Ankara F-16 kazası Ağustos 2002

Başlatan Cixed, Mayıs 04, 2021, 12:19:10 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Cixed

142.Filo eski adıyla şu an 113.Ceylan filodan emekli olan bir astsubay ile geçenlerde konuşma fırsatı yakaladığımda bana 2002 Ağustos ayında Ankara Akıncı'da yaşanan trajikomik bir F-16 kazasını anlatmıştı.Olayı araştırdım fakat internette hiç bir veri bulamadım .Olay ise şudur piste yaklaşmakta olan bir F-16 iniş takımlarını açmadan inmeye çalışıyor ve de uçak pist dışına çıkarak alev alıyor tabi pilot sağ salim kurtarılıyor ve kaza sonrası olayı uzman ekip incelediğinde pilotun hatalı olduğunu belirleyip meslekten ihraç ediyorlar yani her şey normal son yaklaşma kule irtibatı uçak hız irtifa limitleri tek hata ya iniş takımlarını açtığını zannederek inmeye çalışmış ya da iniş takımlarını açmayı unutmuş .Sizce değerli hocalarım bu seviyede bir pilotun bu denli dalgınlığına denk gelip böyle basit bir hata yapması nasıl izah edilebilir ben çözemedim çünkü ayrıca pilot binbaşı imiş ismini burada vermem doğru olmaz .
:)

Aday-Hunter

Mayıs 04, 2021, 12:34:20 ÖÖ #1 Son düzenlenme: Mayıs 04, 2021, 12:41:44 ÖÖ alfistaaykut
Tecrübe ayrı bir şeydir. Fazla özgüven hataya iter. Babamın bana hatırlattığı bir deyim vardır "boğulanlar ben iyi yüzme biliyorum diyenlerdir. Yüzme bilmeyenler açılmaya cesaret edemezler."
Ayrı kendimden bir örnek ile anlatayım. Ben grafik tasarım mezunuyum çeşitli reklam işlerinde çalıştım ve sektörde yer alan makinelerden kullanmadığım kalmadı. İlk başladığım zamanlarda kullanımda hata yapmıyordum. Çünkü her adımımı doğrumu yaptım acaba diyerek kontrol ediyor veya tekrarlıyordum. Ne zaman bir takım uygulamalar ezbere dayalı otomatik yapar gibi oldum, o zaman çok basit şeylerden hatalar ve aksiliklerle karşılaştım.
Eskiden Natgeo da uçak kazaları raporu diye bir program vardı. Dikkat et kazaların çoğu pilotların dikkatsizliği ile yaşanmış. Bence açmayı unuttu. Çünkü yıllardır uçuyordu artık otomatik beyin olmuş. Açtığını sandı. Belki ışık yansımasıyla ledlerin yandığını sandı ve özgüvenle emin olma ihtiyacı hissetmedi devam etti. Sonuç...
Kaldı ki aslında iniş takımları açılırken gerçekten gürültü çıkartıyor. Bunu nasıl duymadı. Hatta titreşim ve sallantı da yapıyor sivil uçak yolculuklarında dikkat etmişsinizdir.

Cixed

Hocam havaclığın kuralları kanla yazılmıştır deyimi de çok manidar haklısınız .Olayı çok güzel özetlemişsiniz bence bu olayı trajikomik yapan bu kadar basit bir dalgınlıktan dolayı meslekten ihraç edilmesi kendimi asla affetmezdim şahsen :)
:)

Aday-Hunter

Yıllardır araç kullanıyorum ve bu konuda titizimdir. Farklı bir markanın cemiyet üyesiyim ismimden de anlaşıldığı gibi. Bazen kafam yoğum olduğunda veya bir iki saniye önce çok farlı bir şeylerle ilgilendiğimde el frenini indirmeden gitmeye çalıştığımı debrajı bırakmaya başladığımda fark ediyorum   :-[..... Ama yeni araç kullanmaya başlayanlar bu hatayı yapmazlar çünkü beyinleri daha sistemi otomatikleştirmemiş. Vitesi taktım-debraja bastım- frene basıyorum-el frenini indirdim gibi gibi aklından düşünerek check eder. Aynı bunu yaşamış bu abimiz.

PLUS

uçak kırımdan ihraç edildiğini duyduğum ilk pilot. Ya ciddi anlamda uçuşa elverişli değildi ya da o dönem fetöcü değildi. Malum fetö davalarında havacı subaylara geçmişte neler yapılmış itiraflarından öğrendik.
iniş takımları açılmamışta olabilir ama paneldeki göstergeleri okuyamayan adamı solo uçurmazlar veya dediğim gibi uçuşa sonradan elverişliliğini yitirmiştir.

111-Ghost

Ben inanmıyorum ve kaptana katılıyorum. Basit düşünün herkese f16 vermiyorlar seçilmiş kişisiniz ve o kadar eğitimden sonra uçaktasınız ve bu bir f16. 3 yeşil hadi bakmadın görmedin. Ama huda bakıp atak açısını ayarlaman gerekiyor aoa bracket çıkması gerek çıkmadıysa neye göre ineceksin yani bence mantıksız söylenen durum kırımdır teknik bir sorun olmuştur ve fetocu değilmiştir sebep gösterip atmışlardır yada başka bir durum olmuştur.

Cixed

Hocam ben de çok garipsedim olayı elçiye zeval olmaz derler bana böyle aktarıldı belki kaza süsü verildi bilerek  o dönemlerde dediğiniz gibi ordu içinde büyük bir cadı avı olduğu için her şey olabilir kazayı araştırdım nette veri de bulamadım işin o yanı da var bilemiyorum bana anlatılanı aynen ilettim :)
:)

112-Ripper

Havacılık gibi aşırı teknik bir alanda çok basit gibi görünen kazaların bile altından çok karmaşık sebepler çıkabilmektedir. Bu sebeple çok ciddi incelemeler yapılır. Hele hele FETÖ gibi bir belanın olduğu bir dönem için ne olup bittiğini bilmeden, söylentiler üzerinden spekülasyon yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu sebeple konuyu kilitliyorum.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Powered by EzPortal