İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Mesajlar - Aday-Hunter

1
Merhaba, yaşadığın sorun veya isteğinle ilgili diyelim geçmişte çok konu var. Forum içerisinde konuları detaylı araştırabilirsin. Ancak yazından anladığım kadarıyla DCS kullanıyorsun. Tam kokpit versiyonunu mu kullanıyorsun yoksa kısıtlı olan mı detaylı bilgi vermemişsin. Site ana sayfasında "Forumdan Başlıklar" kısmında "Online Uçuş Arkadaşı-Kanat Arkadaşı Arıyorum" başlıklı bir konu açtım. Konuya açıklamadaki gibi bilgilerini bırakabilirsin. Böylelikle arkadaş bulman kolaylaşacaktır.
2
Selamlar, foruma yeni üye olmuş arkadaşlarımız ve çevresinde uçuş bilgisi olmayan, uçuşlar için arkadaş arayanlar için bu konuyu açmak istedim. Detaylı anlatmak gerekirse;
Belirli bir seviyeye gelmiş veya yeni başlamış, çevresinde konu ile alakalı arkadaşa sahip olmayan ve online uçuş yapmak isteyenler çok. Özellikle foruma yeni üye olan kişiler. Online kurulum hakkında bilgi sahibi olanlar da var olmayanlar da. Genelde bilgisi olmayan yeni üyeler forum içerisinde geçmişteki konuları bulmakta zorluk çektikleri için yeni konu açıyorlar. Durum böyle oldukça konular daha çok bireysele dönüşmekte.
Farklı bir bakış açısı getirmek için bir fikrim var;

Arkadaş arayanlar kendi bilgilerini burada bir form gibi mesaj atarlarsa yine kendileri gibi kişiler ile iletişime geçebilirler diye düşündüm. Bilgilerini gördüğünüz kişiye veya kişilere özelden mesaj atarak arkadaş olabilir ve online uçuşunuz için organize olabilirsiniz.

Bu konu altına bunu kopyalayarak örnekteki gibi doldurabilirsiniz;

İsim :
Kullanılan Sim:
Tecrübe Seviyesi:
Bağlantı türü :
Kullanılan haberleşme:

Örnek;

İsim : Hunter
Kullanılan Sim: BMS 4.35
Tecrübe Seviyesi: Yeni başladım
Bağlantı türü : Hamachi (nasıl bağlanacağımı bilmiyorum)
Kullanılan haberleşme: Teamspeak - Discord
3
Sanırım böyle bir imkan yok. Bağlantı şeklimiz biraz farklı. Server da biraz kısıtlı sanırım bazen çok yüklenme olduğunda problemler yaşıyoruz. Ancak Ripper hocamın youtube sayfasında resmi uçuşlarımızın kayıtları mevcut.
4
Çok bilgim yok. Doğru yanlış yürüttüğüm mantık ile anlatayım. Mühimmatlar hedefe göre doğal olarak göreve göre değişiklik gösteriyor. Akıllı, güdümlü ve güdümsüz modeller var. Hava savunma sistemlerini hemen hemen her mühimmatla vurabilirsin. Hatta top atışı ile vurabilirsin sen vurulmadığın sürece tabi. Etkili bir mühimmat ile radarını vurup kör ettiğin sürece sorun yok. Gerçeğe dünyaya baktığımızda MAM serisi basit mühimmat ile hava savunma sistemlerini etkisiz kılıyoruz.

Mühimmatlar bir amaca uygun üretiliyor. HARM mühimmatı radar izini takip edip, savunma sistemlerinin radarlarını vurarak onları kör ediyor. Fakat savunma sistemi radarını kapatırsa sorunlar yaşayabilirsin. Bir çok atış prosedürü var içinde bulunduğun duruma göre değerlendirebilirsin. Savunma radarının yeri sabit ve o noktayı biliyorsan farklı mühimmat ile de vurabilirsin. Yada uçarken tespit edip vuracaksın  ;D .

Genelde hareketli veya taktiksel yer hedefleri için Maverick ve Jsow tercih ediliyor.

Maverick üzerinde kamera sistemi olan bir mühimmat. Gerçekte olduğu gibi çoğu mühimmat tesirine göre çeşitlilik gösteriyor. Örnek vermek gerekirse kimi parçacık tesirli, kimi zırh delici başlığa sahip gibi gibi. Tasmo görevlerinde dikkat ettiysen Maverick kullanılıyor. Gerçekte su üstü veya altı hedefleri vurmak için Maverick harici çok farklı mühimmatlar da kullanılıyor. Jsow seyir mühimmatları tarzı veya torpido tarzı mühimmatlar ile bu operasyonlar gerçekleştiriliyor. Maverick hareketli hareketsiz kara hedeflerini, genelde tank veya çeşitli araçlar için, hassas ve etkili yolla vurabileceğimiz bir mühimmat. Gerçekte birine attım beşini birden vurdum gibi olayları yok. Tekli hedefler için uygun. Tabi patlama etkisiyle yakındaki araçlar zarar görür mü bilmiyorum. Ama boyutu, ağırlığı ve içerdiği patlayıcı miktarı düşünüldüğünde etki çapı çok yüksek bir mühimmat değil. Haliyle taktiksel amaçlı pahalı bir mühimmat. Mk serileri gibi leblebi atarcasına atılmıyor  ;D .

Jsow ile bir binayı, yerdeki uçağı, hangarı, deniz üstü hedefleri, bir çok hedefi vurabilirsin. Etkisi yüksektir.
Akıllı seyir füzesi sınıfındadır. Mühimmatı atarsın ve sonrasında hedefi takip etmene gerek yok. Gerçek dünyamızda taktiksel amaçlı kullanılmaktadır. Hava kuvvetlerinizin mağara içine mühimmat yolladığı meşhur bir videosu var. Bu tür bir mühimmat ile gerçekleştirilmiştir. Fakat bu çok çok daha pahalı bir mühimmattır. Öyle üç beş terörist veya benzeri durumlar için atılmıyor. Bir laf vardır ya "atığın taş ürküttüğün kuşa değsin" aha o taş bu taş...

Sabit hedefler için MK serisi mühimmatlar kullanılıyor. Alan tesiri yüksek. Çeşitli boyutları var. Amerikan bombardıman uçaklarının altından leblebi gibi buraktığı mühimmatlar genelde bunlar. Günümüz savaş uçaklarına da uygun olarak çeşitli boyutlarda takılıyor. Vietnam da çok kullanıldı. A4 ler ve F4 ler ile birlikte. Sonra çok acımasız mühimmata çevirdiler oralara girmiyorum. Günümüzde hala daha çok kullanılıyor. Etkili ve uygun fiyatlı. Çok ağır mühimmatlar. Güdümsüzler ve serbest düşüş mühimmatlarıdır. Hareketli hedef vurulur mu ? Hedefe ve şansına bağlı  ;D Hedefin gidiş yönüne mühimmatı sallarsın, etki alanına denk gelirse vurursun.

Ve bunların lazer hedefleme versiyonu olan GBU mühimmatları kullanılıyor. Yerli olarak biz de bu güdümleri başarılı şekilde üretiyoruz. Gerek roketsan, aselsan ve başka firmalar serbest düşüş bombaları için çeşitli kit ve modifikasyonlar üretiyorlar. Bildiğin gibi bizim terörle mücadelede kullandığımız en etkili mühimmat serisi bunlar. Çünkü dağı taşı, mağaraları delecek kadar etkili, ağır ve tesiri yüksek mühimmatlar. Bina hedeflerini de vurmak için kullanılıyor. Betonu delip geçiyor.

CBU namı diğer misket bombası parçacık tesiri çok yüksek bir mühimmat. Bu yüzden konvoy zırhlı birliklere karşı veya belirli alana yayılmış piyade birliklerine karşı etkili. Güdümlü versiyonu var mı bilmiyorum ancak amaç doğrultusunda geniş bir alana tesir edeceği için güdümlü olması çok bir şey ifade etmiyor. Geneli MK serisi gibi serbest düşüş bombaları. Yine çeşitli varyasyonları var.

Son sorun için mühimmat seçimi göreve göre yapılır. Görevin detayı önemli olan. Tek sortide her şeyi yapmak mümkün değil. Paket paket ayrılıyor. Her paketin görevine uygun mühimmatlar yüklü oluyor.

Şöyle ekleme yapmak gerekirse hava savunma sistemleri için bazen BMS de harm ile ilgili sıkıntılar oluşuyor. Bu sebeple hava savunma sistemleri için Jsow tercih ediyoruz. Ayrıca vurma ihtimalini artırıyor. Çok akıllı ve gelişmiş bir mühimmat. Tanklar için de kullanabilirsin.
5
BMS full kombinasyonunda X chaff Z flare
6
Ramp start eğitim videolarını detaylı izlemen gerek. Vaktim olmadı bende BMS hakkında eğitim videoları çekeceğim. Kısaca paneli anlatayım. Panel sol tarafta İniş takımları kolunun hemen altında bulunuyor. Bu kısımda RWR on JMR on yapman gerek. CH ve FL on yapman gerek. Eğer bir program kullanmak istiyorsan PRGM kısmını istediğine getirmen gerek. Eğitim dökümanlarında programların nasıl atış yaptığını anlatıyor. Son olarak Mode kısmında MAN (manuel) veya Auto ya getirmen gerek. Uçuşa girmeden önce Data Kartuşu düzenlerken bir basmada kaç chaff ve flare atışı yapman gerektiğini ve Bingo (kaç adet kaldığında geri bildirim yapması gerektiği) ayarlıyorsun uçuşa girmeden önce DTE'ni düzenlemeyi unutma. CH ve FL switch lerinin üstünde yeşil ışıkla adetleri yazar. Aktif hale geldiğinde görebilirsin. Ama Mode kısmını dediğim gibi açmazsan yine bastığında atış yapmaz. Duman hakkında bilgim yok.

Benim tüm yeni başlayanlar için önerim. sabırlı olun. Önce araba sürmeyi öğrenin drifti sonra yaparsınız.
7
Problemi anlayabilmemiz için biraz daha detay vermen gerekiyor. Smoke hakkında bilgim yok ancak chaff ve flare için CMDS panelinden gerekli butonları açmamış olabilir misin ?
8
Falcon BMS Kullanıcı Soruları / Ynt: Photoshop hata
Haziran 07, 2021, 09:55:20 ÖÖ
dds dosyalarını açabilmek için plugin yüklemen gerekiyor. İntel in hazırlamış olduğu plugin'i ücretsiz indirebilirsin diye hatırlıyorum. Photoshop dds plugin olrak arama yaparsan çıkacaktır.
9
Öncelikle 4.33 yerine 4.35 kurmanızı tavsiye ederim. Bizler güncel olarak 4.35 U1 versiyonunu kullanıyoruz ve yeni güncellemeler ve çeşitli detaylar bu versiyona gelecektir. Falcon BMS 4.0 şu an itibariyle indirimde  9 tl gibi bir ücretle steam üzerinden satın alabilirsin. Veya microprose sistemini kullanarak 4.0 kurulu gibi gösterip işlemleri yapabilirsin. Bununla ilgili konuları forum içerisinde kurulum eklenti yama sayfalarında bulabilirsin. Soruları doğru konular altında doğru başlıklarla açalım.
10
Havacılık ve Savunma / Ynt: Solotürk Arızalandı !
Haziran 02, 2021, 08:51:45 ÖS
Doğrudur yanlışımı düzelteyim. Benim bildiğim ilk Solotürk çıktığında Akıncı filoda yer alıyordu. Üs kapanınca Konyaya taşındığını biliyorum. 2 tam boyalı uçak olduğuna eminin hatta bir tanesinin kuyruğu, yarım boyalı uçakta olduğu gibi kartal ve yıldız grafiği yer alıyordu. Daha sonra değiştirdiler mi bilmiyorum. Bir de ben block 30 dan 40 a geçildiğini duydum - okudum orasını net hatırlamıyorum çok uzun zaman önceydi. Ama block 30 tercihinin manevra kabiliyetinden dolayı olduğunu biliyorum. Başka bir konu içinde de block 30 hakkında da yazmıştım. Gerçekten dehşet bir kıvraklığa sahip günümüzdeki bir çok modern uçak dahi it dalaşında block 30 ile mücadele edemez diyordu uzmanlar.
Yarı boyalı uçağa gelirsek onun akıbetini bilmiyordum. Tahminimce filo değişikliği olunca yine onu da Solotürk ile kaydırırlar diye düşündüm...

Bilgiler için teşekkürler.
11
Havacılık ve Savunma / Solotürk Arızalandı !
Haziran 02, 2021, 01:49:33 ÖS
Hava Kuvvetlerimizin 110. Yılında Anadolu Ankası Tatbikatında gösteri yapmak üzere görev alan Solotürk uçağımız arızalanmış. Hepimizin bildiği siyah, gümüş ve altın renklere boyalı o meşhur uçağımız uçuşunu gerçekleştirememiş. Sanıyorum onun yerine standart boyalı bir F16 nın kanat uçlarına Orijinal Solotürk'ün duman aparatları takılarak gösteri yapılmış. İzlediğim videolarda tam göremedim. Acaba Solotürk No.2 olarak adlandırılan Kuyruk kısmı ve gövde altı yarım desenli uçak ile mi yaptılar yoksa tatbikatta kullanılmak üzere görevlendirilmiş diğer F16 lardan biri ile mi uçuşa devam ettiler net göremedim.
Sevindirici yanı arızanın yerde gerçekleşmesi. Ne tür bir arıza olduğuna dair bilgi bulamadım. İyi ki yerde olmuş kaza kırım yaşanmadan Allah korusun pilotun başına kötü bir şey gelebileceği bir durum yaşanmamış.

Öte yandan konu Solotürk olunca aklıma bir şey daha geldi. Bildiğiniz üzere (sanıyorum 10. yılında) Solotürk uçağı değiştirildi. Bu 15 temmuz olaylarından sonra filosu da değiştirildi (ama bundan net emin değilim, 15 temmuz sonrası mı yoksa 10. yıl için mi ancak filo değiştiğinden net eminim). İlk Solotürk block 30 iken şu anda kullanılan uçak block 40. Ve dikkat ettiyseniz kuyruk boyamalarında da fark göreceksiniz. Bunun haricinde birde yedek tutulan yarım desenli uçağımız daha var.
Yanı aslında 3 Solotürk uçağımız var. Tabi block 30 olan ilk uçak hala duruyorsa. İlk uçağın aynı desende durup durmadığını merak ettim. Veya uçak yaşıyor mu ? Belki ömrünü tamamlamış emekliye ayrılmıştır. Hem arıza konusunda hem Solotürk'ün günceli hakkında bilgileriniz varsa paylaşabilir misiniz ?
12
Öylesine takılırken karşıma çıktı sizlerle de paylaşmak istedim. Çok eğlenceli geldi bana. Aslında bu videoya baktığımızda BMS içerisinde çok basit gibi gözüken hareketlerin pilot için ne tür bir kuvvet uyguladığını görmüş oluyoruz. Evet hud ekranında kaç g olduğunu görüyoruz ancak fiziksel geri dönüş olmadığından bizler için sadece rakamdan ibaret oluyor. Gel gelelim gerçekler bambaşka. Mesela dogfight veya benzeri durumlarda daire çizdiğimde kim bilir kaç tur dönüyoruz. Bu kuvvete sürekli ve uzun zaman maruz kalınıyor. Yön değiştiğinde etki değişiyor. İzlerken ben stres oldum.

Ayrıca bence c130 pilotu için (ben kamyoncu diyorum kargoculara) hiç de fena değildi...
Bu arada sürekli vır vır konuşan pilot galiba. Çok p..ç değilmi yaa... Arkadaki kuvvete karşı odaklanmaya çalışırken o "hiiihaa" falan yapıyor, sesi gayet normal titreme yok sanki kuvveti sadece arkadaki görüyormuş gibi.

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
13
Sonunda...

Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın
14
Joystick Bölümü / Ynt: X52 Pro Ministick
Mayıs 22, 2021, 07:26:55 ÖS
bende BMS için aynısını düşündüm ancak yapamadım. Doğrudan mause olarak tanıyor.
15
tabi ayarlarda advanced kısmından rudder özelliğini joistick değil klavyeyi seçebilirsin. Bende öyle yapmıştım. Taksi yaparken de joistick'i yatırdığın zaman da rudder görevi görüyor. Havada pek kullanılmıyor zaten.
Powered by EzPortal