Gönderen Konu: İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı’ndan TUSAŞ ziyareti  (Okunma sayısı 178 defa)

112-Tunga

  • Kartal Filo Personeli
  • Kahraman Üye
  • *
  • İleti: 563
  • Karma: +37/-1
  • Cinsiyet: Bay
  • Gökyüzü sadece uçmaktan korkanların sınırıdır
    • Profili Görüntüle
İngiliz Hava Kuvvetleri Komutanı’ndan TUSAŞ ziyareti
« : Kasım 19, 2020, 03:11:18 ÖS »


İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Komutanı Mareşal Mike WIGSTON, geçtiğimiz saatlerde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerine bir ziyarette bulundu.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike WIGSTON’ın ziyareti ile ilgili olarak TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, “Şirketimizi ziyaret ederek yerli ve milli projelerimizi inceleyen İngiltere Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike WIGSTON ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyduk.” ifadelerine yer verildi.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Mike WIGSTON ise ziyaretle ilgili yaptığı değerlendirmede, “BAE Systems, TUSAS ile ortak olarak Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağını inşa ediyor. İngiltere ve Türkiye ikili ilişkilerinin gücünü sembolize eden, ulusun gurur duyabileceği milli bir proje.” dedi.

RAF Komutanı Mareşal WIGSTON’ın, Milli Muharip Uçak başta olmak üzere TUSAŞ tarafından yürütülen projeler ve Milli Muharip Uçak Mühendislik Binası hakkında bilgi aldığı tahmin ediliyor.



Milli Muharip Uçak Projesi ve İngiltere

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 Fighting Falcon uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan modern uçakların üretilmesini amaçlayan Milli Muharip Uçak (MMU) projesi kapsamında ana sözleşme, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında 05.08.2016 tarihinde imzalanmıştır.

İmzalanan ana sözleşmeye müteakiben TUSAŞ ile İngiliz BAE Systems şirketi arasında ise Ana İlkeler Sözleşmesi (Heads of Agreement) 28 Ocak 2017 tarihinde, Anlaşma Tutanağı 10 Mayıs 2017’de, TUSAŞ ve BAE Systems arasındaki İş Birliği Anlaşması ise 25 Ağustos 2017 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

İngiliz BAE Systems firması ile yapılan iş birliği hakkında IDEF 2019 esnasında SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan TUSAŞ CEO’su Prof. Dr. Temel KOTİL, proje kapsamında Mayıs 2019 itibari ile 100 kadar BAE Systems mühendisinin Türkiye’de çalıştığını açıklamıştı.

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında geliştirilen TF-X (Turkish Fighter – X) savaş uçağının; 2023 yılında hangardan çıkış yapması, 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi ve 2030’lu yıllardan itibaren tam kapasite uçuş yeteneğine ulaşması planlanmaktadır.

Kaynak
Kod: [Seç]
https://www.savunmasanayist.com/ingiliz-hava-kuvvetleri-komutanindan-tusas-ziyareti/
"Vatan için yaşamak,vatanın ilerlemesi ve yükselmesi için çalışmak da, vatan için ölmek kadar şereflidir."