Benzer Başlıklar (5)

Türkiye, 30 adet 'F-16 Block 50+' uçağı alıyor

Başlatan MOGAS, Mayıs 12, 2007, 07:39:26 ÖS

« önceki - sonraki »

MOGAS

Türkiye, toplam bedeli 1,78 milyar dolar olan 30 adet F-16 Block 50+ savaş uçağı alıyor.

Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login


Envanterde yer alan mevcut F-16'ların Peace Onyx 3 projesi kapsamında yakın zamanda modernize edileceğini hatırlatan Gönül, 2011 yılından itibaren modernize edilecek uçakların belirli sürelerde yerde kalmasının gerekeceğini anlattı.

Türkiye'nin içinde yer aldığı Müşterek Taarruz Uçağı Projesi çerçevesinde tedarik edilecek olan F-35'lerin 2014 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine kazandırılacağına da belirten Gönül, F-16'ların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin temel hava gücünü oluşturduğunu belirterek "2010'lu yılların ilk yarısında Türk Hava Kuvvetlerinin harekat etkenliğinde meydana gelebilecek bir zafiyetin giderilmesi amacıyla 30 adet 'F-16 Block 50+ ' uçağının tedarikine karar verilmiştir" dedi.

Gönül, "Peace Onyx 4" olarak isimlendirilen proje kapsamında alınacak Blok 50 modeli uçakların teslimatlarının 2011 yılı ortasında başlayacağını ve 2012 yılı sonunda 30 uçağın da envantere girmiş olacağını kaydetti.

ABD Hükümeti ve Lockheed Martin firması yetkilileri ile yapılan yoğun müzakereler sonucunda, Türk firmalarının projeye katılımında uzlaşma sağlandığını belirten Gönül, buna göre yeni alınacak 30 F-16 Block 50+ uçağının üretim, montaj, uçuş, test ve teslimat işlemlerinin TAI tarafından Ankara'da gerçekleştirileceğini anlattı.

Yedekler dahil 42 adet F-110 motorunun üretim ve montajının da TUSAŞ Motor Sanayi'nin (TEI) Eskişehir'deki fabrikasında yapılacağını bildiren Gönül, önümüzdeki dönemde diğer ülkelere yapılması gündeme gelebilecek F-16 satışlarında, üretim ve teslimatların da Türkiye'deki üretim hattından gerçekleştirilmesini umduklarını kaydetti.

Gönül, tedarik edilecek olan uçaklara ASELSAN ve MIKES firmalarınca geliştirilen ve modernizasyon kapsamında, envanterde mevcut F-16'lara da entegre edilecek olan SPEWS-II elektronik harp sistemlerinin takılacağını belirtti.

Gönül, proje kapsamında yürütülen müzakerelerin önemli bir diğer odak noktasının da alınacak yeni uçakların, envanterde yer alan diğer F-16'lardan farklı olarak sahip olacakları gelişmiş görev bilgisayarına yönelik yazılım yeteneğinin, Türk Hava Kuvvetleri'ne kazandırılması olduğunu anlatarak bu konuda ABD Hükümeti'nden ve kaynak kotların üreticisi olan Lockheed Martin firmasından taahhüt alındığını söyledi.

Gönül, toplam bedeli 1,78 milyar dolar düzeyinde olan anlaşmaya uçaklara takılacak elektronik harp sistemlerinin ve entegrasyon maliyetlerinin de dahil olduğunu kaydetti.

Bakan Gönül, basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Bu uçakları terörle mücadelede kullanabilecek miyiz?" sorusu üzerine, "Milli uçaklar olacaklar. Türkiye'nin savunmasının gerektirdiği her yerde kullanılacak. Uluslararası kısıtlamalar var tabii. Ülkelerin bütün ülkelere istisnasız herkese uyguladıkları kısıtlamalar bizim için de söz konusu" dedi.

Uçakların yurt dışından hazır alınması durumunda maliyetinin nasıl değişeceği konusundaki bir soruya yanıt olarak Gönül şunları kaydetti:

"Buradan elde ettiğimiz teknoloji paha biçilmez. Bunun için biz Türkiye'de yapılmasını, belli bir bedel yükselmesi yok ama tercih ettik. Çünkü Türk firmaların katkısı söz konusu oluyor. Mühendislerimiz yetişiyor."

Türkiye'deki üretim bandından başka ülkelere de satış yapılıp yapılamayacağı yönündeki bir soruya yanıt olarak ise Gönül, "Bizim beklentimiz ABD'deki üretim bandının F-35'lere dönüşmesinden sonra kapatılması ve temenni ediyoruz ki bundan sonra F-16 üretimi Türkiye'de yapılsın" dedi.

PLUS

İsrail dururken bize vermezler üretim bandını ... yeni gelecek F-16 devletimize milletimize hayırlı olsun
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

Xpress


Powered by EzPortal