Solotürk Arızalandı !

Başlatan Aday-Hunter, Haziran 02, 2021, 01:49:33 ÖS

« önceki - sonraki »

Aday-Hunter

Hava Kuvvetlerimizin 110. Yılında Anadolu Ankası Tatbikatında gösteri yapmak üzere görev alan Solotürk uçağımız arızalanmış. Hepimizin bildiği siyah, gümüş ve altın renklere boyalı o meşhur uçağımız uçuşunu gerçekleştirememiş. Sanıyorum onun yerine standart boyalı bir F16 nın kanat uçlarına Orijinal Solotürk'ün duman aparatları takılarak gösteri yapılmış. İzlediğim videolarda tam göremedim. Acaba Solotürk No.2 olarak adlandırılan Kuyruk kısmı ve gövde altı yarım desenli uçak ile mi yaptılar yoksa tatbikatta kullanılmak üzere görevlendirilmiş diğer F16 lardan biri ile mi uçuşa devam ettiler net göremedim.
Sevindirici yanı arızanın yerde gerçekleşmesi. Ne tür bir arıza olduğuna dair bilgi bulamadım. İyi ki yerde olmuş kaza kırım yaşanmadan Allah korusun pilotun başına kötü bir şey gelebileceği bir durum yaşanmamış.

Öte yandan konu Solotürk olunca aklıma bir şey daha geldi. Bildiğiniz üzere (sanıyorum 10. yılında) Solotürk uçağı değiştirildi. Bu 15 temmuz olaylarından sonra filosu da değiştirildi (ama bundan net emin değilim, 15 temmuz sonrası mı yoksa 10. yıl için mi ancak filo değiştiğinden net eminim). İlk Solotürk block 30 iken şu anda kullanılan uçak block 40. Ve dikkat ettiyseniz kuyruk boyamalarında da fark göreceksiniz. Bunun haricinde birde yedek tutulan yarım desenli uçağımız daha var.
Yanı aslında 3 Solotürk uçağımız var. Tabi block 30 olan ilk uçak hala duruyorsa. İlk uçağın aynı desende durup durmadığını merak ettim. Veya uçak yaşıyor mu ? Belki ömrünü tamamlamış emekliye ayrılmıştır. Hem arıza konusunda hem Solotürk'ün günceli hakkında bilgileriniz varsa paylaşabilir misiniz ?

echo.tango

Solotürk'ün ilk kullandığı uçaklar, 91-0011 kuyruk numaralı ana uçak ve 90-0011 kuyruk numaralı yedek uçaktı. Bunların modeli Block 40H. Yedek uçak hâlâ 141. Filo'da, ana uçak ise 182. Filo'ya alınmış olarak görünüyor.

Şu anda kullanılan ana uçaklar ise 88-0029 ve 88-0032 kuyruk numaralı Block 30E'ler. Block 30'ların itiş gücü daha yüksek olduğu için Block 40'ların yerini aldılar.

Şu anda kullanılan yedek uçak hakkında ise bilgim yok, denk gelmediğim için araştıramadım. Ama 90-0011 bildiğim kadarıyla hâlâ 141. Filo'da, o yüzden şu anda Solotürk için kullanılmıyor diye tahmin ediyorum.
"Büyüklük odur ki, hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin."

ŞarkAkıncısı

Hocam öncelikle bilgi paylaşımı için teşşekürler.

Ama bilgilerde hem yanlışlık hemde karışıklık var.

Şöyle ki 15 Temmuz sonrası Solotürk bağlı olduğu 141.Kurt filonun lağvedilmesi üzerine 2016 da 132.Hançer filoda konuşlandırıldı.

Diğer bir bilgi olarak Solotürkün yedek yani yarı boyalı olan uçağı 15 Temmuzdan sonra kullanılmadı. Direkt olarak iki ana uçak yada iki tam boyalı uçak olarak görevlerini icra ettiler.

10. yıla özel olarak çok bir değişikliğe gidilmedi sadece gövde üzerine 10.ncı yıl logosu  yerleştirildi.

2016 Temmuz ayına kadar gösterilerde blok 40 uçağı kullanıldı. 15 Temmuz olaylarından sonra Solotürk Hem Konya ya taşındı hemde uçakalar değiştirldi. Ve uçakalar iki tane blok 30 seçildi. Ve şuanda halen block 30 ile devam ediliyor.

Blok 30 seçilmesindeki sebeplerden biri blok 30 uçakları hava alıkları daha geniş Blok 40 lara göre. Ve daha kıvraklık veriyor uçağa.


İlk uçak olan #91-0011 seri numaralı blok 40H uçak şuanda Diyarbakır'da konuşlandırılmış lağvedilmiş olan 182. filo da 182. filo 181.nci Pars filoya dahil edildi.

Söz ettiğiniz yarı boyalı olan #90-0011 seri numaralı uçak oda blok 40F di ve uçak 15 temmuzdan sonra bağlı olduğu 141. filo dağıldı ve filo 151. Tunç filo ya dahil edildi.

Şuanda kullanılan #88-0029 ve #88-0032 seri numaralı blok 30E ler aktif olarak kullanılıyor.

Yani Anadolu Anka'sı tatbikatı için ise gösterilerde kullanılan uçak muharip yani normal boyada idi.

Yani tahminimce Solotürkün ana iki uçakları başka bir şey arıza dışında ayrı bir bakıma alınmış olabilir. Ve diğer yandan bu yılın sonunda Solotürkün yeni pilotunu tanıyacağız Şuanda görev yapan Serdar Doğan Yzb ve Emre Mert Bnb dır ve Serdar Yzb nın 5 yıla yakındır Solotürk görevinde. Verdikleri bir röportaj da ise Solotürkte 5 yıl kadar görev yapıla biliyor. Yani yeni pilotu göre biliriz bu yıl eğer görev süresi uzatılmaz ise ve belki yeni uçaklar la da devam edilebilir. Çünkü şuanda kullanılan uçaklar uzun süredir gösteriler yapıyor ve gövde çok yorulmuştur. Hem gösteri hem de Muharip görevde bulunuyor uçaklar.

Aday-Hunter

Doğrudur yanlışımı düzelteyim. Benim bildiğim ilk Solotürk çıktığında Akıncı filoda yer alıyordu. Üs kapanınca Konyaya taşındığını biliyorum. 2 tam boyalı uçak olduğuna eminin hatta bir tanesinin kuyruğu, yarım boyalı uçakta olduğu gibi kartal ve yıldız grafiği yer alıyordu. Daha sonra değiştirdiler mi bilmiyorum. Bir de ben block 30 dan 40 a geçildiğini duydum - okudum orasını net hatırlamıyorum çok uzun zaman önceydi. Ama block 30 tercihinin manevra kabiliyetinden dolayı olduğunu biliyorum. Başka bir konu içinde de block 30 hakkında da yazmıştım. Gerçekten dehşet bir kıvraklığa sahip günümüzdeki bir çok modern uçak dahi it dalaşında block 30 ile mücadele edemez diyordu uzmanlar.
Yarı boyalı uçağa gelirsek onun akıbetini bilmiyordum. Tahminimce filo değişikliği olunca yine onu da Solotürk ile kaydırırlar diye düşündüm...

Bilgiler için teşekkürler.

ŞarkAkıncısı

#4
Bahsetmiş olunan uçakların görsellerini bırakayım.

#91-0011 Blok40H Solotürkün ilk uçağı 2011-2016 (141.filo Kurt) ya kadar görev yaptı. Şuanda 182. Atmaca filoda Pars filoya bağlı

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.

#90-0011 Blok40F bahsi geçen yedek uçak yarı boyalı olan 2014-2016(141. filo kurt) yılları arası olarak görev yaptı Solotürkte. Şuanda 151. Tunç filoda

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.


#88-0029 Blok30E Şuanda aktif olarak SoloTürkte 132. Hançer filoda.

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.

#88-0032 Blok30E Şuanda aktif olarak SoloTürkte 132. Hançer Filoda.

İçeriği görebilmek için üye girişi yapın veya sitemize kayıt olun.
Şuan için Solotürkte yedek uçak yoktur. 2 tane Ana tam boyalı uçak vardır gösterilerde sırasıyla kullanılmakta. #88-0029 Yzb Serdar Doğan #88-0032 Bnb Emre Mert kullanmakta. Tabi filo içinde kullananlar değişebilir onu bilemeyiz.


Blok 30 lar da bildiğiniz gibi kendi içinde ikiye ayrılı 30 ve 32 olarak. Bunların arasındaki tek fark motordur. Blok32 nin motoru Blok 30 a göre düşük tür. Çok fark yok ama sayılar. Zaten bunu gösterilerde de görebilirz. Solotürkün ilk yıllardaki (2011-2016) gösterileri ve şuanda gösterilerde yapılan aynı hareket ler blok30 un kıvraklığını çok iyi bir şekilde göstermektedir. Blok40 la yapılan hareketler daha sert olduğu blok 30 ise kıvraklığından ötürü daha yumuşak yada daha oturaklı. Ama hangi blok olursa olsun Gösterilerin tadından geçilmiyor.

112-Keser

@ŞarkAkıncısı eline sağlık hocam güzel bir bilgilendirme olmuş. Konu başlığını görünce benim de aklıma ilk olarak yedek uçaklar geldi. Onların akıbetini de öğrenmiş olduk


Cihan tahtı o satvetli bayrağınla muzaffersin
Ey Türk genci zafer senin


112-Ripper

Ortalık biraz karışmış. Ben de kendi bildiklerimi ekleyeyim.

Öncelikle şu kesin ki SoloTürk'ün ilk uçakları block 40'idi. Sonraki uçakları block 30'dur.

Onun dışında 40H, 40F, 30E dediğinizin ne olduğunu bilmiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

SoloTürk uçaklarının değişiminin darbeyle çok ilgili olduğunu düşünmüyorum. Tüm Hava Kuvvetleri'nde uygulanan rotasyonla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum. Block 30'lar, Block 40'lardan daha güçlü değildir. Ama ağırlık olarak daha hafiftir. Bu sebeple itki/ağırlık oranı Block 30'larda daha yüksektir. Yani block 30'lar ve 40'lar arasında aerodinamik olarak bir fark olmamakla birlikte block 30'lar hafif oldukları için daha kolay hızlanıp, yavaşlayabilmektedir.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

ŞarkAkıncısı

Arızadan buraya nasıl geldi konu bende anlamdım  ;D  ;D  doğru bilgi her zaman iyidir.

Blok 40H / 40F / 30E şunlar içinde bir kaç şey yazayım malumunuz dur F-16 Blok olarak zengindir. Blok-1 den Blok-70 kadar geldi farklı modernizasyonlarla çok gelişti. Uzun bir konudur.

Belirttiğim 40H 40F 30E gibi adlandırma lar uçaklar fabrikadan çıkarken kazandığı yeteneği ve motor farkını anlamak için öyle adlandırma lar yapıdı.

Şöyle 40H için;
Bu bloğun kazandığı yetenek Anti-Radar füzesini ateşlemedir(Harm).
Bundan ötürü 40H denilir.

40F için;
Bu blok ise radarından gelen özelikle adlandırıldı. Bu özelik yada yeteneği FLIR özelliği. 40F buradan gelir.

30E için;

Bu blokta ilk defa motor değişikliği oldu. Ve General-Elektrik (GE) motorları kullanılan uçaklar 30E olarak adlandırıldı.

Genel olarak benim sahip olduğum H-F-E gibi adlandırmalar buradan geliyor Modernizasyonların verdiği yeteneklerden Radar farklarından vs vs. Tabi zamanla bu uçaklar tekrar modernize (CCIP) edildi ve genel olarak şuanda hepsi 40M ve 30M yada 30TM gibi adlandırmalar kullanılıyor.

40H-40F-30E leri kullanmamın sebebi uçakların veri tabanı yada tarihçelerinde böyle kayıtlı olmasıdır. Araştıran yada denk gelen olur ise karışıklık yaşamasın.


Uçakların değişimi darbe ile alakalımı dır bilmem ama değişimler bu tarihten sonra olduğu için öyle belirttim. Yada 132. Hançer filonun sahip olduğu uçaklar bunlar olduğu için değiştirilmiş olabilir.

Blok 30lar 40'a göre daha hafif doğrudur. Çünkü Blok-40 lar da yapısal değişikler vardır ondan ötürü. Yukarıda belirttiğim 30/32 arasındaki fark motorlardır.

Yani blok 30 da General Electric F110- GE -100 motoru
    blok 32 de ise Pratt & Whitney F100-PW-220 motoru kullanılmıştır bu motor seçenekleri diğer bloklarda da devam etmiştir.

Blok 30daki kullanılan motor blok 32 ye göre itki gücü fazladır ve bu uçağa ayrı bir özellik yada bir avantaj olarak dönüyor.


Konuyu inşallah çok karışık anlatmadım.  @112-Ripper eksik yada yanlış bir yer var ise Hocam belirtin düzeltelim.

112-Ripper

Harf kodlarını bilmiyordum teşekkürler.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

ŞarkAkıncısı


Benzer Başlıklar (5)

Powered by EzPortal