Türk Donanmasının İlk Deniz Karakol Uçağı: ATR-72

Başlatan 112-Keser, Nisan 18, 2020, 03:05:01 ÖS

« önceki - sonraki »

112-Keser

Türk Donanmasının ilk ATR-72 deniz karakol uçağı, yapılacak testlerin ardından teslim edilecek.
    TUSAŞ'ın 115. sayısında bugün yayımlanan haberde MELTEM-3 programı ile ilgili sevindirici bir haber paylaşıldı.
    Haberde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde hava karakolu, denizaltı tarama, arama, kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılacak olan Leonardo ATR 72-600 tipi uçağın ilkinin, Meltem 3 Projesi kapsamında son testlerinin gerçekleşmesi için TUSAŞ tesislerine ulaştığı bilgisine yer verildi. Edindiğimiz bilgilere göre son testler için Türkiye'ye gelen ilk uçak, TCB-751 Mart ayının başında TUSAŞ tesislerine iniş yaptı.
    Toplamda 6 uçağın ilki 2016 yılında TUSAŞ tesislerinde ilgili sistemlerin entegrasyonu sonrasında Leonardo firmasına sertifikasyon testlerinin tamamlanması için gönderilmişti. Sertifikasyon testlerinden başarıyla geçerek Kahramankazan tesislerine iniş yapan ilk uçak, son testlerin tamamlanmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek.

Kaynak: Defence Turkey

Bu haber gerçekten sevindirici bir haber. Muhakkak ki Akdeniz'de olan yoğunluğumuz kat kat artacaktır.Fotoğraf: TUSAŞ
Cihan tahtı o satvetli bayrağınla muzaffersin
Ey Türk genci zafer senin

112-Ripper

Önemli bir uçak. Projesi biraz gecikti diye biliyorum. Neyse ki bitiyor. Türkiye'nin bir avantajı da İHA teknolojisindeki üstünlüğü. SAR radarları ve EO podları ile İHA'lar da keşif, karakol görevlerinde büyük pay alacaklardır. Türk Donanması'na ne yapılsa azdır. Harika iş çıkartıyorlar. Türk milleti ne yapsa hakkını ödeyemez. Hainlerden arınan donanma birkaç yıl içinde tüm dünyaya yargı dağıtır hale geldi. Başta Cihat Yaycı amiralimiz olmak üzere emeği geçen herkese bir vatandaş olarak teşekkür ederim.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

112-Keser

Evet uçak biraz gecikti. İlk teslim yanılmıyorsam  2017'nin mayıs ayında bekleniyordu fakat sertifikasyon testlerinde sıkıntılar çıktı. Dediğiniz gibi İHA'ların da çeşitli podlarla bu görevleri üstlenmesiyle Türk donanması gücüne güç katacaktır.
Cihan tahtı o satvetli bayrağınla muzaffersin
Ey Türk genci zafer senin

ŞarkAkıncısı

Ülkemize ve Milletimize hayırlı olması tem-menisiyle.
Bu içeriğe erişmek için. Kayıt Olun veya  Giriş Yapın

Powered by EzPortal