Türkiye 'Vuran Göz' Alıyor...

Başlatan Quantum, Şubat 24, 2009, 09:31:44 ÖS

« önceki - sonraki »

Quantum

Türkiye 'Vuran Göz' Alıyor....
Uzun süredir bölücü terörle mücadele eden Türkiye, bu alanda tüm teknolojik olanaklardan yararlanmak istiyor. Türkiye bu amaçla keşif ve gözetlemenin yanı sıra teröristleri gördüğü yerde vurma yeteneğine sahip İnsansız Hava Aracı (İHA) almak amacıyla ABD ile görüşmeler yürütüyor.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre Türkiye, terörle mücadelede teknolojinin tüm olanaklarından yararlanmak için harekete geçti. Bu amaçla keşif ve gözetleme için İsrail'den Heron alınıyor. Aselsan'ın elektroniğini yaptığı Heronlardan ikisi bu ayın sonunda Türkiye'ye teslim edilecek. Ayrıca Türkiye'nin milli olanaklarla üretmeyi planladığı Türk İnsansız Hava Aracı'na (TİHA) ilişkin çalışmalar da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından yürütülüyor.

Bu çalışmalar sonucunda ilk prototipin 2010 yılında üretilmesi, 2011 yılında da TSK'ye teslimi öngörülüyor. Teröristleri gördüğü anda vurma yeteneği olan silahlı İHA'ların alınması planlanıyor. ABD ile ön görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda "MQ-9 Reaper" modeli İHA alınacak. Bu İHA'ların silah taşıma kapasitesi 1.5 ton civarında bulunuyor. Bu İHA'larla teröristlerin görüldüğü yere anında operasyon yapılması olanaklı olacak. Reaper'lar iki adet antitank füzesi olan Hellfire füzesi ve lazer güdümlü bomba taşıyor. Reaper taşıdığı yüke göre 40-50 saat havada kalabiliyor.   

ABD, EL KAİDE'Yİ BU UÇAKLARLA VURUYOR

ABD, Türkiye'nin almayı düşündüğü bu insansız hava uçaklarını Pakistan'da kullanıyor. Bunun en son örneği dün yaşandı. Afganistan'ın Pakistan sınırı yakınlarındaki Kuzey Veziristan'da ABD'ye ait insansız uçakların füze saldırısında 10 kişi öldü.

Afganistan'daki Amerikan kuvvetlerini hedef alan El Kaide ve Taliban militanlarının Pakistan'daki kalesi konumundaki Kuzey Veziristan'da 'vuran gözlerle' sık sık hava saldırısı düzenleniyor.

Pakistan'da, ABD'ye ait insansız uçaklarla Ağustostan bu yana 18'den fazla füze saldırısı düzenlendi.

GabrieL

güzel işe yarıycak bişey ama kaç tane almayı düşünüyomuşuz acaba?? :16:

Ramms+ein

bu uçak yunanların bi videosunda geçiyordu simule etmişler videoda.Türklerle savaş çıkarsa diye lima hocam eklemişti sanırım
Jetzt hast du Angst und ich bin soweit, Mein schwarzes Blut versaut dir das Kleid

MaRiAcHİ

Vuran Göz Diyince James Bond Filmleri Geldi Aklıma :halay: Geldi aklıma Bi Filmi Vardıya Hani Bi Uydudan vuruyolar Ortalığı  :ag:

PLUS

vuran göz güzel aslında arada sırada ermenistanda ki PKK kamplarına uğramak gerek

Benzer Başlıklar (5)

Powered by EzPortal