Sanal Havacılık, Sanal Filo, Falcon BMS, Hava Kuvvetleri

GENEL BÖLÜM => Konusuz Konular => Konuyu başlatan: PLUS - 08 Ocak 2020, 09:01:10

Başlık: İran - Amerikan Savaşı
Gönderen: PLUS - 08 Ocak 2020, 09:01:10
İran - Amerika savaşı yorumları alalım :D

Irakta meydana gelen patlamalar.


https://www.liveleak.com/view?t=CAfWx_1578445408
Başlık: Ynt: İran - Amerikan Savaşı
Gönderen: PLUS - 08 Ocak 2020, 19:52:05
Güncelleme :) trump işe yaramayan patriot sistemleri yüzünden geri vites yaptı :) yüz yılın geri vitesiydi. Bu turun galibi iran oldu.
Başlık: Ynt: İran - Amerikan Savaşı
Gönderen: Esmer - 08 Ocak 2020, 19:57:48
İran' ın vuracağı kesindi ama buna nedense kimse inanmıyordu. Amerika asla kabül edilemeyecek bir şey yaptı. Karşılığı olmalıydı.  Bende merak ediyorum Amerika füzeleri neden vuramadı :D Acaba patriot mu yoktu oralarda yoksa harbiden büyük bir balon mu bu patrion işi :D
Başlık: Ynt: İran - Amerikan Savaşı
Gönderen: 112-Ripper - 08 Ocak 2020, 22:53:18
İran ima ettiği kadar büyük bir cevap vermedi. Herkes üst düzey bir ABD generalinin vurulabileceğini düşündü. Ben de böyle düşünüyordum ve cevap vermede aceleci olmayacaklarını değerlendiriyordum. Fakat İran çok sembolik bir cevap verdi. Bu saldırının hiçbir ABD askerinin canına kastetmediği açık! Hepi topu attığı hassas güdümlü olmayan ve yıkım gücü az olan üç beş balistik füze. Zaten yarısı hedefe varamadan düşmüş. Eminim ki ABD askerleri vurulan üslerde sığınaklara girmeseler bile isabet almazlardı. Hiçbir kasıt taşımayan tamamen İran halkının gazını alma saldırısıydı.

Peki iyi mi oldu, kötü mü?

Bence iyi oldu! Yanlış anlamayın ben bunları yazarak İran'ı aşağılamıyorum. Sadece gerçekleri söylüyorum. Bence İran en doğrusunu yaptı. Ben ciddi bir karşılığın bir savaşı tetikleyeceğinden çekiniyordum. Bir savaş çıksa İran'ın yararına olmayacağı kesin. Hatta başta Türkiye olmak üzere Dünya'nın yararına olmazdı. Hatta İran en başından bu kadar tehdit etmesine milleti gaza getirmesine bile gerek yoktu. Oyunu kuralına göre oynamak lazım. Tansiyonu yükseltmeden işine bakacaksın. İran'ı tebrik ediyorum.

Kim kaybetti, kim kazandı?

İran'ın kayıpları:

İran'ın kazançları:

ABD'nin kazançları:

ABD'nin kayıpları:

SONUÇ:
Kaybeden taraf İran olarak görünmekle birlikte, İran'ın bu durumdan en az hasarla çıktığını düşünüyorum.
Fakat asıl kaybedenin IRAK olduğunu düşünüyorum. Irak'ta uzun yıllardır ilk defa huzuru tesis eden Haşdi Şabi'nin komutanları da vuruldu. ABD Irak'a yeni yığınaklar yapacak. Irak'ı çok tehlikeli günler bekliyor. Öyle ki Irak'ın bölünme süreci tetiklenmiş olabilir.
Başlık: Ynt: İran - Amerikan Savaşı
Gönderen: Esmer - 09 Ocak 2020, 20:30:05
    İran' ın Amerika' yı yakın zamanda vuracağını tahmin etmiştim. Herhangi bir generale suikast yapılması bence oldukça zordu. Olay soğumadan misilleme yapılması çok iyi oldu. Eğer İran misilleme yapmasaydı Amerika sadece bu hain suikastla durmayacaktı.
 
    Olay sabahı Trump' tan bir açıklama gelmezken İran tarafından en az 80 askerin öldürüldüğü duyuruldu. Daha sonraki saatlerde ise Amerika üslerinin isabet almadığının,  füzelerin ıska geçtiğinin haberlerini duyduk ancak üslerle ilgili bir fotoğraf paylaşılmadı. Bugün yayınlanan bir fotoğrafta üsse tam 5 isabet var. İlk yayınlanan videodaki patlama şiddetine bakılırsa da ne kadar kuvvetli olduğunu anlaşılabilir. İsrail' in Amerika gemisini vurduğu bir belgesel vardı. Bir çoğumuz izlemişizdir. Şimdiki senaryo da bence aynı.
   
     Plus' ın yazdığı gibi acaba Patriotlar fos mu çıktı? Neden hiçbir füze havada imha edilemedi. Adamlar 3 gündür vuracağız diyorlardı. Hiçbir patriot bataryası hazır kıta beklemedi mi?  Ya da patriotlar foss çıktı. Şimdi dönmüşler patriotlar alarm modunda diyorlar. Amerika bölgede yalnız kalacağını anladı durumu toparlamaya çalışıyor.
     
Başlık: Ynt: İran - Amerikan Savaşı
Gönderen: PLUS - 09 Ocak 2020, 22:28:41
Amerikan personelini yine biz kurtardık. kürecikteki erken uyarı sistemi devreye girmese sonuçlar bence farklı olurdu. İran bunu bilmesine rağmen ateşledi sonuçta bir gaz alınmalıydı ve şuan alındı gibi duruyor.
Üstelik öldürülen iranlı askeri personelden iran yönetimi de bıkmıştı bakmayın ağladıklarına derin devlet böylece iran gündeminden kalkmış oldu.