Haberler

Sanal Havacılığın Lider Adresi

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - 113-Anka

Sayfa: [1] 2 3 ... 71
1
Nice mutlu yıllara Semih hocam :)2
Kutlamalar ve Tebrikler / Doğum Günün Kutlu Olsun 112-Ripper!
« : Ağustos 07, 2018, 02:40:20 ÖS »
Nice mutlu yıllar gomutanım  ;)
3

Türkiye'ye F-35 teslimatını durdurma kararı Senato'da onaylandı!
ABD Senatosu Türkiye'ye F-35 teslimatını geçici olarak durdurma kararını onayladı, karar Trump'ın imzasına sunulacak.
21 Haziran'da F-35 uçaklarının geliştiricisi Lockheed Martin'in Teksas eyaletindeki tesislerinde Türkiye'ye F-35'lerin teslimi için bir resmi tören düzenlenmiş ancak uçaklar Kongre'de devam eden süreç nedeniyle Türkiye'ye gönderilmemişti.
ABD Senatosu, 716 milyar dolarlık 2019 savunma harcamaları yasa tasarısını 87 kabul oyuna karşılık 10 ret oyuyla onayladı.
Tasarı Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada da kabul edilmişti.
Üzerinde uzlaşma sağlanan tasarıda, Türkiye'ye F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor.
Tasatının yasalaşması için ABD Kongresi'nin her iki kanadında da onaylanan tasarının Başkan Donald Trump tarafından da imzalanması gerekiyor.


Tasarının Türkiye'ye yeni nesil F-35 savaş uçaklarının teslimatı ile ilgili bölümde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan tasarının yasalaşmasından sonra 90 gün içerisinde Türkiye - ABD ilişkilerine yönelik bir rapor hazırlaması talep ediliyor. Pentagon raporu Kongre'ye sunuluncaya kadar F-35'lerin Türkiye'ye teslimatının durdurulması isteniyor.
Bu raporda, Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının askeri ilişkilere etkisi ve F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkarılmasının ABD sanayisi için yaratacağı sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor.
Türkiye'nin projedeki rolü nedir?
Türkiye, dünyanın önde gelen silah üreticisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Müşterek Taarruz Programı kapsamındaki beşinci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II projesine 2002 yılında dahil oldu.
Türkiye, F-35 savaş uçaklarının bazı parçalarını tedarik etmesinin yanı sıra filosuna eklemek için 116 adet uçak sipariş etti. Bu uçaklar için yapılacak toplam ödemenin 25 milyar dolar olduğu açıklandı.
F-35 projesinin web sitesinde yer alan bilgiye göre, bu projenin Türkiye'deki şirketlere toplam katkısı yaklaşık 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Projenin tedarikçileri arasında ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, AYESAŞ, Alp Havacılık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) gibi şirketler yer alıyor.


Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?
Kongre'nin iki kanadında da oylanarak kabul edilen tasarı şimdi onay için Başkan Donald Trump'a sunulacak.
Yasa, Trump'ın imzalamasıyla birlikte yürürlüğe girmiş girecek.
Türkiye'ye yönelik 90 günlük takvim de bu onay sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak.


Kaynak: BBC Türkçe / kokpit.aero4
İsveç, orman yangınına müdahalede Gripen'i kullandı!
İsveç’in geliştirdiği savaş uçağı Gripen, Älvdalen bölgesindeki orman yangınıyla mücadele için de kullanıldı. Uçaktan yangının daha da büyümesini önlemek için akıllı bomba olarak da bilinen lazer güdümlü GBU-12 bomba atıldı.
İsveç, birkaç haftadır Gävleborg, Jämtland ve Dalarna bölgelerinde etkili olan yangınlarla mücadele ediyor. Müdahalede yangın söndürme uçaklarının yanısıra Gripen savaş uçağı da görev yapıyor.
İsveç Hava Kuvvetleri’ne ait  JAS-39 Gripen C tipi çok amaçlı saldırı uçağı 25 Temmuz tarihinde 3 bin metre yüksekten GBU-12 lazer güdümlü bomba bıraktı. Bombanın neden olduğu patlama, yangına oksijeni tüketerek yangının büyümesini önlüyor.
İsveç basını akıllı bomba ile müdahalenin çok iyi sonuçlar verdiğini, bu sıradışı yangın söndürme tekniğinin çok başarılı olduğunu yazdı.

Kaynak: kokpit.aero

5
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44.yıl dönümünde Şehit ve Gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

7
Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri / Ynt: TSHKK CAPS
« : Temmuz 15, 2018, 12:19:04 ÖÖ »

8
Kutlamalar ve Tebrikler / Doğum Günün Kutlu Olsun 111-Charisma!
« : Temmuz 12, 2018, 03:01:22 ÖS »
Doğum günün kutlu olsun hocam :)


9
Falcon BMS Kurulum Eklenti Yama / Ynt: Smoke Pod (Duman Podu) modeli.
« : Temmuz 08, 2018, 09:06:37 ÖS »
Harikasın hocam eline sağlık +1. Umarız ki bazı arkadaşlar emeğe saygı gösterirler!!!

10
Hocamız burada F-35'in bazı bilinmeyen özelliklerinden bahsetmiş.İzlemenizi tavsiye ederim.


11
Havacılık ve Savunma / İhracatta MilGem Rekoru!
« : Temmuz 07, 2018, 01:49:05 ÖS »
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bir basın açıklamasıyla MilGem’lerin müjdeli haberini verdi. MilGem Sınıfı korvetler, Pakistan’a ihraç edildi. Bugün imzalanan anlaşma kapsamında Pakistan, dört adet gemi tedarik edecek. Gemilerden ikisi İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, ikisi de Pakistan, Karaçi’de inşa edilecek. İnşa çalışmalarında bütün sorumluluk Millî Savunma Bakanlığı’nda olacak. Anlaşma miktarı açıklanmadı ancak savunma kulislerinde tutarın, milyar doların üstünde olduğu konuşuluyor.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bugüne kadar Türk savunma sanayisinde bir seferde en yüksek rakamlı ihracata yönelik imzaların atıldığını belirterek, "Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan 4 korvetin ihalesi sonuçlandı ve bu ihaleyi Türkiye olarak biz aldık." dedi. Canikli, resmi ziyaret kapsamında geldiği Karadağ'da, yaptığı açıklamada, Türkiye, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk savunma sanayisi için çok önemli bir günün yaşandığını belirtti. Pakistan'ın başkenti İslamabad'ta önemli bir imza töreninin gerçekleştirildiğini ifade eden Bakan Canikli, "Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan dört korvet ihalesi sonuçlandı ve bugün imzalar atıldı. Bu ihaleyi Türkiye olarak biz aldık. Dört korvet inşa edildikten sonra anahtar teslim olarak Pakistan'a teslimat gerçekleştirilecek." diye konuştu. Korvetlerdeki sistemlerin de yerli olacağına işaret eden Canikli, şunları söyledi: "Bu korvetlerin, MİLGEM sınıfı korvetlerin tasarımı ve inşası yerlileştirilmişti. Çok büyük oranda anahtar teslim ve yerli ürünlerin kullanılacağı dört savaş gemisi inşası olacak. Bugüne kadar Türk savunma sanayisinde bir seferde en yüksek rakamlı ihracattır bu aynı zamanda. Bu yönüyle de son derece önemli. Milyar dolarlık bir projedir ve Türkiye olarak ilk defa uluslararası alanda böyle sofistike bir projenin ihalesini üstleniyoruz. Altı ayı aşan bir zamandır müzakereler devam ediyordu, gerçekten çok zorlu ve zahmetli bir müzakere sürecinden sonra  görüşmeler tamamlandı ve bugün de imzalandı, imzayı attık." Kazanılan ihalenin Türk savunma sanayisinin geldiği noktayı göstermesi bakımından çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Canikli, "Bu projede birçok güçlü ülkeler yarıştı, rakibimiz onlardı. Hamd olsun onların önüne geçerek hem kalitede hem de fiyatta son derece iyi bir teklif vererek Pakistan Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan, MİLGEM sınıfı 4 korvetin ihalesini Türkiye olarak kazandık." ifadesini kullandı.     

Cumhuriyet tarihinin ilk büyük harp gemisi ihracatı olan MilGem, Türk Deniz Kuvvetleri’nde Ada Sınıfı olarak görev yapıyor. Türk Donanması’nın 1996 yılında belirlediği korvet ihtiyacına binaen 2004 yılında çalışmalarına başlanan ve 2007 yılında ilk gemisi kızağa konan MilGem Programı kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri dört adet gemi tedarik etti. Akustik, hidrodinamik, kızılötesi ve radar kesit alanı oldukça düşük olan gemiler ayrıca manyetik izi azaltan dış kaplamaya da sahip. KBRN ortamlarda da görev alan ve 99 metre uzunluğunda olan platform, 14,4 metre genişliğinde. 1 adet GE LM2500 gaz türbini ve 2 adet MTU 16 V 595 dizel motorla tahrik edilen korvetler, bir adet 76 milimetre Compatto topu, iki adet 12,7 milimetre STAMP silah kulesi, iki adet dörtlü RGM-84 Harpoon gemisavar güdümlü mermisi, bir adet RIM-116 RAM hava savunma füzesi ve iki adet 324 milimetre ikili torpido kovanı ile de teçhiz edildi. Bünyesinde birçok yerli sistemi de barındıran platform, 10 ton sınıfı S-70B helikopterini işletebilecek hangar ve alt yapıya da sahip. Gemi, 15 knot süratle 3500 deniz mili menzile erişebiliyor.
Kaynak: C4 Defence

12
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Doğum Günün Kutlu Olsun Bogey
« : Haziran 27, 2018, 05:57:31 ÖS »
Doğum günün kutlu olsun.

13
Güzel görüntüler 👍

14
Kutlamalar ve Tebrikler / Doğum Günün Kutlu Olsun Nesses!
« : Haziran 17, 2018, 10:41:54 ÖS »
Nice mutlu yıllara Nesses :)


15
O videonun BMS Forumdaki konusuna bakın olmazsa oralarda atmıştı kodları.

Sayfa: [1] 2 3 ... 71