İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır. Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz.

Konular - GabrieL

1
Bilgisayar ve Teknoloji / X-36
Mayıs 12, 2012, 01:47:38 ÖS
NASA ve Boeing'in birlikte yürüttüğü X-36 "Tailless Fighter Agility Research Aircraft" projesi kapsamında, gelecek nesil savaş uçaklarının manevra kabiliyetini ve hayatta kalabilirliğini artırmaya yönelik ileri teknolojiler kullanılarak, düşey kuyruksuz uçak konseptinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında bütün proje hedefleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
[/size]
Yaklaşık %28 ölçekli savaş uçağı boyutlarında bir insansız hava aracı olan X-36,
ilk uçuşunu 17 Mayıs 1997 tarihinde gerçekleştirmiştir. Toplamda ise, 25 haftalık bir sürede 31 adet uçuş başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

NASA işbirliğinde, Boeing tarafından geliştirilen X-36 için iki prototip üretilmiş olup, projenin geliştirme, üretim ve uçuş testleri de dahil olmak üzere toplam maliyeti yaklaşık 21,000,000 $'dır.

İlk uçuşunu 17 Mayıs 1997 tarihinde gerçekleştiren X-36, 25 haftalık bir sürede, toplamda 15 saat 38 dakika süren 31 adet uçuş gerçekleştirmiştir. Bu uçuşlarda, uçuş kontrol yazılımının dört farklı sürümü kullanılmıştır. Bu uçuşlarda, yaklaşık 6,150 m irtifaya kadar çıkan uçak, maksimum 40 derece hücum açısına ulaşmıştır.

Uçuş testleri boyunca, uçak düşük hızlarda yüksek hücum açılarında ve yüksek hızlarda düşük hücum açılarında test edilmiştir. Yaklaşık olarak 380 km/sa maksimum hıza erişen X-36 bütün uçuş bölgelerinde yüksek performans ve son derece kararlı bir uçuş sergilemiştir.

Bu programın ardından yürütülen ve devam niteliğinde olan RESTORE programı kapsamında ise, geliştirilen uçuş kontrol yazılımı kullanılarak, akıllı uçuş kontrol sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, uçuş esnasında, kontrol yüzeyleri ile ilgili çeşitli arıza senaryoları uygulanmış ve uçuş kontrol bilgisayarının bu arızaya, pilotun herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan tepki vermesi beklenmiştir. Denemelerin hepsinde X-36'nın uçuş kontrol bilgisayarı, gerekli tepkiyi vermiş ve uçak kontrollü uçuşa devam etmiştir.

Genel Özellikler

Uzunluk   :   5.55   m
Kanat Açıklığı   :   3.15   m
Yükseklik   :   0.95   m
Maks. Kalkış Ağırlığı   :   560   kg
Motor   :   3.1   kN, x1 Williams International F112 turbofan
Maks. Hız   :   380   km/sa
Tavan Uçuş Yüksekliği   :   6,150   m

Uçuş Kontrol Sistemi

Yaklaşık % 28 ölçekli bir savaş uçağı boyutlarında olan X-36, geleneksel kuyruk yüzeyleri olmaksızın uçacak şekilde tasarlanmıştır. Yönel (directional) kontrolü sağlamak için, kanadın ön tarafında yer alan ön kanatçıklar, ayrık kanatçıklar (aileron) ve gelişmiş itki yönlendirmeli lüle kullanılmıştır. Uçak hem yunuslama (pitch) hem de sapma (yaw) ekseninde kararsızdır. Gerekli kararlılık ise, uçuş kontrol bilgisayarı tarafından sağlanmıştır.


[font='lucida grande', tahoma, verdana, arial, sans-serif]You are not allowed to view links. Register or Login[/font]
[/size][/font]
ALINTI
[/size][/font][/color]
You are not allowed to view links. Register or Login

[/size][/font]
2
herkese meraba aklımdan çıkmayan eski abilerim ve kardeşlerim. bundan 3 sene önce buralarda Dogfight yapan yaramaz bi çocuktum :) beni hatırlayan var mı bilmiyorum ama aklımdan çıkmıyosunuz. Tekrar aranıza dönebilir miyim bilmiyorum zaten ne kadar geri kaldığımı da bilmiyorum ama sizi çok özledim. Saygılar iyi akşamlar  :)
3
Harm Anlatımı
Öncelikle Harm füzesi A-G (Air to Graund)yani Havadan Karaya kullanılan bir füze çeşididir. Harm füzesi yerde radyasyon yayan radarlara kilitlenmeye ve bu radarları vurmaya yarar.Bu füze oldukça avantajlı ve kullanımı bir o kadar da kolay olan bir füzedir.
Harm füzesi seçildiğinde sağ mfd de HTS(Harm Hedefleme Sistemi) ekranını görürsünüz. Sağ MFD de görmüş olduğunuz 2,S,4 gibi rakam veya harfler hedefin cinsini belirler. Mesela 2,SA-2 sistemine ait bir radar türüdür.Bu rakamları yada numaraları pilotun sağ bacağında ki listeden bulabilirsiniz.

Yukarıda ki sağ mfd göstergesinde ben radar cursor tuşlarıyla 2 numarasını 2 tane dik çizginin ortasına alarak,2 numaralı radara klavyedeki numerik 0 tuşuyla veya joystikteki kilit atma tuşuyla kilit atmış durumdayım.Bu kilitten sonra hedef HUD ekranında kare şeklinde gözükmektedir.

Kilidi attıktan sonra hedefe doğru ilerleyerek Harm füzesinin hedefi vurabileceği menzile gelmemiz gerekmektedir. Harm füzesi menzili içine geldiğimizi ise HUD da görünen çemberden You are not allowed to view links. Register or Login menzil içine girdikten sonra HUD da bulunan çember yanıp sönmeye başlayacaktır.
Bizim menzil içine girdiğimizi belirten başka bir etken ise HUD un sağ tarafında bulunan menzil çizgisidir. Biz menzile girdikten sonra menzil çizgisinin üzerine bir ok gelir bu ok bizim menzilde olduğumuzu ve füzeyi atabileceğimizi belirtir. Söylemiş olduğum bu ok aşağıdaki resimle mavi bir çember içerisine alınmıştır.

Harm füzelerinin bir başka avantajı da füzeyi attıktan sonra kilidi kırabilmemizdir yani füzeyi attıktan sonra füze hedefi vurana kadar füzeyi beklememize gerek yoktur. Kilidi kırıp başka bir hedefe kilit atabilirsiniz.

Görmüş olduğunuz gibi hedef tam isabet vurulmuş durumda.
4
You are not allowed to view links. Register or Login
Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır,Toprak eğer uğrunda ölen varsa VATANDIR...
Bizim üzerinde yaşadığımız toprakların ne denli vatan olduğunu gösteren ve tüm şehitlerimizi anmak için koyduğum bir video Allah hepsine rahmet eylesin...
Powered by EzPortal