İletileri Göster - 113-Anka

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - 113-Anka

Sayfa: 1 2 3 ... 75
1
Havacılık ve Savunma / F-16 kendi mermisiyle kendini vurdu!
« : Nisan 07, 2019, 11:54:38 ÖS »
F-16 kendi mermisiyle kendini vurdu!


Hollanda Hava Kuvvetleri'ne ait bir F-16 avcı uçağı Leeuwarden Hava Üssü'nde yapılan tatbikat sırasında ateş açması sonucu ciddi hasar aldı.

Nederlandse Omroep Stichting sitesinin aktardığına göre 21 Ocak'ta gerçekleşen tatbikat sırasında Hollanda Hava Kuvvetleri'ne ait iki F-16 uçağı, üzerlerindeki toplardan ateş açtı.

Uçaklardan bir tanesinin yaptığı atıştan zarar gördüğü belirtilen haberde, F-16'nın gövdesinin hasar aldığı, ayrıca mühimmat parçalarının da motorun içine girdiği kaydedildi.

Olayda yaralanan olmadığı aktarılan haberde, pilotun hasar gören uçağı yakınlardaki askeri poligonun alanına güçlükle indirmeyi başardığı vurgulandı.

Askeri müfettişler olayla ilgili iç soruşturma başlattı.Kaynak: kokpit.aero

2
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Mutlu Yıllar Kara
« : Nisan 05, 2019, 04:38:12 ÖS »
Mutlu Yıllar Hocam.

3
Fransız Hava Kuvvetleri’nde ilginç kaza!


Fransız Hava Kuvvetleri’nde hava çekimi için planlanan bir uçuşta ilginç bir kaza yaşandı. Çift kişilik Rafale savaş uçağının arka kokpitinde oturan 64 yaşındaki fotoğrafçı kalkış sırasında fırlatma koltuğunun kolunu çekti.


Uçak kalkışa devam ederken fırlayan koltukla birlikte uçaktan ayrılan fotoğrafçı otomatik olarak açılan paraşütü ile yere indi. Fotoğrafçı ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ön kokpitte oturan pilot uçağı emniyetle indirmeyi başardı.OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Fransız Hava Kuvvetleri kaza sonrasında olayla ilgili olarak soruşturma başlattı. Fırlatma işleminin istemsiz olarak yapıldığı tahmin edilirken fotoğrafçının kamerasının askısı veya başka bir malzemenin fırlatma koluna takıldığı tahmin ediliyor.

Kaynak: www.kokpit.aero

4
Havacılık ve Savunma / Malatya F-35'lere Hazır!
« : Mart 14, 2019, 08:55:22 ÖS »
Bakan Akar: "Kasım'da F-35'leri bekliyoruz, Malatya üssü hazır"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35’ler hakkında son bilgileri paylaştı. Malatya 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki alt yapı çalışmalarının bittiğini açıklayan Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam ediyor. Kasım'da bu uçakların Malatya'ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili Malatya'daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı" dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Millî Savunma Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu ve Alpaslan Kavaklıoğlu ile birlikte Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) üyeleri ve muvazzaf subaylarla bir araya geldi.'KRİTERLER BELİRLENDİ, GÖRÜŞMELER BAŞLADI'

Sıhhiye Orduevi'ndeki buluşmada konuşan Bakan Akar, S-400 hava ve füze savunma sisteminin tedarikine ilişkin Türkiye'nin pozisyonunun çok açık olduğunu belirtti. Türkiye'nin çok ciddi füze ve hava tehdit ve tehlikesi altında olduğunu bildiren Bakan Akar, şunları söyledi:

"İsim söylemeye gerek yok hava tehdidi ve tehlikeleri bütün etrafımızdaki ülkelerden geliyor. Bunu ortaya koyduk. Bunun çaresini bulmak lazım. 2011’den sonra bu konu aciliyet kesbetti. Bunun üzerine NATO’ya müracaat ettik. NATO ABD, Almanya ve Hollanda’dan birer patriot bataryasını görevlendirdi. İncirlik, Gaziantep, Kahramanmaraş'a geldiler. Takriben 1,5 yıl kadar görev yaptılar ve daha sonra 'biz ayrılacağız' dediler. Dolayısıyla bizim bu şekilde geçici bir takım önlemlerle bekamızı sürdüremeyeceğimizi dolayısıyla bunu edinmemiz gerektiğini aklı olan herkes gördü. Bu esasen 90’lı yılların sonundan itibaren hava, füze savunmamız nasıl olacağı meselesi TSK ve Türkiye’nin problemiydi. Bununla ilgili birçok çalışma zaten yapıldı. 2011 bunu biraz daha hızlandırdı. Bunun üzerine mevcut arayışlarımız daha sistematik hale getirildi. Kriterler belirlendi, görüşmeler başladı."'NATO'DAN KOPTUĞUMUZ YOK'


Bu konudaki çalışmaları anımsatan Bakan Akar, şöyle konuştu:


"Bu konudaki kriterler nedir? Kriterlerimizin birincisi 'yeteri kadar pazar olduk, bundan sonra olmayacağız' diyoruz. Herhangi bir silahı, aracı aldığımızda bunun teknolojisini, üretimini, bunun ihracını, modernizasyonunu istiyoruz. Belirlenen kriterlere en uygun cevabı veren Rusya ile anlaşma sağlandı ve imzalar atıldı ve bu gerçekleşti. Hala bu durumda iken ABD dahil NATO’daki müttefiklerimize hava savunma sistemleri tedariki için talep mektupları yazdık. ABD tarafından 17 ay sonra cevap verildi. Dolayısıyla bizim buradaki acil ihtiyacımız görmemezlikten gelinmemeli. Bizim NATO’dan koptuğumuz yok. Biz NATO’ya karşı hangi sorumluluklarımız varsa bunları eksiksiz, aksaksız yerine getiriyoruz."

'HAZIRLIKLARIMIZ TAMAMLANDI'

Ziyareti sırasında ABD'liler tarafından da bunun dile getirildiğini aktaran Bakan Akar, "F-35 konusundaki bütün yükümlülüklerimizi hem finansal hem de diğer konulardaki taahhütlerimizi aksaksız, eksiksiz en iyi yerine getiren ülkelerden biri olduğumuzu söylediler. Paramızı, ortaklık payımızı ödemişiz, bu arada bize düşen bazı parçaların tasarlanması, imali var bunları eksiksiz yapmaya devam ediyoruz" dedi.

 

F-35 savaş uçağı projesine yönelik yapılan bazı açıklamaları da anımsatan Bakan Akar, "Birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Bizim pilotlarımız, bakım personelimiz ABD'de eğitim almaya devam ediyor. Kasım'da bu uçakların Malatya’ya gelmesini bekliyoruz. Bununla ilgili Malatya’daki altyapı hazırlıklarımız tamamlandı" diye konuştu.'HEDEFİMİZ SADECE VE SADECE TERÖRİSTLER'


Türkiye’nin çevresinde askeri ve siyasi anlamda ciddi hassasiyetin, kritik durumların olduğunu dile getiren Bakan Akar, bunları yakından takip edildiğini belirtti. "Bu konuda bizim hata yapmamamız lazım" diyen Bakan Akar, muhtemel her türlü gelişmeye karşı hazırlık yaptıklarını söyledi. Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör hedeflerine dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:


"Biz burada sabırla, dirayetle kişilik ve kimliğimizle ilerlemeye devam ediyoruz. Orada da planlarımız, programlarımız hazır. Bu işin olabildiğince görüşerek, konuşarak NATO ile diğer müttefiklerimizle işbirliği halinde çözmeye çalışıyoruz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında da aynı şey geçerliydi. Onların farklı yaklaşımı üzerine biz gereğini yaptık. Dolayısıyla bu konuda da biz hazırlıklarımızı yaptık, gelişmeleri yakınen takip ediyoruz. Ülkemizin ve milletimizin hak ve menfaatlerini korumak, kollamak için ne lazımsa onları da yeri ve zamanı geldiğinde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim buradaki hedefimiz sadece ve sadece teröristler. Onun dışında bizim oradaki kökü kökeni ne olursa olsun halkla bir sorunumuzun olmadığını her zaman söylüyoruz."

'AMACIMIZ HUDUTLARIMIZIN VE HALKIMIZIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK'

Fırat'ın batısındaki terör hedeflerinin temizlendiğini belirten Bakan Akar, şunları kaydetti: "Doğusundan ise bize roket, havan atıyorlar, hafif silah atıyorlar. El yapımı patlayıcılarını kullanıyorlar, 30-40 kilometre mesafeden model uçakları kullanarak bizim karakollarımıza, insanımıza bunlarla saldırıyorlar. Bu risk ve tehdit altında hiçbir ülke yaşayamaz ve bunu hiçbir ülke kabul etmez. Bu teröristlerin 30-40 kilometre güneye gitmesi, silahlarının toplanması ve bu güven altına alınacak bölgede TSK’nın bulunmasının gerektiğini belirtiyoruz. Bu şekliyle orası güvenli bölge haline dönüşecek. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine Türkiye’den 315 bin kişi geldi, güvenli olduğu için oralarda yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz evlerine döndü. Burada da aynı şekilde yüz binlerce, bir dönüş yapabilecek rakamdan bahsediliyor. Bizim amacımız hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak. Bu nasıl olacak? Olacak, bunun başka çaresi yok diye muhataplarımıza söyledik, söylemeye devam ediyoruz."

'RUSYA İLE TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin öncülüğünde Soçi’de imzalanan mutabakatla İdlib’de büyük bir insanlık dramının önlendiğini vurgulayan Bakan Akar, "Bunun devamı için Rusya ile temaslarımız sürüyor" dedi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile 3-4 Mart’ta yeni bir metnin imzalandığını anımsatan Bakan Akar, "Bu metin buradaki işlerimizi biraz daha belirgin hale getirdi. Devriyelerin önü açıldı, müşterek bir koordinasyon merkezi üzerinde çalışıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

 
Kaynak: DHA / kokpit.aero

5
Elinize Sağlık :)

6
Havacılık ve Savunma / Pilotlar 21 yıl mecburi hizmet yapacak!
« : Mart 08, 2019, 07:44:07 ÖS »
FETÖ’cü yapılanma, en çok Türk Hava Kuvvetleri’nin pilot kadrosunu vurdu. 15 Temmuz sonrasında çok ciddi bir temizlik operasyonu yapıldı. Gönüllü dönüşlerin yanı sıra hazırlanan KHK’lar ile emekli veya istifa ederek havayollarına geçmiş pilotlar çağrıldı.Geçtiğimiz günlerde 15’ten önce 10 yıla inen mecburi hizmet, 15 Temmuz’dan sonra 18, daha sonra da 21 yıla çıkartıldı.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk, bu pilotların durumunu yazdı:

ZORUNLU HİZMET UZADI

Savaş uçağı pilotlarının bazıları FETÖ yapılanmasının ayrımcılığına, tacizlerine dayanamadığı için zorunlu hizmet süresini doldurunca ayrıldı. Hatta, ayrılmayı çabuklaştırmak için zorunlu hizmet süresini 15 yıldan 10 yıla düşürdüler. Ayrılanların bazıları sivil hava yollarında çalışıyor. Yeni yaşamlarına göre bir düzen kurmuşlar. Şimdi onlara “TSK’ya dönün, 6 yıl daha zorunlu hizmet yapacaksınız” deniliyor.

Bu durumda olan iki pilota sordum. 15 yılını doldurduktan sonra emekliye ayrılan ve 7 yıldır hava yolu şirketinde çalışan kaptan pilotu dinliyorum:“Mecburi hizmetin 21 yıla çıkarılması nedeniyle zorunlu geri çağırma ve buna itibar etmeyenlerin sivil hava yolu lisanslarının imtiyaz haklarının askıya alınması gibi bize göre hukuksuz bir uygulamayla karşı karşıya kaldık. Kazanılmış haklarımız geriye doğru alınıyor, hukuki güvenlik ilkesi yok ediliyor.

Gerçekten bir beka sorunu olduğuna inansam, topraklarımı savunmak için inanın bir dakika dahi gözümü kırpmam. Tüm gelecek planlarımı askıya almama neden olacak bu keyfi uygulama nedeniyle mağduriyetimi kelimelerle ifade edemiyorum. Yasa henüz uygulanmadan her iki tarafın da mağdur olmayacağı bir düzenleme mutlaka yapılmalı.”

Hava Kuvvetleri’nde 16.5 yıl pilot olarak görev yaptıktan sonra ayrılan, 6 yıldır özel hava yolunda uçan kaptan pilot, ayrılma gerekçesini “Önümü görememek, FETÖ’cülerin bana komutanlık yaptırmayacaklarını bilmek, komutanlarıma meramını anlatamamak ve tehlikenin farkında olmadıklarını görmekten” diye açıklıyor.

O, askerliğe adım atarken zorunlu hizmet 15 yıl idi. FETÖ’cülerin çabasıyla bu süre 2012’de AKP hükümeti döneminde 10 yıla indirildi. Darbe girişiminden sonra yine aynı iktidar 18 yıla, şimdi de 21 yıla çıkardı. Pilot anlatmaya devam ediyor:

1- Siz kendi çocuğunuzu 2 yıllık askeri pilotaj eğitiminin ardından en az 21 yıllık bir zorunlu hizmete mahkum eder misiniz? Yeni aday ve kaynağı bu kadar uzun zorunlu hizmetle nasıl bulacaksınız?

2- TBMM’de torba kanun içerisinde patates-soğan yasalarıyla birlikte geriye dönük işletilen bir kanunda ‘kazanılmış hak, hukuk, adalet, insan hakları’ gibi kavramları nerede arayalım?

3- Darbe girişimi sonrasında, 18 yılını tamamlamak için KHK ile dönen arkadaşlarımızın mecburi hizmet sürelerine geçen hafta 3 yıl eklenmiş oldu. Gönüllü veya zorunlu olarak dönsek de bunun tekrar uzamayacağını nereden bilelim?

4- ‘Sivilde kaptan pilotlar çok para alıyor, o yüzden düşük maaşa kimse dönmek istemez’ diyorlar. Bakınız geri dönen bir pilota 3 bin TL’den fazla maaş öderken, hiç ayrılmamış olan pilotlarımıza 16-17 bin TL maaş ödemeye devam ediyorlar. Yani aynı işi yapan aynı rütbedeki pilotlar arasında zaten ayrım ve haksızlık yaratıyorlar.

5- Darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti. Şu ana kadar neden toparlanamadık? 3 yıldır bana mı güvendiniz de şimdi zorunlu olarak Hava Kuvvetleri’ne çağırıyorsunuz? Üstelik gelmezsem sivil havacılık lisansımı askıya alıp Türkiye’de uçurmamakla tehdit ediliyorum.

Bunları belirttikten sonra son sözleri de şöyle oldu: TSK’da en kısa sürede güven ortamı yaratıp tüm personeli kapsayan adil bir ödeme sistemi çıkarılmalı, Hava Kuvvetleri’ne gönüllü dönüş projesi desteklenmeli.

 

Kaynak: Sözcü / kokpit.aero

7
Eline Sağlık Dostum.Sen bayağı ustalaştın ;)

8
Bir gün denerim abi Sağolasın.

9
Güzel fotoğraf Semih hocam. :)

10
Havacılık ve Savunma / F-15 füzelerini iniş öncesinde attı!
« : Şubat 23, 2019, 07:37:26 ÖS »
F-15 füzelerini iniş öncesinde attı

ABD’de hava-hava füzeleri ile görev uçuşu için havalanan Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait F-15C tipi savaş uçağı, acil iniş öncesinde füzelerini okyanusa attı.

Oregon Air National Guard’a ait F-15C tipi tek kişilik savaş uçağı, görev sonrasında inişe gelirken iniş takımları ile ilgili bir teknik sorunu hava trafik kontrol merkezine bildirdi.

Alınan bilgiye göre sağ ana iniş takımının kitlenmediğini tespit eden pilot, kurallar gereği gövde altındaki füzelerin zarar görüp infilak etme riskine karşılık Pasifik Okyanusu üzerine çıktı. Burada füzeler uçaktan atıldı.

Pilot sonrasında uçağı kuyruk kancasını kullanarak indirdi.

KAÇ FÜZE ATTI?

F-15C’ler, toplam 6 veya 8 adet hava-hava füzesi taşıyabiliyor. Genellikle 4 adet AIM120 AMRAAM ve 2 adet AIM9X SIDEWINDER veya her iki füzeden de 4’er adet taşıyabiliyor.

Füze birim maliyetleri ise AIM-9X Block II için 408,000, Block I için 292 bin dolar, AIM-120D için 1,5 milyon dolar, AIM-120C-7 için de 1 milyon dolar.

Acil durumlarda iniş sırasında mühmmatlar risk oluşturmaması için uçaktan pilot tarafından atılıyor.Kaynak: www.kokpit.aero

11
Fotoğraflar çok iyi :)

12
Havacılık ve Savunma / Kardan F-35 yaptı,T625'in Modelini Kaptı!
« : Şubat 16, 2019, 08:05:22 ÖS »
Kardan uçak yaptı, Cumhurbaşkanlığı'ndan T-625 model helikopter hediye aldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde kardan F-35 savaş uçağı yapan Mehmet Şerif Karahan’a (32), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı'ndan TUSAŞ imalatı T-625 model helikopter hediye edildi.İlçenin Yeni Mahallesi'nde yaşayan, inşaat işçiliği ve çobanlık yaparak geçimini sağlayan 2 çocuk babası Mehmet Şerif Karahan, geçen ay kardan 15 metre uzunluğunda 7 metre genişliğinde F-35 savaş uçağı yaptı. Daha önce de kardan helikopter, ev, dünya figürleri ile F-16 savaş uçağı yapan Karahan'ın F-35 savaş uçağının yapımı, 23 gün sürdü. Karahan, üzerine naylon ve çıta kullanarak kabin yaptığı uçağı, 20 litre boya kullanarak yeşil renge boyadı, üzerine de Türk bayrağı astı. Karahan'ın yaptığı uçak, haberlere de konu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı'ndan Mehmet Şerif Karahan’a helikopter maketi hediye edildi. Kargo ile gönderilen Scale model helikopter maketini 15 dakikada kuran Karahan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve yetkililere teşekkür etti.Karahan, "Kardan F-35 savaş uçağı yaptım. Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın İçişleri Bakanımızı çok seviyorum. Onlara destek verdim. Ülkemizde yerli ve milli üretime destek verdim. Onlar da beni gördüler. Bana bu hediyeyi gönderdiler. Onlara çok teşekkür ederim. Ben de onları görmek, onları makamlarında ziyaret etmek istiyorum. Eğer olursa çok sevinirim. Hediye için Cumhurbaşkanı Danışmanı daha önce aradı. Çocuklar hediye için çok sevindiler. Hediyeyi evimizin misafir odasına, baş köşesine bırakacağız" dedi.Karahan’ın 7 yaşındaki kızı Hira ise hediyeyi çok beğendiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim. Onu görmek istiyorum. Onu bizim eve davet ediyorum. Bizim eve gelsin çayımızı içsin" diye konuştu.Kaynak: DHA / kokpit.aero

13
Başımız Sağolsun ...

14
Gurur verici....

15
Havacılık ve Savunma / Hürkuş Çiğli’de test uçuşlarında!
« : Şubat 06, 2019, 07:04:55 ÖS »
Hürkuş Çiğli’de test uçuşlarında!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Hürkuş-B eğitim uçağı için teslimat süreci son aşamaya geldi. TUSAŞ’ın Hürkuş-B uçakları, Türk Hava Kuvvetleri’nin ana eğitim üssü Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda uçmaya başladı.

122. Filo’ya verilen uçaklarla ilk etapta TUSAŞ Test Pilotları ve öğretmen pilotlar uçuyor. Teslimat uçuşlarının tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde tören düzenlenerek uçaklar resmen Hava Kuvvetleri envanterine girmiş olacak.

Türk Hava Kuvvetleri toplam 15 adet Hürkuş-B teslim alacak. Bu teslimatın bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor. TUSAŞ diğer taraftan uçağın silahlı modeli Hürkuş-C için de çalışmalarını sürdürüyor.


Fotoğraf: Kaan İLKAR

GÖVDE ALTINDAKİ AYYILDIZ

Kaan İlkar’ın fotoğrafladığı 103 numaralı uçakta, gövde altındaki Ayyıldız dikkat çekiyor. Daha önceden Teknofest 2018’de gösteri uçuşu yapan Hürkuş-B’de bu detay yer almıyordu. Ayrıca uçağın altında gri şeritler de 103 numaralı uçakta kaldırıldı.Kaynak: www.kokpit.aero

Sayfa: 1 2 3 ... 75