İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Konular - Yoda

1
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / ESC çalışmıyor
Şubat 20, 2021, 04:46:21 ÖS
Ana menüde çalışan esc uçuş sırasında çıkış yapmak için esc basıyorum ama hiç açılmıyor pencere uçak düşünce çıkıyor sadece pencere neden olabilir sorun.
2
Konusuz Konular / JanHas Download speed
Şubat 16, 2021, 09:15:17 ÖS
Janhas modellerini indirmeye çalışıyorum fakat 10-50 kb/s geçmeyen hızda iniyorum farklı tarayıcılarda denedim sorun aynı, internet hızım şuan 90Mbs  ama indirme çok yavaş nasıl çözerim?
3
Kullandığımız telsiz ts3 eski versiyonu ile çalışıyor farklı bir sunucu ise yeni versiyon istemekte yeni sürüm ve bizim telsizin kullandığı sürümü aynı anda nasıl kurabilirim
4
Campaing uçuş da üzerimden diğer uçaklar kalkış yaptığı zaman ekranda kızarma ve parlama oluyor sebebi ne olabilir çözemedim sorunu.

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun. hem kokpit hem dışarısı aynı böyle oluyor
5
Acemi Ocağı / Pratik yapacak arkadaş arıyorum
Temmuz 28, 2020, 05:00:16 ÖS
Merhaba TSHKK ailesi aktif olarak belirli saatlerde teamspeak'e giriyorum uçmak için kimseyi bulamıyorum. Pratik yapacak arkadaşlar olursa bana kişisel ileti gönderebilir misiniz, sonrasında haberleşiriz.
6
Flight Simulator / Prepar3d v4 ıvap kurulmuyor.
Haziran 27, 2018, 09:41:33 ÖS
Prepar3d v4   Ivap kuramıyorum, full kurulum yapıyorum ama Addons yeri çıkmıyor üst sekmede daha önce başına gelen var mı?
7
4000 5000 arasi gaming laptop alacagim msi ve monster urunleri cazip geliyor varmi tavsiye edecek kullanan?
8
Atmosferde meydana gelen meteorolojik olaylar daima insan hayatını ve yaşantısını direkt olarak etkilemiştir. Bu olayların gözlemlerinin ya da tahminlerinin yapılıp kullanıcılara sunulması ile zararlarını azaltılması veya sağlanacak faydanın arttırılması mümkün olabilir. Bu olaylardan en önemlilerinden birisi de wind shear dir.

Wind Shear; Atmosferde belirli iki nokta arasında rüzgarın hızında veya yönünde ya da her ikisinde meydana gelen ani değişiklikler olarak tanımlanabilir. Bu değişiklik yatay veya dikey olabilir.

Wind Shear'in esas olarak önem arz ettiği sektör havacılıktır. Bu meteorolojik olay; meydana geldiği alanlarda daima uçuculuk için risk oluşturmaktadır. Özellikle Alçak seviyede meydana gelen Shear ( Alçak Seviye Wind Shear'i) inişte, kalkışta ve pist boyunca uçaklar için tehlike oluşturmaktadır. Bu noktalarda meydana gelen shear; inişte, enerji kazanımı veya kaybına, ani irtifa değişikliklerine, pisti kaçırmaya neden olur. Kalkışta ise, yine çok ani irtifa değişikliklerine enerji kaybına ve kalkış zorluklarına neden olabilmektedir.

Dünya üzerinde meydana gelen havacılık kazalarının %22' sinin nedenini meteorolojik faktörler oluşturmaktadır. Bu oranın %44' ü ise rüzgara bağlı kazalardır. Ülkemizde meteorolojik nedenli kazaların oranı yaklaşık %10' dur (1955- 2004). Bu kazaların sonucu ölü sayası ise 300' ün üzerindedir.

Wind Shear etkilerinin ve zararlarının azaltılması için havaalanlarına çeşitli sistemlerinin kurulup işletilmesi gerekmektedir. Bu sistemlerinin en başında da Alçak Seviye Wind Shear Uyarı Sistemi (LLWAS) gelmektedir. Havacılık sektörünün özellikle teknolojik olarak sürekli geliştiği, insan ve kargo taşımacılığında hava yolu kullanımının hızla arttığı günümüzde, havaalanlarının meteorolojik altyapı, sistemler ve teknolojik olarak da geliştirilmeleri gerekmektedir.

1. Wind Shear (Rüzgar Kesmesi)

Wind Shear rüzgar yön ve hızında belirli bir mesafede meydana gelen değişiklik olarak tanımlanabilir. Buradaki mesafe rüzgar yön ve hızındaki değişimin olduğu en kısa mesafedir. Wind Shear temel olarak iki durumda incelenir. Birinci durum atmosferde yatay mesafede oluşan Wind Shear dir. İkincisi de düşey mesafede meydana gelen Wind Shear dir. Gerek düşey, gerekse yatay mesafede meydana gelen Wind Shear atmosferde herhangi bir yerdeki rüzgar alanının devamlılık etkisini ani bir şekilde sonlandırır ve başka bir rüzgar alanına geçişi sağlar ki bu etki makaslama etkisi (shearing effect) olarak tanımlanır. Bu durum düşey mesafede oluşan Wind Shear bakımından önemlidir ve havacılık için önemli bir tehlike kaynağıdır.

2. Wind Shear Oluşmasının Sebepleri

Düşey Wind Shear'in oluşmasında pek çok meteorolojik faktör rol oynar. Bu faktörlerin dayandığı temel atmosferdeki termal dengeyle ilgilidir. Örneğin sıcaklığın yükseklikle arttığı enversiyon tabakasında kuvvetli Wind Shear meydana gelebilir. Bundan başka sonsuz bir kararsızlık zonu olan cephesel sistemlerde, dar alanda oluşan karasızlık bölgelerinde ve oraj durumunda Wind Shear oluşabilir.

Kaynak : İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
9
LYS ye girecek herkese başarılar diliyorum allah gönlünüzce versin.
10
LTBA sıd ve starlar görünmüyor fmc de ama diğer meydanlar görünüyor sebebi ne olabilir nereden güncelleyebilirim navdatasını?
11
Falcon BMS 4 / Azim ve inanç ürünü
Mayıs 17, 2017, 12:13:37 ÖS
Olmaz diye bir şey yoktur buna inanarak azimle başardım sonunda. 8) (klavye ile)
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

14
Falcon BMS Gaz ve hız hesaplama??  sorunuSorunun CinsiKlavye
Kullanıcı İşletim SistemiWindows 7 32 Bit
Yüklü olan ram miktarı4 GB
Kullanılan Ekran KartıPpp
Sorunun DetayıArkadaşlar sayın hocalarım
Uçağımız sabıt bır yükseklikte seyir ederken..

Belirli hızlar ıcın dıgelım 300knt 250 200 vs bunun ıcın
Fotograftakı yakıt sarfıyat fuel flow  hızında belirli bir mıktarı veya ayarı varmı
Mesela 7000 de ıken belırlı bır hız falan 
Cevaplar ıcın tesekkur  ederim

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
 
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

15
Falcon BMS Joystick ve klavye farkı  sorunu

Sorunun CinsiJoystick
Kullanıcı İşletim SistemiWindows 7 64 Bit
Yüklü olan ram miktarı6 GB
Kullanılan Ekran KartıNvidia
Sorunun DetayıJoystick almayı düşünüyorum joystick de mesela klavye de oldugu tuşa bastığınızda biraz fazla dönüyo gibi joystick de bu hassasiyet daha iyi mi?

BirdeBirde falcon bms iciin en ideal joystick nedir?

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
 

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or LoginGuests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

16
Flight Simulator / fsx hangi surumu kullanilmali
Haziran 04, 2015, 05:44:04 ÖS
Fsx in hangi surumu indirilmeli ?
Ivao ya uygun surumu hangisi
guncelleme yapiliyormu

erismek isteyen nerden indirebilir. eklenti olarak neler yapilmali
cevap veren hocalara ve arkadaslara tesekkurler.
17
Falcon BMS basvuru sorunu

Sorunun CinsiDiğer
Kullanıcı İşletim SistemiWindows 7 32 Bit
Yüklü olan ram miktarı3 GB
Kullanılan Ekran Kartınvıde
Sorunun DetayıPilot Basvurusu kısmından basvuru yaptım sonucunu nerden oghrenecegım ?

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
 

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or LoginGuests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

18
Havacılık ve Savunma / millî muharip uçak (MMU)
Mayıs 23, 2015, 09:21:36 ÖÖ
 (MMU) Geliştirilmesi Projesi

23.10.2013


Türk Havacılığının 1911 yılında kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede uçakların yerli imkânlarla üretilmesi için büyük çabalar sarf edilmiş, Yüce Önder Atatürk tarafından tüm uçak ve motorlarının ülkede üretilmesi milli havacılık stratejisi haline getirilmiş ve önemli atılımlar sağlanmıştır. 1952 yılında jet motorlu uçakların envantere girmesiyle duraksayan bu süreç 1970'li yıllarda ilan edilen "Kendi uçağını kendin yap" kampanyasıyla F-16 uçaklarının montajının ülkemizde yapılması suretiyle devam etmiştir. 1997 yılında başlayan ve Türkiye tarafından 1999 yılında Konsept Geliştirme Safhası itibariyle katılım sağlanan Joint Strike Fighter (JSF) projesi, Türkiye'nin tasarım çalışmalarına katıldığı ilk muharip uçak projesi olma özelliğini taşımaktadır. Türk Hava Kuvvetleri günümüzde ulaştığı nokta itibariyle kendi ihtiyacı olan muharip uçağı tanımlayacak ve üretilmesi için gerekli faaliyetleri koordine edebilecek tecrübeye sahiptir.

Bu maksatla Türkiye Cumhuriyeti, 15 Aralık 2010 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK)'nin 545 sayılı kararı ile millî muharip jet uçağı üretme kararı almıştır. Bu karar ile, Türkiye'nin kendi millî muharip uçağını geliştirme ve üretme hedefinin tam olarak gerçekleştirilebilmesi ve Türk Hava Kuvvetlerinin 21'inci yüzyılda bölgesinin en güçlü hava kuvveti olabilmesi maksadıyla Millî Muharip Uçak (MMU) Geliştirilmesi Projesinin hayata geçirilmesinin önü açılmıştır. Projenin Konsept Geliştirme ve Ön Tasarım Safhası Eylül 2013 Eylül 2013 itibarı ile tamamlanmış olup,müteakiben Sistem Geliştirme ve Gösterim safhasına geçilmesi beklenmektedir. Tam harekât yeteneğinin kazanılması ile birlikte MMU, 2030'lu yıllardan itibaren F-16 uçaklarının yerini alarak Türk Hava Kuvvetlerinin insanlı muharip uçak ihtiyacını karşılamada önemli bir katkıda bulunacaktır.

Kaynak :İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
19
Acemi Ocağı / Sizce hazirmiyim (basvuru)
Mayıs 22, 2015, 09:50:29 ÖÖ
Ramp
Taxi
Takeoff
Landing
Nightlanding
Mühimmat olarak a-g kullanabiliyorum
Hocalarim sizce basvurudan önce daha neleri bitirmeliyim ?
Cevaplar için teşekkürler

Uçmak özgürlük tür
20
Falcon BMS onlıne ve mutlıplayer acma sorunu

Sorunun CinsiKurulum
Kullanıcı İşletim SistemiWindows 7 32 Bit
Yüklü olan ram miktarı4 GB
Kullanılan Ekran Kartınvıdıa
Sorunun Detayıarkadasımlı bırlıkte ucmak ıcın ne yapmamaız lazım

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
 

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or LoginGuests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Powered by EzPortal