Gönderen Konu: Havacılık Haberleri GÜNDEM  (Okunma sayısı 69209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RammsteinF1

 • Multi\Role Pilot
 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +498/-15
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #15 : 11 Ekim 2012, 01:34:00 »
Felix Baumgartner atladımı arkadaşlar

atladı hala düşüyor :D
Jetzt hast du Angst und ich bin soweit, Mein schwarzes Blut versaut dir das Kleid

114-Pars

 • Nato Pilot
 • Kobra Filo Personeli
 • *
 • Karma +10224/-25
 • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #16 : 11 Ekim 2012, 01:57:47 »
video falan yokmu yav

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Suriye Uçağına Önleme
« Yanıtla #17 : 11 Ekim 2012, 10:41:41 »


Suriye'ye ait sivil uçağa Önleme

Türkiye, askeri kargo taşıdığı şüphesiyle Moskova’dan Şam’a giden Suriye’ye ait A 320 tipi sivil bir uçağı dün akşam saatlerinde askeri jetler eşliğinde Esenboğa Havalimanı’na mecburi inişe zorladı. Uçakta Rusya vattandaşlarının da aralarında bulunduğu 35 sivil vardı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, olayın Türkiye-Rusya ilişkilerini etkilemeyeceğini vurguladı. Rusya olayla ilgili açıklama talep etti. Rus resmi medyasında  haber genellikle yorum yapılmadan ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin daha da gerildiği öne çıkarılarak verildi.

Uçak 12 saat kadar  Ankara'da alıkonulduktan sonra sıkıca arandı,  Rus diplomatların yolcularla  görüşmelerine izin verilmedi, bazı koliler "askeri içerikli" olduğu kuşkusuyla el konduktan sonra sabaha karşı Şam'a gitmesine izin verildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'ya indirilen Suriye uçağındaki bazı malzemelere el konulduğunu belirterek, "Bizim için mahsur telakki edilebilecek unsurlar var" dedi.
 
Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TGRT Haber Televizyonu Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın hazırlayıp sunduğu Ankara'nın Gündemi programına katıldı. Programın çekildiği İHA Atina Stüdyosu'ndan ayrılırken açıklamalarda bulunan Davutoğlu, “Biraz önce elimizde net veriler söz konusu olduğu için Sayın Başbakanımızla da istişare ettim. Uçağın yolcularıyla birlikte gitmesine izin veriyoruz ancak uçaktaki malzemeleri hem incelemelerin sürmesi hem daha sonraki işlemler için elimizde tutuyoruz. Aldığımız karar bu. Yolcuların mağdur olmaması açısından yolcuların yolculuklarına devam etmesine izin vereceğiz ancak malzemeye el koyuyoruz. Yani malzemeyi Türkiye’de tutacağız. İncelemelerimiz sürüyor. Bazı bulgular da söz konusu. Bu yönde bildirilmesi gereken, yapılması gereken bildirimin unsuru olmayan bazı malzemelerin varlığı söz konusu olduğu için biz bu işlemin incelemenin ve işlemin devamı için malzemeleri elimizde tutuyoruz" diye konuştu.
 
Davutoğlu, el konulan malzemelere ilgili, "Bunu incelemelerin neticesinde daha net olarak duyuracağız ancak demin söylediğim gibi sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurlar var diyeyim. Biraz diplomatik bir ifade gibi gelebilir ama herkes tarafından anlaşılacak bir ifade olduğunu zannediyorum. Bizim bu konudaki ilkesel tutumumuz belli, bu çerçevede malzemeler üzerinde incelemelerimiz devam ediyor. Dediğim gibi uçak yoluna devam edebilir ancak malzemeleri elimizde tutarak bu incelemelerin neticesini göreceğiz. Özellikle dediğim tarz, bizim için mahsur telakki edilebilecek unsurlar var. Bu uygulamalar zaten daha önceki askeri uçuşlarla ilgili biliyorsunuz getirdiğimiz kısıtlamalar vardı ama sivil bir uçuşta bizim için mahsurlu ve bildirimde bulunması gereken nitelikteki malzemelerin bildirilmemiş olması, dediğim gibi böyle bir durum olması durumunda tekrar aynı işlem yapılır” dedi.

Dünkü olay şöyle gelişti: 
 
Güvenilir diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türk istihbarat birimleri Moskova-Şam seferini yapacak olan Suriye’ye ait sivil uçağın askeri kargo taşıyacağı bilgisine ulaştı. Dışişleri ve Genelkurmay’la irtibata geçildi.
 
Silah istihbaratı
 
Uçağın Türkiye hava sahasına girdikten sonra Esenboğa Havaalanı’na indirilmesi kararı alındı. Uçak, hava sahasına girince Bandırma’daki 162’nci Filo’ya önleme görevi verildi. Çağrı adı “Zıpkın” olan filodan iki F-16, telsizden irtibata geçerek pilota uçağın şüpheli olduğu ve bu nedenle arama yapılacağı için Esenboğa’ya inmesi gerektiği bildirildi. F-16’lar uçağa yaklaşıp kanat oynatarak da pilota Esenboğa’ya mecburi inişi gösterdi. Türk jetlerinin eşliğinde Esenboğa’ya inen uçak, özel hangar bölümüne çekildi. Uçak içinde arama yapılırken, içinde 35 sivilin bulunduğu anlaşıldı. Üst düzey bir diplomatik kaynak Hürriyet’e şu bilgileri verdi: “Türkiye daha önce Suriye’ye askeri kargo taşınmasına ve Suriye askeri uçaklarına hava sahasını kapatmıştı. Eğer bir sivil uçak askeri kargo taşıyorsa, bu karar sivil uçak için de geçerlidir. Suriye’ye ait sivil uçakları da titizlikle denetimden geçirmeye başladık. Bu Türkiye’nin egemenliğini ilgilendiren bir karardır. Bunun için bir BM kararı gerekmez. Daha önce aldığımız kararımızı uyguluyoruz. Ancak bunu Suriye’ye karşı topyekün savaş ilanı olarak algılamak, yanlış olur.”
 
Diplomatik 6 koli
 
Uçaktan diplomatik mühürlü 6 koli indirildi. Koliler açıldıkça içinden 4 koli daha çıktı. MİT, Emniyet, Dışişleri ve Genelkurmay yetkilileri incelemeye eşlik etti. Rusların taşıma belgesi olan konşimentoya yükün “askeri iletişim cihazı” olduğunu yazdıkları bilgisi alındı. Rus ve Türk yetkililer arasında gerginlik yaşandı. Rus diplomatlar, ilk önce “kolilerimizi açamazsınız” diyerek incelemeye karşı çıktı. Bu gerginliğin ardından kolilerin açılmasına karar verilirken, Rus yetkililerin daha önceden uçakta olup olmadıklarına dair bilgi verilmedi.  Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, kargoda jammer ve haberleşme cihazları ile elektronik parçalar bulundu. Bazı parçaların füze yapımında da kullanılabileceği iddiaları var.  Malzemelere el konulurken  uçağın havalanmasına izin verildi.
 
Davutoğlu: "Rusya ile ilişkileri etkilemez"
 
Uçağın Moskova'dan kalkmış olması, bu gelişmeyle birlikte akıllara Türkiye-Rusya ilişkilerini getirdi.
 
İncelemeler devam ettiği sırada yaptığı açıklamada bu konuya değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, gelişmenin Türkiye-Rusya ilişkilerini etkileyecek boyutta olmadığını vurguladı.
 
Rusya bilgi istedi
 
Rus İnterfaks ajansının bildirdiğine göre Rusya'nın Ankara Büyükeliçiliği, meydana gelen olayla ilgili Ankara'dan açıklama istedi. Ajansa bilgi veren kaynak, “Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği hemen Ankara ile temasa geçerek olayın açıklamasını istedi ve uçaktaki Rus vatandaşlarına ulaşılmasını talep etti” dedi.
 
Aynı kaynak, edinilen ilk bilgilere göre uçakta çocuklar da dahil 17 Rusya vatandaşının bulunduğunu ve Rus diplomatların yolcuların güvenliğini sağlamak ve haklarını korumak için havaalanına gittiğini açıkladı.
 
Önleme görevi 162. Filo’da
 
 Ankara’ya indirilen Suriye uçağının telsiz konuşmaları ortaya çıktı:
- Kontrol Merkezi: Suriye 4-4-2, 8 bin feet’e (2 bin 600 metre) alçalınız.
- Suriye uçağı: Alçalıyoruz, Suriye 4-4-2.
- Kontrol Merkezi: ILS hattında olun.
- Uçak: ILS’e oturuş ikaz ediyoruz.
- Kontrol Merkezi: Zıpkın 6-5-4, trafik 8 bin feet’e alçalıyor.
- Zıpkın (F-16 uçağı): Anlaşıldı.
- Suriye uçağı: Suriye 4-4-2 ILS hattında.
- Kontrol Merkezi: 2-1 sol pisti serbest.
- Uçak: 2-1 pisti için yaklaşıyoruz. 
- Ankara Kule: Anlaşıldı. İniş serbest.
 
Bandırma’dan kalktı
 
Suriye uçağını önleme görevi Bandırma’daki 162’nci Filo’ya verildi. Çağrı adı “Zıpkın” olan filo, av/av önleme uçuşları yapıyor. Filoda F-16 Block 40 tipi uçaklar bulunuyor, 24 saat nöbet tutuluyor.  / Tolga ÖZBEK / DHA
 
THY uçağı Adana’ya indi
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, dün Türk havayolu şirketlerini Suriye hava sahasını kullanmama konusunda uyardı. Bursa’dan kalkan ve hacıları taşıyan THY uçağı, bu çerçevede  Adana’ya inmek zorunda kaldı.

KAYNAK: Hürriyet
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çağlar

 • Tam Üye
 • Karma +13/-6
 • CanDadaŞ
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #18 : 11 Ekim 2012, 15:00:39 »


Diyarbakır'da Askeri Helikopter Düştü
İlk bilgilere göre, 1 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.


Askeri helikopter, Lice ilçesinde bulunan geçici üs bölgesinde askeri personel değişimi yapıyordu.
Kalkış sırasında kuyruk kısmı tellere takıldı.
Bunun üzerine Skorsky tipi helikopter, zorunlu iniş yapmaya çalışırken düştü.
Kazada, 1 asker şehit oldu, 7 asker yaralandı.
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada;
''Saat 11.45 sıralarında Diyarbakır ili Lice ilçesi sınırları içinde bulunan geçici bir üs bölgesindeki askerî personeli değiştiren Jandarma Genel Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky tipi helikopterimiz; üs bölgesinden değiştirilen personeli alıp kalktıktan kısa bir süre sonra elektrik tellerine takılarak kaza-kırıma uğramıştır.
Müessif helikopter kazasında bir personelimiz şehit olmuş, yedi personelimiz yaralanmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar, yaralılarımıza ise acil şifalar dileriz'' ifadeleri yeraldı.

Video: http://www.trthaber.com/videolar/diyarbakirda-dusen-helikopterin-goruntusu-10856.html

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/gundem/diyarbakirda-askeri-helikopter-dustu-59132.html
E R Z U R U M

Çağlar

 • Tam Üye
 • Karma +13/-6
 • CanDadaŞ
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #19 : 11 Ekim 2012, 15:23:18 »
UÇAK ASKERİ HAVALİMANINDAN KALKMIŞ

Ankara'ya indirilen yolcu uçağıyla ilgili önemli bir son dakika bilgisi ulaştı.

Uçağın kargosunun Rusya'nın başkenti Moskova'da değil, Moskova'nın 200 kilometre yakınında bulunan Tula şehrindeki bir askeri havalimanında yüklendiği ortaya çıktı.

İzvestia gazetesine konuşan Rusya Federal Gümrük Servisi'nden bir yetkili, "Uçağın gümrük kontrolü Moskova'nın Vnukovo Havalimanı'nda değil, Tula'daki askeri havalimanında yapıldı. Moskova'da ise uçağa sadece yolcular alındı. Bize Tula'dan geldi, biz gümrük kontrolü yapmadık, sadece bizde de bulundu diye mühür bastık. Sonra da Şam'a doğru hareket etti" iddiasında bulundu.

İsminin açıklanmasını istemeyen gümrük yetkilisi, uçağın radyo cihazlarından ziyade kereste taşıdığını da iddia etti. Rus yetkili, "Belgelerde uçağın kereste taşıdığı belirtiliyordu. Yük diplomatik statü niteliğinde değildi. Yasalara göre, diplomatik yükleri gümrük yetkililerinin bile kontrol etme hakkı yok" dedi.

samanyolu haber
E R Z U R U M

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Uzaydan tarihi atlayışta rekor kırıldı!!!
« Yanıtla #20 : 15 Ekim 2012, 11:02:38 »


Serbest düşüşte ses duvarını aşan ilk insan olarak tarihe geçmeyi hedefleyen Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, helyum balonla çıktığı stratosfer tabakasında kendini boşluğa bıraktı ve yere inmeyi başardı.
ABD'nin New Mexico eyaletindeki Roswell kenti yakınlarında, 850 bin metreküplük helyum balonunun taşıdığı 1360 kilogram ağırlığındaki kapsülle gökyüzüne çıkan 'Korkusuz Felix', yaklaşık 39 kilometre yükseklikten kendini boşluğa bıraktı.

Baumgartner'in dakikalar sonra paraşütüyle New Meksiko çölüne inişi, ekip arkadaşlarınca coşkuyla karşılandı.

43 yaşındaki ordudan emekli paraşütçü Baumgartner, 1960'da saatte 988 kilometre hızla 31 bin metreden atlayan Joe Kittinger'in rekorunu kırmayı amaçlıyordu.

Baumgartner, mart ayında yaptığı denemede 21 bin 800 metre irtifadan kendisini boşluğa bırakmış, saatte 587 kilometre hıza ulaşarak 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne inmişti.

ATLAYIŞIN VİDEOLARI:

VİDEO 1


VİDEO 2 sKYtÜRK 360


Kafa Kamerası
KAYNAK: Star Gazete, SKYTürk 360
« Son Düzenleme: 15 Ekim 2012, 17:32:53 Gönderen: 112-Vega »
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #21 : 15 Ekim 2012, 17:36:10 »
Son haber ile ilgili "Kafa Kamerası" ve "Önemli Anlar" videoları eklendi.

İyi Seyirler...  ;)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

114-Pars

 • Nato Pilot
 • Kobra Filo Personeli
 • *
 • Karma +10224/-25
 • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #22 : 15 Ekim 2012, 19:39:05 »
canlı izledim harikaydı teşekkürler paylaşım için

Çağlar

 • Tam Üye
 • Karma +13/-6
 • CanDadaŞ
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #23 : 15 Ekim 2012, 21:42:39 »
Son haber ile ilgili "Kafa Kamerası" ve "Önemli Anlar" videoları eklendi.

İyi Seyirler...  ;)
çok teşekkür ederim vega hocam ;)
E R Z U R U M

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #24 : 16 Ekim 2012, 18:35:16 »
TAI üç farklı pilotsuz helikopter geliştiriyor
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), geliştirdiği üç farklı döner kanatlı insansız hava aracı (RİHA) detaylarını Ankara'da yapılan 5. Deniz Sistemleri Semineri'nde tanıttı.İnsansız Hava Aracı ANKA projesinde teslimat aşamasına gelen TAI; R10E, R300 ve RİHA-G olarak adlandırılan üç farklı döner kanatlı pilotsuz helikopter için test ve yazılımda önemli bir aşamayı geride bıraktı. Hedef, bu araçlarısilahlı platform haline getirmek. Döner kanatlı araçlarla Kara Kuvvetleri'nin yanı sıra Deniz Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü de yakından ilgileniyor.

İlk test uçuşu, iki yıl önce insanlı bir kit helikopterden dönüştürülen ve "Sivrisinek" olarak da bilinen R300 ile gerçekleştirildi. Bu proje için TAI iki adet Mosquito XE kit helikopter satın aldı. Kit olarak satılan ve meraklıların yüzde 49 parçaları hazır helikopter TAI'de önce insanlı olarak uçuruldu. Helikoptere çeşitli ölçüm ve telemetre sistemleri takıldı. R300'ün uçuş karakteristikleri, dinamik modeli, kontrol sistemlerinin davranışı modellendi.

ÖZEL YAZILIM GELİŞTİRİLDİ

R300'den sonra, uzaktan kumandalı bir kit olan R10E'ye başlandı. Sistemde kullanılacak oto pilotun geliştirilmesi için testler radyo kontrollü modeller üzerinde çalışıldı. R10E ilk uçuşunu Ekim 2011'de gerçekleştirildi. Ayrıca portatif bir yer kontrol istasyonu da hazırlandı.300 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA

Bu projelerden elde edilen bilgiler ışığında TAI, RİHA-G olarak üçüncü modelin geliştirilmesine geçti. İnsansız helikopterin 300 kilogram maksimum kalkış ağırlığına sahip olması planlanıyor. Saatte 158 kilometre hıza çıkabilecek bu araç, 4 saat havada kalabilecek. Silah da taşıyabilecek bu araç 50 kilometreden çektiği görüntüleri yerdeki istasyona aktarabilecek.

(Kaynak; http://kokpit.aero/tai-pilotsuz-helikopter )
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2012, 18:38:22 Gönderen: 111-Tanyýldýz »

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
F35 İlk hava kara mühimmatını bıraktı...
« Yanıtla #25 : 20 Ekim 2012, 11:34:15 »


Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni savaş uçağı F-35'in test uçuşu gerçekleştirildi. F-35 900 kiloluk ilk bombasını test alanına bıraktı.

YENİ NESİL SAVAŞ UÇAĞININ İLK UÇUŞU

Savunma ve uzay-havacılık devi Lockheed Martin'in 2006'dan beri geliştirilen ve üç modeli bulunan tek pilotlu ve tek motorlu F-35, ilk kez bombalarından birini test etti. Binbaşı Eric "Doc" Schultz'un yönettiği savaş uçağı, China Lake bölgesinde bulunan Donanma Hava Silahları İstasyonu test alanında 900 kiloluk bir bomba bıraktı.

PROJE MALİYETİ 1.5 TRİLYON DOLAR

F-35A, F-35B ve F-35C olmak üzere üç modeli bulunan savaş uçakları farklı görevlerde kullanılmak için tasarlandı.

Standart iniş yapan F-35A uzun menzilli görevler için; dikey iniş yapacak F-35B kısa menzilli görevler için tasarlanırken, F-35C uçak gemilerinde görev alacak. Proje maliyeti yaklaşık 1.5 trilyon dolar olan F-35'lerin, 50 yıl ABD Ordusuna hizmet etmesi bekleniyor.

GÖKLERİN SAVAŞ MAKİNESİ

ABD Hava Kuvvetleri, F-35'in 8 ton taşıma yükü olmasını ve 10 çeşit silah kullanabilmesini istiyor. Uçağın üç modeli, Lockheed Martin'in Forth Worth'daki tesislerinde üretilecek. Uçağın gövdesi ise Northrop Grumman şirketi tarafından geliştirilecek.

27 bin KİŞİYE İŞ İMKANI , 6 MİLYAR DOLAR GELİR

Lockheed Martin, F-35 uçağı projesinin California eyaletinde 27 bin kişiye istihdam sağlayacağını ve 6 milyar dolarlık gelir kazandıracağını öne sürüyor. Pentagon, tarihinin en maliyetli silah projesi olan F-35'ten 2.443 tane almayı planlıyor. Bu satın alımın toplam maliyeti 382 milyar dolar demek.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin yürüttüğü F-35 müşterek savaş uçağı projesi, küresel anlamda ABD'de olduğu kadar başarılı ilerlemiyor. En son olarak Avustralya, Temmuz ayında yaptığı açıklamada bu uçaktan satın almayacağını belirtmişti.

KAYNAKLAR:
gazeteci tv
haberler.com
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

warsign

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +425/-29
 • I am Vega. Also known as Warsign!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #26 : 22 Ekim 2012, 14:13:02 »
Türk Hava Yolları, 20 adet geniş gövdeli uçak alımı için karar verdi.
Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, toplam 20 adet uçağın Boeing firmasından satın alınmasına karar verildiği belirtildi.
 
İŞTE THY TARAFINDAN YAPILAN O AÇIKLAMA:
 
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu önümüzdeki dönemde geniş gövde uçak ihtiyacının temini kapsamında 2014 yılında 3 adet, 2015 yılında 7 adet, 2016 yılında 5 adet ve 2017 yılında 5 adet olmak üzere toplam 15 adet kesin ve 5 adet opsiyon B777-300ER uçağının Boeing firmasından satın alınmasına karar vermiştir.

Suriye rotası bilete yansımayacak
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Suriye hava sahasının kapanmasından dolayı bazı uçuşlarda oluşan ek maliyetlerin bilet fiyatlarına yansımasının söz konusu olmadığını söyledi. İstanbul- Hurgada (Mısır) seferinin açılışında konuşan Topçu, THY'nin birinci önceliğinin yolcu ve uçak güvenliği olduğunu belirtti. Daha önce Suriye üzerinden yapılan seferlerin güvenlik nedeniyle yeni rotalara yönlendirildiğini ifade eden Topçu, "Bunun THY'ye bir maliyeti vardır. Ama bizim için güvenlik her şeyden önemli. Elbette ki daha önce Suriye üzerinden belirlediğimiz rotalar en kısa rotalardı. Suriye'nin hem doğusundan hem batısından belirlenen yeni rotalar önemli bir şey fark ettirmiyor. Yeni rotanın kayda değer bir maliyeti yok.Bilet fiyatlarına da yansıması olmayacak" dedi.

7 BİN 800 BİLET SATTIK
Hurgada'nın dünyada 205'inci Mısır'da ise dördüncü THY uçuş noktası olduğunu aktaran Topçu "250 bin nüfusu olan bu noktaya Avrupa'dan ve Kuzey İskandinavya ülkelerinden turist geliyor. Bu noktaya özellikle kış sezonunda yoğun ilgi var. Hem ülkemizden hem de başta Avrupa olmak üzere diğer ülkelerden gelecek talepleri karşılamak için bu seferi açtık. Şimdiden 7 bin 800 bilet sattık. Hurgada hattının tanıtımı devam ediyor. Aynı şekilde Şarm El Şeyh'in de tanıtımı devam ediyor. Biz bu hattın çok verimli olacağını düşünüyoruz. Bu yatırım özellikle kış sezonunda THY'ye olumlu yansıyacak" diye konuştu.

Sırada Maldivler ve Buenos Aires var
Hurgada ve Şarm El Şeyh'e seferleriyle düşük sezonda Avrupa trafiğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Topçu, "Yolcularımızı İstanbul üzerinden en kısa yoldan götürmeyi hedefliyoruz. Bundan her iki ülke de yararlanacak. 2012 sonuna kadar 10 yeni uçuş noktası için çalışıyoruz. Buenos Aires ve Maldivler yakın zamanda haritamıza eklenecek" dedi.

Türk keşif uçağını Akdeniz’e düşüren füze tipiSuriye krizi tırmanırken Rusya geri adım atmıyor. Türk keşif uçağını Akdeniz’e düşüren füze tipi olduğu iddia edilen Rus yapımı “Pantsir-S1” hava savunma sistemi önceki gün Rusya topraklarında denendi.
Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Pemboy askeri poligonunda ilk defa maketle değil, gerçek silahlar kullanılarak yapılan tatbikatta Pantsir-S1’in, ABD yapımı Tomahawk türü kanatlı füzeleri de imha edebileceği kanıtlandı” dendi.

Bu arada Moskova, Irak hükümetiyle imzaladığı 4.2 milyar dolarlık silah anlaşmasının ardından İran’a da 11-13 milyar dolar tutarında silah satmaya hazırlanıyor.  RİA haber ajansına açıklama yapan Silah Ticareti Analiz Merkezi Başkanı İgor Korotçenko, “BM ambargosu sadece saldırı silahları için geçerli” dedi.

Suriye uçağının istihbarat kaynağı belli olduMoskova-Şam seferini yaparken, "sivil olmayan" kargo taşıdığı gerekçesiyle Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye yolcu uçağının istihbaratının ABD tarafından verildiği iddia edildi.

Amerikan gazetesi Washington Post'ta yer alan habere göre, 10 Ekim'de Türk F-16'ları tarafından askeri malzeme taşıdığı gerekçesiyle Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriyeyolcu uçağının istihbaratının ABD tarafından Türk yetkililere verildiği ileri sürüldü.

ABD'li bir yetkiliyi kaynak gösteren Washington Post, Suriye yolcu uçağında "Rus silahları olduğu" bilgisini Amerikan istihbarat yetkililerinin Ankara'ya verdiğini söyledi.

ABD'li yetkili, Suriye uçağının, Suriye'deki Rus yapımı uçaksavar sistemi için radar ve elektrik parçaları taşıdığını söyledi.

İsmi gizli kalmak kaydıyla konuşan ABD'li yetkili, Suriye'nin yıllar içinde Rusya'nın yardımıyla Ortadoğu'daki en güçlü uçaksavar sistemlerinden birini kurduğunu ileri sürdü.


'BÖLGESEL SAVAŞ' KORKUSU
Haberde, Suriye'deki iç savaşın Ortadoğu'da bölgesel bir savaşa dönüşmemesi için ABD ileTürkiye'nin istihbarat ve askeri işbirliğini yoğunlaştırdıkları vurgulandı.

Suriye'de askeri müdahaleye soğuk bakan Obama yönetiminin de, son dönemde bu ülkede şiddetin derinleşmesi üzerine, Nato üyesi Türkiye ile krizin çözümü için yeni adımlar attığı belirtildi.


'ORTAK PLAN ÜZERİNDE ÇALIŞMA'
Haberde, bu çerçevede geçtiğimiz hafta ABD'li ve Türk yetkililerin bir araya gelerek, uçuşa yasak bölge ve Suriye'nin kimyasal ve biyolojik silahları konusunda bir dizi plan üzerinde çalıştığı da ileri sürüldü.

Bombardier, 100-149 koltuk kapasitesinde olacak yeni nesil C Serisi’nin imalatında sona yaklaştı

Dünyanın 4 uçak üreticisinden biri olan ve iş jeti ile bölgesel küçük uçak üreten Bombardier, 100-149 koltuk kapasitesinde olacak yeni nesil C Serisi’nin imalatında sona yaklaştı. Alman Lufthansa, Boeing ve Airbus’a ticari uçak pazarında rakip olacak şirkete ilk 50 uçaklık siparişi verdi.

Tümtasarımve geliştirme çalışmalarını bitiren Bombardier, ilk C Serisi test uçağının gövdemontajına başladı. 12 haftadan daha az bir sürede ilk test uçağı hazır olacak. İlk uçuşunun da 2012 sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

KAYNAKLAR: Airport,Skysun
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------>>>>>VEGA<<<<<----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

114-Pars

 • Nato Pilot
 • Kobra Filo Personeli
 • *
 • Karma +10224/-25
 • Tunç 3 Magnum SA10 40 NM Time :)
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #27 : 25 Ekim 2012, 01:14:47 »
ANKA'NIN DÜŞÜŞ SEBEBİ AÇIKLANDI

Test uçuşu sırasında düşen insansız hava aracı ANKA’ya ilişkin kaza kırım raporu için çalışmalarını sürdüren Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) uzmanları, ön incelemeyi tamamladı.

Alınan bilgilere göre, ANKA yer kontrol istasyonuyla 20 saniye boyunca bağlantıyı kaybetti. Görev bilgisayarı da ‘kendini imha et’ komutu verdi. Bu komut üzerine de ANKA, burnu üzerine düşerek kendi kendini imha etti. İnsansız hava araçlarının (İHA) yer bağlantısı koptuğunda, araç düşmanın eline geçmesin diye ‘kendini imha et’ komutu veriliyor.

ANKA, test uçuşlarının ardından, 24 Eylül 2012 tarihi itibarıyla kabul test faaliyetlerine başladı. 3 gün sonra Genelkurmay Başkanlığı’ndan yetkililerin önünde bir uçuş gerçekleştirildi. Fakat beklenmedik bir olay yaşandı ve ANKA düştü.

TUSAŞ’tan yapılan açıklamada, “Test uçuşu esnasında meydana gelen teknik bir sorun nedeniyle bir prototip hava aracı ile kırım yaşanmıştır. Arıza tespitine ilişkin çalışmalar devam etmekte olup kabul test faaliyetlerine diğer hava araçları ile devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

TEST UÇUŞLARI SÜRÜYOR

TUSAŞ, elindeki diğer prototiplerle test uçuşlarını sürdürüyor. Savunma kaynakları, “Eğer ANKA düşmeseydi, test kabul faaliyetlerinin devamı Batman’da gerçekleştirilecekti. ANKA hem test edilecek hem de terörle mücadelede etkin olarak kullanılmaya başlanacaktı. Bu kaza, süreci biraz erteletti. Fakat büyük bir sorun yok. Diğer ANKA’lar uçmaya devam ediyor.” bilgisini verdi.

İHA’ların ‘kendi kendini imha’ komutu vermesinin birçok örneği bulunuyor. ABD’nin dünyanın çeşitli operasyon bölgelerinde kullandığı binlerce İHA’da da zaman zaman benzer sorunlar yaşanıyor. Komuta merkeziyle iletişimi kaybeden araçlar kendini imha ediyor. Burada asıl amaç, kullanılan teknolojinin düşman unsurların eline geçmesini engellemek.

ARK

 • Acemi Üye
 • **
 • Karma +9/-1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #28 : 01 Kasım 2012, 15:05:28 »


Boeing, tüm cihazları kullanılamaz hale getiren bir füze test ettiğini duyurdu.

Amerikan havacılık devi Boeing, üzerinden geçtiği stratejik hedeflerin elektrik sistemlerini çökertip tüm cihazları kullanılamaz hale getiren bir füze test ettiğini duyurdu.
‘Yüksek Enerjili Mikrodalga Gelişmiş Füze’ (CHAMP) adlı proje, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı öncülüğünde Boeing tarafından geliştirildi.
Üreticilerinin “tarihi bir adım” olarak nitelendirdiği silah, 16 Ekim’de ABD’deki Batı Utah Çölü’nde test edildi. Üzerinden geçtiği bölgede yıkıma yol açmayan füze, bilgisayarları, enerji sistemlerini ve elektrikle çalışan herşeyi etkisiz hale getiriyor.

Boeing’in yayınladığı görüntülerde, Utah Test ve Eğitim Bölgesi üzerinden geçen füzenin etkilediği bir binadaki bilgisayarların kapandığı görülüyor.
CHAMP’ın çalışma prensibi, bir savaş uçağından fırlatılan füzenin yaydığı yüksek enerjili mikrodalga titreşimlerinin, hedefteki elektronik cihazları vurmasına dayanıyor.

Güçlü radyo dalgaları sayesinde binalardaki bilgisayar dahil tüm aygıtlar ani bir şekilde kapanıyor.Bu sayede herhangi bir yıkım ya da can kaybı yaşanmıyor.
Boeing Phantom bölümünden CHAMP program sorumlusu Keith Coleman, “Bir bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdük. Bu teknoloji modern çağın savaşlarında yeni bir dönemi açacak.

Yakın gelecekte bu yöntemle önce düşman güçlerin elektronik ve bilgi sistemleri kullanılamaz hale getirilecek. Daha sonra savaş uçakları ve askerler müdahale edecek” dedi.

Projenin geliştirileceğini ve daha fazla test edileceğini belirten Boeing yetkilileri, CHAMP’in Amerikan ordusunda kullanılıp kullanılmayacağının henüz kesinleşmediğini açıkladı.

http://www.birlesikbasin.com/bu-fuze-hayati-felce-ugratiyor-13866h.htm

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #29 : 03 Kasım 2012, 20:32:58 »
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da düzenlenen 19’uncu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında havacılık sektörüne de değindi.

 
Başbakan Erdoğan, bu hafta Berlin’de Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya geldiklerini söyleyerek “Almanya seyahatimizde, Merkel bana şunu teklif etti: 'Lufthansa ile Türk Hava Yolları'nı ortak işletmeciliğe sokalım'. 'Tamam' dedim. Zaten bizim de şu anda projelerimizin içinde var ve Türk Hava Yollarımız ile Lufthansa böyle bir müşterek adım inşallah atabiliriz, atacağız'' dedi.

İki havayolu arasındaki ilk ortaklık, 1989’da kurulan SunExpress Havayolları ile atılmıştı. Antalya merkezli şirket bugün charter yani tarifesiz seferlerin yanı sıra iç ve dış hatlarda Antalya’nın yanı sıra İzmir ve İstanbul Sabiha Gökçen’den tarifeli uçuşlar yapıyor. Ayrıca THY’nin alt markası Anadolu Jet uçuşlarının önemli kısmı SunExpress’e geçti.

Lufthansa ve THY arasındaki en önemli yakınlaşma ise Star Alliance ittifakı başladı. THY’nin tam üye olmasıyla birlikte Star Allinace üzerinden taşınan transit yolcu önemli miktarda arttı. THY’nin geniş uçuş ağı ise Star Alliance yolcularına önemli bir seçenek sundu.

3. HAVALİMANI 100 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Üçüncü havalimanı projesine de değinen Erdoğan, “İstanbul’da 100 milyon yolcu/yıl kapasiteli yeni bir havalimanı yapacağız. Yeri malum. Amacımız, İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarında oluşturacağımız iki şehir ile bu havalimanını bütünleştirebilmek. Ayrıca Kanal İstanbul Projesi ile üçüncü havalimanı da ortak çalışacak” dedi.

Atatürk Havalimanı’nın artık kapasitesini doldurduğunu belirten Erdoğan, “THY bu nedenle kardan zarar etti” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk defa deniz üzerine inşa edilecek havalimanına Ordu-Giresun ile kavuşacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, Mersin-Adana arasında yapılan Çukurova Havalimanı’nın da bölgeye hareket getireceğini belirtti.

Alıntıdır.. Kaynak ; http://kokpit.aero/erdogan-lufthansa-thy-ortak-isletilebilir
« Son Düzenleme: 03 Kasım 2012, 20:36:19 Gönderen: 111-Tanyýldýz »

 

Dümen (havacılık)

Başlatan PLUSForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 0
Gösterim: 2770
Son İleti 24 Şubat 2008, 14:40:31
Gönderen: PLUS
"Herkes havacılık müzesini gezmeli"

Başlatan QuantumForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 14
Gösterim: 6153
Son İleti 01 Şubat 2020, 02:29:53
Gönderen: Rüzgar53
sivil havacılık gününün şerefine

Başlatan LimaForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 12
Gösterim: 7909
Son İleti 02 Mayıs 2010, 14:21:39
Gönderen: hahadas
Mükemmel bir soundtrack. Askeri havacılık filminden.

Başlatan BuddyTurkForumun Video Paylaşımı | Havacılık Videoları

Yanıt: 3
Gösterim: 3261
Son İleti 28 Aralık 2011, 01:58:00
Gönderen: Cagey
Çocukluğumdan bugüne kadar oynadığım havacılık oyunları

Başlatan LimaForumun Video Paylaşımı | Havacılık Videoları

Yanıt: 11
Gösterim: 6146
Son İleti 30 Aralık 2012, 09:58:53
Gönderen: Sky91
komik askeri havacılık fotoğrafları

Başlatan gokhanzForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 1
Gösterim: 2803
Son İleti 30 Ocak 2013, 14:00:07
Gönderen: RammsteinF1
askeri havacılık eğitim simulasyon peçleri

Başlatan gokhanzForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 0
Gösterim: 3160
Son İleti 07 Şubat 2013, 23:07:48
Gönderen: gokhanz
Askeri havacılık lisesi GEREKLİ EVRAKLAR

Başlatan Hezarfen_01Forumun Konusuz Konular

Yanıt: 7
Gösterim: 7954
Son İleti 25 Mart 2013, 16:55:40
Gönderen: Nefes
Türkiye tarihindeki en büyük havacılık başarılarından biri.

Başlatan ANKÂ 35Forumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 1
Gösterim: 1877
Son İleti 15 Temmuz 2013, 13:55:54
Gönderen: Bozkurt
Sanal havacılık önemli bilgileri

Başlatan TOKAT KASIRGASIForumun Falcon 4.0 Allied Force

Yanıt: 16
Gösterim: 10342
Son İleti 21 Ekim 2009, 22:37:25
Gönderen: ICE
Turkiye sanal havacılık ortamındaki değersiz insanlar( gerçektende çok var)

Başlatan LimaForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 33
Gösterim: 15007
Son İleti 21 Ekim 2009, 10:18:00
Gönderen: PLUS
Türkiye'den havacılık manzaraları... Burada ne oluyor?

Başlatan ANKÂ 35Forumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 2
Gösterim: 2034
Son İleti 10 Ağustos 2013, 12:48:41
Gönderen: ANKÂ 35
6 Mayıs 1937: Bir havacılık faciası

Başlatan OGUZForumun Türk Tarih Kurumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1603
Son İleti 07 Aralık 2013, 02:27:56
Gönderen: OGUZ
Dünya sivil havacılık gününüz kutlu olsun !

Başlatan OGUZForumun Kutlamalar ve Tebrikler

Yanıt: 0
Gösterim: 1681
Son İleti 07 Aralık 2013, 18:15:38
Gönderen: OGUZ
Rus havacılık sanayii 2013 yılını kârlı kapattı

Başlatan Tango1NeverDiesForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 0
Gösterim: 1404
Son İleti 28 Ocak 2014, 15:15:24
Gönderen: Tango1NeverDies