Türkiye'ye F-35 teslimatını durdurma kararı Senato'da onaylandı!

Türkiye'ye F-35 teslimatını durdurma kararı Senato'da onaylandı!

113-Anka · 513

Çevrimdışı 113-Anka

 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 1404
 • Mustafa Kemal ATATÜRK!
  • Profili Görüntüle
Advertisement

Türkiye'ye F-35 teslimatını durdurma kararı Senato'da onaylandı!
ABD Senatosu Türkiye'ye F-35 teslimatını geçici olarak durdurma kararını onayladı, karar Trump'ın imzasına sunulacak.
21 Haziran'da F-35 uçaklarının geliştiricisi Lockheed Martin'in Teksas eyaletindeki tesislerinde Türkiye'ye F-35'lerin teslimi için bir resmi tören düzenlenmiş ancak uçaklar Kongre'de devam eden süreç nedeniyle Türkiye'ye gönderilmemişti.
ABD Senatosu, 716 milyar dolarlık 2019 savunma harcamaları yasa tasarısını 87 kabul oyuna karşılık 10 ret oyuyla onayladı.
Tasarı Temsilciler Meclisi'ndeki oylamada da kabul edilmişti.
Üzerinde uzlaşma sağlanan tasarıda, Türkiye'ye F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor.
Tasatının yasalaşması için ABD Kongresi'nin her iki kanadında da onaylanan tasarının Başkan Donald Trump tarafından da imzalanması gerekiyor.


Tasarının Türkiye'ye yeni nesil F-35 savaş uçaklarının teslimatı ile ilgili bölümde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan tasarının yasalaşmasından sonra 90 gün içerisinde Türkiye - ABD ilişkilerine yönelik bir rapor hazırlaması talep ediliyor. Pentagon raporu Kongre'ye sunuluncaya kadar F-35'lerin Türkiye'ye teslimatının durdurulması isteniyor.
Bu raporda, Savunma Bakanlığı'nın Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının askeri ilişkilere etkisi ve F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkarılmasının ABD sanayisi için yaratacağı sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor.
Türkiye'nin projedeki rolü nedir?
Türkiye, dünyanın önde gelen silah üreticisi Lockheed Martin tarafından geliştirilen Müşterek Taarruz Programı kapsamındaki beşinci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II projesine 2002 yılında dahil oldu.
Türkiye, F-35 savaş uçaklarının bazı parçalarını tedarik etmesinin yanı sıra filosuna eklemek için 116 adet uçak sipariş etti. Bu uçaklar için yapılacak toplam ödemenin 25 milyar dolar olduğu açıklandı.
F-35 projesinin web sitesinde yer alan bilgiye göre, bu projenin Türkiye'deki şirketlere toplam katkısı yaklaşık 12 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Projenin tedarikçileri arasında ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, AYESAŞ, Alp Havacılık, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) gibi şirketler yer alıyor.


Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?
Kongre'nin iki kanadında da oylanarak kabul edilen tasarı şimdi onay için Başkan Donald Trump'a sunulacak.
Yasa, Trump'ın imzalamasıyla birlikte yürürlüğe girmiş girecek.
Türkiye'ye yönelik 90 günlük takvim de bu onay sürecinin tamamlanmasının ardından başlayacak.


Kaynak: BBC Türkçe / kokpit.aero
Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25277.msg173429#msg173429
« Son Düzenleme: Ağustos 02, 2018, 12:42:51 ÖS Gönderen: 113-Anka »

         
SCRAMBLE SCRAMBLE!!Çevrimdışı Alpkeser67

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 44
  • Profili Görüntüle
Türkiye proje ortaklarından biri olmasına rağmen nasıl ambargo uygulayabiliyorlar aklım almış değil. Yüzyıllardan beri Türklere düşmanlar, gerek jeopolitik konumumuz olsun gerek yeraltı kaynaklarımız olsun bu düşmanlığı körüklüyor. Tabi bu kararın alınmasında S-400'lerin Rusya'dan alınması da var. ABD bize Patriotları satmak istiyor tabi bu zaman kadar hep ABD'ye bağımlıydık ve o ne derse odur düşüncesindeydik. Patriot yerine S-400 kararı tabi ki de onları kızdırdı.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25277.msg173430#msg173430

''Aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar''Çevrimdışı 113-Ghost

 • Falcon Modder
 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 3162
 • Check your Six!
  • Profili Görüntüle
Mesele sadece s400 meselesi değil malesef. Söylediğiniz gibi bir çok unsur var. Koptuğu yerden kopar.. Yeter onların istediği şekilde olması. Türkiye kendi ayakları üzerinde durur. F35 in verilmemesi gelecek için bizce önemli. Kendi teknolojimiz var. Geliştirirken öğreneceğimiz çok şey de var.. Elektronik firmalarıdan bazıları Türkiye kökenli. Umarım ülkemiz için destek verirler. Bizim bizden başka dostumuz yok malesef Türk milleti bunu anlamalı. Her yerimiz düşman kaynıyor iç dış sağ sol. Bağımlılıktan kurtulmalıyız ve kendi ayaklarımız üzerinde durmalıyız.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25277.msg173431#msg173431
Çevrimdışı 112-Ripper

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kartal Filo Komutanı
 • *
  • İleti: 2807
 • Simming is great but get out and do something real
  • Profili Görüntüle
S-400 falan bahane. Mesele aramızdaki 30 yıldır örtülü olarak süren kıran kırana savaşın artık alenileşmesidir. Artık şartlar o kadar ağırlaşmıştır ki gizleme gereği bile duyulmamaktadır. Garip olansa asıl hayat mücadelesi veren tarafın Türkiye olmasına ve genelde örtülü operasyon yapan tarafın ABD olmasına rağmen çatışmayı açığa vuranın da ABD olmasıdır. Türkiye ise elinden gelse hala daha mış gibi yapmaya devam edecek. Halbuki o devir bitmiştir. Türkiye istediği kadar ABD'ye teslim olsun ne ekonomik krizden kurtulabilir, ne güneydeki PKKYPG'den, ne de diktatörlükle suçlanmaktan. Eskide kaldı o batı medyasının Tayyip'i askeri vesayeti bitiren demokrasi havarisi olarak öve öve bitiremediği, derecelendirme şirketlerinin birbiri ardına her hafta ülkenin notunu yükselttiği günler, FED'in gelişmekte olan ülkelere salınmak üzere gece gündüz bastığı trilyonlarca karşılıksız dolarlar. Türkiye hiç çekinmeden dik durmalı ve neyse bedelini ödeyip bu onursuz durumdan fatura daha da ağırlaşmadan kurtulmalıdır. Bu sebeple F-35 alınmaması Türkiye'nin hayrınadır. Türkiye'nin batı kampında kalmasının imkanı kalmamıştır ve F-35 alınsa bile bu sebeple kullanmak mümkün olmayacaktır. Hava kuvvetleri millileşmeye başlamışken gidip Lockheed Martin'e teslim etmenin anlamı yok.

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25277.msg173433#msg173433“Devrimi, başlatan tamamlayacaktır.”
Ne mutlu Türküm diyene!