Ana Menü

Home Cockpit

Başlatan alp1975, Temmuz 09, 2016, 07:51:10 ÖS

« önceki - sonraki »

Tarkan Kantur

alp1975, ben sana yardimci olabilirim, homecockpit üzerine. öncelikle sana arduino bord lazim. Arduino Micro, arduino Due veya Arduino Leonardo lazim, diger arduinolarla olmuyor, ben en uygununu yani Arduino micro aldim. yazilimlari ben yapiyorum. yardimci olabilirim. nasil bir home cockpit düsünüyorsun.

kufu

Merhabalar ,
Geçen sefer internet düşmesi nedeni ile yarıda kalan yazımı tekrar yazıyorum. Tekrardan özür dilerim.
56 yaşındayım ve havacılık gençlik hayalimdi. Haa da öyle. Teknolojideki gelişmeler evde bir şeyler yapmaya izin verdiğinden beri ben de evde kokpit yapma çalışmalarıma ağırlık verdim. Kendime aylık 300- 350 TL arası bir bütçe ayırarak ve sabırla birikmesini bekleyerek aşama aşama yola devam ediyorum. Yaklaşık 5 yıldır da böyle sürüyor.
Bu arada yaşımın önemi yok. Bilginin ve bilenin önünde her zaman eğildiğimden, herkesten ve özellikle hepinizden bir şeyler öğrenmeye her zaman hazırım ve de minnet duyarım. Geçirdiğim aşamalardan sonra belki bir faydam olur diye bu satırları yazmak istedim. İstenilirse bilgi yardımında da bulunabilirim.

Bu gün geldiğim nokta 2 aşamalı. 1. Sivil tabanlı olan (Boeing)  2. Askeri tabanlı olan (F16).
Sitemizin konusu nedeniyle askeri tabanlı olanı öncelikle anlatmak isterim.
İlk aldığım ekipmanlar, Saitek X52 (Joystick&Throttle) idi.
Sonra da Saitek Proflight (Yoke&Throttle) ile Pz35 Rudder Pedal aldım.
Ardından, You are not allowed to view links. Register or Login Sitesinden aldığım HS201 Next Level Racing Platform geldi (artık HS202 yi satıyorlar). Bu platform, 40*46 ebatlarında olduğundan, bir koltuğun altına rahatça monte ederek Pitch ve Roll hareketlerinin koltuğa aktarılmasını sağladım.
Sonraki aşamada, platforma bir Buttkicker Bassshaker Gamer II ekleyerek, bas seslerin koltuğa aktarımını sağladım. Böylece motor efekti de koltuğa ilave edilmiş oldu.
Bu aşamaya kadar olan sistemi, başından beri (ister inanın ister inanmayın) Core 2 P8700 - 1 Gb PEK- 500 gb HD-15.6 inch lik bir Samsung Laptop üzerinden çalıştırdım. Bu da tüm aşamalarıyla ilginç bir tecrübe oldu (Lütfen, sakın "olmazlara" pabuç bırakmayın ve de sakın ola yılmayın diye bunları yazıyorum). 
Bu sene yaptığım şeyse, HTC-Vive Video gözlüğünü almak oldu ve burada durdum.
Şimdi iki adımım kaldı. GTX 1070 kartlı bir Laptop almak ve X52 yi koltuğa daha gerçekçi bir şekilde monte etmek. (Çünkü video gözlüğü bilgisayarım çalıştırmayacak. Ayrıca,"neden laptop?" diye sorulursa, taşınabilirliği ve çalışmalarımı yaptığım odanın küçük (4m2) olması nedeniyle olduğunu da belirtmek isterim)
Şu sıralar bilgisayar için para biriktiriyorum. En erken yıl sonu ya da önümüzdeki yıl içinde olabileceğini düşünüyorum. Heyecanım da had safhada. Ama dediğim gibi, sabretmeyi de öğrendim.
Gelişmeleri aktarmaya da devam edeceğim. Bir sonrakinde de sivil tabanlı olan kısmın anlatacağımı belirterek ve saygılarımı ileterek yazıma da burada son veriyorum.
Hepinize başarılar...

PLUS

kufu bey ne kadar biriktirdiniz ?
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

semihgörkem

Güzel yazı olmuş,her şey gönlünüzce olur inş :)

kufu

Teşekkür ederim Semihgörkem. Hepimizinki öyle olsun...

114-Ghost

Azim kararlılık bu  işte.. Teşekkür ederiz.
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

Tonyukuk

aklımızın bir köşesinde her zaman olan ama yapamadığımız şey işte bu uzun vadeli planlama ve bununla beraber gelen başarı tebrik ederim müteakip paylaşımlarınız için sabırsızlanıyorum.
Silence !  Silence !  Silence !

kufu

Merhabalar,

Kokpit çalışmalarımın resimlerini You are not allowed to view links. Register or Login a yükleyebildim nihayet.
Arzu ederseniz bakabilirsiniz.

You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

kufu

İstediğim gibi yüklemede zorluk çekiyorum. Bu da diğer ikisi

kufu

Bu da civil mod

kufu

Tekrar merhabalar
Bu sefer de son resimde göreceğiniz sivil tabanlı kısmı anlatmak istiyorum. Dilerim bir faydam olur.

İşe başlamadan önce neyi ve nasıl istediğime karar vermem gerekiyordu. Önceden de söylediğim gibi odam küçüktü ve ben onu başka amaçlarla da kullanmak istediğimden kokpit içi görüntüsüne döndürmek gibi bir isteğim olmadı. Asıl amacım, "hareketi dışarı almaktı". Bu, bir pilotun yaptığı her neyse, ona benzer şekilde yapmak olarak da ifade edilebilir. Daha da açık bir ifadeyle, onun ekrandan gördüğünü ekrandan görmek, aletle yaptığını da ona benzer bir aletle yapmak isteğindeydim. 
Üç adet ekran gerekliydi.
1. Ön Cam yada Virtual Cockpit görüntüsü, bunu 42 inch lik bir tv ile,
2. Navigation, bunu 22 inch lik tv ile,
3. Kokpit Göstergeleri, bunu da 15,6 inchlik laptop ekranıyla sağladım.
Ekranları da Matrox Dual Head2 Go adlı harici ekran kartıyla bölüştürdüm.
Ve de TtracIR pro4 ile de kafa hareketlerini görüntüyle birleştirdim.
Kumanda elemanları ise ise, Satek Yoke&Throttle (Boeing'e uyarlanmış) ve Rudder Pedallar idi.
İş Seyrüsefer kısmına gelince ilk VR İnsight MCP Combo Panel geldi. Bu panelin sağ kısmında COM (Nav+ADF+Transponder), orta kısmında Main Panel (Hız,yükseklik, otopilot ve diğerleri), Sağ kısmında da EFIS kontrolleri vardı.
İkinci kısım ise VR İnsight CDU Unit idi ki, bu da FMC arayüzü idi.
Tabi tüm bunlar yine Hareketli platform, Bassshaker ve de Kulaklıkla bütünlenince, gerçeğe daha da biraz yaklaşmış olduk.
Şimdi Video gözlük de eklenince herhalde iyice bütünleşmiş olacak.

Yalnız bu kısma şunları da ilave etmek istiyorum:

Video Gözlük, 1992 yılında çevrilmiş olan, "Lawnmover Man (Bahçıvan)" adlı filmi seyrettiğimden bu yana (herhalde 1994 ya da sonrasıdır) hayalimdi.  Sanal gerçeklik ile ilgili hemen her film ya da diziyi o günden bu yana arşivlemeye çalıştım. Ama ilk çıkanlar, göz kararması ve mide bulantısı yapıyorlardı ve görüntü kalitesi oldukça düşüktü. Bu nesil ise, içinde vücut hareketlerini okuyan bir jiroskop barındırıyor ve gürüntüyü ona göre aktarıyor. Tabi Full HD görüntülü olarak. Yani, yan etkileri oldukça kısıtlandı. Ayrıca HTC View in harici kamerası olduğundan, dışardaki aygıtlarla bütünleşmek için kafadan çıkarmak gerekmeden, dış görüntü de alınabiliyor. Ben bunun yanısıra, kokpit içi düğmeler ulaşabilmek için, "Leap Motion" adlı el okuyucusunu da gözlüğe ekledim. Bilgisayarımı yenileyip, kısmet olursa da tümünü çalıştırınca, kokpit içinde olmaya büyük ölçüde yaklaşacağımı biliyorum ama, o tür bir gözlüğün 1 yada 2 saatten çok daha uzun süreli kullanımından yine de süpheliyim. Onun için de harici ekranlarla oluşturduğum sistem benim için hala aynı önemi koruyor.
Şimdilik bu kadar.
Ben amatör ruha ve onu taşıyanlara büyük saygı duyuyorum. O ruhta, çıkar kaygısı ve beklenti olmadan aynı zevki paylaşan insanların bütünleşmesi ve birbirine fayda sağlamaya çalışması gizli. Ne öğrendiysem (ki çok fazla sayılmaz) bu ve bunun gibi kaliteli sitelerden öğrendim. Herkes, çözdüğü sorunları, sakınmadan gizlemeden zevkle aktardı ve aktarmakta.
Önce; "şunu, bunu yaptım" ya da "şunu, bunu aldım" gibi şeyleri yazma konusunda çok düşündüm. Yanlış anlaşılabilir miydim?
Ama amatör ruha borcum olduğunu da düşünerek yine de yazdım. umarım farklı algılanmam sevgili hobi dostlarım. Sizlere ve sizlerin sahşınızda bilgilerini aktaran herkese çok teşekkürler ediyorum.
Şimdilik Hoşçakalın.

Son olarak,resim paylaşımı konusundaki açemiliğimi de hoş görürsünüz umarım. Pek istediğim gibi olmadı da...

kufu

Sn. 112-Ghost ve Sn. Tonyukuk' a güzel yorumları için teşekkürler ediyorum.

114-Ghost

+1 çok güzel çalışma hocam emeğinize sağlık.
linkleri düzenledim.

kufu

Sn. 112-Ghost, ellerinize kollarınıza, emeğinize sağlık. Bin yaşayın.

kufu

Merhabalar,

HS -201 Hareketli platformun similatör de kullanımı ile ilgili kısa bir video ekliyorum. Belli oranda bir fikir verebilir. Ayrıca yine fikir vermesi açısından, Video Gözlük ve Leap Motion (El Okuyucu) nun similatörde kullanımı ile ilgili bazı videoları da "Yeni PC Konfigürasyonu" bölümüne eklemiştim. Onlara da o bölümden bakabilirsiniz.

Saygılarımla.

You are not allowed to view links. Register or Login