Gönderen Konu: İsrail ile Türkiye arasında elektronik savaş  (Okunma sayısı 2192 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

-----------------

  • AkroTÜRK Pilotu
  • Kahraman Üye
  • *****
  • Karma +31/-4
  • YLD-Tuning
    • Profili Görüntüle
İsrail ile Türkiye arasında elektronik savaş
« : 28 Mayıs 2012, 14:24:55 »
İsrail savaş uçaklarının 14 Mayıs'ta KKTC hava sahasını ihlali ile ayrıntılar ortaya çıktı. Rum Mahi gazetesinin iddiasına göre; Türk F-16'ları ile İsrail savaş uçakları arasında bir elektronik savaş yaşandı; ardından her iki taraf da bölgeden uzaklaştı. Gazete ayrıca, İsrail'in Türkiye'ye "kalmak için buradayız" mesajını verdiğini savundu.
 

 
 
İsrail'in, 14 Mayıs'ta KKTC hava sahasını ihlali ile Türkiye'ye "kalmak için buradayız" mesajını verdiği iddia edildi.
  Rum Mahi gazetesi, Kuzey Kıbrıs hava sahası ihlalinin 14 Mayıs'ta bir adet F-15 tipi İsrail uçağı tarafından gerçekleştirildiğinin açıklanmasına karşın, Yunan kaynakları tarafından ihlal sırasında iki savaş uçağı olduğunun bildirildiğini yazdı. Gazete, uçakların tiplerinin de İsrail yapımı Python mermileriyle donatılmış F-16 Sufa olduğuna dikkati çekti.
  Gazete, Yunan Milli Savunma Bakanlığı'nın elindeki bilgilerin, "Türk F-16'ları ile İsrail savaş uçakları arasında bir elektronik savaş yaşandığı, ardından her iki tarafın da bölgeden uzaklaştığı" bilgilerini doğruladığını aktardı.
  "Konuyla ilgili yeni bilginin ise iki İsrail savaş uçağının arkasında, Lübnan açıklarında bekleyen aynı tipte iki İsrail savaş uçağı daha bulunduğu bilgisi olduğu"nu savunan gazete özetle şunları yazdı: "İsrail savaş uçaklarının neden bu bölgede uçtuğu sorusuna verilen yanıt netti: 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin izniyle 'Kıbrıs' hava sahasında uçtukları ve var olmayan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti FIR'ını ihlal edenlerin Türk savaş uçakları olduğu mesajıydı. Bütün bunların meydana gelme sebebi ise basittir: ikinci tur imtiyaz hakkı ihalesi çerçevesinde 'Kıbrıs' Münhasır Ekonomik Bölgesi (MEB) içerisinde arama yapmak isteyen şirketlere yönelik Türk girişimleri. İsrail savaş uçaklarının tam da bu bölgedeki mevcudiyeti 'gerekirse geri döneceğiz' mantığındaydı."
  Gazete ayrıca, İsrail'in Türkiye'ye "kalmak için buradayız" mesajını verdiğini