Free Track Clip Yapımı ve Profil Ayarları Anlatımı

Free Track Clip Yapımı ve Profil Ayarları Anlatımı

Peace · 56136

Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Advertisement
Free Track test videom (Evet kötü bir iniş ama burada konumuz o değil ve normalde böyle inmiyorum zaten :) )


Herkese merhaba.
Sonunda filonun sabırsızlıkla beklediği konuyla karşınızdayım. :)
Bildiğiniz gibi TrackIR buradaki neredeyse herkesin hayalindedir ama Türkiye’de satılmaması, yurtdışından sipariş verilince de çok yüksek vergiler alınması gibi sebeplerden dolayı hayal olmakla kalıyor. Yine hepinizin bildiği gibi Free Track denen bir olay da var ama insanlara uğraşmak zor geliyor sanırım. Öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle uğraştığınıza değiyor ve şimdiye kadar neden yapmamışım diyorsunuz.
 
Free Track’in nasıl yapıldığıyla ilgili internette (genelde yabancı sitelerde) bilgiler mevcut zaten ama ben bu konuda Free Track’i yapaken edindiğim tecrübeleri de aktaracağım için işinizin daha kolay olacağını düşünüyorum. Neyse daha fazla uzatmadan anlatıma başlayayım.
 
Free Track Yapımı

Gerekli malzemeler:
Fps değeri yüksek, iyi bir webcam (Ben Sony Ps3 Eye kamera kullanıyorum)
3x Kızılötesi led (infrared led) (kesik başlı olanları tavsiye ediliyor ama diğerleri de olur)
3x 30 Ohm ¼ Watt Direnç (Benim aldığım elektronikçide 30 ohmluklarından kalmadığı için 33 ohm'luk  aldım.)
1x 2’li AA pil yuvası
1x Açma/Kapatma anahtarı (on/off switch)
İzole bant
1m kablo (fazla yazdım ucuz birşey zaten)
Ve lehim yapabilmek için gerekli malzemeler (Havya, lehim teli vs..)

Birde tabi ledleri üzerine tutturacağınız bir iskelet lazım. Bunun ne olacağı tamamen sizin yaratıcı fikirlerinize kalmış. Mesela ben cd kutusundan yaptım. Aşağıdaki fotoğraflarda göreceksiniz. Biraz ilham almak isterseniz burada çok farklı malzemelerle yapılmışlarını görebilirsiniz: http://www.free-track.net/english/hardware/point_model_gallery.php?PHPSESSID=befff14aa428cb730e559d7242f1f15b#Three_point_active_LED_clipsLedler dirençler ve anahtarımız:YAPILIŞI:

CD kutusunun alt parçasını fotoğraftaki gibi kesiyoruz.
Ledlerimiz bu şekilde duracak (Olması gereken mükemmel mesafeler bu şekilde demiyorum ama ben bu şekilde yaptım ve iyi çalışıyor) :TrackIR’ın clip’inde ise mesafeler şu şekilde:Eğer ledleriniz benimkiler gibiyse yani kesikbaşlı değilse bir eğe veya törpü ile uçlarındaki mercek görevi gören kısmı törpülüyoruz. Bunu yapmamızın sebebi ledimizin daha geniş bir açıyla ışık vermesini istememiz. Üzerindeki mercek ışığı ortada toplar ve başımızı sağa sola çevirdiğimizde kameramız ledin ışığını göremeyebilir.Ledin üstü törpülenmiş hali:Artık lehim işine başlayabiliriz. Öncelikle devre şemasıyla başlayalım:Ledlerin içindeki küçük taraf + , büyük taraf ise – tarafıdır.Şemada gösterildiği gibi dirençlerimizi ledlerin + uçlarına bağlıyoruz. Her led’e bir direnç bağlanacak.
Yine şemadaki gibi dirençleri bağladıktan sonra bütün ledlerin + uçlarını birbirine bağlıyoruz. Aynı şekilde – uçlarını da kendi aralarında birbirine bağlıyoruz.Ledleri iskelet üzerine ilk yerleştirip etrafını izole bantla sardığımda aşağıdaki gibi görünüyordu:Sonra daha toplu olması için kabloları kesip kısalttım ve üçer üçer + ve – leri birbirine bağladıktan sonra birde iki gruptan (+lar ve –ler) dışarı birer kablo çıkardım ve aşağıdaki görünüme ulaştım.Verdiğim şemada anahtar kullanılmamış. Biz anahtarımızı clip’ten çıkardığımız – uç ile pil kutusundan çıkan – ucun arasına lehimliyoruz. Clip’ten çıkan + uç ile pil kutusunun + ucunu direk birbirine lehimliyoruz. Ve sonunda ortaya bu çıkıyor:Artık işimiz bitti sayılır, ufak detaylar kaldı sadece. Mesela ben anahtarı pil yuvasının yanına sıcak silikon ile yapıştırdım.
Birde son olarak yine yaratıcı fikirlerinize ihtiyacı olan bir iş kaldı, yaptığımız clip’i kafanıza nasıl sabitleyeceğiniz. Ben o kafa üzerinden geçen kulaklıklardan kullanmadığım için farklı bir şekilde sabitlemem gerekiyordu ve ben de şöyle yaptım:Üzeri açık bir şapka aldım ve yine cd kutusundan kestiğim bir parçayı şapkanın yanına diktim. Yaptığım clip’ide o parçaya tutturdum. Bu arada fotoğraftan anlayacağınız gibi şapkayı ters takıyorum ve arkada kalan çıkıntısınız üzerine de pilleri yapıştırdım. Clip ile şapkanın arasına koyduğum parçanın amacı ise clip’in kafamdan biraz uzakta durmasını sağlamak. Çünkü hemen kafama yapışık olursa başımı sola çevirince ledler başımın arkasında kalıyor ve kamera ledleri göremiyor.
 

Bu da çalışırken:Clip ile olan işimiz bitti. Artık free track programının ayarlarına geçelim.
Ayrıca şurada da yararlı bilgiler ve farklı seçenekler var: http://forum.free-track.net/index.php?showtopic=1856&page=1

Birde şu direnç renk tablosunu vereyim direnç alırken işinize yarar.
Free Track Profil Ayarları

Önce Free Track programını indiriyoruz:
http://www.free-track.net/english/freetrack/telechargement.php?PHPSESSID=1cbeb9db76809bebdeee9c6a9a403231-İlk önce kamera seçimi bölümünden kullanacağımız kamerayı seçiyoruz.
-Sonra 7 numaralı stream tuşuna basıp oradan 320x240 pixeli seçiyoruz. (Bize fazla pixel değil yüksek fps gerektiği için düşük piksel değerlerini kullanıyoruz.)
-Start tuşunu resimde işaretlemeyi unutmuşum 5 numaralı center tuşunun solundaki start tuşuna basın ve kameranız çalışmaya başlasın. (Bu resimde ben zaten starta basmış olduğum için stop tuşu görünüyor.)
-Kameramız çalışmaya başlayınca 1 numaralı bölümde fps değeri yazmaya başlar. Bu değeriniz en az 30 fps olmalıdır. Eğer bu değeri biraz sonra yapacağımız ayarlardan sonra da 30 fps üzerine çıkaramıyorsanız kameranız bu işe uygun değil demektir.
-2 numaralı alandaki sayılar ise bilgisayarın cpu kullanımıyla ilgilidir. Arkaplanı yeşil olduğu sürece sorun yok.
-4 numaralı bölüm ise programın o anda kaç led algıladığının göstergesidir. Amacımız orada sürekli 3 yeşilin yanmasını sağlamak, ne eksik ne fazla.
-3numaralı treshold ayarımız görüntüyü karartıp aydınlatmamıza yarıyor. Bu ayarı yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi sadece ledler görünecek şekilde bir dengeye getirmemiz gerekiyor.
-Şimdi 6 numaralı camera tuşuna tıklayalım. Şuna benzer bir menü açılacaktır. (Kameradan kameraya menüde değişiklikler oluyor.)-Resimde görüldüğü gibi hiç bir ayarı otomatik yapmıyoruz. Otomatik ayarlar fps değerimizi düşürecektir.
-Bu menü kameradan kameraya değiştiği için şunu şöyle yapın bunu böyle yapın gibi kesin şeyler söyleyemeyeceğim ama benim ayarlarım gördüğünüz şekilde.-Alt bölümdeki sekmelerden Frame rate sekmesine tıklayınca bu ekran gelecektir. Bu ayarların tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ama soldaki kutuya eğer biliyorsanız kameranızın 320x240 pixeldeki fps değerini girin. Bilmiyorsanız 30-40 civarı birşey yazabilirsiniz.-Point size sekmesi önemli bir bölüm. Buradan programın kamerada görünen bir ışık kaynağını algılaması için bu kaynağın en küçük ve en büyük kaç pixel arasında olması gerektiğini ayarlıyoruz.
-Mesela siz bilgisayarın karşısındayken arkanızda kalan bir lamba var ise  ve kameranın görüş açısına giriyorsa freetrack o lambadan etkilenecektir. Etkilenmemesi için max point diameter değerini freetrack’in ledleri algılayıp lambayı algılamayacağı bir değere kadar düşürüyoruz. Bunu yaparken siz öne doğru yaklaşınca ledlerin ışığının da büyüyeceğini hesaba katarak biraz pay bırakın.
-Min point diameter ise tam tersine algılanacak en küçük ışık kaynağını ayarlar. Eğer bendeki gibi kamerada ledler dışında tamamen siyah bir arkaplan yakalayamadıysanız bu değeri biraz yükseltmeniz gerekecektir. Bu değer çok düşükken arkanızda parlayan  küçük birşey bile freetrack’i etkileyebilir. Bu ayarı da yine ledlerimiz sağlıklı bir şekilde algılanacak bir değere getiriyoruz.
-Orientation ve calibration sekmelerini ben hiç ellemedim.-Üstten Profile sekmesine geçtik.
-Öncelikle new tuşuna basarak kendimize yeni bir profil oluşturalım.
-Map bölümü bu şekilde kalsın.
-Sensitivity bölümünden hareketlerin hassaslığını ayarlıyoruz. Mesela biz kafamızı sağa biraz çevirince ekrandaki görüntünün ne kadar döneceğini... Bu değerleri düşük tutarsak ekrandaki görüntü az hareket edecektir. Yüksek tutarsak ise kafamızı az birşey hareket ettirdiğimizde görüntü çok fazla hareket edecektir. Bu aradaki denge simden sime değişecektir onun için Falcon’a ayrı FSX’e ayrı profiller oluşturmamız gerekecek. Resimde görülen benim falcon için yaptığım ayarlar. Ayrıca bu ayarlar yaptığınız modellere ve kameralarınıza göre de değişiklik göstereceği için benimkilerle aynı olsun diye uğraşmayın, kendi ayarlarınızı bulmaya çalışın.
-Smoothing bölümü ise hareketleri yumuşatmaya yarıyor. Eğer çok düşük olursa görüntüde titreme oluyor. Çok yüksek olursa bu seferde tepki süresi uzuyor ve görüntü siz kafanızı çevirdikten 1-2 saniye sonra dönüyor. Yine denge noktasını bulmamız gerekiyor.
-Roll ve x y z eksenlerindeki hareketler çok lazım olmadığı için ve fazlası kötü etkilediği için sensitivity’lerini düşük, smoothinglerini yüksek tuttum.-Üst tarafta advanced sekmesine geçince burada da yumuşatmayla (smoothing) ilgili ayarlar olduğunu görüyoruz.
-Zoom smoothing multiplier siz ekrana yaklaştığınızda bütün hareketleri yumuşatmaya yarıyor. (mouse’tan zoom yaptığınızda değil)
-Dynamic smoothing reduction’ın ne işe yaradığını unuttum deneyerek anlaşılabilir ama.
-Average bölümünden ise üstteki iki ayarın ne kadar etki edeceğini ayarlıyoruz.-Üstten output sekmesine geçelim.
-Buradan free track’in nasıl çalışacağını seçiyoruz. Örneğin TrackIR destekleyen oyunlar için onun kutusunun seçili olması gerekiyor. Görüntü mouse ile döndürülen oyunlar için mouse, FSX için Sim connect vs...
-Resimdeki gibi bir kaç tanesinin aynı anda seçili olmasının bir zararı olmuyor. (Mouse dışında. Mouse açıkken masaüstünde bile freetrack mouse’u oynattığı için onu kapatmak gerekiyor.)
-Üstten curves sekmesine geçelim
-Bu ayarların nasıl çalıştığıyla ilgili tam bir fikrim yok. İnternette gördüğüm bir resime göre ayarladım siz de bu ayarların aynısnı yapabilirsiniz. Mavi bölgelere sağ tıklayıp üzerlerine kırmızıyla yazdığım seçenekleri seçerseniz aynısı olacaktır.-Üstten translation sekmesine geçin.
-Bu ayarlarıda aynı şekilde internette gördüm resimden baka baka aynısını yapabilirsiniz.-Bu benim yaptığım modelin çizimi. Ledler arasındaki mesafeyi bu şekilde ölçüp bir yere yazın. Sağ alttaki kırmızı çerçeve içerisine aldığım değerleri freetrack programına yazacağım.-Üstten model sekmesine geçip hemen altından 3 points clip seçeneğini seçelim. (Tabi bu sizin modelinize bağlı eğer modelinizi benim anlattığım şekilde yaptıysanız 3 points clip seçilecek.)
-Gördüğünüz gibi kırmızı çerçeveli alana bir önceki çizimde bulduğum değerleri girdim ve apply dedim.
-Model position bölümü ise modelin kafanızın merkezine göre konumunu ayarlayacağınız yer. (Kulaklarınızın hemen altı hizasında.)

FreeTrack ayarları bu kadar. Artık simülasyonda deneye deneye ayarlarınızı geliştirmek size kalmış.

Kendi profilimi de veriyorum isterseniz yeni profil oluştumak yerine bunun üzerinde oynamalar yapabilirsiniz
http://s3.dosya.tc/server7/hgEAs4/PeaceFalconBMSFreeTrackprofile.rar.html
Alternatif link:
https://www.dropbox.com/s/ossrb2jdx4ij11j/Peace%20Falcon%20BMS%20FreeTrack%20profile.rar

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123402#msg123402
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2013, 07:18:50 ÖS Gönderen: 111-Peace »
Çevrimdışı Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 1119
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #1 : Haziran 11, 2013, 08:36:23 ÖS
Paylaşım için teşekkürler test videosunda herhangi bir kusurda yok(track ir bakımından)

+1 :)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123403#msg123403
Çevrimdışı 114-Simurg

 • Kobra Filo Personeli
 • *
  • İleti: 924
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #2 : Haziran 11, 2013, 09:42:06 ÖS
Ve beklenen paylaşım :) eline sağlık hocam :) +1

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123406#msg123406
Çevrimdışı AtmacaA

 • Kıdemli Üye
 • ****
  • İleti: 413
 • Biz Uçarken Kuşlar Yürür
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #3 : Haziran 11, 2013, 09:48:41 ÖS
Fatih abi eline sağlık. En kısa zamanda malzemeleri alıp yapmaya başlıyorum. 

+1 :)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123407#msg123407Çevrimdışı 113-Bozkurt

 • AkroTürk KOMUTANI
 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 2689
 • Shut up and give me the coordinates!
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı 112-Ripper

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kartal Filo Komutanı
 • *
  • İleti: 2829
 • Simming is great but get out and do something real
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #5 : Haziran 11, 2013, 10:33:27 ÖS
Ben şapkaya takılı dört ledlisinden yapmıştım. Fena değildi ama kafamı sabit tutunca sabit durmuyordu. Çok az da olsa kafa dönmeye devam ediyordu. Bir de ışığı açmamak zorunda kalmam kötü oluyordu. Uçuşta klavyeyi göremiyordum. Neyse güzel anlatım eline sağlık.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123411#msg123411
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2013, 10:41:29 ÖS Gönderen: 112-Ripper »“Devrimi, başlatan tamamlayacaktır.”
Ne mutlu Türküm diyene!


Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #6 : Haziran 11, 2013, 11:18:19 ÖS
Kızılötesi led kullanıp kameranın ir filtresini çıkarıp yerine fotoğraf filmi veya disket parçası koyunca öyle bir sorun kalmıyor. Ben gece gündüz rahatlıkla kullanıyorum. Bu konudan da bahsedeceğim zaten önümüzdeki günlerde.
Ben şapkaya takılı dört ledlisinden yapmıştım. Fena değildi ama kafamı sabit tutunca sabit durmuyordu. Çok az da olsa kafa dönmeye devam ediyordu. Bir de ışığı açmamak zorunda kalmam kötü oluyordu. Uçuşta klavyeyi göremiyordum. Neyse güzel anlatım eline sağlık.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123413#msg123413Çevrimdışı 112-Ripper

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kartal Filo Komutanı
 • *
  • İleti: 2829
 • Simming is great but get out and do something real
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #7 : Haziran 11, 2013, 11:22:45 ÖS
Öyle bir şey var olduğunu biliyorum. Ama tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ben sadece film koymuştum önüne olmamıştı. O anlatımı da sabırsızlıkla bekliyorum.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123414#msg123414“Devrimi, başlatan tamamlayacaktır.”
Ne mutlu Türküm diyene!


Çevrimdışı Razorblade

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 616
 • TakeOff!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #8 : Haziran 12, 2013, 01:06:40 ÖÖ
Ellerine sağlık hocam, yoğun istek üzerine sonunda paylaşıldı :) Eline emeğine sağlık hocam beceremezsem bile deneyeceğim :D +1

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123418#msg123418Çevrimdışı kutay4600

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 676
 • Deep Strike Bombs Away!
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #10 : Haziran 12, 2013, 01:41:51 ÖÖ
Sağolun arkadaşlar.
Ellerine sağlık hocam, yoğun istek üzerine sonunda paylaşıldı :) Eline emeğine sağlık hocam beceremezsem bile deneyeceğim :D +1
Becerirsin hocam neden beceremeyesin zor birşey değilki. Bence herkesin yapması gerekiyor böyle bir nimet varken neden kullanmayalım.:)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123420#msg123420Çevrimdışı ızmırınhavacısı

 • Kıdemli Üye
 • ****
  • İleti: 412
 • Bombs Away!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #11 : Haziran 12, 2013, 09:41:32 ÖÖ
Hocam İzmir'e dönünce hemen çalışmalara başlıyorum :D

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123427#msg123427

Bir zaman kaplan Her zaman kaplan.
''192. Kaplanlar''


Çevrimdışı 113-Ghost

 • Falcon Modder
 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 3223
 • Check your Six!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #12 : Haziran 13, 2013, 06:48:25 ÖS
Güzel bir çalışma olmuş sayın hocam benimde önerim var ben bunla uğraşamam diyen velimde kaliteli kameram var diyenler Freetrack no IR kullanabilir bende gayet iyi çalışmakta..

geliştirmelerin ana sayfası :http://ananke.laggygamerz.com/ftnoir/old/
yukarıdaki linktenen dosyayı indiriniz en altta : http://ananke.laggygamerz.com/ftnoir/old/ftnoir-posix-console-debug-20130426_2.7z
bu dosya 26 nisan tarihli çalışma ve içinde FreeTrackNoir 1.8 Pre Alfa  barındırmakta orjinal siteden 1.7.2 versiyonu mevcut

içinde direk ftnoir var onu çaLıştırın track src olarak içinde faceapi var onu kullanarak çalıştırınız. Emwa filtresi için 8 gibi bir değer yada Accela filtresi için 1 kullanıyorum

İsteyen için Orjinal Sitenin Adresi :http://facetracknoir.sourceforge.net/information_links/download.htm      burdaki işlemlerdende adım adım indirebilir.

Dikkat edilmesi gereken şu: Doğru track kaynağı ile doğru protokol ve bunalara uyumlu doğru profil dosyası seçilmelidir. Yoksa iyi sonuç vermez.
Örnek vereyim HT track source için internetteki profiller çalışmıyor. 

Örnek Bms için   : Face api + free track protocol + profil dosyası                          
           Fsx için   :   face api + fsx sim connect protocol  + profil dosyası

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123523#msg123523
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2013, 07:41:02 ÖS Gönderen: gizemkar »Çevrimdışı 113-Ghost

 • Falcon Modder
 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 3223
 • Check your Six!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #13 : Haziran 13, 2013, 06:58:17 ÖS
 kullandığım profil dosyalarını eklerim yakında sizlerde denemiş olursunuz.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123528#msg123528
« Son Düzenleme: Haziran 13, 2013, 07:33:59 ÖS Gönderen: gizemkar »Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #14 : Haziran 13, 2013, 07:01:19 ÖS
Güzel bir çalışma olmuş sayın hocam benimde önerim var ben bunla uğraşamam diyen velimde kaliteli kameram var diyenler Freetrack no IR kullanabilir bende gayet iyi çalışmakta..
Face track no ir olması lazım hocam onun adının. Onu iyi bir kamerayla denemediğim için aralarında bir karşılaştırma yapamam ama o da bir seçenek tabi.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123530#msg123530Çevrimdışı 113-Ghost

 • Falcon Modder
 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 3223
 • Check your Six!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #15 : Haziran 13, 2013, 07:08:31 ÖS
Güzel bir çalışma olmuş sayın hocam benimde önerim var ben bunla uğraşamam diyen velimde kaliteli kameram var diyenler Freetrack no IR kullanabilir bende gayet iyi çalışmakta..
Face track no ir olması lazım hocam onun adının. Onu iyi bir kamerayla denemediğim için aralarında bir karşılaştırma yapamam ama o da bir seçenek tabi.


ya bunun içinde HT 09 diye bi track source var ama protokol içinden free track la bms e veri aktaramıyor. face api kaynağı ve free track protokolü ile birlikte bmse veri aktarabiliyor ve iyide çalışıyor .

Ama sizin video daha güzel geldi ve birşey sormak istiyorum Videodaki ses paketi özel mi?

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123535#msg123535Çevrimdışı Jackson

 • Tam Üye
 • ***
  • İleti: 196
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #16 : Haziran 13, 2013, 07:16:31 ÖS
İlk deneyen benimdir diye tahmin ediyorum. Peace hocamın verdiği malzemeleri aynen aldım, verdiği direktifleri aynen uygulayarak bu aşamaya geldim. Gayet güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum :D tekrar tekrar teşekkür ediyorum bu değerli bilgileri bizimle paylaştığı için.

Bu arada bazı arkadaşlar maliyetini merak ediyorlarmış. Bende lehim makinesi yoktu lehim makinesi ile birlikte tüm malzemeler 11.55 tl ye geldi. Kamera hariç en fazla 15 tl tutacağını tahmin ediyorum.Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123537#msg123537Dizgin

 • Ziyaretçi
Yanıtla #17 : Haziran 13, 2013, 07:18:44 ÖS
bu sitede görmek istediğim konu budur işte kendimi discovery channel'da hissettim peace hoca büyüksün.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123538#msg123538Çevrimdışı Sky91

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kıdemli Üye
 • ****
  • İleti: 486
 • Ready For Departure
  • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #19 : Haziran 13, 2013, 07:59:38 ÖS
Videodaki ses paketi özel mi?
Evet hocam internetten indirdiğim birkaç ses paketini karıştırdım. İsterseniz link verebilirim.

Tebrikler Görkem güzel olmuş eline sağlık. Beklediğimden hızlı davrandın. Bende bir an önce program ayarları anlatımını hazırlayayım o zaman.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123543#msg123543Çevrimdışı 113-Ghost

 • Falcon Modder
 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 3223
 • Check your Six!
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #20 : Haziran 13, 2013, 08:06:47 ÖS
Videodaki ses paketi özel mi?
Evet hocam internetten indirdiğim birkaç ses paketini karıştırdım. İsterseniz link verebilirim. Tebrikler Görkem güzel olmuş eline sağlık. Beklediğimden hızlı davrandın. Bende bir an önce program ayarları anlatımını hazırlayayım o zaman.
 

valla çok makbule geçer ben beğendim gerçekten kendi sesleride güzel ama farklılık arıyor insan linki atarsanız bende bi harman yaparım artık.. :)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123544#msg123544Çevrimdışı Jackson

 • Tam Üye
 • ***
  • İleti: 196
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #21 : Haziran 13, 2013, 08:09:59 ÖS
Videodaki ses paketi özel mi?
Evet hocam internetten indirdiğim birkaç ses paketini karıştırdım. İsterseniz link verebilirim. Tebrikler Görkem güzel olmuş eline sağlık. Beklediğimden hızlı davrandın. Bende bir an önce program ayarları anlatımını hazırlayayım o zaman.

teşekkür ederim fatih abi. bir tek yüksek fps li bi kamera almak kaldı geriye onuda yakında halledip bende bir test videosu çekeceğim :)

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123545#msg123545Çevrimdışı winglet_fan

 • Tam Üye
 • ***
  • İleti: 190
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #22 : Haziran 14, 2013, 12:18:38 ÖÖ
Hocam mükemmel ötesi bir sistem elinize sağlık. TrackIR 5 orjinali 149$ diyor. Gerçekten simulasyon keyfini 5 e katlayan birşey. Malzemeleri temin edip derhal deneyeceğim +1.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123566#msg123566Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #23 : Haziran 14, 2013, 12:21:41 ÖÖ
Hocam mükemmel ötesi bir sistem elinize sağlık. TrackIR 5 orjinali 149$ diyor. Gerçekten simulasyon keyfini 5 e katlayan birşey. Malzemeleri temin edip derhal deneyeceğim +1.
Hocam 149$'a alabilsek yine iyi, onun üzerine birde bir sürü vergi ekleniyor Türkiyeden sipariş verince.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123567#msg123567Çevrimdışı Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 575
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #24 : Haziran 14, 2013, 12:25:08 ÖÖ
valla çok makbule geçer ben beğendim gerçekten kendi sesleride güzel ama farklılık arıyor insan linki atarsanız bende bi harman yaparım artık.. :)
Bu linkten indirebilirsiniz. Falconun kurulu olduğu klasörde data/Sounds'un içine atacaksınız. Bayağı bir değişiklik var. İlk dikkatinizi çekecek olan değişiklikler motor sesi, pilotun nefes sesi ve gun sesi... Birde havadayken hava frenlerini açtığınızda bir uyarı sesi geliyor.

http://s3.dosya.tc/server6/p3bMR4/PeaceFalconsespaketi.rar.html

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=16278.msg123568#msg123568
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2013, 12:29:54 ÖÖ Gönderen: 111-Peace »