İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - 112-Ripper

Sayfa: 1 2 3 ... 136
1
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Mutlu Yıllar Rapkont!
« : Aralık 15, 2018, 10:09:25 ÖS »
Doğum günün kutlu olsun :)

2
Evet, gerçekten yaşandı bu olay.

3
Havacılık ve Savunma / ÇAFRAD Buldu TCG-GÖKSU Vurdu
« : Aralık 13, 2018, 06:49:31 ÖS »

Fotoğraf: Yörük Işık

TF-2000 Hava Savunma Destroyerinde kullanılmak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar’ın (ÇAFRAD) Test Grubu, Kasım 2018’de TCG Göksu (F-497) Fırkateyninin helikopter pistine entegre edilmiş ve TCG Göksu testler için Karadeniz’e açılmıştı.

11-14 Aralık tarihleri arasında Karadeniz’de gerçekleştirilecek olan testlerden güzel haber geldi. 11 Aralık Salı günü ÇAFRAD, test amaçlı havada olan TUSAŞ ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemini tespit etti ve yine ÇAFRAD’ın yönlendirmesiyle TCG Göksu Fırkateyninden atılan Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) Hava Savunma Füzesi, ŞİMŞEK Hedef Uçak Sistemini başarıyla vurdu. Savunma Sanayii Başkanı Demir, Savunma Sanayii Zirvesinde yaptığı açıklama esnasında olayı doğrulayarak “ÇAFRAD Radarımızın yönlendirmesiyle bir hava hedefi (test) başarıyla etkisiz hale getirildi.” İfadelerinde bulundu.


Fotoğraf: Zafer Buna

Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) projesi kapsamında 3 adedi opsiyon olmak üzere toplam 4 adet ÇAFRAD Sistemi tedarik edilecek olup 2023 yılında teslimatlara başlanacaktır.

ÇAFRAD DA NE DİYORSANIZ:

Şöyle açıklayayım: Göz bebeğimiz ada sınıfı milli korvetlerimizden sonraki aşamalarda üretilmesi planlanan kıymetlimissss, rüya projemiz, bölge dengelerini değiştirecek, donanma tarihimize yeni bir sayfa açacak, müstakbel yeni göz bebeğimiz milli hava savunma fırkateynimiz TF2000'in bir o kadar övgüye şayan, son teknolojinin sanat eseri AESA radar kulesidir efenim. Lütfen bu isimleri (ÇAFRAD, TF2000, İ sınıfı fırkateyn vb.) bilmiyorsanız lütfen ama lütfen araştırın. Uğruna ölünesi projeler bunlar. Tüm benliğimizle sahiplenmeliyiz.


ÇAFRAD'ın Sabit IFF anteni

ASELSAN Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı TF2000 Hava Savunma Harbi Muhribinin ana senserörünün, milli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla başlatılmıştır. Projenin fazlara bölünerek yürütlmesi kararlaştırılmıştır.

Birinci Fazda Çok Fonksiyonlu Radarın (ÇFR) ve Aydınlatma Radarının (AYR) tek yüzlü ölçeklendirilmiş prototipleri ile IFF (Dost Düşman Tanıma) geliştirilmektedir. Halihazırda Fabrika Kabulleri devam eden Fazın, 2019 yılı başında tamamlanması öngörülmektedir. İkinci Fazda, Çok Fonksiyonlu Radar ve Aydınlatma Radarının çok yüzlü versiyonları ile Uzun Menzilli Radar (UMR) geliştirilerek üretilecek ve IFF Sistemi dahil tüm sistemler birbirine entegre edilecektir. Söz konusu Faz için Kasım 2018 ayında sözleşme imzalanması planlanmaktadır. 3 adedi opsiyon olmak üzere toplam 4 adet ÇAFRAD Sistemi tedarik edilecek olup 2023 yılında teslimatlara başlanacaktır.istemin Tanımı ve Teknik Özellikleri

ÇAFRAD; katı hal gönderme/alma modülleri, gelişmiş Sayısal İşaret İşleme mimarisi, darbe sıkıştırma özelliği, çoklu hedef takibi, elektronik huzme stabilizasyonu, kısa reaksiyon süresi, gelişmiş elektronik korunma teknikleri ile özgün çözümü son teknoloji ile buluşturur.Aktif Dönmeyen Tipte IFF Anten Alt Sistemi

• STANAG 4193 uyumlu Mod 1/2/3/C/S/5 sorgulama
• 450 km menzil

Aktif Faz Dizinli Çok Fonksiyonlu Radar (ÇFR)

• X-Bant
• Hacim arama ve ufuk hattı arama,
• Hava ve suüstü hedeflerin tespit, takip ve sınıflandırılması,
• Satha yakın seyreden süratli ve küçük hedef tespit ve takibi,
• Çoklu Hassas hedef takibi,
• 150 km menzil
• İz Kapasitesi >1000

Aktif Faz Dizinli Aydınlatma Radarı (AYR)

• X-Bant
• Yarı Aktif Füze Güdümü
• 150 km menzil

Aktif Faz Dizinli Uzun Menzilli Arama Radarı (UMR)

• S-Bant
• Uzun menzilli hacim arama,
• Hava ve suüstü hedeflerin tespit ve takibi,
• 450 km menzil
• İz kapasitesi > 2000

Kaynak: SavunmaSanayiST.com4 adet gemi konuşlu ÇAFRAD’ın Türkiye sınırlarını tahmini kapsama menzilleri

4
Havacılık ve Savunma / Ynt: Türkiye Uzay Ajansı kuruldu.
« : Aralık 13, 2018, 06:16:02 ÖS »
Sivil Havacılık'ın bütçesini Uzay Ajansı'na aktarmayla uzay çalışması yapılmaz. Bu işi ciddiyetle ve tutkuyla yapmak lazım. Çağımızın kâşifliğidir uzay araştırmaları. Çok geri kaldık ne yazık ki. Suriyeli bile astronot var, Türk yok. Niye? Çok mu zor? 3. Gereksiz Havalimanı yapılacağına o parayla 100 tane uydu fırlatılırdı. Mars'a koloni kurulurdu. Yazık.

5
Son yıllarda İnsansız Hava Araçları (İHA) giderek orduların ana vurucu gücünü oluşturuyor. Sivilde de yoğun olarak kullanılıyor. İHA pilotları olarak gerçek pilotlar kullanılıp pahalı bir operasyon mu yapılmalı? Yoksa çok iyi bilgisayar oynayan gençler de İHA kullanabilir mi? Bu çözüm gerçekçi mi?

Bu sorunun cevabı Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından uzun süredir aranıyor. ABD Hava Kuvvetleri envanterine aldığı MQ-1 Predator ve MQ-9 Reaper İHA’lar için pilot arıyor. Kuvvet eleman ararken sadece eğitimli pilotlara bakmıyor. Bu uçakları uçurmak için askeri pilot olma zorunluluğu yok. Bu da beraberinde pek çok tartışmayı getirmekte. Pilot olmayan İHA’ları uçurmasının yanı sıra ‘Tetiği kim çekecek’ soruları da cevap arıyor.

İHA’ların diğer uçaklardan farklı bir kontrol donanımına sahip. Bazen komuta merkezleri, İHA’dan binlerce kilometre uzaklıkta. Örneğin Afganistan’da uçan İHA, ABD’de bir yerden yönetiliyor.

Üniversite deney konusu

Benzer bir çalışma Liverpool üniversitesi Psikoloji, Sağlık ve Toplum Enstitüsü tarafından yapıldı. Yapılan bu araştırmada Microsoft tarafından geliştirilen Flight Simulator FSX uçuş simülatörü deneyimi olan kişilerin yeteneklerini ölçmek amaçlandı.

Bunun için bilgisayar oyunları oynayanları, askeri veya sivil pilotaj eğitimi olan pilotlar, genel havacılık pilotları ve deneyimsiz Kişiler olmak üzere üç farklı grupla kıyaslanıyor.

Bunun için İHA kontrol panellerinin bilgisayar üzerinde Microsoft FSX ortamında yeniden oluşturuldu. Burada denekler üç farklı senaryoda inceleniyor. Tehlike içeren durumlar da hareket etme yetileri değerlendirilmekte.Gerginlik oranı önemli bir belirleyici

İncelenen en önemli faktör zor koşullar altında soğukkanlı hareket edebilme. Profesyonel pilotlar bu durumda en yüksek performansı gösteriyor. Öte yandan tecrübeli oyuncular da genel havacılık pilotlarından daha yüksek bir performans göstermekte. Ayrıca aldıkları skorlar da tecrübeli pilotlara yakın. Bunun sebebi oyuncuların konsol başında kokpitte yaşanan korkuya maruz kalmaması. Duygusal gerginlikler yaşamayan denekler akılcı kararlar alıyor.

Bilgisayar oyuncularının gelişmiş el ve göz koordinasyonu

Bilgisayar oyuncularının el ve göz koordinasyonunun gelişmiş olması onların yalıtılmış dijital ortamda daha başarılı hareket etmesine olanak sağlıyor.

Öte yandan kokpit ortamında fazla faktörün bir arada bulunuyor. Daha geniş bir kontrol sistemi ve dış faktörler de hareket kabiliyetini etkilemekte. Böyle bir ortamda uçucu pilotların yeteneği ön plana çıkıyor.

Yapılan araştırmaların ucu açık. Bu yüzden daha kesin sonuçlar için araştırmaların genişletilmesi gerekiyor.

Çeviren: Yavuz Selimhan KILINÇ

 
Kaynak: Aviation and Space / Kokpit Aero

6
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Mutlu Yıllar Bozkurt!
« : Aralık 01, 2018, 11:29:58 ÖS »
Doğum günün kutlu olsun

7
Merhaba hoş geldin. Başarılar dilerim.

8
Salaklar kendilerini tanrı gibi görmekten bir türlü vazgeçemiyorlar. Küçük dünyaları ben yarattım havasındalar. Halbu ki ne antik Yunanlar medeniyetin kaynağı, ne de bugünkü Yunanların antik Yunanla alakası var. Üstelik antik Yunanlar bile Anadolu'nun yerli halkı değil. Bu devletlerini de zaten kendileri kurmadı. Başka ülkeler kurdu. Bu sebeple Yunanistan hep batılı ülkelere minnet içinde köpekleri olmuştur. Hala daha köpeklik peşindeler. Para toplayıp gemi yapacaklarmış(!) Onlara Em. Tümamiral Cem Gürdeniz'in lafıyla cevap vereyim: "Yunanistan, Türk Donanması'nın eriştiği seviyeyi rüyasında bile göremez!" Fakat Yunanlara hakkını vermemiz gereken bir özellikleri var ki hiç değişmiyor. O da kalleşlikleri. Bizans oyunlarına devam ediyorlar. İçimze soktukları FETÖ ve PKKcıları destekliyorlar. Bu tür örgütleri silah ve cephane olarak görüyorlar. Baksana Türkler büyük bir darbe yedi ama bölünmediler toparlandılar diyor.

9
Hah sonunda biri alt yazı mı eklemiş. Allah razı olsun. Ne diyormuş bu dayı bakalım. Ben bunu youtube'da takip ediyorum. Anlamasam da gülmek için. Şimdi Bozkurt da izlenek isteyecektir, seslendirme de yapım lütfen. :)

10
Eline sağlık, harika olmuş.

11
F-35 isterse dünyanın en iyi uçağı olsun yine de o uçağı ülkeye sokmak çok tehlikeli.

Neden mi?

Çünkü F-35'lerde ALIS diye bir sistem var. Uçak her uçuştan döndüğünde ALIS yazılımına sahip bilgisayar uçağa bağlanıyor ve uçaktan uçuş sırasında kaydettiği tüm verileri indiriyor. Ardından hemen Lockheed Martin'in bulut sunucusuna gönderiyor.
Her ne kadar bu sistemin asıl amacının bakım ve lojistiği hızlandırmak ve daha verimli hale getirmek olduğu söylense de (ki bu da çok büyük bir güvenlik zaafiyeti doğuruyor, birazdan açıklayacağım) F-35'i satın alan ulusların uçaktan toplanan verilerin sadece bakım ve onarımla ilgili verilerle sınırlı kalmadığı konusunda  ciddi endişeleri var. Öyle ki Lockheed Martin sırf bu endişeleri giderebilmek için sistemi isteyenin engelleyebileceği 26 milyon $ değerinde yeni bir yazılım hazırladı. (Bu para diğer ülkelerden çıktı tabi.)
ABD'nin F-35'ler üzerinden topladığı verilerin uçuş boyunca kaydedilen iletişim, link haberleşmeleri, navigasyon bilgileri, radar aktiviteleri ve RWR verileri gibi bir ülke için hayati önemde mahrem olan ve normalde bu tür verilerin edinilebilmesi için ciddi risklerin alınması, yüksek miktarlarda para harcanması ve büyük emeklerin sarfedilmesi gereken veriler olduğu söyleniyor.
Yani bir ülke içine F-35'i soktuğu anda  tüm yığınağını, taktiklerini, yeni ve gizli teknolojik altyapılarını vb. deşifre etmiş oluyor.
Bu anlamda ben F-35'i MODERN TRUVA ATI olarak tanımlıyorum.
Ayrıca bu sistem sırf bakım, onarım, lojistik amaçlı bile olsa bu durumda da milli bir lojistik sistemi kuralamadığı için istenilen stoklar tutulamıyor ve savaş vb. acil durumlarda doğrudan ABD'nin merhametine muhtaç kalınıyor. Eğer kendi milli stoğun olursa ambargo yesen bile tehlikeyi atlatana kadar uçaklarını uçurabiliyorken, olmadığı durumda ertesi gün uçuşlar kesiliyor.
Tüm bunlara ek olarak bu uçağın uçuş saat maliyeti çok yüksek olup 100 ve üzeri bir sayıda filoya sahip olunduğu zaman, tehditleri karşılayabilecek oranda uçakların faal tutulabilmesinin maliyeti bugünkü bütçeyi bile zorlayacaktır. Hatta bazı uzmanlar Türkiye'nin bu bütçesiyle yeterli sayıda uçağın harbe hazır bulundurulamayacağını söylemektedir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa gerekli bütçe muhtemelen diğer savunma harcamalarından kısılacak yani milli araştırma ve üretim azalacak hatta muhtemelen MMU'nun bile kuyusunu kazacaktır. Hava Kuvvetleri tam FETÖ'den temizlendi derken F-35 ile tamamen ABD'ye bağımlı hale gelebilir.

Bu uçak bence tam bir bela olacaktır. Çünkü aldıktan sonra atamayacak ya da satamayacağız. ABD'ye bağımlılığımızı artıracaktır. Elimizi güçsüzleştirecektir.

12
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Tebrikler Bozgun!
« : Kasım 19, 2018, 07:19:45 ÖS »
Tebrikler :)

14
Arkadaşlar bildiğiniz üzere gemi önce çarpışmış sonra da karaya oturmuştu. Bu sebeple daha da sürüklenip batmasın diye gemiyi kıyıya bağlamışlardı. Fakat birkaç gün önce bir sabah, bağlayan arkadaşlar gemiyi ne yazık ki bıraktıkları yerde bulamadılar. Bir fiyasko daha yaşandı. Gemi gece sürüklenip iyice batmış. Aşağıda fotolar var:

Öncesi:Sonrası:


15
Soğuk savaştan beri yapılan en büyük NATO tatbikatlarından biri olan bizim de üç F-16 50+, bir fırkateyn ve 450 personelle katıldığımız Trident Juncture 18 tatbikatı tam da biterken, ev sahipliği yapan Norveç'in bir fırkateyni bir tanker ile çarpışarak ağır hasar aldı. Ardından kıyıya yönelen gemi karaya oturarak yan yattı.Kaza yapan gemi Norveç Kraliyet Donanması'na ait, Fridtjof Nansen sınıfı, İspanyol Navantia üretimi, KNM Helge Ingstad (F313) fırkateyni.

Gemi 2009 yılında görevine başlamış, yeni ve son teknoloji sistemleri üzerinde barındıran bir fırkateyn.

134 metre uzunluğa sahip, 5290 ton ağırlığında, 146 kişiyi barındırabiliyor.

Gemi AEGIS savaş sistemine sahip ve üzerinde bulundurduğu silah ve sistemler:


Lockheed Martin AN/SPY-1F 3-D multifunction radar
Reutech RSR 210N air/sea surveillance radar
Sagem Vigy 20 Electro Optical Director
Kongsberg MSI 2005F ASW combat system
MRS 2000 hull mounted sonar
Captas MK II V1 active/passive towed array sonar
2 × Mark 82 fire-control radar

Condor CS-3701 ECM:/ESM: suite
Terma DL-12T decoy launcher
Loki torpedo countermeasure

1 or 2 × 8-cell Mk 41 VLS (32 × RIM-162 ESSM)
8 × Naval Strike Missile SSMs
4 × torpedo tubes for Sting Ray torpedoes
Depth charges
1 × 76 mm OTO Melara Super Rapid gun
3 × 12.7 mm Browning M2HB machine guns Sea Protector
2 × LRAD Long Range Acoustic Device

1 × NHIndustries NH90 helicopter
Anlayacağınız üzere gemi bayağı bir hoş. Çok değerli bir gemi. Kendi sınıfındaki beş gemiden biri. Böyle bir gemiyi kaybetmeyi hayal bile edemiyorum. Muhtemelen evlat acısı gibidir.

Tekrar kullanılabilir mi bilmiyorum ama sanki görev dışı kalacak gibi görünüyor.

Aşağıdaki videoda çaresizce yapılan kurtarma çalışmalarını hızlı çekimde görebilirsiniz. Çok çarpıcı bir video, kesinlikle izleyin.


Kesinlikle büyük bir talihsizlik. Umarım bizim güzel gemilerimizin ne savaşta ne de barışta yara aldıklarını görmeyiz. Dediğim gibi hayal bile edemiyorum acısını. Bu vesileyle TCG-Muavenet'i anmak isterim. Unutmadık, hesabı sorulacak!

Neyse efenim, olay bizim başımıza gelmediğine göre, olayda ölen de olmadığına göre biraz gırgırımızı da geçelim diyelim ki adamlarda para var gitsin yenisini alsınlar :)

Aşağıda olayla ilgili çeşitli fotoğraflar bulunmaktadır.
Sayfa: 1 2 3 ... 136