İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Mesajlar - GabrieL

1
:D iyi iyi bu gidişle hho sizden pilot istiycek :D
2
Kutlamalar ve Tebrikler / Ynt: Nice Yıllara Kaptan
Mayıs 14, 2012, 04:47:48 ÖS
Nice yıllara abicim :)
3
çok güzel :)
4
Bilgisayar ve Teknoloji / Ynt: X-36
Mayıs 12, 2012, 11:10:36 ÖS
hallederiz :D
5
Bilgisayar ve Teknoloji / Ynt: X-36
Mayıs 12, 2012, 10:49:40 ÖS
yapıyor tabiki :D kardeşim dogfight yapalım gelince :D eskiden yapıyoduk dimi seninle :D şanımı biliyosundur :D hehe :D
6
Bilgisayar ve Teknoloji / Ynt: X-36
Mayıs 12, 2012, 04:07:23 ÖS
yıllar sonra :D rammstein özledim delicesine :D 1 ay kaldı :D
7
Bilgisayar ve Teknoloji / X-36
Mayıs 12, 2012, 01:47:38 ÖS
NASA ve Boeing'in birlikte yürüttüğü X-36 "Tailless Fighter Agility Research Aircraft" projesi kapsamında, gelecek nesil savaş uçaklarının manevra kabiliyetini ve hayatta kalabilirliğini artırmaya yönelik ileri teknolojiler kullanılarak, düşey kuyruksuz uçak konseptinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında bütün proje hedefleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
[/size]
Yaklaşık %28 ölçekli savaş uçağı boyutlarında bir insansız hava aracı olan X-36,
ilk uçuşunu 17 Mayıs 1997 tarihinde gerçekleştirmiştir. Toplamda ise, 25 haftalık bir sürede 31 adet uçuş başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

NASA işbirliğinde, Boeing tarafından geliştirilen X-36 için iki prototip üretilmiş olup, projenin geliştirme, üretim ve uçuş testleri de dahil olmak üzere toplam maliyeti yaklaşık 21,000,000 $'dır.

İlk uçuşunu 17 Mayıs 1997 tarihinde gerçekleştiren X-36, 25 haftalık bir sürede, toplamda 15 saat 38 dakika süren 31 adet uçuş gerçekleştirmiştir. Bu uçuşlarda, uçuş kontrol yazılımının dört farklı sürümü kullanılmıştır. Bu uçuşlarda, yaklaşık 6,150 m irtifaya kadar çıkan uçak, maksimum 40 derece hücum açısına ulaşmıştır.

Uçuş testleri boyunca, uçak düşük hızlarda yüksek hücum açılarında ve yüksek hızlarda düşük hücum açılarında test edilmiştir. Yaklaşık olarak 380 km/sa maksimum hıza erişen X-36 bütün uçuş bölgelerinde yüksek performans ve son derece kararlı bir uçuş sergilemiştir.

Bu programın ardından yürütülen ve devam niteliğinde olan RESTORE programı kapsamında ise, geliştirilen uçuş kontrol yazılımı kullanılarak, akıllı uçuş kontrol sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, uçuş esnasında, kontrol yüzeyleri ile ilgili çeşitli arıza senaryoları uygulanmış ve uçuş kontrol bilgisayarının bu arızaya, pilotun herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan tepki vermesi beklenmiştir. Denemelerin hepsinde X-36'nın uçuş kontrol bilgisayarı, gerekli tepkiyi vermiş ve uçak kontrollü uçuşa devam etmiştir.

Genel Özellikler

Uzunluk   :   5.55   m
Kanat Açıklığı   :   3.15   m
Yükseklik   :   0.95   m
Maks. Kalkış Ağırlığı   :   560   kg
Motor   :   3.1   kN, x1 Williams International F112 turbofan
Maks. Hız   :   380   km/sa
Tavan Uçuş Yüksekliği   :   6,150   m

Uçuş Kontrol Sistemi

Yaklaşık % 28 ölçekli bir savaş uçağı boyutlarında olan X-36, geleneksel kuyruk yüzeyleri olmaksızın uçacak şekilde tasarlanmıştır. Yönel (directional) kontrolü sağlamak için, kanadın ön tarafında yer alan ön kanatçıklar, ayrık kanatçıklar (aileron) ve gelişmiş itki yönlendirmeli lüle kullanılmıştır. Uçak hem yunuslama (pitch) hem de sapma (yaw) ekseninde kararsızdır. Gerekli kararlılık ise, uçuş kontrol bilgisayarı tarafından sağlanmıştır.


[font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif]You are not allowed to view links. Register or Login[/font]
[/size][/font]
ALINTI
[/size][/font][/color]
You are not allowed to view links. Register or Login

[/size][/font]
8
Konusuz Konular / Ynt: Türk Hava Kurumu
Mayıs 06, 2012, 12:01:34 ÖS
Anakara etimesgut genç kanatlara üyeyim . Burda pist de var model uçak uçurma pistimiz falan. ankarada olan arkdaşlarıma fazlasıyla imkan sunuyor THK .
9
Konusuz Konular / Ynt: "Şimdiki aklım olsa... :)
Nisan 30, 2012, 10:40:59 ÖS
Seninki baya kısa oldu :D
10
Konusuz Konular / Ynt: "Şimdiki aklım olsa... :)
Nisan 30, 2012, 06:14:06 ÖS
Ben hedeflerime yakınlaştım iyice . Hiç asker olamam artık. elektrik elektronik en güzeli.
11
Konusuz Konular / Ynt: "Şimdiki aklım olsa... :)
Nisan 30, 2012, 05:55:15 ÖS
Hava Harp Okulu ilk günüm gittik sabah 7,30 da içerdeydim zaten nizamiyeden girersin 250 metre sonra solda çardaklar vardır. deniz kıyısında. sonra yüzbaşı geldi 50 kişilik 7 grup oluşturdu. koşu barfiks durumunda asılı kalmak gibi bedeni yeterlilik sınavları vesaire işte geçtim onları. önsağlık muayenesisinde sorunsuz geçen sayılı kişilerden biriydim ki 50 kişilik gruptan 18 kişi kalmıştık. sonra o gün uyuduk işte 4 kşilik odalar . Çok iyi insanlar tanıdık. Harp 4 lerle baya samimiydik. Bu sene hava kuvvetlerinin 100. yılı nedeniyle bize film seyrettirmişlerdi. Ama anadolu kartalları değil. değişik tanıtım. o gece casa uçakları indi 2 tane harp okulu tarafında bi yere. pilotları geldi . biz konuştuk sohbet flan . Uçmak nasıl bi his diye sordum . Pantolonunu çıkarmadan alabileceğin en büyük zevk yanıtını verdi :D ertesi gün bizi psikomotor testine soktular. 350 kişiydik ve bize kaç kişi kaldığımızı açıkladılar 55 civarıydı . oha dedim. sonra mülakata girdik. mülakatım çok iyi geçmişti . Pilot yarbay vardı onunla baya sohbet ettik. sonra grup mülakatı . bizi okul yönetimi yaptılar . Bazı sorunları tespit edin ve çözüm üretindediler. sonunda 1 kişi grup lideri olup açıklasın dediler . Tabi ben bırakır mıyım grup liderliğini hemen üstlendim :D herneyse o günde geçtik. sonra ertesi sabah bizi aç acına uyandırıp kan falan aldılar . ultrason falan ıvır zıvır çıktık ondan öğlen gibi tuğgeneral görmek istiyo kalanları dediler. Eyvallah dedim gelsin odama :D şaka tabiki . gittik tuğgenerale bikaç soru sordular. cevapladım . hayatımda ilk kez fena bi heyecan bastı . zor kontrol ettim kendimi . cevapladım sorularını. sonra akşam oldu bizi bi amfi ye götürdüler. 55 kişiden 35 kişi elendi dedi. sebebi Hava Harp Okuluna uygun kriterlerde değilmiş bu 35 kişi. Ve bende o 35 kişinin arasındaydım. Hayırlısı ;)
14
Konusuz Konular / Ynt: Hangi Filo?
Mart 14, 2012, 11:24:52 ÖS
181
15
hocalarım :D Lima hocam çekirgenize kanatlarınızın altında yer var mı hala? Danger Hocam başınızdaki velettim ya ilk konuşmamızı hatırlıyorum da sizi biraz sinirlendirmiştim :) hepinizi çok özledim yeni arkadaşların arasında tekrar yerimi almak istiyorum ama biraz daha zamana ihtiyacım var bir gün ts ye gelmek isterim konuşuruz özledim seslerinizi :) ve rammstein :D seninle aynı zamanlarda başlamıştık hatta ben biraz daha önce başlamıştım :D ama beni dogfightlardan hatırlarsın :D tora da gayet iyi hatırlar sanıyorum :D
Powered by EzPortal