Gönderen Konu: Havacılık Haberleri GÜNDEM  (Okunma sayısı 69291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #30 : 07 Kasım 2012, 00:02:23 »
Milli gözlem uydusu Göktürk-2, fırlatılmak üzere Çin’e yollanıyor.

Ankara’da TAI’de yapılan törenle Göktürk-2 uydusu fırlatılmak üzere Çin’e gönderildi.

Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve TÜBİTAK UZAY – TAI iş ortaklığı arasında 13 Nisan 2007 tarihinde imzalanan ve 1 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren 2,5 metre Çözünürlüklü Görüntüleme Amaçlı Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Uydusu Geliştirme Projesi (GÖKTÜRK-2) Destekleme Sözleşmesi kapsamında üretilen Göktürk-2 Uydusu’nun Fırlatma Öncesi Uğurlama Töreni 06 Kasım 2012 tarihinde aralarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Yücel Altunbaşak ile birçok sivil ve askeri yetkilinin katılımıyla TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi.

Dünyada uygulanan uydu geliştirme ilkelerine uygun olarak, TÜBİTAK UZAY – TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından TUSAŞ tesislerinde Yapısal Yeterlilik Modeli, Yeterlilik Modeli ve Uçuş Modeli olmak üzere üç uydu üretilmiş olup, üç uydunun da entegrasyon ve test aşamaları tamamlandı.

Birçok üst düzey sivil ve askeri yetkilinin katıldığı törende; 19 Aralık 2012 tarihinde Çin’den fırlatılması planlanan ilk milli gözlem uydusu Göktürk-2’nin Çin’e yapacağı seyahat öncesi kapama işlemi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ yetkililerinin iştirakiyle temiz oda ortamında gerçekleştirildi.

 

Tasarımında TÜBİTAK ve TAI mühendislerinin ortak çalıştığı proje, RASAT uydusunun ardından Türkiye’de imal edilen ikinci uydu olma özelliği taşıyor. Toplam 450 kilogram ağırlığındaki uydu, özel kameraları yardımıyla 2,5 metre çözünürlüğünde görüntü alabiliyor. Yazılım, görev bilgisayarı gibi stratejik öneme sahip tüm sistemleri milli olan Göktürk-2, 700 kilometre yükseklikteki yörüngede olacak. Yörüngesinde 93 dakikada bir dünya turunu tamamlayacak.
 
Fırlatma işleminin Çin’de yapılmasının ardından uydu Norveç’te Svalbard Adası’nda yapılacak işlemle devreye alınacak. Milli Savunma Bakanlığı adına geliştirilen uydu askeri görevlerinin yanı sıra sivil amaçlı olarak çevre, doğal afet veya şehir planlamasında da kullanılabilecek.
 
Diğer taraftan Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda yürütülen proje ile Türkiye'de fırlatma amaçlı uzay üssü kurulması için çalışmalar başlatıldı..

Kaynak: http://kokpit.aero/gokturk-2-cin

114-Pars

 • Nato Pilot
 • Kobra Filo Personeli
 • *
 • Karma +10224/-25
 • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #31 : 07 Kasım 2012, 02:35:21 »
güzel haberler

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #32 : 07 Kasım 2012, 09:03:50 »
Bu köşede çok güzel paylaşımlar yapıyorsunuz, teşekkür ederim herkese..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #33 : 07 Kasım 2012, 15:55:34 »
Bakan Binali Yıldırım, yerli uçağın yol haritasını anlattı...

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, 2023’te uçması planlanan yerli yolcu uçağı projesini hızlandırmak üzere toplantı yaptı. Yeni yolcu uçağı kaç koltuklu olacak?

Geçtiğimiz hafta, yerli yolcu uçağı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplandı. Proje konusunda çalışmaların hızlandırılmasını isteyen Bakan Yıldırım, uçağın 2023’e yetiştirileceğini açıkladı.

120 KOLTUKLU

Projeyle ilgili olarak detaylar ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Toplantı sırasında Bakan Yıldırım, tasarlanacak uçağın 120 koltuklu olacağını açıkladı. Bölgesel pazara hitap edecek uçakla Türkiye, yolcu uçağı imalatına başlayacak.

Bu konuyla ilgili olarak çalışmalar 2010 yılında başlamıştı. Başbakan Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’yi (TAI) görevlendirdiği projede halen tasarım ve geliştirmede nasıl bir yol izleneceği konusunda raporlar hazırlanıyor.

114-Pars

 • Nato Pilot
 • Kobra Filo Personeli
 • *
 • Karma +10224/-25
 • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
  • Profili Görüntüle
Havadan havaya füzeler geliyor
« Yanıtla #34 : 08 Kasım 2012, 15:09:33 »
Havadan havaya füzeler geliyor
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın hareketli bir noktadan hareketli bir cisme atılan füze çalışması yürüttüğünü belirterek, "TÜBİTAK, güdümlü füzelerin Nirvana’sı diyebileceğimiz 'havadan havaya' füze üzerinde çalışıyor" dedi.

Bakan Ergün, TGRT’de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜBİTAK’ın, ’havadan havaya füze çalışması yürüttüğünü belirten Ergün, şunları söyledi: Bu füze, güdümlü füzelerin Nirvana’sı diyebileceğimiz ’havadan havaya’ füzelerdir. TÜBİTAK, bunun üzerinde çalışma yürütüyor. Çünkü, hareketli bir noktadan hareketli bir cisme atmanız gerekiyor. En zor işlerden bir tanesi bu, yani hesaplanması, planlanması. Bunları şimdi biz parayla satın alıyoruz, bu tür uçaklarda kullanılanları. Uçaktan uçağa atacaksınız bunu, sizin uçağınız da hareketli, karşı taraftaki uçak da hareketli. Bunun güdümlü olarak yapılması son derece zor. Ama güdümlü füzeler konusundaki çalışmamız, bize bu yetkinliği de önemli oranda kazandırdı. Şimdi bizim TÜBİTAK’ta yapmış olduğumuz çalışmalardan bir tanesi de havadan havaya bir füze çalışması gerçekleştirmek.”

"Akılsız bombalar, akıllı hale geldi"

Bakan Ergün, TÜBİTAK’ın yürüttüğü başka bir çalışmayla da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki ’akılsız bomba’ denilen, uçaktan pilotun kabiliyetine ve hava şartlarına bağımlı olarak bırakılan bombaların, ’güdüm kitleri’ oluşturarak akıllı bomba haline getirildiğini bildirdi.

Uçakların hedefe çok yaklaşmadan, 25 kilometre mesafeden bombaları tek tek ya da demet halinde bırakabildiğini, sonrasında oluşturulan güdüm kitleriyle bombanın kendi hedefini bulduğunu anlatan Ergün, bunların testlerinin, denemelerinin yapıldığını, seri imalatına geçileceğini açıkladı. Bakan Ergün, mevcut bombaların hemen hemen tamamının, bu güdüm kitleleri vasıtasıyla akıllı bombalar haline getirileceğini belirtti.

Türkiye’nin artık güdümlü füzelerde de önemli mesafe aldığına işaret eden Bakan Ergün, seyir füzesi olarak SOM füzesinin yapıldığını, bu füzenin uçaktan veya gemiden, karadan karaya ya da havadan karaya 240 kilometre mesafeye kadar kendi hedefini bulan, uydudan veya yer haritaları üzerinden hareket etme kabiliyeti olan, yön değiştirebilen, yönlendirilebilen bir füze olduğunu ifade etti.

Bu füzelerin 240 kilometre olanının testlerinin yapıldığını, seri üretimine başlandığını belirten Bakan Ergün, şöyle konuştu: ”SOM’un 500 kilometrelik menzile sahip olanlarının çalışmaları başladı. Şimdi uyduyla birlikte önümüzdeki 10 yıl içerisinde uydularımızı şimdi biz fırlatmak üzere başka yere gönderiyoruz. Bir füzeden 5-6 uydu birden fırlatılıyor, tek bir füze tek bir uydu için kiralanmıyor, başka ülkeler de uydularını getiriyorlar oradan fırlatılıyor, hepsi yörüngeye gidiyor. İşte kirası düşüyor o zaman, daha ucuza göndermiş oluyorsunuz. Ama fırlatma teknolojisi de ayrı bir teknoloji, şimdi ona çalışıyoruz, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye hem kendi uydularını yapacak, hem başka ülkelerin uydularını sipariş alıp yapabilecek, hem de bu uyduları fırlatma kabiliyetine sahip olacak.”

milliyet haber

« Son Düzenleme: 08 Kasım 2012, 15:11:46 Gönderen: 113-Pars »

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #35 : 08 Kasım 2012, 15:18:37 »
Bu haber çok etkileyici!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #36 : 08 Kasım 2012, 22:51:34 »
Türk Hava Kuvvetleri'nin temel eğitim uçağı KT-1'in yeni kullanıcısı...

Türk Hava Kuvvetleri'nde temel pilotaj eğitiminde kullanılan turboprop motorlu KT-1 eğitim uçaklarına Güney Amerika'dan yeni bir müşteri daha kazandı. Kore Havacılık Endüstrisi'nin (KAI) tasarımı uçak hangi hava kuvvetlerinde görev yapacak?

Güney Koreli KAI şirketinin tasarımı, KT-1 eğitim uçağının yeni kullanıcısı Peru oluyor. Turboprop motorlu eğitim uçağından 20 adet satın alacak Peru, KAI'ye 200 milyon dolar ödeyecek. Bu uçakların diğer kullanıcıları arasında Güney Kore ve Türkiye'nin yanı sıra Endonezya Hava Kuvvetleri bulunuyor.

Yapılan anlaşmaya göre Güney Kore'den dört uçak hazır olarak Peru'ya gönderilecek. Geri kalan 16 uçak, Perulu Sema şirketi tarafından montajı yapılacak. Peru'da teslimatların Kasım 2014'te başlaması hedefleniyor.

KORE'NİN HEDEFİ 200 ADET

Bölgede 200 uçaklık pazar gören KAI, satışlarını Peru üzerinden bölgeye açmayı hedefliyor. Halen Kolombiya turboprop uçak alımı için ihale hazırlıkları yapıyor. KAI, KT-1'nin silahlı, yakın hava desteği modelini geliştiriyor. Bu uçağın önümüzdeki yıl teslimatlara başlaması hedefleniyor.

TÜRKİYE'DE TESLİMAT TAMAMLANDI

Türk Hava Kuvvetleri'nde T-37’lerin yerini almak üzere 2007'de seçilen KT-1'lerin üretimi 8 Ekim'de tamamlandı. 40'ıncı uçak Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Türkiye, 2007'de 40 kesin, 15 adet de opsiyonu içeren anlaşma için toplam 350 milyon dolar ödemişti.

KT-1’in ardından TAI, daha yüksek performansa sahip kendi eğitim uçağı Hürkuş’un önümüzdeki yıl nisan ayında yapılacak ilk uçuşuna konsantre oldu. Yer testleri süren uçak, tek turboprop motora sahip.

Hürkuş’la ilgili çalışmaları yakından takip eden Hava Kuvvetleri, KT-1’ler için 15 adetlik opsiyonu iptal etmeyi planlıyor. Bu opsiyonlar Hürkuş'a kaydırılacak. Uçağın silahlı ve gözetleme modelleri için de çalışan TAI, bu modeli uluslararası arenada ilk defa temmuz ayında yapılan Farnborough’da lanse etti. Yurtdışından ilgi gören modelin test uçuşlarına başlamasının ardından sipariş alınması hedefleniyor.

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #37 : 10 Kasım 2012, 00:29:50 »
Yabancı pilot sayısına kısıtlama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havayolu işletmelerinden yerli pilot istihdam edilmesini istedi.

SHGM konuyla ilgili havayolu şirketlerine bir yazı göndererek; 30 Haziran 2013 tarihine kadar işletmelerde görev yapan yabancı ikinci pilot sayısının toplam ikinci pilot sayısının yüzde 25'ini aşmayacak şekilde azaltılması gerektiğini bildirdi. 
 
Kademeli olarak yabancı ikinci pilot istihdamının azaltılmasını içeren plan kapsamında, önümüzdeki yılın sonuna kadar da yabancı ikinci pilot oranının yüzde 10'a düşürülmesi hedefleniyor.  SHGM,  havayolu işletmelerini 31 Aralık 2013 tarihine kadar bu oranı sağlamak için gerekli tüm tedbirlerin alınması ve planlamaların bu yönde yapılmasını istedi.
 
Havacılık sektörüne gönderilen yazıda, uçuş okulları sayısındaki artışa ve Türk pilot istihdamının önemine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: "Son yıllarda ülkemizde hava taşımacılık sektörünün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyacı artmakta ve artan bu ihtiyaca paralel olarak yabancı pilot istihdamında artış yaşanmaktadır. Ancak, son yıllarda uçuş okullarının kapasitelerinde de artışlar yaşanmıştır. Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış işletmelerde Türk Vatandaşı pilotların istihdam edilmesi esas olup, yabancı uyruklu pilot temini ancak zorunlu ve istisnai şartlarda kullanılmalıdır. Bu nedenle yabancı uyruklu pilot istihdamı konusunda bu düzenlemenin yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır."
 
SHGM, belirtilen tarihlerde gereklilikleri yerine getiremeyen işletmelere 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 143'üncü Maddesi kapsamında işlem yapacak.  Belirtilen tarihlerden sonra belirlenen oranın dışında yabancı uyruklu ikinci pilotlara Genel Müdürlük tarafından validasyon/çalışma izin belgesi düzenlenmeyecek.

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #38 : 10 Kasım 2012, 00:30:57 »
THY’nin 200’üncü uçağı İstanbul’da

Türk Hava Yolları’nın filosuna katılacak 200’üncü uçak Atatürk Havalimanı’na az önce indi. 200 uçakla ikinci kez dalya diyen Türk Hava Yolları yıl sonunda 203 uçağa çıkıyor.

Türk Hava Yolları, 200’üncü yolcu uçağını 8 Kasım’da Renton’daki Boeing Fabrikası’nda yapılan törenle teslim aldı. Filoya katılan 9’uncu 737-900ER ile THY filosu toplam 200 uçağa çıktı. Havayolunun 100’üncü uçağı da Boeing 737-800 olmuştu.

TC-JYI, TK6900 sefer numarası ile bir saat önce Atatürk Havalimanı’na indi. 13 Kasım Salı günü saat 10.30'da düzenlenecek törenle birlikte THY 200’üncü uçağını kutlayacak. Törene THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve Genel Müdür Temel Kotil de katılacak.
Önümüzdeki yıl THY bir adet daha 737-900ER uçağı teslim alacak. Boeing kalan uçakların teslimini 2015’te gerçekleştirecek. THY, iki yıl önce Boeing’e 5-6 saatlik özellikle Afrika ve Orta Asya hatlarında kullanılmak üzere ekstra yakıt tanklarına sahip, yolcu kapasitesi geniş gövdeli uçakları doldurmayan hatlar için 737-900ER siparişi vermişti.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, geçtiğimiz günlerde verdiği röportajında 2020 yılı filo hedeflerinin 400 uçak olduğunu açıklamıştı.

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #39 : 11 Kasım 2012, 22:49:19 »
Pakistan Türkiye'den 15 T-129 almak istiyor!

Karaçi'de iki yılda bir yapılan IDEAS Savunma Fuarı'nda Pakistan'a silah satışı için Türkiye ve Çin büyük rekabet içindeydi. Pakistan Kara Kuvvetleri, AH-1F helikopterlerini T-129 ile değiştirmek istiyor.

İki yıl önce Pakistan'da yaşanan sel felaketi nedeniyle iptal edilen IDEAS, bu yıl Karaçi'de yapıldı. Pakistan pazarındaki etkinliğini artırmak isteyen Türk savunma sanayi şirketleri IDEAS'a adeta çıkarma yaptı. Ülkenin savunma ihalelerinden pay almak isteyen Türkiye ve Çin, fuarda büyük rekabet içindeydi.

Türk şirketlerinden TAI, Havelsan ve Yonca-Onuk'un katıldığı fuarda, havacılık olarak öne T-129 helikopteri çıktı. Pakistan Ordusu, yeni nesil taarruz helikopteri konusunda T-129 ile yakından ilgileniyor. TAI'nin ana sorumluluğunda Aselsan'ın hazırladığı sistemlere sahip, Roketsan'ın geliştirdiği füzeleri kullanan helikopterin üçüncü ülkelere satış hakları da Türkiye'de bulunuyor.

TAI'nin Pakistan Hava Kuvvetleri'nin F-16 uçaklarını modernize ederek girdiği pazarda en önemli proje, AH-1F helikopterlerinin yenilenmesi. Pakistan'ın gelişmeleri yakından takip ettiği T-129'lardan EDH olarak adlandırılan Erken Duhul modeli, önümüzdeki günlerde Kara Kuvvetleri'ne teslim edilmeye başlanacak.

PAKİSTAN 15 T-129 ALMAK İSTİYOR

Pakistan'ın 15 adet T-129 almak istediği ancak ekonomik nedenlerle bu projenin beklemeye alındığını belirten yetkililer, bu konuda temasların sürdüğüne dikkat çektiler. Diğer yandan TAI, Güney Kore'nin ihalesinde AH-1Z King Cobra ve AH-64 Apache helikopterleri ile finale kaldı.

T-129 TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Maksimum Kalkış ağırlığı: 5000 kg

Menzili: 561 km

Maksimum hızı: 278 km/saat

Uçuş Tavanı: 6000m

Havada kalış: 3 saat

Uzunluk (pallerle birlikte): 13.8 m

Genişlik (pallerle birlikte): 11.9m

Yükseklik :3.4m

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #40 : 16 Kasım 2012, 21:34:19 »
C-160’lar yerini hangi uçağa bırakacak?

Türk Hava Kuvvetleri envanterine 1971’de girmeye başlayan C-160 Transall uçakları, 41 yaşına bastı. Gövde ömürlerini tamamlayan uçaklar hizmet dışına alınırken bu uçaklar yerini gelecek yıldan itibaren Airbus imalatı A400M’lere bırakacak.

Türk Hava Kuvvetleri’nin nakliye filosu 1960’ların ikinci yarısında envantere yeni katılan dört motorlu C-130 ile kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan, İkinci Dünya Savaşı gazisi C-47 uçaklarından oluşuyordu. 1964’ten itibaren krize doğru giden Kıbrıs için yapılması planlanan hava harekatı için daha yüksek performanslı ara sınıfta uçak modeli için araştırmalar sürüyordu.

1970’de Almanya-Fransa ortak imalatı C-160 Transall uçakları gündeme geldi. Toplam 20 uçağın alınmasına karar verildi. Fransız Aerospatiale ile Alman MBB şirketlerinin ortak tasarımı olan C-160’lar ilk uçuşunu 1963’te yapmıştı. Uçak, Fransa, Almanya ve Güney Afrika’ya satıldı.

1971-72 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne toplam 20 uçak teslim edildi. C-160’lar Kayseri Erkilet’te bulunan 221’inci Filo’da konuşlandırıldı.

MAN/Rolls Royce Tyne RTy 20 tipi iki adet motora sahip uçak, maksimum 49 bin 100 kilogram ağırlığa sahipti. Seyir hızı 495 km/saat olan C-160’lar. 4 bin 850 kilometre menzile uçabiliyordu.

1974’te C-160’lar en önemli sınavlarını Kıbrıs Barış Harekatı sırasında verdi. Hava indirme ve nakliyede başarıyla uçtu. 2000’li yıllara gelirken uçakların yavaş yavaş dolmaya başlayan ekonomik ömürleri ile birlikte yerlerine Airbus A400M alınmasına karar verildi. Türkiye’nin hem tasarım hem de imalatında görev aldığı A400M projesinde teslimatlar 2013’te başlayacak. Türkiye, Fransa’nın ardından uçağın ikinci kullanıcısı olacak. C-160’lar ise A400M’ler geldikçe hizmet dışına çıkartılacak.

GÖREN PROJESİ

Halen uçaklardan birine Aselsan tarafından geliştirilen özel kameralar yerleştirildi. Bu uçak, Güneydoğu’da gözlem uçuşlarında kullanılıyor.

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #41 : 16 Kasım 2012, 21:35:24 »
THY ve Barcelona sponsorluk anlaşması yenilenmeyecek

Türk Hava Yolları’nın FC Barcelona ile sponsorluk anlaşması Haziran 2013’te sona eriyor. 2009’da yapılan anlaşma, karşılıklı yapılan mutabakatla uzatılmayacak.

FC Barcelona’nın 2009’dan bu yana resmi havayolu sponsoru olan Türk Hava Yolları’nın, Katalan ekip ile sponsorluk sözleşmesi Haziran 2013’te sona eriyor.

FC Barcelona ve THY yöneticilerinin katılımı ile İstanbul’da geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda, Haziran 2013’te bitecek olan sözleşmenin, her iki tarafın stratejileri gereği tarafların karşılıklı mutabakatı ile uzatılmamasına karar verildi.

THY sponsorluğunu 2013 futbol sezonu sonuna kadar sürdürecek.

emreaksoy1905

 • Tam Üye
 • ***
 • Karma +11/-1
 • Kızlar duruşuma, pistler inişime hasta
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #42 : 16 Kasım 2012, 21:37:59 »
Ben Barcelonalı sporcuların yoğun ilgiden rahatça uçamamalarından. Uçak personelinin sık sık fotoğraf çektirmesi rahatsız etmiş diye duymuştum. Bu etkili olmuş olabilir yenilenmemesinde.

114-Pars

 • Nato Pilot
 • Kobra Filo Personeli
 • *
 • Karma +10224/-25
 • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #43 : 19 Kasım 2012, 11:55:20 »


İsrail F-16’sı düşürüldü!
İsrail’in 4’üncü gününe giren kanlı Gazze saldırılarında bir F-16 savaş uçağının Hamas tarafından düşürüldüğü ve pilotlarının da esir alındığı ileri sürüldü.Hamas’ın askeri kanadı, İzzeddin Kassam Tugayları’nın internet hesabında bir İsrail F-16 savaş uçağının yerdeh havaya füze ile düşürüldüğü iddia edildi. Hamas adına dün bazı haber ajanslarına gönderilen açıklamad ada yaparak düşürülen İsrail F-16 uçağının iki pilotunun esir alındığını bildirdi.


MİLLİYET

AtmacaA

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +144/-28
 • Biz Uçarken Kuşlar Yürür
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #44 : 19 Kasım 2012, 16:24:59 »
Israilin once gemisi simdide ucagi.. Bunlar bizim basimiza gelse diye dusunuyorumda heralde gereken yapilacak denilip hicbirsey yapilmazdi...

 

Dümen (havacılık)

Başlatan PLUSForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 0
Gösterim: 2771
Son İleti 24 Şubat 2008, 14:40:31
Gönderen: PLUS
"Herkes havacılık müzesini gezmeli"

Başlatan QuantumForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 14
Gösterim: 6169
Son İleti 01 Şubat 2020, 02:29:53
Gönderen: Rüzgar53
sivil havacılık gününün şerefine

Başlatan LimaForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 12
Gösterim: 7911
Son İleti 02 Mayıs 2010, 14:21:39
Gönderen: hahadas
Mükemmel bir soundtrack. Askeri havacılık filminden.

Başlatan BuddyTurkForumun Video Paylaşımı | Havacılık Videoları

Yanıt: 3
Gösterim: 3263
Son İleti 28 Aralık 2011, 01:58:00
Gönderen: Cagey
Çocukluğumdan bugüne kadar oynadığım havacılık oyunları

Başlatan LimaForumun Video Paylaşımı | Havacılık Videoları

Yanıt: 11
Gösterim: 6148
Son İleti 30 Aralık 2012, 09:58:53
Gönderen: Sky91
komik askeri havacılık fotoğrafları

Başlatan gokhanzForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 1
Gösterim: 2805
Son İleti 30 Ocak 2013, 14:00:07
Gönderen: RammsteinF1
askeri havacılık eğitim simulasyon peçleri

Başlatan gokhanzForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 0
Gösterim: 3163
Son İleti 07 Şubat 2013, 23:07:48
Gönderen: gokhanz
Askeri havacılık lisesi GEREKLİ EVRAKLAR

Başlatan Hezarfen_01Forumun Konusuz Konular

Yanıt: 7
Gösterim: 7958
Son İleti 25 Mart 2013, 16:55:40
Gönderen: Nefes
Türkiye tarihindeki en büyük havacılık başarılarından biri.

Başlatan ANKÂ 35Forumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 1
Gösterim: 1879
Son İleti 15 Temmuz 2013, 13:55:54
Gönderen: Bozkurt
Sanal havacılık önemli bilgileri

Başlatan TOKAT KASIRGASIForumun Falcon 4.0 Allied Force

Yanıt: 16
Gösterim: 10349
Son İleti 21 Ekim 2009, 22:37:25
Gönderen: ICE
Turkiye sanal havacılık ortamındaki değersiz insanlar( gerçektende çok var)

Başlatan LimaForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 33
Gösterim: 15014
Son İleti 21 Ekim 2009, 10:18:00
Gönderen: PLUS
Türkiye'den havacılık manzaraları... Burada ne oluyor?

Başlatan ANKÂ 35Forumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 2
Gösterim: 2036
Son İleti 10 Ağustos 2013, 12:48:41
Gönderen: ANKÂ 35
6 Mayıs 1937: Bir havacılık faciası

Başlatan OGUZForumun Türk Tarih Kurumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1603
Son İleti 07 Aralık 2013, 02:27:56
Gönderen: OGUZ
Dünya sivil havacılık gününüz kutlu olsun !

Başlatan OGUZForumun Kutlamalar ve Tebrikler

Yanıt: 0
Gösterim: 1684
Son İleti 07 Aralık 2013, 18:15:38
Gönderen: OGUZ
Rus havacılık sanayii 2013 yılını kârlı kapattı

Başlatan Tango1NeverDiesForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 0
Gösterim: 1405
Son İleti 28 Ocak 2014, 15:15:24
Gönderen: Tango1NeverDies