Haberler

Sanal Havacılığın Lider Adresi

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - 112-Ripper

Sayfa: [1] 2 3 ... 135
1
Acemi Ocağı / Ynt: Başlangıç Hakkında Yardım...
« : Ekim 07, 2018, 04:32:24 ÖÖ »
Sağ tık özellikler, uyumluluk, tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak.

Forumda her türlü eğitim materyali mevcuttur, biraz daha incele.

Eğer hızlı bir yardım istiyorsan teamspeak kullanarak insanlara soru sor. Herkes elinden geldiğince yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar.

2
Bilgisayar ve Teknoloji / Aday-Bozgun Savunma
« : Ekim 05, 2018, 10:09:55 ÖS »
Resmi görev saatinde tsde değildiniz. Savunmanızı bu konu altına yazınız!

3
Bilgisayar ve Teknoloji / Aday-Tagris Savunma!
« : Ekim 05, 2018, 10:05:33 ÖS »
Resmi uçuş saatinde tsde değildiniz. Savunmanızı bu konu altına yazınız.

4
Bilgisayar ve Teknoloji / 111-Charisma Savunma!
« : Ekim 05, 2018, 09:57:47 ÖS »
Resmi uçuş saatinde tsde değildiniz. Savunmanızı bu konu altına yazınız.

5
İtiraf edeyim böyle bir günden benim de haberim yoktu. Ne yazık ki dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde donanma günleri büyük bir coşkuyla kutlanırken bizde adı bile geçmiyor. Güzel donanmamıza hak ettiği ilgiyi göstermiyoruz. Halbuki tarihiyle şanlı, bugünüyle çağdaş ve dünyanın en caydırıcı donanmalarından birine sahibiz. Dünyada kendi savaş gemisini kendisi üretebilen tek donanma bizim donanmamız. Türkiye daha kağıt uçak üretemezken bu donanma yüzlerce farklı disiplini bir araya getirerek günümüzün en modern savaş gemilerini üretmiştir. Donanmamız altın çağını yaşarken tarihte eşi benzeri görülmemiş bir darbe yemiştir. Fakat buna rağmen hala daha dünyanın en caydırıcı donanmalarından biridir. Geliştirilen FETÖmetre sistemi sayesinde diğer kurumlardan çok daha başarılı bir şekilde ihanetle mücadele etmektedir. Türk milleti olarak donanmamızın tarihini daha iyi bilmeli ve ona daha iyi sahip çıkmalıyız. Bir an evvel denizcileşmeliyiz.

Size Atatürk'ün denizcilikle ilgili çok hoşuma giden bir sözünü paylaşmak isterim:
"Arkadaşlar! En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz. Denizciliği Türk'ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız. Denizcilik sadece ulaştırma işi değil iktisadi iş olarak anlaşılacak, tersaneler, gemiler, limanlar, iskeleler inşa edilecek, deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir. Çünkü topraklarının üç bir yanı deniz olan bir ulusun sınırını halkın kudret ve yeteneğinin hududu çizer."6
Konusuz Konular / Ynt: Ghost & Akrep1905 Buluşması.
« : Eylül 26, 2018, 11:23:48 ÖS »
Tesadüfe bak :)

7
Bozkurt o cihaz tamamen analog olduğu için öyle takoz gibi. Aynı seviyede hatta daha güvenilir aviyonik cihazları artık dijital olarak yapılabiliyor ve kalınlığı da modern cep telefonları kadar belki de daha ince yapılabilir. Hatta bu haberde de bahsettiği üzere sanal aviyonikler bile yapılabilir. Aynen F-35'te aslında HUD bulunmamasına rağmen o kaskı takıp panellerin üzerinden bakınca HUD olması gereken yerde bir HUD varmış gibi pilotun görmesidir. Bu teknolojiye sanal gerçeklik değil ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK (Augmented reality) denir. Yani gerçekle sanalın bir birine karışmış halde gerçek zamanlı deneyimlenmesi. Yapılabilirliğiyle ilgili hiç bir şüphe yok. Zaten var olan bir teknoloji. Sadece uçakların aviyoniklerini ona göre tasarlamak lazım. Bu gerekliliğin de 6. nesil bir uçakta bulunacağına kesin gözüyle bakılabilir. Uçağın üzerinden alınan ve aviyoniklere iletilen tüm veriler sadece tek bir incecik fiber optik kablo ile kaska iletilebilir. Zira günümüzde artık uçaklarda da fiber optikler kullanılmaya başlanmıştır. Artık fly-by-wire bile çağ dışı kalmış fly-by-light uygulamaları kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yöntemle alakalı benim aklıma iki sıkıntı geliyor. Birincisi kaskın ağırlığının nasıl azaltılacağı. F-35'in kaskı bile şu anda neredeyse kullanılamayacak kadar ağır. Fakat bu sorun muhtemelen geçen zaman içinde kendiliğinden çözülecektir. Elektroniklerin durmadan giderek küçüldüğü unutulmamalıdır. İkincisi ise böyle değişken bir kokpitte çalışmanın gerçekten yararlı olup olmadığı sorusu. Yani acaba sabit değişmez ve yıllar içinde ezberlenmiş, kas hafızasına alınmış bir kokpit mi daha verimli olur yoksa sürekli o anlık ihtiyaçlara göre kolay erişilir yerlere öncelikli kumandaların yerleştirilmesine rağmen sürekli değişen bir kokpitte bulunmak mı. Açıkçası ben bu dinamik MFD, dinamik kokpit teorisine pek katılmıyorum. Çünkü görev sırasında yoğun zihinsel ve fiziksel stres altında bazen beyin dumura uğrayabiliyor. O anda da kas hafızası devreye girerek durumu kurtarabiliyor. Fakat dinamik bir kokpitte o anda aradığın düğme ya da başka bir şeyi yerinde bulamazsan işler biraz karışabilir. Çünkü öyle bir anda bana en lazım olan şey uçaktaki yapay zekanın bana önerdiği düğmeler değil benim aradığım düğmedir.

8
O da bir garip. Seçmede yalnız uçuş yaptırmaları da bir garip.

9
Hayır, seçme sınavında yalnız uçuş yaptırmak nedir? Her sınava girene PPL mi dağıtacaklar?

10
Biri bana şu paragrafın ne demek olduğunu açıklayabilir mi?

"Başvuru yapacak adaylar, ikinci seçim aşamalarını [Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), Kişilik
Değerlendirme Testi, Psikomotor Testi, İngilizce Yeterlilik Testi, Mülakat ve Sağlık Muayenesi] başarıyla
tamamladığı takdirde kontenjan miktarına göre Pilot Adayı Seçme Uçuşuna (PASU) sevk edilecektir.
PASU’da uçuşlu olarak adayların uçuş yetenekleri test edilecek, 14’üncü sortide yalnız uçuş yapabilen
adaylar başarılı olacaktır.
Başarılı adaylardan kontenjan miktarı kadarı “Temel Askerlik ve Subaylık
Anlayışı Kazandırma Eğitimine (15 Hafta)” başlayacak, müteakiben subay naspedilerek Çiğli/İzmir’de
bulunan Uçuş Okuluna gönderilecektir."

11
Havacılık ve Savunma / SHG Airshow 2018 Buluşması
« : Eylül 22, 2018, 12:31:55 ÖÖ »
Kısaca belirtmeliyim ki organizasyon harikaydı. Etkinlik tamamen ücretsiz olmasına rağmen 65 civarı gönüllü olarak çalışan ekip sayesinde çok düzenli bir ortam vardı. Ayrıca ülkemize kazandırılan P-51, T-6 vb. gibi uçar durumdaki müzelik uçaklar sayesinde harika uçuşlar izledik. Program oldukça tatmin ediciydi. İlk defa ülkemizde Avrupa seviyesine yakın bir sivil havacılık organizasyonuna katıldım. Sağ olsun sayın Ali İsmet Öztürk Türk havacılığına paha biçilemez bir üs kazandırmış. Bembeyaz, çorak Eskişehir tepelerinin arasına bir köyün içine havacılar için bir cennet kurmuş. Eminim bu tesisler gün geçtikçe daha da önem kazanacak, hiç durmadan gelişecek ve ünü dünya çapında yayılacaktır. Bir gün bir uçucu olarak mutlaka ziyaret etmek isterim. Bakalım gelecek ne getirecek.
Buluşmaya ben, Kara, Anka ve Bozkurt katıldık. Harika vakit geçirdik. Dostluğumuz bir kez daha pekişti. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.  Yeni fotoğraflar eklenecek!
12
Joystick Bölümü / Ynt: Satılık Logitech Extreme 3D Pro
« : Eylül 07, 2018, 10:40:53 ÖS »
Çok beklersin :D Gold'dan 250'ye aldığı joystiki 1250'ye satar :D

13
Joystick Bölümü / Ynt: Satılık Logitech Extreme 3D Pro
« : Eylül 07, 2018, 10:18:38 ÖS »
Yalnız tekrar başladığında dolar 57 TL olursa ne olacak? :D

14
Havacılık ve Savunma / Ynt: T625 ilk uçuşunu yaptı!
« : Eylül 06, 2018, 10:55:27 ÖS »
Hayırlı olsun. Bir de motor isterük.

15
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler Bogey!
« : Ağustos 31, 2018, 11:31:57 ÖS »
Tebrikler.

Sayfa: [1] 2 3 ... 135