F16 larda Dijital kamuflaj Dönemi

F16 larda Dijital kamuflaj Dönemi

113-Ghost · 436

Çevrimdışı 113-Ghost

  • Falcon Modder
  • Tunç Filo Personeli
  • *
    • İleti: 3203
  • Check your Six!
    • Profili Görüntüle
: Temmuz 18, 2018, 10:33:34 ÖS
Advertisement
Dijital Kamuflajı ABD nin f18 lerinden bilmekteyim gayette güzel durmakta. Acaba f16 larda nasıl durur diye çok merak etmekteyim. Böyle çalışmalar ya da özgün boyama çalışmaları yaygınlaşmalı.

Kokpit Aeroda okuduğum habere göre geçtiğimiz günlerde Türk Havacılığının gündemine TAI’nin tasarladığı Hürjet Eğitim/Yakın Destek uçağının mock-up’ı ile dijital kamuflaj tanıtılmış.Türk Hava Kuvvetleri’nin dijital kamuflajı hayata geçirmek üzere çalışmalara başladığı öğrenilmiş. İlk olarak F-16 savaş uçağında denenecek kamuflajın sonuçları iyi çıkarsa oluşturulacak konsept diğer uçaklara da uygulanacakmış. Kamuflajın gri tonlarında yapılacağı da gelen bilgiler arasındaymış.

Neden Dijital Kamuflaj?

Dünyada bir çok uçak görülmesi zor olan dijital kamuflaja geçiyor. Yeni nesil kamuflaj, sadece uçaklar değil kara ve deniz araçları ile üniformalarda da kullanılıyor.

Alıntı
Jet motorlu eğitim uçağı Hürkuş’u dünyaya Farnborough Havacılık Fuarı’nda tanıtacak olan TAI, farklı bir boyama ile podyuma çıkıyor. Fuarda statik alanda sergilenen Hürjet’in mock-up’ı yani birebir modelinde ana rengi siyah. Ama üzerinde, iki ton griden oluşan dijital kamuflaj dikkat çekiyor.
Son yıllarda askeri pazarda üniformalardan kara araçlarına dijital kamuflaj kullanımı hızla artıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri 2008’de Kara Kuvvetleri’nde dijital kamuflaja sahip üniformaları kullanmaya başlamıştı. Tasarım, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilmişti.
Henüz hava araçlarımız arasında dijital kamuflaja sahip olan yok. TAI bu konuda da bir ilke imza atarak Hürjet’te dijital kamuflajı deneyecek. Umarım bu boyama veya alternatifleri gelecekte uçağı kullanacak Türk Hava Kuvvetleri tarafından da dikkatle incelenir.
Tolga ÖzbekKaynaklar:
http://www.kokpit.aero/f16-hava-kuvvetleri-dijital-kamuflaj
http://www.kokpit.aero/hurjet-dijital-kamuflaj?writer=8

Linkback: https://www.turkishairforce.org/index.php?topic=25244.msg173316#msg173316