Gönderen Konu: Havacılık Haberleri GÜNDEM  (Okunma sayısı 69168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nesses

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +91/-42
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #120 : 22 Şubat 2013, 16:08:55 »
Kaynak: Gazeteci.tv    
Bir süre önce Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e sunduğu istifasının kabul edilmediği iddia edilen Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten, ilk kez konuştu. Org. Erten, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın sorumluluk sahasına ve fonksiyonel alanına giren siber savunma faaliyetlerinin icra edilmesi ve yönetilmesi amacıyla, bünyesinde Siber Filo Komutanlığı'nın da bulunduğu Siber Komutanlığı'nın kurulacağını belirtti.

Org. Erten, Uludere'de 34 sivilin bombalanması ve Türk RF-4E uçağının Suriye sınırındaki oldukça kritik bir göreve korumasız ve silahsız biçimde tek başına gönderilmesi nedeniyle eleştirilerin hedefi olmuştu. Daha sonra Org. Erten'in, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'e sunduğu istifasının kabul edilmediği iddia edilmişti. Bütün bu iddiaların ardından sessiz kalan Org. Erten, göreve geldikten sonra ilk kez konuştu.

Org. Erten'in Savunma ve Havacılık Dergisi'ne yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

CAYDIRICI VE GÜÇLÜYÜZ: Türk Hava Kuvvetleri, bölgesinde askeri caydırıcılığı ve barış ortamının devamını sağlayacak modern ve güçlü bir kuvvet yapısına sahiptir. 400 savaş uçağı, 140 destek uçağı/helikopteri ve 160 eğitim uçağı bulunmaktadır. Harekat gücünü genel olarak F-16 ve modernize edilmiş F-4E 2020 muharip jet uçakları; destek gücünü ise KC- 135R tanker, CN-235, C-130 ve C-160 ulaştırma uçakları ile RF-4E keşif uçakları ve İnsansız Hava Araçları oluşturmaktadır. Yakın gelecekte kabiliyetimizi F-35, B737 HİK/AEW&C komuta kontrol uçakları ve A400M ulaştırma uçaklarıyla daha da artırmayı hedefliyoruz.

SİBER SAVAŞ YOL HARİTASI: Siber savaş ile ilgili gerekli birimler oluşturulmuş, hazırlanan konsepte uygun olarak yol haritası belirlenmiştir. Bunların yanında, milli olarak üretilen silah ve sistemlerin askeri caydırıcılığa ve muharip eğitim seviyemize yaptığı ilave katkıların farkında olarak, üzerinde her türlü tasarrufta bulunma yetki ve kabiliyetimizin olduğu modern bir savaş uçağına sahip olmak, en önemli hedeflerimizden birisidir. Tedarik projelerine ilave olarak, milli imkanlarla üretilen silah ve sistemlerin de envanterimize girmeye başlamasıyla birlikte bölgemizdeki askeri caydırıcılığımız katlanarak artacaktır. Kendi ürettiği silah ve sistemlerle güçlenmiş bir hava gücü olarak Türk Hava Kuvvetleri’nin dünyadaki saygınlığı en üst seviyeye çıkacaktır.

ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ: Geleceğin harekat ortamı olarak değerlendirilen uzayda milli varlığımızın garanti altına alınması, her şartta uzaya güvenli erişim imkanına ulaşılması, uzayın kesintisiz kullanım imkanlarına sahip olunması ve hava/uzay gücü oluşturulması ülkemizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

DAHA ÇEVİK BİR KUVVET YAPISI: Hava ve uzay gücü alanında bölgesinde lider, küresel anlamda öncü bir Hava Kuvveti olmak vizyonu benimsenmiştir. Bu vizyonu gerçekleştirmek için öncelikle harekat bağımsızlığımızı garanti altına alacak şekilde milli silah sistemlerinin üretilmesi için savunma sanayini yönlendirmeyi; uzay, siber ve elektronik harp alanlarında etkin güç haline gelmeyi ve bunları yaparken sayısal olarak büyümekten ziyade yüksek nitelikli insan, silah ve teçhizata dayalı temin ve yetiştirme politikalarımızla daha çevik bir kuvvet yapısına yönelik dönüşümümüzü tamamlamayı hedeflemekteyiz.

SİBER FİLO: Siber uzayın giderek artan öneminin bilincinde olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Siber Konsepti 2011 yılında onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Siber faaliyetlerin harekat konseptimiz içerisinde yer almasına yönelik çalışmalar ise devam etmektedir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın sorumluluk sahasına ve fonksiyonel alanına giren siber savunma faaliyetlerinin icra edilmesi ve yönetilmesi amacıyla, bünyesinde Siber Filo Komutanlığı’nın da bulunduğu Siber Komutanlığın kurulması planlanmıştır.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI: Çok önem ve değer verdiğimiz Milli Muharip Uçak Projemizi Cumhuriyetimizin 100. yılında tamamlamayı ve ilk milli muharip uçağımızı özgür göklerimize hediye etmeyi planlamaktayız. Her zaman olduğu gibi gelecek yıllarda da, görevlerin icrasında teknolojinin payı ne kadar artarsa artsın, görev etkinliğinde temel unsur insan olmaya devam edecektir.

F-35'LERE DENEYİMLİ ÖĞRETMEN PİLOTLAR: F-35 uçaklarının TSK ve Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi; harekat, eğitim ve lojistik alanlarda önemli değişiklikler meydana getirecektir. 5. nesil savaş uçağı olarak adlandırılan F-35 uçaklarının harekat alanına getirdiği önemli yenilikler; radarlara karşı düşük görünürlük, ağ merkezli harekat ve sensör entegrasyonu kabiliyetleridir. Günümüzün gelişen teknolojisini yoğun bir şekilde bünyesinde barındıran F-35 uçaklarında öğretmen pilotluk yapmak, iyi seviyede uçuş tecrübesinin yanında uçuş öğretmenliği tecrübesini gerektirmektedir. Bu nedenle, F-35 öğretmen pilot adaylarının F-16 ve F-4E 2020 savaş uçaklarında öğretmenlik tecrübesine sahip, deneyimli ve istekli pilotlardan seçilmesi planlanmaktadır.

the north face

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +100/-6
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #121 : 23 Şubat 2013, 12:44:38 »
Terörle mücadelede kullanılan İsrail yapımı Heron'lardan bölgede yeterli verim alınamaması üzerine devreye sokulan B-350 gözetleme uçakları, terör bölgesinde kuş uçurtmadı.

Kara Kuvvetleri (KKK) Komutanlığı'nın kiralık olarak kullandığı 3 adet Beechcraft B-350 uçağı, tüm yıl boyunca her türlü hava şartında uçuş yaptığı bölgede bir çok terör olayının engellenmesinde 'elektronik istihbarat' sağladı.

HD kalitesinde görüntü kaydı yapabilen kameralar sayesinde yerden yaklaşık 10 kilometre yukarıda yüksek irtifada bile mağaraların yerini tespit ederek buradaki hareketliliği bağlı bulunduğu merkeze görüntü olarak ulaştırabiliyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü için B-350 siparişi verildi.

İLK PARTİ MART'TA GELİYOR

Nokta operasyonlar için kullanılacak görüntüye dayalı istihbari bilgi servisi yapabilen Beechcraft B-350 tipi insanlı hava araçları ile güçlendirilecek Emniyet'in hava gücüne mart ayında ilk uçağın teslimatı yapılacak. Toplam 5 uçaktan oluşacak filoya ilk teslimatın arından 7 ay içerisinde 4 tane daha eklenecek. KKK envanterinde 3 adet kiralık uçak bulunurken, geçtiğimiz yıl içerisinde elde ettiği görüntü sayesinde terörle mücadelede önemli sonuçlar veren nokta operasyonlara imza atıldı.

Ayrıca kiralama yöntemiyle kullanılan uçakların maliyetinin yüksek olması nedeniyle bundan sonra filolara dâhil edilecek uçaklar için satın alma yoluna gidileceği belirtildi.

Yerdeki farenin röntgenini çekiyor

Beechcraft King Air B-350 tipi insanlı uçaklarının, üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde kırsal alanda etkili görüntüler alındığı belirtiliyor. Yere santimetrelerce yaklaşabilen kamera mercekleri sayesinde HD görüntü kaydı yapabilen söz konusu uçakların aynı zamanda yeraltındaki belli bir mesafeye kadar da termal görüntü alabildiği ifade ediliyor.

Özellikleri daha üstün

uçakların Elazığ, Van, Ankara, Diyarbakır ve Batman merkezli konuşlandırılacağı belirtildi. Elde ettikleri görüntüleri söz konusu bölgelerde bulunan merkezlere anlık olarak iletecek olan uçakların, her türlü hava şartlarında ve yüksek irtifada uçabildiği ifade edildi. Daha önce kullanılan Heron'lardan çok daha kaliteli görüntü alabilen uçakların en büyük farkı ise, 7 gün 24 saat kesintisiz uçabilmelerinin yanı sıra, ani manevra yapsa dahi görüntü kaybının yaşanmaması olarak gösteriliyor.

Operasyon tipi değişiyor

Alınacak olan yeni uçaklarla birlikte terörle mücadele alanında düzenlenecek olan operasyonlarında tipi değişiyor. Geçtiğimi yıl içerisinde uçuş yaptığı bölgede birçok terör olayının engellenmesinde 'elektronik istihbarat' sağlayan ve başarılı operasyonlara imza atılmasında büyük katkısı olan uçakların alımının tamamlanmasının ardından yapılacak operasyonların noktasal olacağı belirtildi. 30 bin feet yani yaklaşık 10 km yüksekliğe kadar çıkabilen uçaklardan alınacak anlık görüntülerin bağlı bulundukları merkezlere oradan da daha üst komuta kademelerine iletilmelerinin ardından düğmeye basılacak ve nokta operasyonlar gerçekleştirilecek. Böylece operasyonlarda yaşanabilecek can kaybını da minimize edilmesi planlanıyor

SCREW YOU GUYS, I'M GOING HOME
TuAF-North

Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +139/-15
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #122 : 25 Şubat 2013, 16:21:57 »
İranlı yolcu Çelebi üniforması giydi, aprona kaçak girerek Atlasjet’in kargosunda Tahran'a uçtu

Çelebi Hava Servisi’ne ait personelin üniformasını giyerek aprona çıkan İranlı A.G., Atlasjet uçağının kargo bölümünde saklandı. Tahran’a kaçak uçan yolcu, inişte baygın bulunarak hastaneye kaldırıldı.

İranlı A.G.’nin geçen hafta karayolu ile Van’dan giriş yaptığı belirlendi. Ardından İstanbul’a gelen A.G., Atatürk Havalimanı’nda uçaklara yer hizmeti servisi veren Çelebi Hava Servisi personelinin üniformasını giydi. Dün gece de aprona çıktı. A.G., Tahran’a gideceğini öğrendiği Atlasjet Havayolları uçağının kargo bölümüne girerek saklandı.

İstanbul-Tahran uçuşuna yapan Atlasjet uçağı havalimanına indikten sonra oradaki görevliler kargodaki yükü boşalttırken A.G.’nin baygın bedeni ile karşılaştılar. Ambulansla hastaneye kaldırılan kaçak yolcunun hayati tehlikesinin olmadığı bildirildi.

Olayla ilgili olarak  Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürlüğü yetkilileri olayla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılırken, Çelebi Hava Servisi başta olmak üzere tüm şüpheliler üzerinde soruşturma yürütüldüğü özellikle şahsın aprona nasıl çıktığı ve elbiseyi nereden veya kimden aldığının tespitine çalıştıklarını söylediler.

Çelebi Hava Servisi yetkilileri, konuyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün geniş kapsamlı bir soruşturmanın sürdüğü, açıklamının gerekli incelemelerin tamamlanıp bilgilerin netleştiği zaman yapılacağını belirttiler.

Murat ÇAKIR / DHA

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Nefes

 • Tam Üye
 • ***
 • Karma +10/-7
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #123 : 28 Şubat 2013, 18:38:50 »
Türk savaş uçakları dün gece Kandil'e operasyon düzenledi. Savaş uçakları terör yuvalarını 'beton delen' bombalarla vurdu.


 Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde bulunan PKK kamplarına yönelik 3 gün önce başlattığı operasyon dün gece de devam etti.

DEMİRTAŞ: BOMBALAR YAĞARKEN ÇÖZÜM OLMAZ

Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan havalanan F-16 savaş uçakları, Irak'ın kuzeyinde istihbarat amaçlı keşif uçuşu yaptı. Gün boyu İnsansız Hava Araçları'nın yaptığı uçuşlardan elde edilen bilgiler sonucunda saat 18.00 sıralarında planlı operasyon kapsamında savaş uçakları mühimmat yüklü olarak yeniden havalandı.

'PARS' VE 'ATMACA' FİLOLARI KATILDI

Anlık istihbarat bilgisi ile yapılan operasyona, gece boyunca 'Pars' ve 'Atmaca' filolarına bağlı 15 savaş uçağı katıldı. Operasyon belli aralıklarla yaklaşık 7 saat sürdü. İHA'lardan alınan görüntülerle anlık yapılan operasyonda, çok sayıda hedefe uçaklar bomba yağdırdı.

SON ZAMANLARDA YAPILAN EN BÜYÜK OPERASYON

Gece yarısından sonra saat 01.30'da tamamlanan operasyonun son zamanlarda gerçekleştirilen en kapsamlı operasyonlardan biri olduğu belirtildi. Üç günden bu yana PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki kamplarında olağandışı insan hareketliliği tespit edildiğini ve operasyonun bu amaçla planlandığı öğrenildi.

Operasyon kapsamında PKK'lıların Kandil Dağı'nda bulunan yerleşim yerleri, yeni tespit edilmiş bazı sığınaklar, uçaksavar bataryaları ve bazı tesislerinin de bombalandığı belirtildi. Operasyonlarda tespit edilen hareketli PKK'lı grupların da zayiat verdiği bilgileri geldi. Bu arada Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'na Eskişehir, Balıkesir ve Amasya'dan eğitim amaçlı 25 savaş uçağı geldi. Bu uçakların da ihtiyaç duyulması halinde operasyonlara katılabileceği belirtildi.

the north face

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +100/-6
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #124 : 21 Nisan 2013, 13:21:11 »
Boeing'in Dreamliner olarak bilinen 787 serisi bundan birkaç ay önce tatsız bir deneyim yaşamış, yetkili isim FAA ise sorun çözülene kadar bu uçakları göklerden men etmişti. Aradan geçen sürede sorunun uçağın lityum iyon bataryalarında olduğu ortaya çıkmış, Boeing çözüm için çalışmalara başlamıştı.

Geçtiğimiz ay deneme uçuşunu başarıyla tamamlayan Boeing 787 Dreamliner, FAA'nın onayını beklemeye koyuldu. Beklenen haber en sonunda FAA'den geldi ve bulunan çözümün onay aldığı açıklandı. Boeing'in bundan sonra izleyeceği rota ise sorunu halleden yeni dizaynı tüm filoya yaymak ve son olarak uçakların güvenli olduğunu kanıtlamak.

Aylar boyunca sadece bu sorunla uğraşan Boeing'in imaj kaybından ötürü endişeli olduğu ve en kısa zamanda Dreamliner'ı göklere çıkarmak istediği ifade ediliyor.
SCREW YOU GUYS, I'M GOING HOME
TuAF-North

the north face

 • AkroTÜRK Pilotu
 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +100/-6
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #125 : 24 Mayıs 2013, 17:40:34 »
OLCU UÇAĞI SAVAŞ UÇAKLARI TARAFINDAN İNDİRLDİ
İngiltere'de Pakistan Havayolları'na ait yolcu uçağı savaş uçakları eşliğinde Stansted Havaalanı'na indirildi.

İçinde 297 yolcu bulunan ve Lahor-Manchester seferini yapan Pakistan Havayolları'na ait uçağın neden Stansted'e indirildiği konusunda henüz bilgi edinilemedi.

SCREW YOU GUYS, I'M GOING HOME
TuAF-North

Peace

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +139/-15
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #126 : 06 Haziran 2013, 18:58:27 »
Cirrus’ün paraşütü 76 yaşındaki pilotu kurtardı

Londra’da bu gün meydana gelen kazada motoru duran Cirrus SR22 tipi uçağın 76 yaşındaki pilotu paraşüt sistemi ile uçağını indirdi. Hastaneye kaldırılan pilotun durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bu sabah saatlerinde meydana gelen olayda, Cheltenham civarında uçan SR22 tipi tek motorlu uçağın pilotu hava trafik kontrol merkezine acil durum çağrısı yaptı. Motorunun durduğunu belirten 76 yaşındaki pilot, paraşüt sistemi ile ineceğini bildirdi.

Uçağın paraşütünün açılmasının ardından SR22 tipi uçak, bir evin bahçesine indi. Uçakta ağır hasar meydana gelirken adı açıklanmayan pilot ise hafif yaralandı. 76 yaşındaki pilotun hastaneye kaldırıldığı ve durumunun ise iyi olduğu belirtildi.

Kaynak: http://kokpit.aero/cirrus-sr22-parasut

Tanyıldız

 • Kahraman Üye
 • *****
 • Karma +95/-8
 • Every soldier dies in his glory
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #127 : 12 Temmuz 2013, 16:15:17 »
THY'nin yüzde 49,12 hissesinin özelleştirilmesi için McKinsey ile danışmanlık sözleşmesi imzalanıyor.


Türk Hava Yolları'nın kamuya ait yüzde 49,12 hissesinin özelleştirme çalıştırmaları kapsamında, McKinsey Danışmanlık ile danışmanlık hizmet alımı sözleşmesi imzalanacak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Borsa İstanbul'a yaptığı açıklamada, THY ve iştiraklerinin idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüe stratejilerinin izlenmesi ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerinin belirlenmesine yardımcı olmak amacıyla danışmanın seçildiğini belirtti.

Yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam ve programında bulunan THY'de, özelleştirme çalışmalarına yönelik daha önce imzalanan danışmanlık hizmet alım sözleşmesi 3 Mart'ta sona ermişti. THY'nin yüzde 49,12 hissesi ÖİB'in elinde bulunurken, yüzde 50,88 hisse ise halka açık.

Kaynak; http://www.haberinbizden.com/ekonomi/thy-satiliyor-h22404.html

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #128 : 08 Ekim 2013, 15:41:41 »
PİLOTLARLA İLGİLİ FLAŞ GELİŞME!Suriye'de Mayıs 2012'de kaçırılan 11 Lübnanlı hacıdan dokuzunun bugün içinde serbest bırakılacağı iddia edildi.

El Ahbar gazetesinin aktardığına göre Suriye'nin Azaz bölgesinde tutulan Lübnanlı hacılar Suriye-Türkiye sınırında güvenli bir bölgeye getirildi.

Hacıların Türkiye kontrolündeki bu bölgeye getirilmeleri serbest bırakılacakları yorumuna neden olurken, Lübnanlılara karşılık Beyrut'ta tutulan iki THY pilotunun özgür kalabileceği yönünde umutlar da bir kez daha tazelenmiş oldu.

Öte yandan gazetenin haberinde Genel Güvenlik şefi Abbas İbrahim'in dün gerçekleştirdiği Katar ziyaretinin de olayda önemli bir adım attığına işaret ettiği ifade edildi.

El Safir gazetesi ise İbrahim'in Katar'a gitmeden önce Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ve hacıların ailelerinin temsilcileriyle görüştüğünü belirtti

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #129 : 08 Ekim 2013, 15:43:49 »
O HELİKOPTERİN SAHİBİ KAYIT SİLDİRMİŞNallıhan’ bağlı Çalıalan Köyü’nde yaşayan Şaban Açıkgöz, 20 dönümlük tarlanın ortasında bulunan ve yaklaşık 2 yıldır kaldırılmayan helikopterin kaydının sildirildiği ortaya çıktı. Açıkgöz, “Helikopter nedeniyle tarlamı ekemez oldum” dedi.

Nalııhan’da geçtiğimiz yıl arazisinde terk edilmiş bir helikopter bulan çiftçi, aracın sahibinin bulunmasını istedi. Çalıalan Köyü Baraman Mahallesi Alancık mevkisine geçtiğimiz yıl mantar toplamaya giden Sedat Çelik ve Ergün Açıkgöz, dağ yamacındaki tarlada kısmen parçalanmış bir helikopter buldu. Yapılan araştırmalar sonucu helikopterin kime ait olduğu ve nasıl tarlaya indiği konusunda bilgiye ulaşılamadı. Şaban Açıkgöz’e ait 20 dönümlük tarlanın ortasında bulunan ve yaklaşık 2 yıldır da kaldırılmayan helikopterin sahibinin kayıt sildirdiği ortaya çıktı.

YANGIN KORKUSUYLA TARIM YAPAMIYOR

eçimini çiftçilik yaparak sağladığını anlatan tarla sahibi Şaban Açıkgöz, “Helikopteri 2012 yılının haziran ayında bulduk. O gün bu gündür ‘Bu helikopter bize ait’ diye ne arayan oldu ne de soran. Helikopter nedeniyle tarlamı ekemez oldum. Buraya nasıl geldi, neden indi, kime ait hiç kimse bir şey bilmiyor” diye konuştu. Açıkgöz, tarlayı ekemez hale geldiğini anlatarak, “Ben zor şatlarda geçiniyorum. Bu helikopter nedeniyle her yıl 10 bin lira zararım var. Ekinlerim yanacak olsa içerisindeki helikopter de yanar diye çok korkuyorum. Sahibi kimse gelsin alsın. Bu helikoptere bir şey olursa ben sorumluluk kabul etmem” diye konuştu.

LONDRA’DAKİ SAHİBİ KAYDINI SİLDİRDİ

Tarladaki “G-CCWJ” kuyruk numaralı, piyasa değeri yaklaşık 400 bin dolar olan Amerikan üretimi “R44 Clipper II” model helikopterin İngiltere’deki Denham Havaalanı’na kayıtlı olduğu ve sahibi Saxon Logistics tarafından Londra’daki City&Docklands Group adlı gayrimenkul şirketine kiralandığı öğrenildi. Uçuş kazalarını raporlayan bir internet sitesindeki bilgiye göre, helikopter 16 Mayıs 2012 tarihinde Nallıhan’da düştü. Helikoptere ait İngiltere Sivil Havacılık Kurumu’ndaki kaydın, “tahrip olduğu” gerekçesiyle 13 Şubat 2013 tarihinde silindiği bilgisi edinildi. Kaza sırasında helikopterde bulunanların sağlık durumuna ilişkin herhangi bir bilgiye erişilemedi. Uzmanlar, taşıma ve tamir maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle firmanın, kazalı helikopteri hiçbir zaman gelip almayabileceğini belirterek, 13 Şubat 2013'te gerçekleştirilen kayıt silme işlemini buna dayanak gösterdi.

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #130 : 08 Ekim 2013, 15:45:12 »
A400M'İN GELİŞİ YİNE ERTELENDİ!"Koca Yusuf' ismi verilmesi düşünülen ve Türkiye’ye teslimat tarihi birçok kez ertelenen A400M nakliye uçağı konusunda verilen sözler yerine getirilemedi.

Türkiye’nin de ortakları arasında bulunan uçağın, eylülde teslim edileceği açıklanmıştı. Uçağın ilk teslimatı ise ağustos ayında Fransız Hava Kuvvetleri’ne gerçekleştirilmişti. Airbus’un Türkiye’deki yetkilileri, Avrupa’nın ortak askerî nakliye uçağı A400M’in Türkiye’ye ilk teslimatında sona yaklaşıldığını ifade ederek, uçağın test uçuşları ve diğer konular nedeniyle kasım başında Türk Hava Kuvvetleri filosuna dahil edilebileceğini söyledi.

Türkiye’nin 10 adet sipariş verdiği A400M uçağı, askerî amaçların yanı sıra sivil taşımacılık için de kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Yeni nesil nakliye uçağının Ankara ve Kayseri’de yapılan test uçuşlarına Türk hava ve yer personeli askerler katılmıştı. Dünya silahlı kuvvetlerinin askerî ve sivil görev ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan askerî nakliye uçağı A400M, ileri teknolojisi sayesinde daha yüksek, daha hızlı ve daha uzağa uçabiliyor. Manevra kabiliyeti yüksek olan uçak kısa, yumuşak ya da sert alanlara inebilme özelliklerine de sahip. Taktik, stratejik ve lojistik görevlerde kullanılabilen uçak, özellikle günümüzün askerî ve yardım operasyonlarında gerekli büyük kargoları hızla ve mola vermeden ulaşması gereken bölgelere götürebiliyor. Güvenilirliği, sağlamlığı ve beka kabiliyeti sayesinde çok amaçlı nakliye uçağı A400M, daha küçük filolar ve dolayısıyla operatörlere daha az maliyet sağlıyor.

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #131 : 09 Ekim 2013, 10:27:59 »
UÇAKLAR GELMEDEN BAKIM SÜRELERİ GELDİ!Türkiye’nin hava sahasını gözetlemek için aldığı, havadan uyarı ve kontrol uçakları (AWACS) henüz Türk Hava Kuvvetleri’ne “operasyonel amaçlı” teslim edilemezken uçakların rutin bakım zamanının yaklaştığı öğrenildi

1.5 milyar dolarlık Barış Kartalı projesi çerçevesinde 2007’de teslim edilmesi gereken uçaklar, radar sistemleri ve çeşitli sıkıntılardan dolayı 6 yıl gecikti. 2013’ün sonlarına doğru tamamının teslim edilmesi planlanan uçakların, 2014’ün ilk aylarında bakıma gireceği öğrenildi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Hangarlarda, üzerindeki çalışmalar devam eden uçaklar “C bakımı” adı verilen kritik parçalarının değiştirileceği bir bakıma girecek. Uçakların ana üreticisi olan Boeing, geçen yıl Türk Hava Kuvvetleri personeli ve Türk Havayolları’nın teknik çalışanlarına yönelik uçakların bakımlarının nasıl yapılacağına yönelik 10 aylık bir eğitim vermişti.

10 YILDIR BEKLENİYOR

Savunma Sanayi Müsteşarlığı AWACS’lar için ihaleyi 2000 yılında açtı. Barış Kartalı programı kapsamında Boeing firması ile 4 uçak ve 1 Yer Destek Sistemi tedariki amacıyla imzalanan sözleşme 2003 yılında yürürlüğe girdi. Boeing 737 yolcu uçağının askeri uçağa dönüştürülme işlemleri ABD-Seattle’da tamamlandı. Uçak modifikasyonunun diğer işlemleri ise Ankara/TAI tesislerinde devam ediyor.

HAVA SAHASINA SIKI KONTROL

Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek uçaklarla birlikte Türkiye’nin hava sahası kritik zamanlarda sıkı kontrol altında tutulacak. Uçak, radarları sayesinde hava sahasına giren yabancı uçaklar ve füzeler anında tespit edilebilecek. Uçak, üzerindeki yeni nesil sabit radarın 360 derecelik görüş açısıyla, coğrafi engellerden etkilenmeden yüzlerce kilometrelik alanı tarayabilen kapasiteye sahip olacak.

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #132 : 11 Ekim 2013, 19:05:32 »
PİSTTEN ÇIKAN UÇAK EVE ÇARPTI!Borneo adasının Malezya'ya ait kesiminde, küçük bir uçağın pisten çıkarak bir eve çarpması sonucu, uçakta bulunan1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Malezya Havayolları'ndan yapılan açıklamada, Malezya'nın Sabah eyaletindeki Kudat havaalanında meydana gelen kazada, 16 yolcu taşıyan Twin Otter tipi uçağın iniş sırasında pistten çıkarak eve çarptığı bildirildi.

Açıklamada, Borneo adasının Endonezya ve Brunei'yi kapsayan kesimlerine sefer yapan uçağın, Malezya Havayolları'nın yan kuruluşu MASwings tarafından işletildiği belirtildi.v

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #133 : 11 Ekim 2013, 19:09:47 »
TAILWIND UÇAĞI TAKSİ YOLUNDAN ÇIKTI!

Tailwind Havayolları’na ait Antalya-Zürih seferini yapan yolcu uçağı iniş sırasında taksi yolundan kaydı, toprak zemine çıktı...Tailwind Havayolları’nın bu sabah saatlerinde Zürih’e gitmek üzere Antalya’dan havalanan yolcu uçağı iniş sırasında yağış nedeniyle kayganlaşan pistte tutunamayarak toprak zemine çıktı. İçerisinde 160 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu öğrenilen B737-400 tipi uçakta kimseye zarar gelmemesi büyük bir teselli oldu.

Yaşanan olay sonrası çamura saplanan TC-TLE kuyruk tescilli uçağı bulunduğu yerden çıkarmak için yoğun bir çaba sarf edildiği, bu süre zarfında da havalimanındaki diğer uçakların iniş kalkışlarında gecikmeler yaşandığı belirtildi.

Havalimanı yetkililerinden edinilen bilgiye göre; yaşanan olay nedeniyle İsviçre Sivil Havacılık Otoritesi tarafından inceleme başlatıldığı ifade edildi.Kaynak:http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/tailwind-ucagi-taksi-yolundan-cikti.html

OGUZ

 • Kıdemli Üye
 • ****
 • Karma +54/-31
 • The, Future is in the SKY! İstikbal, Göklerdedir!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Havacılık Haberleri GÜNDEM
« Yanıtla #134 : 11 Ekim 2013, 19:10:38 »
MİLLİ HELİKOPTER NE ZAMAN UÇACAK?

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilmesi planlanan özgün helikopter programında takvim belirlendi.Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan açıklamaya göre, Özgün Helikopter Programı kapsamında TUSAŞ ile Program Başlangıç Toplantısı gerçekleştirildi.

Program, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi kurumların eğitim helikopteri ve hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacının özgün tasarım ile karşılanması amacıyla milli imkanlarla tasarlanması, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesini kapsıyor.

Bu kapsamda, TUSAŞ ile 26 Haziran 2013'te Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi imzalanmıştı. 6 Eylül 2013 itibari ile de program takvimi başladı. Sözleşme; 5 ton sınıfında, 3 mürettebat ve 9 yolcu kapasiteli bir hafif sınıf genel maksat helikopterinin milli imkanlarla tasarlanması, geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesi, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansından (EASA) uluslararası sivil sertifikasyonunun alınması ve askeri kalifikasyonunun tamamlanması konularını kapsıyor.

Program takvimine göre ilk uçuşun 60. ayda gerçekleştirilmesi, sivil sertifikasyonun 78. ayda EASA'dan alınması ve 90. ayda askeri kalifikasyonun tamamlanması hedefleniyor.

 

Dümen (havacılık)

Başlatan PLUSForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 0
Gösterim: 2768
Son İleti 24 Şubat 2008, 14:40:31
Gönderen: PLUS
"Herkes havacılık müzesini gezmeli"

Başlatan QuantumForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 14
Gösterim: 6143
Son İleti 01 Şubat 2020, 02:29:53
Gönderen: Rüzgar53
sivil havacılık gününün şerefine

Başlatan LimaForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 12
Gösterim: 7901
Son İleti 02 Mayıs 2010, 14:21:39
Gönderen: hahadas
Mükemmel bir soundtrack. Askeri havacılık filminden.

Başlatan BuddyTurkForumun Video Paylaşımı | Havacılık Videoları

Yanıt: 3
Gösterim: 3259
Son İleti 28 Aralık 2011, 01:58:00
Gönderen: Cagey
Çocukluğumdan bugüne kadar oynadığım havacılık oyunları

Başlatan LimaForumun Video Paylaşımı | Havacılık Videoları

Yanıt: 11
Gösterim: 6144
Son İleti 30 Aralık 2012, 09:58:53
Gönderen: Sky91
komik askeri havacılık fotoğrafları

Başlatan gokhanzForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 1
Gösterim: 2802
Son İleti 30 Ocak 2013, 14:00:07
Gönderen: RammsteinF1
askeri havacılık eğitim simulasyon peçleri

Başlatan gokhanzForumun Fotoğraf Paylaşımı | Havacılık Resimleri

Yanıt: 0
Gösterim: 3159
Son İleti 07 Şubat 2013, 23:07:48
Gönderen: gokhanz
Askeri havacılık lisesi GEREKLİ EVRAKLAR

Başlatan Hezarfen_01Forumun Konusuz Konular

Yanıt: 7
Gösterim: 7951
Son İleti 25 Mart 2013, 16:55:40
Gönderen: Nefes
Türkiye tarihindeki en büyük havacılık başarılarından biri.

Başlatan ANKÂ 35Forumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 1
Gösterim: 1875
Son İleti 15 Temmuz 2013, 13:55:54
Gönderen: Bozkurt
Sanal havacılık önemli bilgileri

Başlatan TOKAT KASIRGASIForumun Falcon 4.0 Allied Force

Yanıt: 16
Gösterim: 10340
Son İleti 21 Ekim 2009, 22:37:25
Gönderen: ICE
Turkiye sanal havacılık ortamındaki değersiz insanlar( gerçektende çok var)

Başlatan LimaForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 33
Gösterim: 15000
Son İleti 21 Ekim 2009, 10:18:00
Gönderen: PLUS
Türkiye'den havacılık manzaraları... Burada ne oluyor?

Başlatan ANKÂ 35Forumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 2
Gösterim: 2032
Son İleti 10 Ağustos 2013, 12:48:41
Gönderen: ANKÂ 35
6 Mayıs 1937: Bir havacılık faciası

Başlatan OGUZForumun Türk Tarih Kurumu

Yanıt: 0
Gösterim: 1600
Son İleti 07 Aralık 2013, 02:27:56
Gönderen: OGUZ
Dünya sivil havacılık gününüz kutlu olsun !

Başlatan OGUZForumun Kutlamalar ve Tebrikler

Yanıt: 0
Gösterim: 1680
Son İleti 07 Aralık 2013, 18:15:38
Gönderen: OGUZ
Rus havacılık sanayii 2013 yılını kârlı kapattı

Başlatan Tango1NeverDiesForumun Havacılık ve Savunma

Yanıt: 0
Gösterim: 1401
Son İleti 28 Ocak 2014, 15:15:24
Gönderen: Tango1NeverDies