İletileri Göster - buraktunahan

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - buraktunahan

Sayfa: 1 2 3 ... 22
1
Concorde New York (JFK) İniş  :)2
Turkish Airlines Boeing 777 ile  New York uçuşumun finali  :)3
Turkish Airlines Boeing 777 ile  İstanbul - Los Angeles Uçuşum  :)


R. Kelly'nin "I believe I can fly" şarkısı eşliğinde  :D
4
Steam versiyonu değil zannedersem.

Acceleration pack hocam.

Havacılıktan ve simülasyonlardan anlamayan birini çok rahat uçak kendi kendine uçuyor diye kandırabilirim bu video ile :D Çok iyi olmuş eline sağlık...

Sağolun hocam  :)

6
FSX Boeing 777-300ER...  42 knot yan rüzgarda zorlu iniş  :)

8
Teşekkürler arkadaşlar.  :) 
9
Geçen gün 300 ER ile İstanbul'a yaptığım gece inişim.  :)

Gerçek kokpit içi seslerle (orijinal ses LAX'a inen AF 777 300 ER'den kayıt :D [size=78%]   ) PMDG'nin seslerini birleştirdim.   [/size] :)
[/size]
[size=78%]


10
Falcon BMS 4 / Ynt: Anatolian Theater Test Sürümü Yayınlandı
« : Ağustos 27, 2018, 12:52:04 ÖS »
Öncelikle elinize emeğinize sağlık. Bizim ülkemizden de arkadaşların bu tür çalışmalara imza atması gurur verici. Umarım başarılı olursunuz. Size ve ekibinize başarılar dilerim. :)


Coğrafya çok geniş. Belki tek eleştirim bu olabilir.  Bu kadar geniş bir coğrafyanın güzel bir şekilde modellenmesi ve her BMS update'inde güncel tutulması biraz zor gözüküyor. Bu sizi biraz yoracaktır ve kaliteyi de biraz düşürecektir. Ama belli ki siz bu işe gönül vermişsiniz ve zaten zorluğu da göze almışsınız ve farkındasınız. Bize düşen size başarılar dilemektir.


BMS forumda gördüm, Manos size F-4'ü vermiş, çok sevindim. Umarım F-5'i de alırsınız. Arty'nin önerilerini de yabana atmamanızı tavsiye ederim. Doğru hususlara değinmiş.


Diğer yandan çok bir katkı sayılmaz ama BMS forumda bana ait ne varsa (eğer beğenirseniz tabii ki  :D ) indirip hepsini tiyatronuza ekleyebilirsiniz, istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz, benden size açık çek  ;D  (F-16 Blok52 kokpiti, fotogerçekçi F-16 skinleri, F-18C kokpiti ve skinleri, F-15C kokpiti ve skinleri vb. Yalnız F-15C dış modeli için Tom'dan izin istemeniz gerekebilir)


Ara yüzleriniz çok hoşuma gitti, bayrağımızın dalgalanması çok hoş  :)


Coğrafya kaplamalarınız bana biraz tekdüze geldi. (dağlar ve ovalar) Kaplamalar yan yana çok sık tekrarlanıyor. Bu da gerçeklik hissini yok ediyor. Bu konuda en iyisi Balkan tiyatrosu bence. Bir de Tom'un Korea 2015 kaplamaları çok iyi. Tiyatro nasıl hazırlanır bilmiyorum ama Balkan tiyatrosunu incelemenizi tavsiye ederim. VFR uçuşta bile keyifli bir tiyatro ;)


Diğer yandan, eleştiriler elbette her zaman olacaktır. Bunlara hazırlıklı olun. Forum ortamlarının doğası bu. Buralarda atış serbest  ;D Ama yılmayın. Müspet eleştirilere her zaman kulak verin, menfi olanlara kulak asmayın, işinize odaklanın. Eser ortaya koymak zordur, bunu unutmayın ;)

Falcon kişisel çabalarla ayakta duran bir uçuş platformu. Kendi zamanınızdan harcayarak bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorsunuz, sonuç ne olursa olsun bu bile tek başına takdir edilmeye değer.  :)

Kişisel tavsiyem şunu asla unutmayın ki bu sadece bir hobi, asla gerçek hayat değil, bunu hiçbir zaman unutmayın. Bu hobiyi hayatınızın merkezine koymayın. İlle de bu tiyatro 4/4'lük hazırlanıp bitecek diye birşey yok. Baktınız sıkıldınız ara verin. Canınız çekince tekrar başlarsınız. Diyelim ki bıktınız veya bıktırdılar boş verin gitsin, kendinizi sorumlu hissetmeyin.  ;)


Bu kadar emek ve zaman harcamışsınız, kendi adıma tekrar teşekkür ederim. Başarılar...  :)

11
Kokpit.aero'da bir haberde rastladım. Hürjet'in Mock-up'ının ilk fotoğrafları... İngilteredeki fuarda sergilenmiş. Görünce doğrusu TFX için umutlarım bir kat daha arttı.  ;)

Alıntı:

Yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRJET’i kokpiti ilk kez görüntülendi.
 
Hürjet'in kokpitinde kullanılan tek parça Çok Fonksiyonlu Entegre Modüler Ekran; görev bilgisayarı ve gösterge özelliklerini tek bir ekipmanda toplayan, pilotun sensör videolarını izleyebildiği, sayısal harita ve taktik sembolojileri görebildiği, akıllı çok işlevli özelliği ile dikkat çekiyor.
 
Hürjet Mock-up'u, İngiltere'deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı'nda da ilk kez sergilenecek.
 
TEKNİK ÖZELLİKLER
 
Uzunluk: 13,4 m
 
Kanat Açıklığı: 11 m
 
Kuy. Yüksekliği: 4 m
 
Hız: 1.2 Mach
 
İrtifa: 45.000 ft
 
Silahlar: HGK-82, KGK, Teber LGK, L-Umtas, Gökdoğan ve Bozdoğan (ilk milli hava füzeleri)

Kaynak: http://www.kokpit.aero/tai-hurjet-kokpiti-goruntulendiBuda videosu:12
Nette şöyle bir arattım, biz bu uçaklardan 30'u kesin sipariş toplam 100 tane alacakmışız. Tanesi de 90-100 milyon $ mış bu tayyarenin. Kaba bir hesapla bu F-35 tayyaresi bize en az 9 milyar $ 'ı bulur.

TFX'in geliştirme maliyeti ise yaklaşık 7 milyar $ mış. Bu bedel sadece geliştirme projesi maliyeti, yanlış anlaşılmasın. Toplamda da 200-300 uçaklık bir üretim planlanıyormuş.

Haddimi aşmak istemem ve tabii ki yetkililer eminim tüm detayları düşünerek karar almışlardır ama, kendi kendime diyorum ki; bu F-35 tayyaresine vereceğimiz 9 milyar $'ı TFX için harcasak, örneğin yıllarımızı harcayarak motorunu yeniden üretmek yerine gözümüze kestirdiğimiz bir motoru ATAK'daki gibi fikri mülkiyet haklarını değerinin çok üstünde yüksek bir bedelle 1-2 milyar $'a veya fiyatı her neyse satın alsak, motor gibi varsa diğer kritik bileşenlerinin de fikri mülkiyet haklarını yine birkaç milyar dolara değerinin üstünde satın alsak, gözümüze kestirdiğimiz yabancı mühendisleri yüksek maaşla transfer edip projeye katsak, F-35 tayyaresine vereceğimiz 9 milyar $'ı bu işlere harcasak, hem tecrübe hem de teknoloji transfer edip geliştirmelerimizi bu platformlar üzerinden sürdürsek, böylece geliştirme sürecindeki zamandan tasarruf edip TFX'i planlanandan önce uçar hale getirip envantere katsak fena olmaz mı ? 

İş sadece uçak satın almakla da bitmiyor. Filoyu uçar halde tutmak için sürekli rutin olarak değişen parçalara, gerektiğinde bozulan parçaların onarımına veya değişimine de ihtiyacımız olacak. Yarın bir gün bir savaşa girsek, şimdi bu kadar naz eden amerika teknik desteği keserse, elimizdeki F-35'leri konserve kutusu gibi elimizde bırakır, TCG Anadolu da sıradan bir çıkartma gemisine döner, öylece kala kalırız.  Yoksa bu amerikayla hiçbir yere varacağımız yok. Başımızın çaresine bakmalıyız.

13
Havacılık ve Savunma / Ynt: ATAK zorlu testlerden geçiyor
« : Haziran 19, 2018, 10:36:43 ÖÖ »
Birkaç hafta önce arabamla Ankara Kurtboğazı barajına hafta sonu gezmeye gitmiştim. Barajı yukarıdan gören bir yerde avcı sandalyemi kurup doğanın dinginliğine kendimi bırakmışken birden bire baraj gövdesi üzerinden şiddetli bir motor sesi ile bir ATAK hızla geldi ve baraj seviyesine kadar alçalarak barajın diğer tarafına doğru dağların arasından çok alçak bir irtifada yüksek hızla uçarak gözden kayboldu.

Sonradan hatırladım, TAİ tesisleri Kurtboğazı barajına kuş uçuşu çok yakın bir mesafedeydi. Belli ki test uçuşuna çıkmışlardı. Benim için çok keyifli bir andı.  Kim bilir neyi deniyorlardı  :)


14
Öncelikle kolay gelsin.

Eğer beğenirseniz benim F-16C Blok 52, F-18C Hornet ve F-15C kokpitlerimi kullanabilirsiniz. Çorbada benim de bir tuzum olursa ne mutlu...  :)

Projeye başka katkı da sağlamak isterdim, ancak sağ bileğimdeki rahatsızlıktan dolayı bilgisayarı zor kullanıyorum. Bu nedenle projeye başka katkı sağlayamayabilirim.  :(

Başarılar dilerim  :)


https://www.benchmarksims.org/forum/showthread.php?32209-F-16-CM-BLOCK-52-FULL-EDITION-(Photoreal-External-Model-amp-Cockpit)

https://www.benchmarksims.org/forum/showthread.php?29759-F-A-18C-HORNET-FULL-EDITION-(Photoreal-Cockpit-amp-Photoreal-Skin)

https://www.benchmarksims.org/forum/showthread.php?32591-F-15-C-Eagle-Full-Edition-(Exterior-Model-amp-Cockpit)
15
F-35'i veriyoruz... yok vermiyoruz... öyle yaparsanız veririz... böyle yaparsanız vermeyiz... patriyot alırsanız veririz... s400 alırsanız vermeyiz... eğitim için adam gönderin... yok göndermeyin vaz geçtik... mektupla davet ediyoruz gelin alın... ama senato karar verdi alamazsınız... vs. vs... oralarda kimin ne dediği belli değil... daha uçakları teslim almadan bu kadar nazlanıyorlarsa ve işi yokuşa sürüp pürüz çıkartıyorlarsa işimiz var demektir... böyle bir tedarikçiye güvenip de bu uçakları almalı mıyız artık emin değilim doğrusu... bu uçağa o kadar para verip de yarın bir gün yedek parça gerekse bulabilir miyiz kuşkuluyum. Parasını verip de sonradan İran'ın F-14'leri gibi elimizde patlamasa bari...  ???

En iyisi biz şöyle http://www.hizliresimyukle.com/images/2018/06/07/karikatur.jpg deyip de yol yakınken hatadan dönsek ve kısa vadede başka tedarikçilere yönelip uzun vadede de ingiltere (ki onların da ihtiyacı var) veya bir başka yol arkadaşıyla TFX'e ağırlık versek bence en doğru çözüm olur diye düşünüyorum.  ;)Sayfa: 1 2 3 ... 22