İyi bir sanal pilot nasıl olunur?

Başlatan VΞGΛ, Eylül 27, 2013, 05:52:23 ÖS

« önceki - sonraki »

VΞGΛ

Eylül 27, 2013, 05:52:23 ÖS Son düzenlenme: Eylül 27, 2013, 06:14:30 ÖS 113-Vega
İyi bir sanal pilot nasıl olunur ve sanal havacılık nasıl en çok zevk alınan hobilerden birine dönüştürülür?

  Türk Sanal Hava Kuvvetlerine girdiğim günden beri böyle bir konu açmak ilerine mümkün olur inşallah diye dilemiştim. Bir çok usta ile tanışmanın verdiği tecrübe ve birikim, ayrıca kendi çapımda çok uzun zamandan beri simülasyonlar ile ilgilenmem sebebi ile, kendime göre belirli tespitlerim var, bunları aktarmak isterim.

  Bir çok simülatöre yeni başlayan sanal pilot, nedense bir an önce uçayım düşüncesi ile olaya hızlı girer fakat sonunu getiremez. Ne yazık ki sabredemeyen ve bilgi ile tekniği birleştirmede zorlanan bir milletiz.

   Türk Sanal Hava Kuvvetlerinin bana kattıkları ile nasıl iyi bir sanal pilot olursunuz; nasıl Türk Sanal Hava Kuvvetleri gibi bir oluşuma kendinizi kabul ettirirsiniz, nasıl başarılı olup bu oluşumdan zevk alırsınız bunları sıralayacağım.

   Eminim ki bu oluşuma yıllarını vermiş komutanımız ve kurucumuz Plus, bu konuda tecrübesi çok olan Pars hocam ve şu anda filoda olmayıp da bize düşüncelerini aktaracak bir çok tecrübeli pilotlarımızın ekleyeceği  değerli bilgiler olacaktır. Ayrıca şu anda filolarımızda bulunan çok değerli ve usta sanal pilotların hepsinin de size aktaracağı şeyler vardır.  Çünkü hepimiz aynı yollardan geçtik.

1. Yeni başlayan biri olarak, gireceğiniz oluşumun zorlu yollardan geçtiğini kendinize anlatın. Sabırlı olun, eğitim dokümanlarını çalışın ve bir sonraki konuya eksiksiz geçin.

2. Sanal pilotluk aynı zamanda konu ile ilgili genel kültür ister. Havacılıktan zevk almıyor iseniz sanal pilot olamazsınız. Onun için, güncel haberleri, savaş teknolojilerini, kullandığınız uçak ile ilgili haberleri ve bilgileri okuyun, günceli takip edin. Bu size çok yardımcı olacaktır.

3. Foruma katılın. Yeni konular açın, açılan konulara düşüncelerinizi forum kurallarına uyarak yazın. Hem filo üyelerinin, hem de forum üyelerinin sizi tanımasını sağlayın. Forumda faydalı işler yapmanız, filo üyelerinin ve komutanın dikkatini çeker ve filoya alımınızda pozitif etkisi olur.

4. Türk Sanal Hava Kuvvetleri gibi büyük bir camiaya girerken saygılı olun. 1 Saatte samimiyet kurmaktansa, destur ile girip yavaş yavaş ve sağlam dostluklar kurmak çok daha kalıcı olur. Bunu hayat felsefeniz yapın.

5. Eğitim görevlerinde belirli bir seviyeye geldiğinizi hissettiğiniz an artık telsizde bulunabilir ve oradaki sanal pilotlar ile uçuşlar düzenleyerek online deneyiminizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

6. Hazır olduğunuzu hissetmeden ya da belli bir seviyeye geldiğinizi anlamadan filo başvurusu yapmayın. Sizin için filoya kabule kadar giden yol ızdırap verici olabilir ya da hiç gerçekleşemez.

7. Aday öğrenci olmanızı mütakip, filo üyeleri olan ilişkilerinizi sağlam tutun. Onların sizi tanımasını sağlayın. Gerçek arkadaşlıklar bu işin uzun süre devamlılığını sağlar.

8. Aday olduktan sonra, foruma katkılarınız, kendinizi geliştirmek için yaptığınız çalışmalar sonradan size çok pozitif döner bunu unutmayın.

9. Sınavları ve tezleri verip filoya kabulünüzü mütakip, atandığınız filo üyeleri ve filo komutanı ve liderler ile iyi geçinin. Onların sizi iyi tanımasını sağlayın. Onlara yardımcı olun, sorumluluklar üstlenin. Size verilen görevleri hakkıyla yapın. Filoya kabulünüzü mütakip sizden özel şeyler istenecek, pilot olarak gelişmeniz bambaşka yerlere gidecek. Artık uçtuğunuz filonun yaptığı görevler için uzmanlaşacak, o filonun gizli dokümanlarına ulaşarak kendinizi geliştirecek ve onlarla bir bütün olacaksınız. Kolay olmayacak ama, eğer siz isterseniz ve doğruları yapmaya devam ederseniz, söylenenleri dinler ve yerine getirirseniz, sizin için bir filonun parçası olma ve gerçek dostlarla kol kola uçma zevkinin kapıları açılacaktır.
10. Hayatta olduğu gibi, TSHK Komutanlığında da dürüst, hak yemeyen, yalan söylemeyen ve güvenilir bir birey olun. Aksi takdirde barınamazsınız. Buradaki insanlar gerçekten seçilmiş insanlardır. SOnradan araya kendileri gibi olmayan bir bireyin katılmasına izin vermezler. Gizlilik içeren konuşmaları ve belgeleri asla dışarı sızdırmayın ve her şeyin hakkını verin, adaletli olun, dürüst olun.
11. Filoya girdikten sonra herşey bitmiyor. İki yıl geçse de, 20 yıl geçse de eğitimin ve öğrenmenin sonu yoktur. Filolara katkı yaparsanız, hem kendiniz bir şeyler öğrenirsiniz hem de çevrenize yararlı olursunuz ve uzun soluklu bir hobiniz olur.
12. Donanımınızı elinizden geldiğince güncel ve operasyonel tutun. Ne kadar iyi donanım, o kadar zevk. Elinizden geldiği kadar. Kötü bir oyun kolu, en iyi sanal pilotu bile olaydan bıktırabilir unutmayın. Ama her şeyi bir anda değil, elinizden geldiğince ve öncelik sıranızı iyi saptayarak yavaş yavaş yapın.

13. Dışarıda gerçek hayatın olduğunu asla unutmayın ve önceliği oraya verin. Filo pilotluğunu hobi olarak, rahatlamak için, arkadaşlarınız ile beraber yaptığınız zevkli bir aktivite olarak görürseniz, herşeyi doğru yaparsınız ve usta bir sanal pilot olursunuz. Hayatta da geçerli olduğu gibi, her şeyi dengeye oturtun, abartmayın.

14. Tecrübeli filo üyelerini örnek alın. Kendinize örnek alacak pilotlar belirleyin ve onların seviyesine gelmeye çalışın.  Benim kendimi geliştirmemde  Plus, Pars, Danger, Lima, Oscar, Ripper, Sarp gibi çok tecrübeli ve usta  isimlerin etkisi vardır. Onlardan her an yeni bir şey öğrenebilirsiniz. Ayrıca genç ve aramıza yeni katılmış bir çok pilotun da uçuşlardaki  iyi yönlerini almaya çalışıyorum.

Türk Sanal Hava Kuvvetleri'nin bir üyesi olmanın zevki böyle çıkar... Burada o kadar iyi dostlar edinirsiniz ki, arkanızda bir düşman olduğunda, herkes sizi kurtarmak için gerçek dünyadaki gibi seferber olur, kendini tehlikeye atar. Birbirini her ortamda kollar, destek verir. Dostluklarını gerçek hayata taşımış bir çok sanal pilot vardır. Böyle bir ortama girmek zordur. Ama kendinizi kabul ettirdikten ve doğruları yaptıktan sonra, bu işten alınan zevk ile birlikte bu topluluktan ayrılmak daha da zordur.

Unuttuğum bir çok şey vardır, onları da arkadaşlarım tamamlayacaklardır.

Forum üyeleri de düşüncelerini yazabilirler, güzel bir tartışma konusu olur.

Hepinize iyi uçuşlar...
the north face

Evet Vega hocam çok güzel noktalara değininen ve uzun süredir bu işin içinde olan biri olarak çok öğretici bir yazı yazmış fakat bir hususa değinmekte fayda var. İyi bir sanal havacı olmak "Okumak okumak ve yine okumaktır."

Oysa ki burda da görüldüğü kadarı ile kimse şu yazıyı bilee uzun gelip okumamış... ya da en azından ben öyle düşünüyorum sonuçta konuya katılım belli.

O yüzden bende şu maddeyi ekliyeyim iyi bir sanal havacı olmak bu yazıyı okumak ile başlar okursanız zaten gerisi gelir.

Hiç okumayan bir milletiz ki bu sanal havacılık platformunda da göze çarpmakta kaynakları araştırıpi okuyup öğrenereke hiç bir sorunuz cevapsız kalmaz bugün internet ortamında sanal havacılık konusunda bile ulaşamıyacağınız bilgi sayısı çok az. O yüzden araştırmak meraklı olmak ve çaba göstermek bu işin birincil noktası ek olarak bu çabanın en önemli göstergesi de okumaktan erinmemektir.
SCREW YOU GUYS, I'M GOING HOME
TuAF-North

112-Ripper

Aynen katılıyorum. Çok değerli bir yazı olmuş. Yeniler için kılavuz niteliğinde.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Gökyüzünde1Asır

Çok Güzel Olmuş Hocam.Ben Gibi Daha Yeni Arkadaşlara Yararlı Olacağını Umut Ediyorum. Sabitlenmeli Bana Kalırsa :D
"Pars'lar Gece Avlar" 181.Filo(Pars)

Bozkurt

You are not allowed to view links. Register or LoginSabitlenmeli Bana Kalırsa

Konu zaten dün sabitlendi...
You are not allowed to view links. Register or Login

111-Ghost

Güzel ve takdire şayan bir yazı olmuş Vega Hocam eline sağlık..

Ramms+ein

Çok güzel bir yazı dizisi olmuş. hepsini baştan sona okudum teşekkürler Vega hocam :)
You are not allowed to view links. Register or Login
Jetzt hast du Angst und ich bin soweit, Mein schwarzes Blut versaut dir das Kleid

edeser


semihgörkem

Nisan 23, 2014, 07:46:35 ÖS #8 Son düzenlenme: Nisan 23, 2014, 09:41:33 ÖS semihgorkem
Yeni başlayan adaylar için çok faydalı bir yazı olmuş hocam. Teşekkürler

Edit :Konunun tarihine bakmadan yorum atmışım yeni açıldı sanmıştım özür dilerim.

SHARKFALCON

Eksiksiz güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Bu konu eğitici ve geliştirici yönü ile bizlerin dinamizmini tetikleyen bir etkiye sahip.
Teşekkürler.
You are not allowed to view links. Register or Login

192-Kaplan


icem

Vega hocam bende bms yüklü. Akşamları 1-2 saatlik uçuşlar yapmaya çalışıyorum. Uçuşlarınız sırasında gözlem yapabilrmiyiz? yoksa herşey kapalı devre gibimi çalışıyor. Yani neyi nasıl yaptığınız konusunda canlı yayın gibi?
İyi uçuşlar

PLUS

You are not allowed to view links. Register or Login
Vega hocam bende bms yüklü. Akşamları 1-2 saatlik uçuşlar yapmaya çalışıyorum. Uçuşlarınız sırasında gözlem yapabilrmiyiz? yoksa herşey kapalı devre gibimi çalışıyor. Yani neyi nasıl yaptığınız konusunda canlı yayın gibi?
İyi uçuşlar

Eğitim videolarımız youtube, dailymotion gibi sitelerde mevcuttur. Bunları izledikten sonra normal üyelere açık uçuşlara bekleriz. Ekibin resmi uçuşları personele özeldir.

Doğanbey

Öncelikle böyle bir bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim. Paylaşımınızı sonuna kadar okudum ve çok beğendim bu yola başlayan yeni biri içinde yolda karşılaşacağım şeyleri baştan görme imkanı tanıdınız ve bu beni daha da hırslandırdı her şey için teşekkür ederim.. Benim için sırada nerden başlayacağımı bulmaya geldi. Vakit kolları sıvayıp forumu iyice bir araştırma vakti.

Saygılarımla

semihgörkem


Benzer Başlıklar (5)

Powered by EzPortal