Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Yemen iç savaştan sonra COVID-19 tehdidi ile felakete sürüklenebilir

  • ***
  • Tam Üye
  • İleti: 149
  • Karizma: +9/-0
  • Her Uçuş Sevda Hemde Vedadır bizde
Bu içeriği görebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin savaşan taraflarıyla koronavirüs tehdidine karşı koymak amacıyla ülke çapında ateşkes sağlanması için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Yemen’de şimdiye kadar herhangi bir COVID-19 vakası kaydedilmedi ancak yardım grupları eğer iç savaşın üstüne COVID-19 da ortaya çıkarsa zaten Birleşmiş Milletler’in en kötü insani krizin yaşandığı ülke olarak tanımladığı Yemen’in tamamen felakete sürükleneceğini belirtiyor.

Yaptığı açıklamada Griffiths, “sanal” müzakerelerde savaşan tarafları bir araya getirmeyi amaçlayan günlük istişarelerde bulunulduğunu söyledi. Griffiths bu müzakerelerin yakında tamamlanabileceğini ve Yemen halkının uzun süredir beklediği barışa kavuşabileceklerini ifade etti.

Birleşmiş Milletler çatışan silahlı gruplara salgın sırasında durmaları için global bir çağrı yaptı.

Yemen hükümeti ve Husi isyancıları, hükümeti destekleyen askeri koalisyona öncülük eden Suudi Arabistan ile birlikte çağrıya olumlu yanıt verdi.

Ancak geçen hafta Suudi Arabistan hava savunma sistemleri, İran destekli Husi gruplarınca ateşlenen balistik füzeleri engellemişti. Sokağa çıkma yasağı bulunan başkentte iki sivil yaralanmıştı.  Yemen hükümeti, beş yıllık çatışmayı azaltmak için gösterilen çabaları baltaladığını söylediği saldırıyı kınadı.

Griffiths, Yemen halkının ekonomik ve insani sıkıntılarını hafifletmek amacıyla ülke çapında bir ateşkes uygulanması için taraflarla düzenli olarak görüştüğünü söyledi. Griffiths, bu sürecin ayrıca COVID-19 tehdidine karşı ortak çabaları teşvik etmeyi amaçladığını da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan’da ise hastalığın yayılmasını önlenmesine çabalanırken, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 1,720 kişiye virüs bulaştı ve 16 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Yoksullukla mücadele edilen Yemen’de ise beş yılı aşan çatışmalarda on binlerce Yemenli öldürüldü.

Kaynak Defence Türk

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=26258.0
  • IP logged

 

Powered by EzPortal
Yukarı git