Ana Menü

MMU Son Montaj Hattında

Başlatan 113-Hunter, Kasım 23, 2022, 06:43:49 ÖS

« önceki - sonraki »

113-Hunter


MMU son montaj hattına girerek bu yolculukta büyük bir adım daha atılmış oldu. Yakın zamanda test görüntülerini de göreceğiz.
Herkes gibi uzun zamandır bende bekliyorum, her çıkan haberi detaylıca inceleyip değerlendiriyorum.
Banttaki görüntü çok ilgimi çekti ve kaba gözlemlediğim şeyler;
gövde sanki tek parça misali pürüzsüz gözüküyor, önce acaba bu Mock-Up olan mı diye düşünmedim değil. Plakaların ve kapakların ne kadar iyi montajlandığını görüyoruz, bu da gerçekten stealth özelliğinin önemli bir parçası. Mock-up modellerini canlı göremesem de bir çok resimde incelemiştim ancak ana gövde kısmının bu kadar geniş olacağını beklemiyordum. F15, F22, Su35 gibi uçaklardan büyük olacak gibi. Bunun yanı sıra rudder ve kuyruk kanatlarının montajlanacağı bölme de hayli büyük ve geniş olması dikkatimi çekti. Daha önce gösterilen Mock-up ve animasyonlarda bu kadar geniş olmadıklarını siz de fark edeceksiniz. İki motor arasında yer alan çıkıntı-uzantı sanırım Rus uçaklarından aşina olduğumuz jammer için yapılmış. Fakat bunu da gerçekten ebat olarak büyük buldum. Yine daha önce gösterilen Mock-up ve animasyonlardan farklılıklardan birisi. Burada artık nihai sonucu az çok ön görebiliyoruz. Demek ki gerçekten kuvvetli bir jammer kullanılacak. Ayrıca bu bölmenin iki kat olduğunu fark ettim diğer kısım paraşüt için olabilir diye düşünüyorum.
Motor kısımları hayli geniş gözüküyor, şu an için testlerin F16 da bulunan GE-F-110 motorları kullanılacağını biliyoruz. Haricinde Kale Grup bu konuda çalışmalarına da devam etmekte. Belki ilerleyen zamanda hacim ve itki gücü olarak çok daha büyük motorların takılabilmesi söz konusu olabilir. Tasarım gerçekten hep ilerisi düşünülerek hazırlanmış. Bu denli büyük ve geniş tutulması ilerleyen dönemde yapılacak modernizasyonlarda monte edilecek aviyonik ve benzeri şeylerin yapısal bir değişiklik gerektirmeden montajlanabilecek alan sağlayacaktır. Gerçekten mühendisleri kararlı ve ileri görüşlü çalışmaları için tebrik ediyorum. Burada yapılan çalışmanın aslında ne kadar büyük olduğunu ufak detayları dahi düşündükçe fark ediyorum.

Bu projenin amacı sadece günü kurtarmak veya yabancı ülkelerin pençelerinden kurtulmak değil, uçuş ve bakım maliyetlerinin F22 gibi pahalı, görev türünün kısıtlı olmadığı, Rafele - Eurofighter gibi 4. nesil uçaklara 5. nesil aviyonikleri takılıp arada derede bir model olmadığı, F35 gibi bir türlü çalışamayan, üretimden lojistiğe en ufak detayına kadar sorun olan bir hava aracı gibi değil, Su57 gibi 5. nesil adı altında 5. nesille alakası bulunmayan bir uçak gibi de değil, gerçek anlamda sonuna kadar 5. nesil uçağın hakkını verecek bir proje olduğunu görüyorum. Bunu Türk mühendislerinin yapması, hayata geçirme mücadelesi beni gururlandırdı. Gerçekten proje tamamlanıp seri üretim aşamasına geçmesini dört gözle bekliyorum.
Bu uçak envantere girdikten sonra ve gelişmeye devam ettiği sürece sadece sınırımızda sorun yaşadığımız ülkeler değil Avrupa ve Amerika'nın dahi hakkımızda birşeyler planlarken 2 kere değil 10 kere düşünmelerine sebep olacağından eminim.

Abarttığımı düşünenler olacaktır biraz siyasi yandaş Stratejisttt ler gibi konuşmuş olabilirim ancak şu apaçık ortada, bu ve benzeri bir takım projeler için yola çıkıldığında mühendislerimize verilen görevler başarı ile sonuçlandıkça isterlerin git gide büyüdüğünü ve her büyümede yine başarı ile sonuçlandığını ortada. Bu kadar çok projede, az sayıda mühendisle, bu kadar iyi sonuçlar çıkarılmasını bu işleri yapan yabancı ülkerler hatta biz bile tahmin etmiyorduk. Artık Türk Savunma Sanayisi yan veya muadil ürün üretmek yerine özgün, dünyada yapılan diğer ürünlerinden gerçek anlamda üstün olan silahlar üretmeye başladı...
You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

112-Ripper

Vatanını seven her Türk'e bayram yaptıracak görüntüler bunlar. Bu zamana kadar hiç göstermeden inşa etmiş olmaları büyük sürpriz oldu. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Dünyanın en iyi uçağı olmaya aday olduğunu düşünüyorum.
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

buraktunahan

Aslında eski bir konuyu canlandırmak istemezdim ama aynı konuda ikinci bir başlık açıp konu kirliliği oluşturmak istemedim. MMU hakkındaki gelişmeleri hep birlikte bu başlıktan takip edebiliriz.

Yaklaşık 10 gün önce MMU'nun ilk prototipi hangardan çıktı ve yer testlerine başladı. Böylece Türkiye için en stratejik savunma sanayii projesinde bir adım daha geride kaldı. Ülkemize hayırlı olsun. 

İlk taksi videosu:
You are not allowed to view links. Register or Login


You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login


You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login


You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login


You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or LoginPLUS

yunan spiker çıldırdı zaten :=)
Guests are not allowed to view images in posts, please You are not allowed to view links. Register or Login or You are not allowed to view links. Register or Login

buraktunahan

You are not allowed to view links. Register or Loginyunan spiker çıldırdı zaten :=)

O adamın gizli bir batı Trakya Türk'ü olmasından ciddi ciddi şüpheleniyorum  ;D Adam resmen savunma sanayimizin reklamını yapıyor dünyaya, sağolsun, var olsun  8)