İpuçları ve Tüyolar (Kısa Kısa Bilgiler Tadında)

Başlatan eilisttraee, Eylül 11, 2021, 04:53:38 ÖS

« önceki - sonraki »

eilisttraee

Selamlar, Youtube'da #shorts videosuna denk gelmişsinizdir. Kısa kısa 1dk'lık videolar #shorts etiketi ile paylaşılıyor. Ben de bu fikirden yola çıkarak, hocalarımın da müsadesiyle, kısa kısa bilgi, rehber, ipucu, tüyo vs olacak şekilde bilgileri paylaşabileceğimiz bir bölüm açmak istedim. Burdaki amaç aslında hep gözümüzün önünde olan ama hiç bilmediğimiz (dikkat etmediğimiz, yeri gelmediği için kullanmadığımız vs) sistem ve/veya düğmeler ile ilgili kısa bilgiler vermek olacak.

İlk gönderimim de "HSD" ile alakalı olacak. Devamında da müsadenizle devam edebiliriz.

You are not allowed to view links. Register or Login

HSD ekranında uçağımızın etrafındaki ilk dairede bulunan çizgiler yönümüzü göstermektedir. Burdaki kırmızı çizgili bayrak kuzeyi, mavi çizgili uzun çizgi ise güneyi göstermektedir. Yani HSD ekranından hangi yöne gittiğimizi de görebiliriz.

(Not: Konu yanlış yerde ise tekrar düzenleyebilirim)

Kırımsız uçuşlar.

eilisttraee

Bu bölümde de uçuş için önerilen tuş atamalarını listelemek istedim. Uçuş esnasında joystick ve klavye üzerinden altta listelenen tuşları atayarak çok rahat bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Stick üzerinden;
 • Missile Step
 • Pickle Button
 • TMS (Target Management Switch)
 • DMS (Display Management Switch)
 • CMS (Display Management Switch)
 • Pinky Button
 • Trigger (First + Second Detent ayrı ayrı)

Throttle üzerinden;
 • UHF/VHF
 • IFF IN/IFF OUT
 • Radar Elevation Slew
 • Sensor Cursor/Enable
 • Dogfight Mode
 • Missile Override
 • Speedbrake

ICP / DED için de number pad ve yön tuşları atanabilir.

Minimum bu tuşlar ile mouse kullanmanıza çok gerek kalmadan rahatlıkla uçağınızı kontrol edebilir ve görevleri icra edebiliriz.

Cixed

You are not allowed to view links. Register or Login
Kısa bir bilgi de benden olsun TGP ekranının sol kısmında bulunan LST(Laser Search Target ) genellikle LANTIRN sisteminin bir parçası olarak daha hassas hedef tespiti ve lazerle işaretlemeyi sağlıyor .Örneklem olarak 80 km uzaklıktaki bir evin penceresinden içeri lazerle işaretleme yapabilirsiniz bu fonksiyonu kullanarak tabii ki normal TGP ile değil SNIPER X-R veya yeni modernze edilen ATGP ( Advanced Targeting Pod ) uçağınızda entegre olması gerek.4.35 daha uçamadığım için simüle edildi mi bilmiyorum ama 4.32 ve 4.33 de simüle edilmemişti .Link bırakıyorum araştırma yapacaklar için.You are not allowed to view links. Register or Login

eilisttraee

Bu bölüm de "F-16 Modları" ile ilgili olacak;

You are not allowed to view links. Register or Login

Resimden de görülebileceği üzere F-16 için 7 modu kullanabiliyoruz. Fakat bu bölümde bahsetmek istediğim aslında "Override" modları olan "DGFT - Dogfight Mode" ve "MRM/SRM - Missile Override" modlarıdır. Ayrıca SMS sayfaları da sizin hangi modda olduğunuzu (OBS-1 tuşunun altındaki yazı) gösteriyor. 

DGFT - Dogfight Mode :  Kısa mesafedeki tehditler için, "Gun ve Aim-9x gibi kısa mesafeli füzeler otomatik seçilmekte"
MRM/SRM - Missile Override Mode :  Uzak mesafedeki tehditler için, "Aim-120 gibi uzun mesafeli füzeler otomatik seçilmekte"
Center  : DGFT veya MRM moduna tekrar bastığınızda otomatik olarak bu override modlardan çıkılmış oluyor.

Pilot havadaki durumuna göre bu iki moddan birine geçebiliyor. Diyelim ki A-G hedefine yönelik bir saldırının ortasındasınız ve düşman hava unsurunun size yaklaştığını farkettiniz. Mesafeye bağlı olarak, kısa mesafe hedefler için Dogfight Moduna, uzun mesafedeki hedefler için de Missile Override moduna geçiş yaparak hedefi savuşturabilirsiniz. Aynı mod düğmesine tekrar basarak moddan çıkış yapabilir ve Profil-Hud-Mfd ayarlarınız eskisine dönerek, A-G hedefine saldırınıza devam edebilirsiniz. Dolayısıyla pilot elini gaz kolundan veya joystickten çekip üstten a-a ya basmasına gerek kalmadan havadaki tehditlere anında reaksiyon göstermiş oluyor.

PLUS

böyle şeyleri lütfen pdf olarak hazırlayın ve biz paylaşalım. Sonra C/P ile emeğinizi çalıp paylaşıyorlar.
Elinize sağlık

Eylül 13, 2021, 11:46:13 ÖS
emek sizin eğer logomuzuda barındırırsanız kendi sistemimizde de kaydeder eğitim bölümüne atarız.

eilisttraee

Teşekkür ederiz. Doğru söylüyorsunuz aslında, dediğiniz gibi yapalım hocam. Tek sayfalık döküman halinde de yapılabilir, bölüm bölüm olarak da yapılabilir. Nasıl isterseniz.

PLUS

emek sizin eğer logomuzuda barındırırsanız kendi sistemimizde de kaydeder eğitim bölümüne atarız.

Cixed

Kaptan ben geniş kapsamlı bir A-G dökümanı hazırlamaya başladım .Meta topluyorum şu an Pazar günü prömiyer olarak size teslim etmeyi düşünüyorum umarım forumdaki herkes için faydalı olur .

Powered by EzPortal