Türk F-16’larına yerli uçak lastiği PETLAS'tan!

Türk F-16’larına yerli uçak lastiği PETLAS'tan!

113-Anka · 460

Çevrimdışı 113-Anka

 • Tunç Filo Personeli
 • *
  • İleti: 1418
 • Mustafa Kemal ATATÜRK!
  • Profili Görüntüle
: Ağustos 28, 2018, 08:52:01 ÖS
Advertisement
Tolga ÖZBEK/İSTANBUL (DHA)
Türk Hava Kuvvetleri, PETLAS tarafından imal edilen F-16 iniş takım lastiklerini kullanmaya başladı. Kırşehir’deki fabrikada Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp imal edilen lastiklerle birlikte PETLAS dünyada F-16 iniş takım lastiği imal eden üçüncü fabrika oldu.
Üretilen lastiklerin testleri, Eskişehir’deki 401’inci Filo’da yapıldıktan sonra lastikler yurtdışındaki testlerden de başarıyla geçti. Yerli F-16 lastikleri, Türk Hava Kuvvetleri ile birlikte Güney Kore tarafından da kullanılacak.
ÖZEL TESTLERDEN GEÇTİ
Lastiklerin testlerini, Eskişehir’de konuşlu dünyanın sayılı test filolarından biri olan 401’inci Test Filo Komutanlığı yaptı. Zorlu testlere tabi tutulan lastikler, güçlü karkas yapısı ve aşınma karakteristiğiyle dikkat çekti. Lastikler limitlerin en üst sınırlarda test edildi.
Konuyla ilgili bilgi veren PETLAS yetkilileri, “F-16 ana iniş takımı lastiğimizin, zorlu bir geliştirme süreci ve bir o kadar yoğun test sürecinden başarı ile geçmiş olması bizim için hem çok önemli bir başarı hem de Petlas’ ın elde etmiş olduğu üstün lastik teknolojisi ve yeteneklerinin somut bir göstergesi” diye konuştu.

YENİ ÜRÜNLER YOLDA
Uzun yıllardır Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan uçak lastiklerini imal eden PETLAS, havacılık konusunda ürün yelpazesini geliştirmek üzere de çalışmalar yapıyor.

Kaynak: DHA / kokpit.aero


Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25304.msg173606#msg173606

         
SCRAMBLE SCRAMBLE!!Çevrimdışı 112-Ripper

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kartal Filo Komutanı
 • *
  • İleti: 2820
 • Simming is great but get out and do something real
  • Profili Görüntüle
Yanıtla #1 : Ağustos 28, 2018, 11:18:48 ÖS
Bildiğim kadarıyla Petlas zaten ambargodan sonra uçak lastiği ihtiyacını milli imkanlarla karşılamak için kurulmuştu; fakat F-16'ların ana iniş takımları yerle ilk temasını çapraz bir şekilde sağladığı için Petlas'ın ürettiği geleneksel tarzdaki lastikler kullanılamıyordu. Bir türlü F-16 ana takımlarına uygun lastik üretememişlerdi. İşin içinden çıkmaları bayağı bir uzun oldu anlaşılan. Ama olsun, artık üretebiliyor olduklarını duymak çok sevindirici.


Aslında bu örnek, havacılığın ne kadar ileri bir teknolojik alan olduğu, sayısız disiplinde yüksek uzmanlık düzeyi gerektirdiğini göstermektedir. Yani bugün milli bir beşinci nesil savaş uçağı üretmekten bahsediyoruz. Ama belki hiçbirimizin aklına lastiğini bile üretmekte zorlanacağımız gelmiyor. Düşünün F-16 1970'li yıllarda ilk uçuşunu yapıyor. Yani teknik bilgisi bakımından en az 45 yıl geride olduğumuz anlaşılıyor. Hevesli olmak, kendine güvenmek çok güzel bir şey, mesela bazı oto tamircisi ustalar bile F-35'i üretebileceklerini iddia ediyorlar. Bunlar güzel şeyler fakat bir de hayatın, bilimselliğin soğuk bir gerçeği var. Hiçbir zaman gerçeklikten kopmamamız lazım. Projelerimizi bu temelde yürütmemiz lazım. 

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25304.msg173607#msg173607
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2018, 11:21:05 ÖS Gönderen: 112-Ripper »“Devrimi, başlatan tamamlayacaktır.”
Ne mutlu Türküm diyene!