Benzer Başlıklar (3)

Laserarm Projesi

Başlatan LOYAL, Ekim 08, 2021, 12:18:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

LOYAL

Ekim 08, 2021, 12:18:57 ÖÖ Son düzenlenme: Ekim 08, 2021, 12:37:08 ÖÖ LOYAL
Merhabalar, Silah Sanayi Teknikerliği bölümünde okuyorum ve aklımda bir proje var tabii sizle danışıp bu projenin mantıklı mı yoksa olmasa da olur mu bir sistem olduğunu bir nevi teste sokup öğrenmek istedim.

Aklımda aylardır tek bir soru var Laser güdümlü bir mühimmatı attıktan hemen sonra bir düşman uçağından atış alıp ani kaçış manevrası yaptığımızda laserin yön değiştirmesi hatta yok olması ve mühimmatın hedefi kaçırması.

Bildiğiniz gibi LaserArm sistemi atışı yapan uçak tarafından hedefe tutulur bu yüzden hedef vurulana kadar laserin yön değiştirmemesi için uçak sabit kalmalıdır, peki ya hava tehtiti veya aktif hava savunma sistemiyle karşılaşıp kaçmak zorunda kalırsak ne olacak?
Bunun için fikrim şu yönde, üzerinde LaserPod olan boyutu yaklaşık Sidewinder boyutlarında portatif bir LaserPod. Bu araç uçaktan hedefe varmadan 1 dakika önce ateşlenir, hedef kordinatın tam üstünde helikopter lügatındaki Hover mantığıyla havada sabit kalır ve hedefe lazer tutar, ardından uçak gelir mühimmatı bırakır ve sahadan ayrılır, mühimmat lazeri takip eder, hedefi vurur, uçak risk almaz. Tabii ki bunlar çok üstün körü bir anlatım, proje hayata geçerse aerodinamiğinden tutun yazılımına kadar her şey en ufak ayrıntısına kadar işlenecek. Eğer böyle bir sistem örneğin BMS üzerinde olsaydı görevlerinizde kullanıp olumlu etkilerini görür müydünüz? Böyle bir projeyi yapıp teknofeste çıkmalı mıyım? Ordu böyle bir sistemi kullanır mı? Bu tür soruları size soruyorum çünkü hepiniz bu işin içindesiniz ben de sizlerden biriyim ve fikirleriniz olumlu yönde olursa üniversitemin İHA bölümü ve kendi bölümüm olan Silah Sanayi bölüm hocalarıyla konuşup projeyi başlatmayı düşünüyorum. Lütfen detaylıca değerlendirip olumlu/olumsuz fikirlerinizi belirtin. (Proje SİHA'lar içindir ona göre değerlendirin lütfen.)

PLUS

At ve unut gibi demek istediğini anladım. Savaş uçakları havada sürekli hareketlidir. Hareketsiz kalırsa zaten perdövites olacaktır bu yüzden sabit bir noktada değildir ve lazer çok hassastır. Bu lazer tehdit alanına belli bir menzildedir. En tehlikeli bölgelerde hava desteği gerekiyor ve hava unsurlarının görev yapması yüksek tehlikeyse hedef bölgeye yer unsurları işaretleme yapmaktadır.

Şöyle olabilir havada bırakıldıktan sonra lazer görevini üstlenecek ve mühimmatı hedefe taşıyacak bir ek yapıla bilinir fakat burada jsow, jassm gibi mühimmatlar buna gerek bırakmıyor.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Aday-Hunter

Selamlar öncelikle başarılı bir meslek hayatının olmasını dilerim. Lazer güdümlü mühimmatlar biz burada güdümlü MK serilerini kullansak da çok daha çeşitliler. Roketler dahi mevcut. Yerli olarak ürettiklerimiz de çok çeşitli yelpazedeler.

Fakat genelde bu mühimmatlar motorsuz olmakta. Yani serbest düşüş mühimmatlarının GPS-lazer gibi çeşitli güdümler eklenerek hedefi daha doğru vurmasını sağlayacak sistemler. Bu sebeple menzilleri kısa oluyorlar. Tabi bunu artırmak amaçlı çeşitli kanat türevi ekler takılmakta. Fakat bu dahi olsa bir çok türde bulunan hava savunma sistemlerinin radar veya atış menzillerine girilmekteyiz. Ek olarak lazerin doğru işaretleyebileceği bir menzil de bulunuyor. Plus hocamın dediği gibi uçak hareket ettiği için tahmin ediyorum lazer işaretleme pod'u TGP gibi oynar bir mekanizmada olması gerekli. Yada içeriden Lazer kafası bir şekilde hareket edebilecek bir sistemde yapılmıştır. Çünkü yeri geliyor farklı irtifalarda ve açılarda hedefe yaklaşma yapıyoruz. Bir şekilde buna benzer bir sitem olmalı ki hedefe kilit atıldığında belirli açı ve irtifa değişiklikleri gerçekleştiğinde lazer hedefi işaretlemeye devam etsin. Az da olsa kilit kırmadığımız sürece işaretleme yapmaya devam ediyor.

Bu senin önerdiğin pod ile menzilimiz değişmeyecek. Sadece bizim için ek bir kaçınma veya Plus hocamın dediği gibi at unut türevinde bir mühimmata çevirmemizi sağlayacak. Fakat şöyle sıkıntılar var. Pod küçük olmasına küçük ancak 4 adet mühimmat taşıdığımızı varsayalım. 4 ayrı pod eklememiz gerekecek bu da ek paylon doldurmaya neden olacak. Ayrıca bildiğiniz gibi TGP den kilit atıyoruz, sadece lazer işaretleme değil TGP nin de hedefi kilit bozulmadan takip etmeye devam etmesi gerekiyor.

Senin önerdiğin sistem yerine şöyle bir önerim var. Mühimmat üzerinde kendi TGP ve Lazerinin olması daha avantajlı olur. Yani TGP üzerinden kilit atmak yerine mühimmat kamerasından kilit atılıp, yine mühimmatın üzerindeki lazer işaretleyiciyle işaretleme yapılabilir. Böylelikle kaçınma yapıldığında kilit kırılma veya lazer işaretlemenin hedefin dışına çıkma gibi ihtimalleri ortadan kalkmış olur.

Ben şimdi böyle tarif edince aklınıza gelmiştir zaten, Maverick var. Hem de içerisinde ufak bir motor da mevcut. Boyut olarak küçük olabilir ancak iyi düşünülmüş, başarılı ve pahalı bir mühimmat.

112-Ripper

Mantıklı değil arkadaşım.
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Mr. Forester

Alanınla ilgili uzmanlığım yok ama benden sana bir abi tavsiyesi aklındaki böyle şeyleri herkese açık mecralarda paylaşmamalısın.

Powered by EzPortal