İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Konular - Aday-Hunter

1
Selamlar, foruma yeni üye olmuş arkadaşlarımız ve çevresinde uçuş bilgisi olmayan, uçuşlar için arkadaş arayanlar için bu konuyu açmak istedim. Detaylı anlatmak gerekirse;
Belirli bir seviyeye gelmiş veya yeni başlamış, çevresinde konu ile alakalı arkadaşa sahip olmayan ve online uçuş yapmak isteyenler çok. Özellikle foruma yeni üye olan kişiler. Online kurulum hakkında bilgi sahibi olanlar da var olmayanlar da. Genelde bilgisi olmayan yeni üyeler forum içerisinde geçmişteki konuları bulmakta zorluk çektikleri için yeni konu açıyorlar. Durum böyle oldukça konular daha çok bireysele dönüşmekte.
Farklı bir bakış açısı getirmek için bir fikrim var;

Arkadaş arayanlar kendi bilgilerini burada bir form gibi mesaj atarlarsa yine kendileri gibi kişiler ile iletişime geçebilirler diye düşündüm. Bilgilerini gördüğünüz kişiye veya kişilere özelden mesaj atarak arkadaş olabilir ve online uçuşunuz için organize olabilirsiniz.

Bu konu altına bunu kopyalayarak örnekteki gibi doldurabilirsiniz;

İsim :
Kullanılan Sim:
Tecrübe Seviyesi:
Bağlantı türü :
Kullanılan haberleşme:

Örnek;

İsim : Hunter
Kullanılan Sim: BMS 4.35
Tecrübe Seviyesi: Yeni başladım
Bağlantı türü : Hamachi (nasıl bağlanacağımı bilmiyorum)
Kullanılan haberleşme: Teamspeak - Discord
2
Havacılık ve Savunma / Solotürk Arızalandı !
Haziran 02, 2021, 01:49:33 ÖS
Hava Kuvvetlerimizin 110. Yılında Anadolu Ankası Tatbikatında gösteri yapmak üzere görev alan Solotürk uçağımız arızalanmış. Hepimizin bildiği siyah, gümüş ve altın renklere boyalı o meşhur uçağımız uçuşunu gerçekleştirememiş. Sanıyorum onun yerine standart boyalı bir F16 nın kanat uçlarına Orijinal Solotürk'ün duman aparatları takılarak gösteri yapılmış. İzlediğim videolarda tam göremedim. Acaba Solotürk No.2 olarak adlandırılan Kuyruk kısmı ve gövde altı yarım desenli uçak ile mi yaptılar yoksa tatbikatta kullanılmak üzere görevlendirilmiş diğer F16 lardan biri ile mi uçuşa devam ettiler net göremedim.
Sevindirici yanı arızanın yerde gerçekleşmesi. Ne tür bir arıza olduğuna dair bilgi bulamadım. İyi ki yerde olmuş kaza kırım yaşanmadan Allah korusun pilotun başına kötü bir şey gelebileceği bir durum yaşanmamış.

Öte yandan konu Solotürk olunca aklıma bir şey daha geldi. Bildiğiniz üzere (sanıyorum 10. yılında) Solotürk uçağı değiştirildi. Bu 15 temmuz olaylarından sonra filosu da değiştirildi (ama bundan net emin değilim, 15 temmuz sonrası mı yoksa 10. yıl için mi ancak filo değiştiğinden net eminim). İlk Solotürk block 30 iken şu anda kullanılan uçak block 40. Ve dikkat ettiyseniz kuyruk boyamalarında da fark göreceksiniz. Bunun haricinde birde yedek tutulan yarım desenli uçağımız daha var.
Yanı aslında 3 Solotürk uçağımız var. Tabi block 30 olan ilk uçak hala duruyorsa. İlk uçağın aynı desende durup durmadığını merak ettim. Veya uçak yaşıyor mu ? Belki ömrünü tamamlamış emekliye ayrılmıştır. Hem arıza konusunda hem Solotürk'ün günceli hakkında bilgileriniz varsa paylaşabilir misiniz ?
3
Öylesine takılırken karşıma çıktı sizlerle de paylaşmak istedim. Çok eğlenceli geldi bana. Aslında bu videoya baktığımızda BMS içerisinde çok basit gibi gözüken hareketlerin pilot için ne tür bir kuvvet uyguladığını görmüş oluyoruz. Evet hud ekranında kaç g olduğunu görüyoruz ancak fiziksel geri dönüş olmadığından bizler için sadece rakamdan ibaret oluyor. Gel gelelim gerçekler bambaşka. Mesela dogfight veya benzeri durumlarda daire çizdiğimde kim bilir kaç tur dönüyoruz. Bu kuvvete sürekli ve uzun zaman maruz kalınıyor. Yön değiştiğinde etki değişiyor. İzlerken ben stres oldum.

Ayrıca bence c130 pilotu için (ben kamyoncu diyorum kargoculara) hiç de fena değildi...
Bu arada sürekli vır vır konuşan pilot galiba. Çok p..ç değilmi yaa... Arkadaki kuvvete karşı odaklanmaya çalışırken o "hiiihaa" falan yapıyor, sesi gayet normal titreme yok sanki kuvveti sadece arkadaki görüyormuş gibi.

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
4
Selamlar, joystick önerileri ve yorumları için yeni bir konu açmak istedik. İlk defa almak isteyenler yada değiştirmek isteyenler için güncel ve faydalı bir konu olabilir. Ben şuan çok uzun zamandır kullandığım Logitech Extreme 3D Pro var. Memnunum.
Fakat harici throttle bulunan bir joystick isteğim var. Hotas fiyatları malum. Benim böyle bir hobi için bu miktarda para yatırmam mümkün değil.
Alternatif olarak bir ürün gördüm Monster Pusat Pro Flight Stick Muadillerine göre fiyatı uygun geldi. Logitech G Saitek X52 nin çakması gibi görünüyor  ;D
Sizlerin de fikirlerini almak istedim. Araştırmaya çalıştım fakat monster pusat için yeterli denecek kadar bilgiye ulaşamadım.
5
Selamlar, geçen bir konu altında değişik bir hayal paylaşmıştım. Saçma online oyun turnuvaları yerine BMS için kurulan bir platformda turnuvaların yarışmaların düzenlenmesi hakkında. Aslında hayalim biraz daha farklıydı. Burada uzun uzadıya hayalimi anlatmak istedim. Sizlerde yorumlarınızı ve benzer hayallerinizi paylaşırsanız güzel olur. Bildiğiniz üzere askeri savaş uçakları konusunda belirli iki ana üstlenici var. Biri gönüllülük esaslı diğer maddi tabanlı ve gamer kitleye hitaben yapılmış bir platform. Örnek olarak biraz onu göstereceğim çünkü içerisinde uçak çeşidi çok. Aslında benim bakış açım biraz daha farklı. Mesela F16 dışında farklı bir uçak tercihim olsa bu ne F15 ne F14 nede F18 olurdu. Yani şöyle örnek verecek olursak bir spor arabanız var farklı bir deneyim kazanmak istiyorsunuz başka spor araba alıyorsunuz. Ben farklı deneyim arıyorsam ağır sınıf bombardıman uçağı kullanmak veya C160-A300M denemek isterdim. Yani aynı şeyleri tekrarlamanın manası yok.

Çeşitlilik varmış gibi DCS de; F16-F18-F15-F14-F5-F86-P51-Mig21-Su27-A10...... tamam bakınca var bir şeyler ama aynı pastanın biri çileklisi biri muzlusu. Milletin aklıyla dalga geçiyorlar nasıl soyacaklarını şaşırmışlar. P51 ne hadi o pervaneli falan farklı bir deneyim yahu F86 yapana kadar F4 yapsana hani nerde baba... Sistematik bir şey yok.

Sınıflandırsalar bir savaş konsepti yaratsalar; Avcılar-Önleme-Bombardıman-Ağır Bombardıman-Multirol-Kargo ve Hava İndirme- Yakın Hava Desteği gibi...

Şöyle bir platform hayal ettim. İçerisindeki çeşitlilik bakımından, askeri bir oyun (sim) artık neyse turnuva veya online konsepti içerisinde;

Hem hava kuvvetleri, hem kara kuvvetleri ve kara hava kuvvetlerinin olduğu bir platform. Kara kuvvetleri daha çok Battle Field kafasında olabilir. Düşünsenize çatışmadasınız hava desteği istiyorsunuz ve A10 lar geliyor. Yada bölgede bulunan hava savunma sistemlerini yok etmişsiniz ve B52 ler kalkıp ağır bombardıman yapıyorlar. Yada bir bölgeye çatışmaya gideceksiniz. Hava indirme yapılacak, biri C160 ile sizi bölgeye götürüyor. Yanlarında yine başka kullanıcılar f16 lar ile eskort yapıyor. Gerçek anlamda savaşı iliklerinize kadar hissettiğiniz çoklu seçenekli bir platform. Helikopteri düşünün, yaralılar var (yada ölen diyelim) skorsky ile bölgeye intikal ediyorsunuz. Yaralıları (ölenleri) alıp geri götürüyorsunuz. İyileştirip, ölenlerin yeniden oyuna dahil olmasını sağlayıp, tekrar bölgeye intikalini sağlıyorsunuz. Cephe hattına mühimmat götürmeniz lazım CH-47 ile cephanelik taşıyorsunuz. Bu sırada cephede değişiklikler olmuş. Bir taraf diğer tarafı bitirmeye çalışıyor.
Bunu görev sistemi altında bir yapıya oturtulursa komuta kademesi vs. Sim sistemi tarafından yürütülmüş olur. Yani aslında bir takıma kimin ne yapması gerektiğini mevcut duruma göre ai istem karar vermiş oluyor. Bu tür şeyler için kafa yorulur tabi.

Söz ettiğim türde bir platform yapılsa güncellenmesine bile gerek, yok sanırım sonsuza kadar kullanılabilir. Hani büyük çaplı etkinlik ve turnuvalarını geçtim online dahi olsa dadından yinmez.
Awacs içindekilerin dahi gerçek insan olduğunu düşünün. Herkese, her zekaya, her yeteneğe göre bir dal mevcut olmuş oluyor. Yani sistemin sizi test edip hangi kuvvette ve hangi kolda yer alacağınızı seçmesi gerekir. Sistem test ettikten sonra sen uçağa yeteneklisin fakat dogfight giremiyorsun sen geç C160 başına. Artık bu kullanıcı C160 la uçuş yapacak. Atıyorum başka birisi radar takip ve erken uyarıda çok iyi, sen geç Awacs masa başına. Uçaktan anlamıyorsan teknoloji bana yaramıyor diyorsan al tüfeği eline gir cepheye. Yani sistemin kullanıcıyı yönlendirdiği bir algoritma olmalı. Ve içlerinde kendilerine göre özellikler, etkinlik ve etkileşimler olmalı ki kullanıcı ben F16 istiyordum verdi beni tanker uçağına demesin.

Olurda bir firma girerse böyle taşın altına, milleti koltuğuna kitler. Gece gündüz oynanır bu sistem. Daha realistik, daha kişisel yetenek, çok yönlülük, çok kullanıcı sayılı, çok uzun soluklu.
6
Havacılık ve Savunma / İzmir KT-1T Uçak kazası
Nisan 09, 2021, 12:45:12 ÖS
Bu aralar kazalar sıklaştı. Üzücü bir durum. Bende hemen haber vermek istedim. Felaket tellalı gibi oldum bu aralar. Helikopter kazası, Türkyıldızları bir de son bu olay.... Neyse ki pilotlar atlamışlar.
Benim öğrendiğime göre uçaklar kol uçuşu için 2'nci Anajet üstünden kalkış yapıyorlar. İkisinde de öğretmen pilot olarak yarbay rütbesinde iki çok iyi tecrübeli pilot var. Yarbay pilotlarımız FETÖ temizliğinden sonra Hava Kuvvetlerinde ki açığı kapatmak için sivil görevlerinden zorunlu olarak tekrar Hava Kuvvetlerimize çağırılmış. Görev tamamlanmış ve dönüş yolunda iken Foça mevkiinde muhtemelen teknik arıza sebebiyle kırıma uğramış. Pilotlar atlayarak denize iniş yapmışlar. Bölgede bulunan Deniz Kuvvetlerimizin Amfibi Tugayı hemen kurtarma operasyonu başlatarak pilotlarımızı sağ salim bulundukları yerden alıyorlar. Olay yaşanır yaşanmaz hemen Çiğiliden kurtarma helikopteri de olay yerine intikal etmiş. Ama tam olarak koldaki hangi uçak düşmüş iki öğretmen pilot aynı uçaklarda mı detayları bilemiyorum.

İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre:
"İzmir'deki 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığımızda görev yapan KT-1T eğitim uçağı, bugün saat 10.40 sularında, henüz belirlenemeyen bir sebeple, Foça ilçemizin Orak Adası-İngiliz burnu açıklarında, denize düşerek kaza kırıma uğramıştır. Uçaktan atlayan 2 pilotumuz sağ olarak kurtarılmıştır".
7
Selamlar voiceattack kullanan var mı ? Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum  gerçekliğe biraz daha yakın oluyor. Keyifli olur diye düşünüyorum kule olsun yer ekibi kanat adamı vs sesli hitap etmek... Yapan veya deneyen varsa paylasabilir mi ?

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
8
Konya'nın merkez Karatay ilçesinde NF-5 uçağı bilinmeyen sebeple kaza kırıma uğramış, arama kurtarma ekiplerinin ulaştığı pilotun, şehit olduğu öğrenildi. :'(
Düşen Türk yıldızlarına ait NF-5 uçağının pilotu Burak Genççelebi şehit düşmüş. Kahraman Pilotumuza Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır dilerim.
9
Havacılık ve Savunma / TUSAŞ ve ÇALIŞMALARI
Mart 20, 2021, 08:51:18 ÖS
Uzun bir video Teketek programından. Temel Kotil benim çok sevdiğim birisi (siyaset üstü düşünce ile bakıyorum). Yakından da takip etmeye çalışıyorum. Havacılık konusunda neler yaptığımız, yapacağımız ve akıbetleri konusunda bir program. paylaşmak istedim.

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
10
Havacılık ve Savunma / Cougar helikopter kazası
Mart 04, 2021, 09:48:10 ÖS
Kara Havacılık komutanlığına bağlı AS-532 Cougar kazası gerçekleşmiş. Elimizdeki bilgilere göre Bitlis'den havalanan helikopter denetleme amacı ile Tatvan'a doğru gidiyor. İçerisinde kolordu komutanı da olduğu söyleniyor. Ancak meteoroloji raporlarına göre Bitlis bölgesinde havanın oldukça kapalı olduğu söyleniyor. Mevsim geçişi sebebiyle yoğun sis olduğu söyleniyor. 10 askerimiz şehit düşmüş. Allahtan rahmet, tüm milletimize baş sağlığı diliyorum. Helikopterin bir vadide tele çarptığı söyleniyor. Detaylı bilgisi olan var mı ?
11
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Şunu şuraya bırakayım da keyfimiz yerine gelsin.... ;D
12
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Model oluşturma
Şubat 19, 2021, 12:13:08 ÖÖ
Selam arkadaşlar, şimdi çok zor bir noktadan giriş yapicam;
Ben ufak çaplı 3dmax ve blender kullanıyorum ve lowpoly çalışmalar hazirlayabiliyorum. Aklıma yerli mühimmat ve podları yapmak geldi. Aslında hemen hemen amerikan mühimmatları ile aynılar skinleri ile oynasam da olur da işte birseyler icat etmek maksat. Ancak gel gelelim bunun sim'e aktaracak formatı çözemedim. Daha önce yapılmış modellerin parrent dosyalarını kurcaladim ama yok. Parrent içinde bulunan lod uzantılı dosyaları açamadım. Daha doğrusu modellerin 3ds max formatlarina ulaşamadım. Bu dosyalar ne lod uzantili nede dat uzantılı baska biseyler olmalı. Yabancı kaynaklarda da çözüm bulamadım. Bi yakalasam modeli oluşturup yükledikten sonra editör üzerinden özelliklerini yapabilirim diye düşünüyorum. Bilgisi fikri olan var mı?
13
Acemi Ocağı / KTO NAVIGATIONS
Şubat 17, 2021, 12:43:27 ÖS
Arkadaşlar selam herkese,

Falcon BMS dosyasının içerisinde bulunan "KTO charts" bölümündeki tüm South Korea hava limanlarının ILS Chartlarının başlık kısımlarını keserek tek bir sayfada topladım.

Bu başlıklarda;
ATIS, APP/DEP, TOWER frekanslarının yanı sıra GPS koordinatları ve ILS bilgileri yer almaktadır.


Bunu oluşturmaktaki amacım ise çıktı alındığı takdirde tüm havaalanlarının bir takım bilgilerine kolayca ulaşabilmektir.
Tabiki gerek yok, oluşturulan veya hali hazırda bulunan görevlerin briefing kısmında bir çoğu yer almakta. Ancak not almayı unutmuş olabiliriz, ILS ile iniş için alıştırmalar yapmak isteyebiliriz veya acil bir durumda farklı havaalanlarına iniş yapmak isteyebiliriz. Benzer amaçlar için pratik bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Farklı önerileri olanlar çekinmeden söyleyebilirler. Veya benzer konularda bu tarz pratik şablon gibi çözümleri oluşturmada fikir verebilirler. Böylece yararlı ve kolay anlaşılır bilgiler için dökümanlar oluşturmuş oluruz.

Link:
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın


Selamlar. Daha önce hazırlamış olduğum dosyada çözünürlük ve yazıların ufak olmasından kaynaklı sıkıntılar vardı. BMS ILS Chart dosya başlıkları yerine şablonu kendim oluşturarak yeniden yazıp, elden geçirdim. Yeni halini altta ki linkten bulabilirsiniz. Eski link de duruyor isteyenler eskisini de kullanabilir.

Yeni Link:
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
14
Skinler / 4.35 Jan Has LVL5 Block 50 Skin
Şubat 09, 2021, 03:34:15 ÖS
4.35 için tüm skinler ve JanHasLVL5 Modeller ile birlikte hazır.

Selamlar, çoğu kişi model yüklemede problem yaşıyordu. Ben de skinlerle birlikte Modelleri yüklediğim dosyayı sizlerle paylaşıyorum.
Böylelikle 3dds builder veya başka bir şeyle uğraşmanıza gerek yok. Doğrudan gerekli dosyaları değiştirerek modellere ve skinlere sahip olabilirsiniz.

Not: Bu model ve skinler diğer EMF ve senaryolarda geçerli olmayabilir.

Türk Sanal Hava Kuvvetleri Komutanlığı sitesi Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın kullanıcılarına özel Alfistaaykut tarafından hazırlanmıştır. Lütfen bu platform dışında skinlerin paylaşımını yapmayınız.

Nasıl Yüklenir: İndirmiş olduğunuz Zip içerisindeki;

Data klasörü içindeki - TerrData\Objects Klasörü içinde bulunan dosyaları
Falcon BMS Klasörünüzdekiler ile değiştiriniz.

Data klasörü içindeki - Art\CkptArt klasörünü
Falcon BMS Klasörünüzdekiler ile değiştiriniz.

Data klasörü içindeki - Sim\Acdata klasörünü
Falcon BMS Klasörünüzdekiler ile değiştiriniz.
Değişimi yapmadan önce "Data" klasörünü yedeklemeyi unutmayınız !!!


                     -----Modeller ve Skin Listesi-----


Block CM30, CM40, DM40, CM42, CM50, CM52, CM50+CFT
Türk Hava Kuvvetleri modellerine sadık kalarak düzenlenen Skin Listesi;F-16 CM Block 30
113 Ceylan Filo
132 Hançer Filo
132 Hançer Filo (Digital Taktik Kamuflaj)
143 Öncel Eğitim Filo (20. Gurur Yılı iki adet) Bu skinde yer alan kuyrukları ben hazırlamadım. Daha önceki konular içerisinde bulmuştum. Yapanın Ellerine sağlık.
151 Tunç Filo
193 Öncel Filo
401 Rüya Test Filo


F-16 CM Block 40
141 Kurt Filo
143 Öncel Filo
151 Tunç Filo
161 Yarasa Filo
162  Filo Akıncı AFB (Solotürk No.1)
162  Filo Akıncı AFB (Solotürk No.2)
162 Zıpkın Filo

F-16 DM Block 40
113 Ceylan Filo
141 Kurt Filo (50. Gurur Yılı)
143 Öncel Filo
152 Akıncı Filo
191 Kobra Filo

F-16 CM Block 42
132 Hançer Filo
141 Kurt Filo
142 Ceylan Filo
151 Tunç Filo
152 Akıncı Filo
181 Pars Filo
192 Kaplan FiloF-16 CM Block 50
132 Hançer Filo
141 Kurt Filo
142 Ceylan Filo
161 Yarasa Filo
191 Kobra Filo
192 Kaplan Filo
192 Kaplan Filo (NTM16)F-16 CM Block 52
181 Pars Filo
182 Atmaca FiloF-16 CM Block 50+ CFT
161 Atmaca-Yarasa (Lantrin) Filo
181 Pars Filo

Dosya boyutu: 5.29 GB

Model+Skin Dosya Linki :

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın


Modeller sizde mevcut ise sadece skinleri indirmek isterseniz aşağıdaki linki kullanın
Not: Modeller yüklü değilse sikinler bozuk çıkacaktır.

Skinlerin Linki :

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Powered by EzPortal