NEDEN TSHKK?

Başlatan MegaLead, Haziran 01, 2008, 04:01:15 ÖS

« önceki - sonraki »

MegaLead

                                                                                                                NEDEN TSHKK?

Aranızda hiç hava üssüne giden var mı? Varsa birazdan anlatacaklarım onların gözünde canlananacaktır.

Önce bir motor sesi gelir,ufak bir uğultuyla başlayan..

30 saniye sonra ses kuvvetlenir.

5 dakika sonra da eğer ona yakınsanız,kulaklarınızı tıkamaya başlarsınız.Motorun çalıştığını hissetmişsinizdir.

Bu arada çevreden bir astsubay da ellerini kaldırmış,geriye doğru sallamaktadır.

Taksi bitimine kadar devam eder bu.

Derken bir bakarsınız ki aynı astsubay geriye çekilmiş bir işaret beklemektedir.

Artık zaman gelmiştir..

İnceden bir selam gelir pilottan genç astsubaya,

Başparmağını kaldırır ve gökleri gösterir pervasızca..

Ardından gülümser astsubay elini alnına götürüp.

İşi bitmiştir...

Ve son olarak ta muazzam bir motor sesi çınlar kulaklarda..

Artyakıcının sesi yırtar havayı..

20-30 saniye geçer aradan.Kuşların hepsi birden sağa sola kaçışır,çünkü en büyükleri oradadır artık..

Savaşan Şahin havadadır....

İsmim Ozan,yaş 17..artık yetişkin sayılırız.Ufak yaşlardan beri ilgi duyduğum şeylerin en başında geliyor havacılık.İnsanlar bana "neden pilot olmuyorsun? " diye sordukları zaman cevap vermiyorum artık,tek yaptığım iki elimle gözlerimi göstermek onlara..Göz bozukluğu bütün hayallerimi yıktı benim.Ama her işte bir kısmet var derler ya.Tam ümidimi kesmişken havacılıktan,onları tanıdım.Farklıydılar benim için çünkü yaptıkları iş tanıdığım bütün insanlardan daha farklıydı.Gün geçtikçe ısındım onlara,o foruma daha çok takılmaya You are not allowed to view links. Register or Login takılmaya başladıkça da bir şey fark ettim.
Onlar internette neredeyse her gün gördüğümüz forum kurtlarına hiç benzemiyorlardı.Sanki hepsi aynı ailenin ferdi gibi davranıyor,forumdaki muhabbetleri ilgiyle izleniyordu.Beni asıl cezbeden bu oldu işte:Samimilik.

Ve kendimi birden bu dünya içinde buluverdim. Bu mucizenin adı ise sanal havacılıktı. İnsanların internet üzerinden,uçmasını sağlayan,aralarındaki onca mesafeye rağmen sanki yanındaki arkadaşıyla muhabbet eder gibi konuşabilip,uçuşlarda bir pilot gibi emir verip hava üslerine inebilen,ve en önemlisi de kendine bu sanal dünyada bir kanat arkadaşı kazandırabilen bir mucizeler grubu..

Peki bu mucize nasıl bir şey mi ? Anlatayım..


Öncelikle sanal pilot kavramıyla başlamak istiyorum.İnternette kurulmuş olan sanal filoların birinde fiilen görev yapan kişiye sanal pilot deniyor.Tabi sözünü ettiğimiz şey kolay ve tembellik yapılarak elde edilen bir olgu değil.İnsanın az da olsa bir emek vermesi gerekiyor.

Bugün Türkiye'deki çoğu sanal filo;dünyanın en gelişmiş askeri simülatörlerinden olan(hatta en iyisi diyebiliriz) Falcon 4.0 Allied Force ile uçuyor.Bu simülatör öyle bir şey ki düşünün ki;gerçek F-16'nın içindesiniz ve uçağın neredeyse bütün kontrolleri sizin elinizde.(Arkadaşlar ilk duyduklarında "Abartma oğlum o kadar değil,dünyaya dön falan gibi laflar etmişlerdi  :ag: ) Bu yüzden en iyisi diyebiliriz.Çünkü Falcon AF kadar detaylı bir askeri simülatör yok.

Online uçuş içinse gerekli iki program var:Hyperlobby ve Teamspeak.

Hyperlobby sadece belli uçak simülatörleri için yaratılmış bir nevi panel programı.Aynı anda birçok kişiyi oyuna sokabilen ve uçmasını sağlayan süper bir program.Multiplayer oynamak isteyenlerin ayrıca modemlerinin 2 portunu açmaları gerekiyor.

Teamspeak ise serverlar(internet sunucuları) aracılığı ile insanların arasındaki mesafeyi hiçe sayan,onların net ve kesintisiz bir biçimde;uçuşlarda telsiz kullanmak gibi bir olanak sağlayan başarılı bir bas-konuş telsiz programı.


Son olarak ta internetteki sanal filoların bana göre en harikası olan TSHKK'dan yani Türk Sanal Hava Kuvvetleri'nden bahsetmek istiyorum.Yani ikinci ailemden.Teamspeak'ten TSHKK'ya bağlandığım ilk günden beri bana gösterilen yakın ilgiden ve alakadan çok memnun kaldım.Buradaki insanlar o kadar kaliteli ki belki Falcon'la ilk kez tanışan kendilerinden 15-20 yaş küçük gençlere "hocam" diye hitap edebiliyorlar.Bu da onları özel yapan niteliklerinden biri.Bazen de kendi işlerimden ödün vererek bu harika ortama girdiğim için hiç pişman değilim.(Örneğin:yeni tanıştığım bir kızla haftaya buluşacaktım ama TS'ye girince kızı birden unutuverdim şu an benle muhattap olmuyor :ag: )

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki;Mac hocamın hemşeri olmamız nedeniyle bana "toprağım" diye hitap etmesi,Suat abi'nin yani namı değer dogfight kralı Graft hocamın ekipteki çoğu kişiye ağabeylik yapması ve yeni katılanlara uçuşlardaki yanlışlarını,doğrularını göstererek onların eğitiminde büyük rol oynaması,Achilles yani Özgür hocamın,port açma konusunda bana ettiği yardımlar,Akıncı hocamla sabaha kadar ettiğimiz sohbetler,TSHKK ekibinin yarattığı dostluk mucizesinden bazıları.Bu satırları yazarak aslında biraz da tüm ekibe teşekkür etmek istedim.


Yazıma son verirken TSHKK'yı gelişmekte olan Türk Sanal Havacılığı'nın yapı taşlarından biri haline getiren başta Plus hocam olmak üzere bütün havacılık meraklılarına yardımlarını hiçbir zaman esirgemeyen çok değerli TSHKK ekibine ve üyelerine içten teşekkürlerimi sunarım.


Son cümlemi de bana göre TSHKK'yı başkalarından farkını çok açık bir şekilde gösteren tümceyle tamamlamak istiyorum:


Herkes sanal pilot olabilir.Ama herkes TSHKK pilotu olamaz.


ÇÜNKÜ;BİZ BİR AİLEYİZ.


Saygılarımla;

MegaLead (TuAF-Pençe)


102-Killer

Güzel  dışa vurum...
Tebrikler

You are not allowed to view links. Register or Login

PLUS
benim sözümdende alıntı yaparak duygularını paylaştığın için seni şimdiden kutluyorum. Eve dönüşten sonra seninle tanışacağım  :iyi:

101-HARM

 Megalead yazından dolayı seni kutlarım kısaca herşeyi özetlemişsin eline sağlık

111-Striker

başka söze gerek yok işte biz buyuz

101-Mac

topragım gercektende cok ıyı özetlemıssın  :iyi:

aramızda olmandan buyuk mutluluk duyuyorum nıce ucuslara  :peace:

atmaca03

kardeş gerçekten çok güzel yazmışsın duygulanmamak elde değil tebrikler:D

hamlet

gelecek herzaman ki gibi parlak görünüyor..

türk kartalı

biz böyle duygulara açız ve her zaman açığız :bv: :bangin:

extract

Canım kardeşim çok güzel anlatım dugulandırıcı teşkürler TSHKK de olmak gurur verici

R-Danger

extacy nedir bu allah askina böyle magrada kalmis konulari isitip isitp gündeme getiriyorsun
You are not allowed to view links. Register or Login

mertynr


Dexter34

Öncelikle merhaba arkadaşlar,MegaLead yazını okudum aslında Google'ye HyperLobby ile ilgili araştırma yazmak için arma butonuna bastım ve NEDEN TSHKK? başlığını görünce girmek istedim ve okudum gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş,ben 17 yaşındayım ve son senem ve benimde hayalimde havacılık var,ve simulatöre merak sardım yani alıştırmak istedim kendimi ve araştırma yaptım Google sağ olsun neyse bu siteyi buldum birkaç site daha buldum ama nedense bu site daha bir ilgi çekici geldi ve üye oldum Pars sağ olsun benimle şuanda ilgileniyor ve bende bu yazıdan sonra nedense bu siteye daha da yakınlaşmaya başladım,Şunu söylemeliyim ki bu yazın sayesinde sıcaklık hissettim teşekkür ederim yazın için:)

TreX

Güzel yazı fakat bu arkadaşımız yokmu artık aramızda.

114-Pars

Herkes sanal pilot olabilir.Ama herkes TSHKK pilotu olamaz.


güzen söylemiş söyleyen noktayı koymuş

Benzer Başlıklar (4)

Powered by EzPortal