LAZER GÜDÜM PROJEM HAKKINDA ÖNERİ

Başlatan umut_yildiz, Nisan 27, 2022, 12:48:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

umut_yildiz

Merhaba, ben Silah Teknikerliği bölümünü okuyan bir kardeşinizim, çocukluğum bu forumda uçuş yaparak geçti, öneri ve fikir alabileceğim en mantıklı yeri bu forum olarak gördüm.
Projem Lazer Güdüm Kiti üzerine bir proje. Amacım üzerinde lazer kiti olan bir drone geliştirmek. Drone uçağa yerdeyken yüklenir, laser arm ile vurulacak hedefe bir kaç mil kala uçak tarafından havada bırakılır, içine yüklenen veriler sayesinde tam hedefin üstünde sabit bir şekilde durarak hedefe lazer tutar, pilot menzile girer, atışı yapar ve sahadan ayrılır.
Bu projeyi gbu atarken yaşadığım sorunlardan yola çıkarak düşünmüştüm aylar aylar önce. Mühimmat yollandıktan sonra gelen tehditler olsun, hava koşulları veya pilotaj hataları olsun hedefteki lazer sapma oranı vardı. Bu dron sayesinde mühimmatla uçağın bağlantısı atıştan sonra kesilir, bağlantı drone ile mühimmat arasında sabit kalır, uçak risk almaz, hedefteki sıhhatli vuruş oranı artar.
Okulumuzda dersimize giren 3 albayımız var, onlarla da proje hakkında görüşeceğim, havacı albaylarımızdan destek de geleceğine inanıyorum ancak projeyi sunmadan önce sizlerden bir öneri almak istedim, sizce böyle bir icat olsaydı ve uçuşlarınızda kullansaydınız faydasını görür müydünüz? Veya şunu yapsan daha da iyi olabilir  dediğiniz önerileriniz var mı? Hocalarımdan ve üyelerden gelen öneriler benim için çok değerli. Kırımsız uçuşlar.

PLUS

Bu şekilde mevcut sistemler var. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam lazerle işaretlemelere karşı savunma sistemleri geliştirildi.Bir kaç mil yaklaşabiliyorsa bir uçak ya hedefe atışı yapmıştır ya da yere düşmüştür bu menzilde ek bir aparata ihtiyaç da olmaz.

112-Ripper

Bu soruyu farklı bir kullanıcı adıyla yine sormuştun. Verdiğim cevap şuydu:

Alıntı yapılan: 112-Ripper - Ekim 09, 2021, 02:47:42 ÖÖMantıklı değil arkadaşım.

Bak arkadaşım, lazer işaretleme yapabilen elektro optik cihazlar değersiz şeyler değildir. Çok yüksek teknoloji içeren ve feda edilmek istenmeyecek cihazlardır. Ayrıca hafif ve küçük de değillerdir. Bu dediğin işi yapacak bir podun ağırlığı en az 45-50 kg olacaktır. 45-50 kg podu havada ancak TB-2 veya biraz daha küçük bir "drone" taşıyabilir. Yani bu dediğin şey zaten var. Adı da TB-2, Anka, Karayel vs. Sen şimdi "uçağa drone yüklemek" derken F-16'ya TB2 yüklemeyi kastettiğinin farkında mısın?
Ayrıca bomba atışını yapacak uçak o atışı yaparken zaten hedefe yaklaşmış olacak.
Hevesini kırmak istemem ama bir mühendis olarak tekrar söylüyorum fikrin mantıklı değil. Çünkü yeterli bilgiye dayanarak geliştirmemişsin bu fikri. Fizik yasalarına aykırı şeylerden bahsediyorsun. Hedefleme podu dediğin şey cep telefonu kamerası kadar olsa dediğin belki olur. Ayrıca bir fikre obsesif bir biçimde takılıp kalmak iyi değildir. Fikrine aşık olmaman lazım. Eğer fikirlerini yeni öğrendiğin bilgilerle geliştiremez, düzeltemez ya da vaz geçemezsen hata yaparsın.


"Devrimi, başlatan tamamlayacaktır."
Ne mutlu Türküm diyene!

Aday-Hunter

Bu soruyu ben de önceden hatırlıyorum. Bu sistem yerine akıllı mühimmatlar var zaten. Veya İntihar dronları var. Ayrıca genel maksat mühimmatlarına takılan sadece lazer güdümlü kitler değil GPS güdümlü kitler de mevcut. Yani aynı mühimmatı farklı kitle lazer tutmadan hedefe gönderebilirsin. Hadi başardın diyelim, yaptın böyle bi sistem mühimmat GPS güdümlü olduktan sonra gerek kalmıyor ki.

Benzer Başlıklar (5)

Powered by EzPortal