Gönderen Konu: TÜRKİYE HAVA SAHASINDA RUMLAR SAF DIŞI!  (Okunma sayısı 1676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-----------------

  • AkroTÜRK Pilotu
  • Kahraman Üye
  • *****
  • Karma +31/-4
  • YLD-Tuning
    • Profili Görüntüle
TÜRKİYE HAVA SAHASINDA RUMLAR SAF DIŞI!
« : 13 Şubat 2012, 19:40:05 »

 
Türkiye, Avrupa Birliği Yatay Havacılık Anlaşması'nda, Kıbrıs Rum kesimi devre dışı kaldı...
 
Fransa ise konuyla ilgili tepkisini tek taraflı bir deklarasyonla belirtti.
   Avrupa Birliği üyeleri, Türkiye ile 2010 yılından bu yana öngörülen sivil havacılık anlaşmasının imzalanması için AB Komisyonu'na yetki verdi.   Bu yıl içinde imzalanması beklenen anlaşmayla, Türkiye'nin Kıbrıs Rum kesimi dışındaki 26 üye devletle daha önce imzaladığı ikili havacılık anlaşmaları yasal zemine kavuşacak. Ntv'nin haberine göre, Türkiye sivil havacılık anlaşması bulunmadığı gerekçesiyle Rum kesimi uçaklarına hava sahasını kapatmaya da devam edebilecek.    Fransa ise limanların ve hava sahasının Rum kesimine açılması konusunda AB Konseyi'nin Türkiye'ye yaptığı çağrıları tek taraflı bir deklarasyonla hatırlattı.   Anlaşma, Türkiye merkezli havayollarının AB pazarına daha etkin şekilde girmesinin yolunu açıyor.

AirportHaber yazarlarından Oktay Erdağı, konuya ilişkin olarak açıklamada bulunmuş, tüm detayları ve yatay anlaşmanın içeriğini AirportHaber'de değerlendirmişti.

Kaleme aldığı analizde yatay anlaşma için 'başımızın belası' ifadesini kullanan Erdağı, anlaşmanın neler getirip neler götüreceğini AirportHaber'de açıklamıştı.