2020, 06:21:30 ÖS »
   Geçtiğimiz gün Zonguldak'a gelerek Filyos Limanı inşaatında incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Zonguldak Çaycuma'daki Zonguldak Havalimanı için pistin uzayıp genişletileceğini duyurdu.
   Türkiye'deki havalimanları arasında en zor yaklaşılan meydanlardan biri olan Zonguldak Havalimanı, 1800 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahipti. Adil Karaismailoğlu yaptığı açıklamada pistin 3000 metreye uzatılıp 45 metreye genişletileceğini duyurdu.
    Geçtiğimiz yıl THY ve Atlasglobal iç hat uçuşlarına başlamıştı. Ayrıca Corendon Airlines tarafından Münster - Zonguldak arası dış hat uçuşları da yazın başlayacak.


8
Baykar tarafından tasarlanan ve üretim süreci devam eden AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)'nın 2. prototipi yakın zamanda ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Baykar Savunma Teknik Müdürü  Selçuk Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın ikinci prototipine ilişkin görüntüleri sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.Fotoğraf: Selçuk Bayraktar

Şimdiden heyecanlanmaya başladım. Umarım ileride "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10. Akıncı TİHA'sı teslim edildi." tarzından haberler de görürüz.

9
    Bu sabah Ege Denizi'nde Eşek ve Koyun adalarını ziyaret eden Yunan Savunma Bakanı ile Genelkurmay başkanının olduğu helikopterin yakınından Türk Hava Kuvvetleri'ne ait 2 adet F-16 geçiş yaptı.

    Geçtiğimiz günlerde Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, bir Yunan kanalında Türkiye'ye meydan okumuştu. Ayrıca yine geçtiğimiz günlerde Ege, Akdeniz ve Mavi Vatan konusunda birçok kitap yazan, Ege'deki adaların silahlandırmama şartını dile getiren Tümamiral Cihat Yaycı'yı da Yunanistan'da bazı kesimler üstü kapalı tehdit etmişti.

Fotoğraf helikopterin içinden.
Kaynak: mavivatannet

10
Havacılık ve Savunma / Eurasia Airshow 2020 Ertelendi
« : Nisan 30, 2020, 07:44:10 ÖS »
İnstagram hesabından yapılan canlı yayında açıklamada bulunan Eurasia Airshow CEO'su Hakan KURT, fuarın ertelendiğini duyurdu. Geçtiğimiz 2018 yılında Nisan ayının sonunda Antalya Havalimanı'nda yapılan Eurasia Airshow'un, bu sene 24-28 Haziran olan tarihinin 2-6 Aralık'a ertelendiği duyruldu. Aslında 24-28 Haziran tarihleri de ertlenen bir tarihti. 2018'deki gibi 27-28-29-30 Nisan'da yapılması planlanıyordu. İlk erteleme 24-28 Haziran tarihlerine yapıldı. Şimdi de 2-6 Aralık tarihi belirlendi.

Etkinlik kapsamında; F-16, F-18 Hornet, JF-17, Su-35 gibi birçok uçağın sergileneceği belirtildi. Ayrıca Airbus A350-1000, C-17, A400M gibi geniş gövdeli uçaklar da fuarda yerini alacak.


11
Havacılık ve Savunma / Yunanistan Heron Kiralıyor
« : Nisan 29, 2020, 03:08:03 ÖS »
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de SİHA görevlendirmeye başlamasının ardından Yunanistan, Ege'de Türkiye'nin yoğun hava operasyonuna karşı İsrail'den iki adet Heron gözetim İHA'sı kiralamayı planlıyor. Yunan medyasında yer alan haberlerde, yunan yetkililerin Türkiye'nin Meriç ve Ege Denizi'nde sağladıkları İHA üstünlüğünden endişe duydukları aktarılırken, Türkiye'nin bu bölgelerde Bayraktar TB2 İHA/SİHA ve Anka İHA/SİHA'lar ile üstünlük kurduğu belirtildi.

Kaynak: turkishdefense

Şunu da belirtmek istiyorum, geçtiğimiz günlerde c4defence'nin instagram canlı yayınına katılan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Deniz Kuvvetleri için yeni bir İHA projesi olduğunu söyledi. Anlaşılan Ege ve Akdeniz'de İHA üstünlüğünü elimizde tutmak istiyoruz ki başarıyoruz da bence.


12
Havacılık ve Savunma / F-35'in Ses Üstü Operasyon Sorunu
« : Nisan 27, 2020, 04:59:54 ÖS »
ABD Donanmasının kullandığı F-35B ve F-35C'lerde yeni sorun tespit edildi.

Uçaklar ses üstü hızlarda uçarken stealth özelliği sağlayan kaplamalarda dökülme oluşuyor. Uçağın radar izi büyüyor ve uçak açık hedef haline geliyor. Ayrıca kaplama sökülmesi yüksek ek maliyet demek.

ABD’nin müşterek taarruz uçağı programı çerçevesinde oluşturduğu F-35 Lightning II uçaklarının sorunları bitmiyor. ABD Deniz Kuvvetleri ve Donanma Piyadelerinin kullandığı F-35B ve F-35C uçaklarındaki kısıtlamaların kalıcı hale gelmesi bekleniyor.

ABD Merkezli Defence News Dergisinde yer alan üç imzalı habere göre F-35’in B ve C versiyonları ses üstü süratte kısa bir süre uçabilir. Aksi durumda uçağın radarda fark edilmesini engelleyen dış kaplamasında yapısal hasar oluşabilir. Bu durumda yüksek süratte uçan uçak hedef haline gelebilir.

Bu durum donanmanın F-35C uçaklarının ses üstü süratlerde engelleme operasyonu gerçekleştirmesine engel oluyor. Bu konu ilk olarak Aralık 2019’da gündeme gelmişti. Müşterek Program Ofisi (Joint Program Office /JPO) bir açıklama yaparak yetersizliği tespit ettiklerini ve yakın zamanda düzelmesini beklemediklerini ifade etmişti.

Artık F-35 B ve C’lerin görev planlarını bu yetersizliğe göre yapmaları gerekecek. Öte yandan pek çok ülkenin hava kuvvetinin talip olduğu F-35A versiyonunda bu sorun yaşanmıyor.

Kaynak: c4defence


13
Türk Donanmasının ilk ATR-72 deniz karakol uçağı, yapılacak testlerin ardından teslim edilecek.
    TUSAŞ'ın 115. sayısında bugün yayımlanan haberde MELTEM-3 programı ile ilgili sevindirici bir haber paylaşıldı.
    Haberde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde hava karakolu, denizaltı tarama, arama, kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılacak olan Leonardo ATR 72-600 tipi uçağın ilkinin, Meltem 3 Projesi kapsamında son testlerinin gerçekleşmesi için TUSAŞ tesislerine ulaştığı bilgisine yer verildi. Edindiğimiz bilgilere göre son testler için Türkiye'ye gelen ilk uçak, TCB-751 Mart ayının başında TUSAŞ tesislerine iniş yaptı.
    Toplamda 6 uçağın ilki 2016 yılında TUSAŞ tesislerinde ilgili sistemlerin entegrasyonu sonrasında Leonardo firmasına sertifikasyon testlerinin tamamlanması için gönderilmişti. Sertifikasyon testlerinden başarıyla geçerek Kahramankazan tesislerine iniş yapan ilk uçak, son testlerin tamamlanmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.

Kaynak: Defence Turkey

Bu haber gerçekten sevindirici bir haber. Muhakkak ki Akdeniz'de olan yoğunluğumuz kat kat artacaktır.Fotoğraf: TUSAŞ

14

Soğuk Savaş yıllarında sinyal istihbaratı yapan C-130 ve o zamanki havacılık şartları anlatılıyor. Başarılı bir video izlemenizi öneririm.

15
Havacılık ve Savunma / ROKETSAN Tesislerinde Patlama
« : Nisan 07, 2020, 08:17:32 ÖS »
Ankara Valiliği, Elmadağ'daki Roketsan tesislerindeki yakıt depolarında patlama meydana geldiğini, can kaybının olmadığı olayda 3 çalışanın hafif şekilde yaralandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Elmadağ ilçemizde bulunan Roketsan'da yakıt depolarında saat 14.47 sularında patlama meydana gelmiştir. Can kaybının olmadığı patlamada 3 çalışan hafif şekilde yaralanmıştır."

Bu arada yangının kısa sürede söndürülmesinin ardından olay yerinde tüm önlemler alınarak çevre emniyeti tam olarak sağlandı. Patlamanın nedenini belirlemeye yönelik başlatılan çalışma devam ediyor.

Öte yandan patlamanın ardından fabrikada görevli personel mesai saatinin bitmesi beklenmeden servislerle evlerine gönderildi.Kaynak: AA

Sayfa: [1] 2 3