Yeni F16 Block 70 Sipariş Mektubu

Başlatan Aday-Hunter, Ekim 07, 2021, 01:20:08 ÖS

« önceki - sonraki »

Aday-Hunter

Selamlar başlığa da ne yazacağımı bilemedim. Mektup yazacaklarmış falan, artık bilemedim kim yazıyor ne oluyor. Muhtemelen benim düşüncem F35 mahkemesi devam ediyor Amerika'da anlaşıldı ki bu para, para olarak geri dönmeyecek. F35 fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 90 ile 100 milyon dolar civarıydı modeline göre değişiyor bu da üreticilerin arasında bulunduğu ülkeler için. Diğer türlü dışardan alımlarda 180 milyon dolar gibi bir birim fiyatı var. F16 ise 8 ile 10 milyon dolar arası bir fiyatta olması lazım. Ve bir şekilde geri dönüş almamız gerek ya para ya F35 yada başka bir şey. Hep fikrim bu yöndeydi zaten ara dönem uçağına kesinlikle ihtiyacımız var MMU hangardan çıkış yapacakmış 18 ay sonra fakat o uçağın olup olmayacağı meçhul. Hadi gerçekten başardık diyelim envantere girmesi ve belirli bir adete ulaşması, ayrıca o uçakta deneyimli pilotların yetişmesi ciddi bir zaman alacaktır. Sanırım özgür projesinde de aksaklıklar mevcut. Çünkü kısmen block 70 seviyesine ulaşacaktık. En azından AESA radarlı bir uçağımız olacaktı.
Söylentiye göre 40 adet yeni Block 70 siparişinin yanı sıra elimizde bulunan 80 adet Block 50+'ların 70 seviyesine çıkartılması ile ilgili videolar yazılar dönmekte. Ne düşünüyorsunuz ?

Bu arada hep F35 iptalinin ardından ismi geçen diğer uçakların da maliyetleri pek uygun sayılmaz mesela F15ex 90 milyon dolar gibi bir şey ihracat fiyatını hiç görmedim. Eurofighter 140 milyon dolar.

Kaldı ki şimdi ikinci bir s400 krizi doğacak yeni sipariş ve anlaşma söylentileri var yine. F15ex olsun Block 70 olsun onları da vereceklerini sanmıyorum.

112-Ripper

Öncelikle F-35 mahkemesi diye bir şey yok. F-35 sözleşmesinde yetkilendirilen mahkeme zaten yok. Anlaşmazlıkları taraflar kendi aralarında çözer diyor sözleşme. Yani o paraları ABD ister verir ister vermez, paşa gönlü bilir.

İkincisi F-16 kesinlikle 8-10 milyonluk bir uçak değil. Hele hele sıfırdan verilecek block-70 siparişinde birim fiyatı F-35'e yaklaşacaktır.

Ayrıca ben kesinlikle bir "ara uçak", ne demekse, ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Uçak alımı stratejik bir karardır. Araba almaya benzemez. Yeni lüks arabamı alana kadar ayağımı yerden kessin diye alınan araba gibi bakıyor insanlar bu işe. Çok yanlış. Sen bir uçak aldın mı o uçağı her türlü yedek parçaları, silahları, eğitimleri, lojistiği ile beraber bir paket olarak alıp en az 50 yıllını o uçağa bağlarsın. Tüm taktiklerini, savaş planlarını uzun vadeli olarak o uçak etrafında şekillendirir, o planlara göre personel eğitirsin. Türkiye'nin şu aşamada ister F-15 ister EF olsun 4. nesil bir uçak almasının hiçbir anlamı yoktur. Eğer mümkünse elinde var olan F-16'ları modernize etmesi ve sayısını artırması en mantıklısıdır.

Son olarak, eğer bu haber doğruysa asıl niyetin F-16 değil, Rus uçağı almak için bir bahane yaratmak olduğunu düşünüyorum. Çünkü ABD kongresinden izin çıkmayacağını herkes biliyor. Türkiye son hamlesini yapmış (eğer haber doğruysa). Türkiye ile batı ittifakının kaderinin ne olacağını belirleme şansını ABD'ye bırakmış. Tamam mı devam mı demiş.

Hayırlısı olsun.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Aday-Hunter

Tabi net olarak yetkilendiren bir mahkeme yok gözüküyor fakat taraflar bir biri ile Amerika'nın hukuk sistemine göre bir süreç içerisindeler. Mecburen onların sistemine göre orada bir takım şirketler ile bu olayın ara buluculuğu ve hukuki anlamda sürecin ilerlemesi için Hukuk firmalarına büyük paralar döküldü dökülmeye de devam ediliyor. Ha bunu karşı taraf takıyor mu ? yok. Bizim orada bu tip bir girişimde bulunmamız bir şey değiştirir mi ? bilinmiyor fakat çözüme ulaşmaya çalışıyorlar parayı bir biçimde kurtarmaya çalışıyorlar.

Tabi ki bir otomobil gibi görülmemesi gerek. Ben fiyat olarak internet üzerinden edinilebilecek bilgilerle burada yazıyorum. Detayını tabi ki bilemeyiz. Bu ara uçak muhabbeti de MMU bitene kadar ihtiyaç duyacağımız eksikliği gidermek maksadıyla ortaya çıkarılmış bir söylem veya adlandırma artık her ne ise. Tabi ki bir silah alıyorsun bunun çok detayları düşünülüyor vs. zaten tercih olarak f16 demelerinin sebebi de bizim hali hazırda bulunan yedek parçadan tut lojistik vs. daha önce üretim bandımızın olması, her şeyin hazır olması. Nesil muhabbetini çok kurcalamamak lazım benim fikrim F22 dışında 5. nesil uçak yok. Çin ve Rusya'ya bu konuda bir şey diyemiyorum kapalı kutular. Aslında F22 de kapalı kutu.

Son eklediğin konu aslında çok karışık Türkiye Batı dayatmalarından, ambargolarından, pahalılığından, aldığı her türlü ürün için ihracat modellerinin yetersizliğinden tut siyasetinden, tutumundan, bize bakışlarından dahi sıkıldı fakat bizim sadece hava unsuru olarak değil çok konuda bağlılığımız var Amerika'ya. Deniz Kuvvetlerinde, zırhlı birliklerde olsun hala çok sayıda Amerikan ürünleri kullanılıyor. Zaten yapısal olarak NATO çerçevesi içinde Amerika'ya bağımlı onun sisteminde ve güdümünde bir kukla gerek ticari gerek siyasi bir pazar, kukla, sömürge konumundayız.

Haricinde ilerleyen zamanda tabi Rusya da farklı olacak değil bize karşı. Fakat sözleşme ve anlaşmalar bizim sunduğumuz koşullara göre o tarafta şekillenebiliyor. Bu gün s400 ile ilgi yarın bir uçak olur veya başka bir sistem olur bilemeyiz. Teknoloji transferini de kapsıyor hep anlaşmalar. Ortak nükleere çalışmalarımızda var bilindiği gibi. Ukrayna ile motor vs. çalışmaları var. Hadi Ukrayna-Rusya bir tutmak tabi yanlış da sonuçta onlarında var olan sistemleri Rus tabanlı sistemler. Belki jet motor teknolojisini transfer edebiliriz kendi lisansımız altında bir şeyler üretme imkanımız olabilir. Biraz da kazan-kazan var o konuda.

Umarım senin dediğin gibi hayırlısı olur.

112-Ripper

Bildiğim kadarıyla ABD'de para verdikleri hukuk firması değil lobicilik firması.

Bir de Deniz Kuvvetleri'nin pek ABD'ye bağımlılığı kalmadı. Zaten ABD şu anda tam bir ambargo uyguluyor. Neredeyse hiçbir şey satmıyor. Unutmayın ki Deniz Kuvvetleri bu ülkedeki milli savunma sanayisinin lokomotifidir. Deniz Kuvvetleri'nin Alman lisansıyla şu anda inşa halinde bulunan 6 Reis sınıfı denizaltı da bittikten sonra bir daha dışarıdan bir platform alma ihtiyacı olmayacak. Zaten son aldığı gemiler hep Almanya'dandı. ABD ile uzun zamandır ciddi bir işimiz yok. Kara Kuvvetleri için de zaten bırak ABD'yi Almanya'nın bile tam ambargo uyguladığını söyleyebiliriz. O yüzden tank dahil milli yapmak zorundayız.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Benzer Başlıklar (5)

343

Yanıtlar: 4
Gösterim: 7236

8490

Yanıtlar: 3
Gösterim: 5289

4090

Yanıtlar: 5
Gösterim: 5200

Powered by EzPortal