Gönderen Konu: Satışını İsrail önlüyor  (Okunma sayısı 1767 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-----------------

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +31/-4
 • YLD-Tuning
  • Profili Görüntüle
Satışını İsrail önlüyor
« : 28 Mayıs 2012, 14:19:56 »
İsrail’den “Bu satış bölgedeki güç dengesini bozar. Endişeliyiz” açıklaması geldi 

 
ABD yönetimi, Türkiye’nin silahlı Predatör satınalma talebine ayak direrken, İsrail’den “Bu satış bölgedeki güç dengesini bozar. Endişeliyiz” açıklaması geldi.

Türkiye’nin insansız hava aracı Predatör’ün silahlı en gelişmiş modeli olan Reaperlar’dan satın almak istemesine rağmen ABD yönetiminin Kongre’yi bahane ederek buna ayak sürümesi iki ülke ilişkilerinde son günlerdeki en önemli gündem maddesi. Türkiye bu yöndeki talebini her düzeyde ifade ederken, son olarak NATO zirvesi için gittiği ABD’de Başkan Barack Obama ile görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bu konudaki rahatsızlığı dile getirmişti. Obama ise “Satışlar konusunda önümüzde Kongre var, bu bizim tek başımıza yapabileceğimiz bir iş değil. Dolayısıyla burada biraz çalışmamız gerek, onu da yapıyoruz” yanıtını vermişti.

Ancak İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz’in önceki gün yayımladığı bir haber, ‘satış Yahudi lobisi tarafından mı engelleniyor’ sorusunu akıllara getirdi. Habere göre, İsrail yönetimi Türkiye’nin Reaper satın almak istemesinden rahatsız oldu. Gazeteye konuşan üst düzey bir İsrail Hava Kuvvetleri yetkilisi, “Türkiye’nin farklı modellerde insansız hava aracı alma çabalarını takip ediyoruz. Böyle bir satış sadece Türkiye’de değil bölge ülkelerinde de etkili olacaktır. Bölgedeki güç dengesini değiştirerek Ortadoğu’da bir silahlanma yarışı başlatabilir” diye konuştu.

‘Kongre’ye bağlı’

Son olarak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, “Türkiye’nin terörle, PKK ve diğer herhangi bir grupla mücadele çabalarını destekliyoruz; tıpkı, Türkiye’nin bizim El Kaide ile mücadele çabalarımıza desteğini memnuniyetle karşıladığımız gibi. Bu terörle mücadele çabalarının parçası olarak Türkiye’nin insansız hava araçları dahil olmak üzere ilave kaynaklar satın almaya olan ilgisini tabii ki farkındayız. Bu, sadece Türkiye ile değil, Kongre ile de görüşmemiz gereken bir konu. Dolayısıyla bu görüşmelerin önüne geçemem” demişti.

Öte yandan, Türkiye’nin talebine ayak direyen ABD yönetiminin, İsrail için geniş bir güvenlik paketi hazırlıyor. ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne gelen “ABD-İsrail Güçlendirilmiş Güvenlik İşbirliği Yasası”, İsrail’e leasing yöntemiyle tanker uçaklar, yeni füze savunma kapasitesi ve özel silahlar verilmesini hedefliyor. Tasarıda ayrıca İsrail’in ABD’nin Akdeniz’deki savunma ağına entegre edilmesi ve üyesi olmadığı NATO içindeki rolünün genişletilmesi, varlığının artırılması da öngörülüyor

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Satışını İsrail önlüyor
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2012, 14:22:17 »
Anka...


Çözüm tek kelime, o zaman ne yapacaklar? Amerika ve onun sopası?------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------