Gönderen Konu: Pilotluk, Beynin İşlevsel Bağlantı Örüntüsünü Değiştiriyor  (Okunma sayısı 225 defa)

Ramms+ein

  • Multi\Role Pilot
  • Kahraman Üye
  • *****
  • İleti: 2613
  • Karma: +499/-15
  • Cinsiyet: Bay
    • Profili Görüntüle
Çin’de gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya nazaran pilotlar, beyinlerinde farklı bir fonksiyonel irtibat nizamı gösteriyor. Gerçekleştirilen çalışmada, beynin farklı bölgeleri ortasındaki etkileşimler ve senkronize aktiviteler inceleniyor. Bu incelemeler sonucunda, pilotların pilot olmayanlara nazaran gelişmiş bilişsel esnekliğe daha yatkın olduğu ortaya çıkıyor.

Üye olun veya üye girişi yapın.

PLOS One’da yayınlanan araştırmanın müellifi “Sivil havacılık çok farklı bir meslek. Pilotlar, karmaşık ve dinamik bilgilerin olduğu bir ortamda çalışıyor. Bu ortamla ilgili tüm bilgilerden haberdar olmalılar ve bunların değerinin ve manasının farkına varmalılar” tabirlerini kullandı.


Pilot beyninin fonksiyon irtibatları

Araştırmacıların, pilotların pilot olmayanlara nazaran farklı beyin irtibat örüntüleri göstereceğini düşünmesinin sebebi, pilotlardan beklenen bilişsel talepti. Bilim insanları, tıpkı eğitim düzeyine sahip 26 pilot ve pilot olmayan 24 kişinin nörobilişsel ağlarını incelemek için işlevsel manyetik rezonans görüntüleme kullandı.

26 pilottan 14 tanesi Çin Sivil Havacılık Uçuş Üniversitesi’nden uçuş öğretmeniyken 12 tanesi de havayollarında yardımcı pilotluk yapıyordu. Pilotlar, denetim kümesiyle kıyaslandığında merkez yönetimsel ağ içerisinde azalan bir fonksiyonel temas sergilerken merkez yönetimsel ağ, dikkat çekicilik ağı (salience network) ve varsayılan mod ağı (default mode network) ortasındaki fonksiyonel ilişkilerde artış gösterdi.


Üye olun veya üye girişi yapın.

Araştırmacılar, merkez yönetimsel ağdaki azalan irtibatın, ağın daha fazla farklı fonksiyonlara sahip olmasını sağlayabileceğini lisana getiriyor. Öbür yandan merkez yönetimsel ağ, dikkat çekicilik ağı ve varsayılan mod ağı ortasındaki artan temas da genel bilişsel performansla ilintili olabilir.

Benzeri öteki bir araştırmada ise pilotların, varsayılan mod ağı içerisinde dinlenme hali fonksiyonel ilişkisinde artış sergilediği belirtilmişti. Bu ağ, beynin otopilotu olarak isimlendiriliyor. Bilişsel vazifeler ortasındaki değişimde de epey değerli bir rol oynuyor. Araştırmacılar, günlük uçuş pratiklerinin pilotların varsayılan mod ağını daima olarak etkinleştirmiş olabileceğini ve sonuç olarak da dinlenme hali sırasında hareketlenme düzeyinin güçlenmiş olabileceğini tabir etti.
Kaynak
Webtekno
« Son Düzenleme: Kasım 18, 2020, 08:38:21 ÖS Gönderen: Ramms+ein »
Üye olun veya üye girişi yapın.
Jetzt hast du Angst und ich bin soweit, Mein schwarzes Blut versaut dir das Kleid