Eğitim Programı

Başlatan Mezzaluna, Temmuz 14, 2021, 10:34:19 ÖS

« önceki - sonraki »

Mezzaluna

Merhaba hocalarım biliyorum bu yorumu belki yüzlerce veyahut binlerce kez duymuşsunuzdur nereden başlayabilirim diye. Evet biliyorum biraz burnumuzu sürtmeliyiz konuları didiklememiz lazım ve ayrıyaten ellerinize sağlık güzel bir eğitim programı oluşturmuşsunuz. Fakat yeni başlayan birisi için çok karmaşık ve dağınık geldi mesela "sa" lar ya da görev oluşturma gibi ilk başlarda bilse de çok işine yaramayacağı şeyler var bunu kokpit bilgisi, temel uçuş bilgisi, navigasyon, pod eğitimleri gibi olsa çok daha iyi olur(Bunlar sadece birer öneridir şimdiden teşekkür ederim. Ayrıyaten biliyorum herkesin çok zamanı olmuyor ve bunların hepsi gönüllü yapılıyor, herkesi tebrik ederim. Ama çevremde birkaç arkadaşım var hepsi meraklı fakat hiçbiri mesela benim kadar araştırmak istemediği için yarı yoldan döndü. Ben çabalıyorum umarım istediğimi elde ederim. Tekrardan teşekkürler.)
Kırımsız Uçuşlar Dilerim!!

Cixed

Temmuz 14, 2021, 11:14:43 ÖS #1 Son düzenlenme: Temmuz 14, 2021, 11:21:21 ÖS Cixed
İlk olarak uçuş dışı konulardan başla mesela navigasyon harita okuma görev hazırlama bunları su gibi iç sonra genel kokpit eğitimi pdf sine çalış derim üzerine taxi takeoff ve rampstart eğitimini öğrendikten sonra bol bol pratik uçuş düzenle kule yaklaşma prosedürlerine göz gezdir radyo telsiz eğitimi çalış formasyon ve görev isimleri var pdf olarak onlarla beraber radyo komutlarına bak.Bunları bitirmen demek uçağı ramp start alıp taxi takeoff kalkıp iniş prosedürlerini öğrenmen demek radyo komutlarının ne anlama geldiğini You are not allowed to view links. Register or Login gelelim atış eğitimlerine bence mühimmat atış eğitimden önce hava yer ve hava hava radarlarının kullanma prensibini kavramalısın sonra a-g ve a-a mühimmat atış eğitimlerine bakabilirsin .Son olarak da tanker yaklaşma ve ıls tacan iniş çalış bunların hepsini hallettiğinde hem pratik olarak uçuş dinamiklerini öğreniyorsun hem de a-g ve a-a görevleri icra edebilirsin ve de refuel görevlerini üzerine ek olarak 2 ana konu var SEAD dediğimiz hava yer savunma silahlarını imha etme görevi ve de A-A Jammer kullanmayı öğrenme bu ikisi çok detay eğitimler bence .Üzerlerine bol bol görev düzenle offline pratik yap derim.Forumdaki hocalarım sana daha detaylı bilgi verebilirler ben de yeni başladım sayılır haddime değil neye çalışılıp çalışılmayacağını göstermek :)

Aday-Hunter

Temmuz 15, 2021, 11:25:40 ÖÖ #2 Son düzenlenme: Temmuz 15, 2021, 11:28:24 ÖÖ Aday-Hunter
Bende fikirlerimi söylemek isterim. Öncelikle havacılık zor bir daldır. Çok fazla emek isteyen bir konu. Bilgi birikim ve tecrübeyle bağlantı. Doğal olarak başta yorucu olması çok normal. Eğitim videoları da bir yere kadar bilgi vermektedir. Zaten eğitim video ve dökümanlarını anlayabilmek için temel havacılık konusunda bilgiye sahip olmak gerekir. Benim fikrim önce havacılığın temel bilgilerini edinmek gerekir. Mesela biz neden mesafe birimi olarak "nm" kullanıyoruz. Bazı terimler ne anlama geliyor gibi gibi bir çok şey hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. İlk başlayacak kişinin kokpit içinde çokça zaman geçirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben her uçuşumu ramp start ile yaparım ve tüm testleri ile birlikte gerçekleştiririm. Hiç de sıkılmıyorum ve erinmiyorum. Tam tersi daha çok uçağı sahipleniyorum. Neyi nasıl açtığını-kapattığını ve ne için açtığını öğrenmeye başladıkça daha çok sorular sormaya başlayacaksın. Daha sonra uçuşlara başlamak gerektiğini düşünüyorum. Sonra gerisi kendiliğinden geliyor. Bu bir bilgisayar oyunu değil simulasyon. Araba yarışı gibi bas gaza git gibi bir şey değil. Yorucu ve ayrıntılı olması normal. Eğer sıkılıp bırakan oluyorsa zaten havacılığı yeterince sevmemiş demektir.

toprakunal

İngilizceniz varsa falcon bms'yi açarken documentation and manuals kısmı var oraya tıklayın, bms-training pdf inde rampstarttan atış eğitimlerine kadar her şey mevcut. Nereden başlasam derdiniz yok her şeyi sırasıyla anlatmışlar. Eğitim falcon bms'in içindeki görevlerle birlikte ilerliyor böylece pratik de yapabilirsiniz.

111-Ghost

You are not allowed to view links. Register or Loginİngilizceniz varsa falcon bms'yi açarken documentation and manuals kısmı var oraya tıklayın, bms-training pdf inde rampstarttan atış eğitimlerine kadar her şey mevcut. Nereden başlasam derdiniz yok her şeyi sırasıyla anlatmışlar. Eğitim falcon bms'in içindeki görevlerle birlikte ilerliyor böylece pratik de yapabilirsiniz.


Acaba kaç kişinin okuduğunu anlayacak kadar ing bilgisi mevcut?

Bu konuda çok geride bir ülkeyiz yaptırım yok. 4. Sınıftan 12. Sınıfa kadar İngilizce görüp hiç anlamayan bi dolu insan var. Bu ihtiyaç meselesi biraz.

Haklısınız herşey manuellerde ve dökümanlarda mevcut ama ne mutlu anlayabilene.


toprakunal

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Loginİngilizceniz varsa falcon bms'yi açarken documentation and manuals kısmı var oraya tıklayın, bms-training pdf inde rampstarttan atış eğitimlerine kadar her şey mevcut. Nereden başlasam derdiniz yok her şeyi sırasıyla anlatmışlar. Eğitim falcon bms'in içindeki görevlerle birlikte ilerliyor böylece pratik de yapabilirsiniz.


Acaba kaç kişinin okuduğunu anlayacak kadar ing bilgisi mevcut?

Bu konuda çok geride bir ülkeyiz yaptırım yok. 4. Sınıftan 12. Sınıfa kadar İngilizce görüp hiç anlamayan bi dolu insan var. Bu ihtiyaç meselesi biraz.

Haklısınız herşey manuellerde ve dökümanlarda mevcut ama ne mutlu anlayabilene.Doğru hocam bu konuda gerideyiz. Tshkk türkçe döküman yayınlayarak muhteşem bir iş yapmış, bu kaynaklar çok değerli.

Aday-Hunter

Aslında ingilizcesi iyi olan biri orijinal dökümanları Türkçeye çevirebilir de. Yapacak işsiz biri lazım  ;D

111-Ghost

Memlekette işsiz çokta diyecek söz yok😊

PLUS

eğitim programının videolu hali zaten sitemizin youtube kanalında var. Armut pişip ağza düşüremedik gitti  :-\

Aday-Hunter

You are not allowed to view links. Register or Logineğitim programının videolu hali zaten sitemizin youtube kanalında var. Armut pişip ağza düşüremedik gitti  :-\

Tabi ki hocam haklısınız. Siz personellerin böyle bir şey için zorunluluğu da yok herkes tarafından da biliniyordur. Forum bünyesinde belirli başlıkları okumuşlardır üye olunmadan önce. Zaten yeterince döküman oluşturmuşsunuz temelde tüm versiyonlar için geçerli olacak şekilde. Kaldı ki forum içerisinde konularda da çok şey mevcut. Bende onları takip ederek öğrendim. Haricinde bildiğim kadarıyla yabancı kaynaklardan da bir şekilde öğrenme çalıştım. İyi kötü istediğim konularda bir sonuca vardım veya varabiliyorum.

Aslında bu tip durumlarda veya birçok konuda dikkat ediyorum hep forum içerisindeki personellerden ve gerçek anlamda kıdemli üyelerden bir takım şeyler bekleniyor. Benim izlenimim bu. Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bu Sim'i bu forum üretmedi.

Bu durumda bir yandan demek istemem illa ki ilgili birileri vardır hep personel veya kıdemlilerin mi elini taşın altına koyması lazım. Bir babayiğit yok mu ? ;D  Forumda olsun kendi sitesinde, kanalında bir yerde işte "buyurun ben bir şeyler yaptım kullanın" desin. Bunu sadece eğitim için demiyorum bu bir modelleme olur, skin olur, manuel dosyalarının birebir çevirisi olur, belirli hataların düzeltilmesi ayıklanması vs. Ben 50 den fazla güncel versiyona göre Janhas uçağını boyadım ben personel miyim veya personel miydim ? Hayır.


PLUS

Baba  yiğitler yapabileceğini yapmış. FALCON BMS'nin sitesinde çoğu kez olmayan şeyler burada vardı hep. Fakat elbette soru sorabileceğin bir şeyler ve muhatap aradığın birileri olur. Gönüllülük esasında bir araya gelmiş insanlara hele ki o topluluğa ait olmadan hadi bana karışık yükleyin gibi cem yılmaz mitolojisinden beklentiye girmek yanlış.

eilisttraee

Merhaba,

Yardım dökümanlarını okumak, anlamak ve uygulamak arasında bazen ciddi sıkıntılar olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Dead görevi yaptığınızı düşünün ve düşman bölgesindesiniz, yeni başlayan arkadaşlar için hem lideri takip etmek, hem de ekrandan Sam radarı aramak ve bu arada havadaki tehdit unsurlar hakkında dikkatli olmak (her ne kadar bununla ilgili başkaları görevli olsa da bazen onlar da gözden kaçırabiliyor) vs gibi etkenler yorucu/sıkıntı (doğru kelimeyi bulamadım :) olabiliyor. Yani teknik vs uygulama aynı olmayabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Dolayısıyla nacizane bir fikir önerebilirim;

Haftanın belirli günlerinde, müsait olan hocalarımız ve arkadaşlarımız ile eğitim uçuşları düzenlenebilir mi ? Bu eğitim sıfırdan bir eğitim olmamalı tabi. Yani uygun görülürse katılacak arkadaşların en azından;

- Ramp Start yapabilmeli, Steerpointleri görüp ve seçili rotada uçabilmeli, verilen yönergeler ile iniş yapabilmeli
- Takım ve/veya lider ile telsizden konuşabilmeli, "Situational Awareness" yani etrafında olan biteni anlayabilmeli.
- Uçuş esnasında verilen komutları yerine getirebilecek kadar "Brevity" bilmeli.

A-A, A-G veya herhangi bir silah sistemini bilmeyebilir fakat RWR nedir FCR nedir az da olsa bir fikri olmalı. Dolayısıyla komple bir eğitim yerine spesifik bir eğitim uçuşu planı olabilir diye düşünüyorum.

Hatta katılımcı sayısı artarsa aynı anda farklı sistemler de çalışılabilir, örnek olarak;
- Bir hocamız bir grup ile Sead yapabilir. (Bu görev esnasında silah sistemleri eğitimi verilebilir.)
- Bu esnada diğer hocamız Strike grubunun liderliğinde Sead paketinin görevini yerine getirmesini bekleyerek bölgeye intikal edebilir, (A-G mühimmat ve silah sistemleri eğitimi)
- Bir hocamız da Sweep / Escort / Tarcap / Barcap görevi ile A-G paketinin hava güvenliğini sağlayabilir. (BVR - WVR - ACM eğitimleri)

Tabi ki bu eğitim uçuşları ayrı ayrı da yapılabilir.

Her Cuma resmi uçuşunuz olduğunu biliyorum fakat Cuma harici bir uçuş olup olmadığını bilmiyorum. Böyle bir eğitim görevi organize edilse fikriniz, öneriniz ne olurdu ? Değerlendirmelerinize sunarım.

toprakunal

You are not allowed to view links. Register or LoginMerhaba,

Yardım dökümanlarını okumak, anlamak ve uygulamak arasında bazen ciddi sıkıntılar olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Dead görevi yaptığınızı düşünün ve düşman bölgesindesiniz, yeni başlayan arkadaşlar için hem lideri takip etmek, hem de ekrandan Sam radarı aramak ve bu arada havadaki tehdit unsurlar hakkında dikkatli olmak (her ne kadar bununla ilgili başkaları görevli olsa da bazen onlar da gözden kaçırabiliyor) vs gibi etkenler yorucu/sıkıntı (doğru kelimeyi bulamadım :) olabiliyor. Yani teknik vs uygulama aynı olmayabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Dolayısıyla nacizane bir fikir önerebilirim;

Haftanın belirli günlerinde, müsait olan hocalarımız ve arkadaşlarımız ile eğitim uçuşları düzenlenebilir mi ? Bu eğitim sıfırdan bir eğitim olmamalı tabi. Yani uygun görülürse katılacak arkadaşların en azından;

- Ramp Start yapabilmeli, Steerpointleri görüp ve seçili rotada uçabilmeli, verilen yönergeler ile iniş yapabilmeli
- Takım ve/veya lider ile telsizden konuşabilmeli, "Situational Awareness" yani etrafında olan biteni anlayabilmeli.
- Uçuş esnasında verilen komutları yerine getirebilecek kadar "Brevity" bilmeli.

A-A, A-G veya herhangi bir silah sistemini bilmeyebilir fakat RWR nedir FCR nedir az da olsa bir fikri olmalı. Dolayısıyla komple bir eğitim yerine spesifik bir eğitim uçuşu planı olabilir diye düşünüyorum.

Hatta katılımcı sayısı artarsa aynı anda farklı sistemler de çalışılabilir, örnek olarak;
- Bir hocamız bir grup ile Sead yapabilir. (Bu görev esnasında silah sistemleri eğitimi verilebilir.)
- Bu esnada diğer hocamız Strike grubunun liderliğinde Sead paketinin görevini yerine getirmesini bekleyerek bölgeye intikal edebilir, (A-G mühimmat ve silah sistemleri eğitimi)
- Bir hocamız da Sweep / Escort / Tarcap / Barcap görevi ile A-G paketinin hava güvenliğini sağlayabilir. (BVR - WVR - ACM eğitimleri)

Tabi ki bu eğitim uçuşları ayrı ayrı da yapılabilir.

Her Cuma resmi uçuşunuz olduğunu biliyorum fakat Cuma harici bir uçuş olup olmadığını bilmiyorum. Böyle bir eğitim görevi organize edilse fikriniz, öneriniz ne olurdu ? Değerlendirmelerinize sunarım.
Kesinlikle yeni başlayan biri için liderle sadece kol uçuşu yapmak bile zorlayıcı olabiliyor. Sanıyorum görevler dışında da uçuşlar oluyor çünkü 2 sene önce biriyle resmi görev dışında uçuş yapmıştım. ama bunu yakalamak için ara sıra ts ye uğramak gerekiyor. Eğer bunun için zaman belirlenirse +1 katılım sağlamak isterim.

113-Beyzade

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or LoginMerhaba,

Yardım dökümanlarını okumak, anlamak ve uygulamak arasında bazen ciddi sıkıntılar olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Dead görevi yaptığınızı düşünün ve düşman bölgesindesiniz, yeni başlayan arkadaşlar için hem lideri takip etmek, hem de ekrandan Sam radarı aramak ve bu arada havadaki tehdit unsurlar hakkında dikkatli olmak (her ne kadar bununla ilgili başkaları görevli olsa da bazen onlar da gözden kaçırabiliyor) vs gibi etkenler yorucu/sıkıntı (doğru kelimeyi bulamadım :) olabiliyor. Yani teknik vs uygulama aynı olmayabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir.

Dolayısıyla nacizane bir fikir önerebilirim;

Haftanın belirli günlerinde, müsait olan hocalarımız ve arkadaşlarımız ile eğitim uçuşları düzenlenebilir mi ? Bu eğitim sıfırdan bir eğitim olmamalı tabi. Yani uygun görülürse katılacak arkadaşların en azından;

- Ramp Start yapabilmeli, Steerpointleri görüp ve seçili rotada uçabilmeli, verilen yönergeler ile iniş yapabilmeli
- Takım ve/veya lider ile telsizden konuşabilmeli, "Situational Awareness" yani etrafında olan biteni anlayabilmeli.
- Uçuş esnasında verilen komutları yerine getirebilecek kadar "Brevity" bilmeli.

A-A, A-G veya herhangi bir silah sistemini bilmeyebilir fakat RWR nedir FCR nedir az da olsa bir fikri olmalı. Dolayısıyla komple bir eğitim yerine spesifik bir eğitim uçuşu planı olabilir diye düşünüyorum.

Hatta katılımcı sayısı artarsa aynı anda farklı sistemler de çalışılabilir, örnek olarak;
- Bir hocamız bir grup ile Sead yapabilir. (Bu görev esnasında silah sistemleri eğitimi verilebilir.)
- Bu esnada diğer hocamız Strike grubunun liderliğinde Sead paketinin görevini yerine getirmesini bekleyerek bölgeye intikal edebilir, (A-G mühimmat ve silah sistemleri eğitimi)
- Bir hocamız da Sweep / Escort / Tarcap / Barcap görevi ile A-G paketinin hava güvenliğini sağlayabilir. (BVR - WVR - ACM eğitimleri)

Tabi ki bu eğitim uçuşları ayrı ayrı da yapılabilir.

Her Cuma resmi uçuşunuz olduğunu biliyorum fakat Cuma harici bir uçuş olup olmadığını bilmiyorum. Böyle bir eğitim görevi organize edilse fikriniz, öneriniz ne olurdu ? Değerlendirmelerinize sunarım.
Kesinlikle yeni başlayan biri için liderle sadece kol uçuşu yapmak bile zorlayıcı olabiliyor. Sanıyorum görevler dışında da uçuşlar oluyor çünkü 2 sene önce biriyle resmi görev dışında uçuş yapmıştım. ama bunu yakalamak için ara sıra ts ye uğramak gerekiyor. Eğer bunun için zaman belirlenirse +1 katılım sağlamak isterim.
6-7 sene önce biz üyeler olarak ts de sürekli olarak personelden daha kalabalık şekilde bulunup kendi aramızda eğitim uçuşları yapıyorduk. Bu uçuşlara personel de katıldığı zaman eğiticilik anlamında tadından yenmiyordu ama bunu yine organize eden üyelerdi. Yani demek istediğim cuma günleri resmi uçuşlar dışında ts yi personel dışında kullanan yok. Organize olmak ve birlikte uçuşlar yapmak sizin elinizde. Ayrıca şunu da ekleyeyim senden daha bilgili biriyle yapılan tek bir uçuş sayfalarca döküman okumaktan çok daha faydalı oluyor

eilisttraee

O zaman hem tanışmak için, hem de mümkün olduğunca ve müsaitlik durumuna bağlı olarak akşamları "Teamspeak" kanalına girelim. İlk başlarda belki sayımız az olur fakat ileride fazla kişi olabiliriz.

Benzer Başlıklar (5)

Powered by EzPortal